Ali yıldırım, Sultanı Öldürmek'i inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ahmet Ümit'in okuduğum ilk ve tek kitabı. Olay kurgusu gayet başarılı ve tarihe yaptırdığı yolculuk, insanın benliğinde ki saklı kalanları iyi bir sentezle okuyucuya sunmusş. Gayet başarılı bir kitap..

Meri, bir alıntı ekledi.
Dün 10:29 · Kitabı okuyor

"Her an, her dakika iyiyle kötü, doğruyla yanlış, şefkatle nefret cenk etmekte..."

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 264)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 264)
Anıl Ersoy, Direniş Karatay'ı inceledi.
16 Mar 21:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih boyunca güçlü devletler içerisinde iktidarı ele geçirmek isteyen, gözleri güç hırsına bürünmüş devlet adamları olmuştur. Bu devlet adamları ülke ne durumda olursa olsun yalnızca kendi çıkarlarını düşünmüş, gücü ve makamı ele geçirmek için her türlü hileyi ve düzenbazlığı mübah görmüşlerdir. Direniş Karatay kitabında da bu karakterlerin tipik örneği olan, tarihten kopup gelen Saadettin Köpek'le karşılaşıyoruz.
Saadettin Köpek, her ne kadar sultanın bağlılığı dolayısıyla "Saadettin" lakabını alsa da, Sultan Alaaddin'i öldürmek ve tahtı ele geçirmek için her şeyi yapacak ve en sonunda kendi akıbeti de yaptığı kötülükler, çektirdiği acılar kadar korkunç olacak.
Kitapta bir yanda sultanlar sultanı, ülkesi için kanından, canından geçmiş Sultan Alaaddin ve Emir Celaleddin Karatay'ın çabalarını, bir yandan Köpek'in ihaneylerini görürken, bunlar yetmezmiş gibi koskoca Selçuklu Devleti'ni ezip geçmek için sınırlara dayanan Moğollar'ı göreceksiniz. Osmanlı'dan hemen öncesini, Ertuğrul Bey çağında yaşananları yaşayacaksınız. Bu serüven Korkurt kitabıyla devam edecek. Keyifli okumalar!

Meri, bir alıntı ekledi.
16 Mar 00:00 · Kitabı okuyor

"... vicdanı olmayan bir tarihçi, vicdanı olmayan bir yargıçtan daha kötüdür."

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 175)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 175)
Meri, bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:42 · Kitabı okuyor

"Çelik gibi iradesi olan bir ulusu, kimse tarihten silip atamaz."

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 161)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 161)
Emre AK, Sultanı Öldürmek'i inceledi.
 13 Mar 15:51 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Ümit kitapları her zaman sürükleyici ve akıcı dille yazılmış diyorum..Her kitabını, tek tek okusam dediğim, kurgu akışının mantıklı bir silsileye sahip olduğu bir başka kitap daha.

Mr.Kuralay, Sultanı Öldürmek'i inceledi.
13 Mar 09:20 · Kitabı okudu · Beğendi

Bu sefer bir aşk cinayetini tarihi olaylarla Fatih Sultan Mehmet Han zamanının entrikalarıyla harmanlayarak, dönemin gerçeklerine ışık tutan bir sorgulama şeklinde yazmış. Tarihi bilgi hatırlatmaya da birebir güzel bir kurgu olmuş.

Kemal kuşçu, Sultanı Öldürmek'i inceledi.
11 Mar 15:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okurken kitaplarını hiç sıkılmadığım bir kaç yazardan biri Ahmet Ümit.kitabı bitirip kaynaklar kısmını görünce kitaba ne kadar emek harcandığı rahatlıkla anlıyor insan. Bu kitapta komiser Nevzat, Ali ve Zeynep biraz geri planda kalsa da varlıkları ayrı bir lezzet oldu benim için.Hayatımda ilk kez bu karakterleri benimsedim sanırım. Müştak Serhazin ve Nüzhet hanımın yarım kalan aşkları, bir cinayet ve Osmanlının 8. Padişahının 7. Padişahını zehirleterek olası cinayeti. Kurgu ve içerik çok güzeldi. Nüzhet Hanım'ın Müştak Serhazin'e yazdığı fakat göndermediği mektup insanın kendinden birşeyler bulduğu içini cız ettiren bir yapıda.

Emine Şimşek, bir alıntı ekledi.
09 Mar 23:07 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Sen kim, insan öldürmek kim?"
Düş, düş ki yerin bu yer değildir, dünyada yükselmek hüner değildir.

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 210 - Everest Yayınları / Prof. Dr. Müştak Bey)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 210 - Everest Yayınları / Prof. Dr. Müştak Bey)