• 151 syf.
  ·10 günde·Beğendi·8/10
  Kitaba başlama tarihim 20 Haziran, Bitiş tarihi 29 Haziran ama 20 Haziranda çok az bir başlangıç yapmıştım. Dünde başlangıç yaptığım yerden devam edip bugün de bitirdim. Yani iki günde bitirdim. Bunu ısrarla belirtmemin bir nedeni var elbette  Kitabın sürükleyici bir sonraki sayfayı merak ettiğinizi ima etmek istiyorum. Kitap iki bölümden oluşuyor, ilki “Yeraltından Notlar”, ikincisi “Sulusepken Üzerine”
  Kitabın konusunun, Dostoyevski’nin yaşadığı olumsuzlukların ve o zaman ki Rusya’nın sosyo-politik durumundan etkilendiği bariz. Hayatını okuduğunuzda ilk yazdığı eserler ilk başta beğenilmiyor. Sonra bunalıma girip siyasete giriyor ancak devlet aleyhinde icra edilen bir faaliyete katıldığı iddiasıyla yakalanıp Sibirya taraflarına sürgüne gönderiliyor. Sibirya’da dul bir kadınla evleniyor ama mutlu olamıyor. Sonra idam edilecekken affediliyor. Sonra tekrar geri dönüyor, tekrar bir evlilik yapıyor bu evlilik onun hastalığını artırıyor. Karısının hastalığı ve abisinin ölümü vs vs derken, bu ruhi bunalımlarım ardından Yeraltından Not’ ları yazıyor. Bu kısmı bilerek okursanız kitabı daha rahat anlamlandırabilirsiniz. Nikolay Gogol’un etkisinden kurtularak yazdığı söylenen bir eser ama ben katılmıyorum. Bu kitabı okuduğumda Gogol’un palto kitabından bazı sahneler aklımda canlandı. Birazda kitap üzerine konuşalım
  Karakterimiz çok zengin ve çok fakir olmayan devlet dairesinde memur olan birisi. Yukarıda belirttiğim üzere okuduğunuzda karışık gelmesi muhtemel. Hatta karakteri şizofren bile zannedebilirsiniz. Karakter bütünüyle iyi ve kötü insanı kendinden örnek vererek tahlil ediyor. Karakter yalnız yaşayan hiç arkadaşı olmayan, şerefli ve gururlu bir kimliğe sahip. Kendisini hep ötekileştiren ama bunu bazı yerlerde kendinden nefret edişinden bazı yerlerde ise çok zeki olduğunu iddia ederek ( kendini ötekilerden üstün görerek) yapıyor.
  İkinci bölümde üç konu üzerinde özellikle durmuş. İlk bölümde de bahsettiği bir subay ile hadiseler yaşıyor. Subayın kendisini hiç önemsemediğini düşünüyor ve buna karşın ona yolda giderken yol vermeyerek omuz atıp yoluna devam etmeyi planlıyor. Ama bu planı 4-5 gün tasarlıyor. Hazırlık yapıyor birkaç denemede başarısız oluyor en sonunda başarıyor ama Subay karakterimizi yine dikkate almadan devam ediyor yoluna. İkinci konu eski arkadaşlarıyla bir yemekte buluşuyor ancak bunu yine hor görüyorlar ve orada rencide edip aralarına almak istemiyorlar. O yemek yedikleri yerden kalkıp başka yere gidiyorlar. Bizimki de sarhoş şekilde kendini rencide eden bir arkadaşına tokat atıp evine dönmeyi planlıyor. Arkadaşlarının gittiğini düşündüğü bir yere gidiyor orada bir kadınla karşılaşıyor. Bu bir hayat kadını, ona bu işin kendisini yıprattığını 2 yıl sonra kadın için kötü olacağını oradan ayrılması gerektiğini ve kendisine gelmesini belirterek evinini adresini veriyor. Çokta fazla anlatmayayım diyeceğim ama zaten kitabın özetini çıkarmışım resmen.

  Tavsiyem kitabı iş bankası yayınlarından alın. Ben can yayınlarından aldım. Can yayınlarının çevirisi kötü değil ama İş bankası yayınlarının çevirileri daha güzel.
 • Dünya Edebiyatı’nı belki de en çok etkileyen yazarlardan biri olan Fyodor Dostoyevski tarafından 1864 yılında yazılan Yeraltından Notlar insan ruhunun karanlık dehlizlerini okuyucunun önüne başarılı bir şekilde sermeyi beceren nadir kitaplardan biri. Yazarı Dostoyevski hakkında az çok herkesin bilgisi olmakla birlikte bilmeyenler için kendisinin insan iç dünyasını analiz eden ve özellikle de insan ruhunun karanlık tarafına ayna tutmayı başaran nadir yazarlardan olduğunu söyleyebilirim.
  Kitabın yazıldığı yıl olan 1864, aynı zamanda olay öyküsünün de geçtiği zamana kısmen denk diyebiliriz. Çünkü romanda özellikle belirtilmiş spesifik bir tarih bilgisi geçmemekle birlikte olay ve mekan yapısı bize kısmen romanın yazım dönemiyle hikayenin geçtiği dönemi denk gösteriyor. En azından 1800’lü yılların sonlarına doğru olduğu rahatlıkla söylenebilir.
  Kitap mekan olarak Rusya’da geçmektedir birçok Dostoyevski romanında olduğu gibi. Aralara serpiştirilen semt, sokak ve cadde adlarından olayların Rusya’da geçtiğini ve karakterin Rusya’da yaşadığını biliriz.
  Romandaki ana karakterimizin bir ismi yoktur. En azından kitapta bu isim hiç zikredilmemiştir. Kendisi kırklı yaşlardadır ve kitapta fiziki özelliklerine dair pek betimleme bulunmamakla birlikte karakterin kendinden bahsedişinden birkaç çıkarım yapılabilmektedir. Mesela karakter daha kitabın ilk sayfasında “Çirkinim,” diyerek bizi görsel olarak beklememiz gerekenlere hazırlamıştır. Bununla birlikte ben karakterin sorunlu ruh halinden dolayı mı kendini çirkin gördüğünden yoksa gerçekten çirkin mi olduğundan hiçbir zaman tam olarak emin olamamışımdır. Bunda da en büyük sebebi kendisinden bahsederken kendisini ‘zeki yüzlü biri’ olarak tanımlamasıdır. Ama zaten Yeraltından Notlar’da kahramanın bir adının olup olmaması ya da karakterin fiziki özellikleri birer teferruattır. Kitabın bizlere sunmayı amaçladığı şey karakterin iç dünyasıdır. Bu yüzden de dış görünüşü bir ayrıntıdan ibarettir.
  Yeraltından Notlar’ın ilk cümlesi “Hasta biriyim ben,”dir. Gerçekten de hasta biridir karakterimiz. Fakat bu hastalık fiziksel değil, ruhsal bir hastalıktır. Adı konulmuş, tanı halinde dile getirilmiş bir hastalığın bahsi geçmiyor olsa da okuyucunun anlayacağı üzere kendisinde Duygu Durum Bozukluğu mevcuttur. Hatta taşkınlıklar çok uç noktada olmamakla birlikte Bipolar Bozukluk yani Çift Kutuplu Duygu Durum Bozukluğu emareleri de göstermektedir.
  Karakterin en büyük problemi kendini severken aynı oranda da kendinden nefret etmesidir. Kendini diğer insanlardan çok daha üstün ve zeki gören, fiziksel olarak olmasa da karakteristik yapısı, sosyo-kültürel yapısı ve bilgi birikimiyle üst noktalarda olduğuna inanan biridir. Bununla birlikte aynı karakter kendinin işe yaramaz, rezil, zavallı, adi, yalancı ve kötü karakterli biri olduğuna da inanmaktadır. Yani karakterimiz aslında büyük bir kişilik çatışması yaşamaktadır.
  Olaylar onun için çok büyüktür ve unutulmaları, bastırılmaları neredeyse imkansızdır. Bu da karakterdeki Obsesif Kompulsif Bozukluk’u gözler önüne serer. En ufak sıkıntıyı sorun haline getirmesi, bu sorunları her geçen dakika biraz daha büyütmesi, sürekli konunun etrafında dönmesi, kafasında kurması ve bu yüzden de bazen günlerce uyuyamaması, küçük olayların gözünde devasa facialara dönüşmesi, hayatını genel olarak bir trajedi olarak görmesi gibi örnekler de hep bu durumun belirtileridir aslında.
  Karakterin sıkıntılı ruh hali bize üç ana hikayeyle verilir kitapta. Bu olaylardan ilki meşhur subay hikayesidir. Bir gece gittiği bir meyhanede kendisine yol vermesi için karakterimizi iterek kendisine yol açan bir subaydır bu kişi. Ve karakterimiz kendisini bu olay karşısında o kadar küçük düşürülmüş, o kadar o kadar utanç içerisinde ve o kadar rezil edilmiş hisseder ki günlerce bunun acısını çeker. Yıllarca da bu olayı unutmayarak yolda sık sık karşılaştığı bu subaya karşı bitmek tükenmek bilmeyen, derin bir nefret besler. Sonunda harekete geçmeye karar verir ve önce bir dergiye subay hakkında suçlayıcı bir öykü yazar. Fakat öyküsü yayınlanmaz. Kahramanımız pes etmez ve sonunda kendisine göre dahiyane olan bir plan yapar. O planı da ince ince işlemeye başlar. Plan, subayla sürekli karşılaştıkları Neva Caddesi’nde ona omuz atmaktır. Ama bu, öylesine basit bir plan değildir onun için. Olay gerçekleştiğinde kılık kıyafetinin düzgün olması gerektiğine inanmaktadır mesela. Planı işlediğinde ve subaya omuz atarak dersini verdiğinde onun gözünde mükemmel bir imajı olmalıdır çünkü. Bu yüzden kendine deri eldivenler, pahalı şapkalar alır. Bunları hep zaten oldukça az olan maaşından avans çekerek yapar. Paltosunun onu ucuz gösterdiğine inandığı için yakasını bir kunduz kürkü yaka ile değiştirmesi gerektiğine inanır. Bu yüzden de bir iş arkadaşından borç alır. Tüm bu hazırlıklar bir subaya omuz atabilmek içindir ve bu kadarla da bitmemektedir. Provalar, her gün yapılan hazırlıklar ve başarısızlıkla sonuçlanan denemeler… Görüldüğü gibi karakterimiz olaylara karşı, kaba ama yine de sevdiğim bir tabir olan ‘Drama Queen’ edasıyla ve olabilecek en obsesif düzeyde yaklaşmaktadır.
  Diğer iki olayı çok ayrıntıya girerek anlatmayacağım. Çünkü benim için subay olayı kadar travmatik değiller. Ama en az onun kadar etkileyiciler. Örneğin ikinci olay… Karakterimizin yine bir subay olan ve uzak bir ile atanan, okuldan tanıdığı ve arasının bozuk olduğu Subay Zverlov’un veda yemeğine kendini dahil ettirmesi olayı, karakterimizin psikolojik durumunun uçlarda dolaştığının sağlam bir göstergesidir. Yemek anındaki ani iniş-çıkışları, sarhoşluğa yorulan ama alkolün üzerinde çok da etkisinin olmadığı fevri hareketleri ve parlamaları bir Bipolar Bozukluk vakasının mani dönemine dair çok sağlam bir örnek teşkil etmekte.
  Bahsi geçen yemek olayının devamı niteliğinde gelişen üçüncü olay ise karakterimizin yemek sonrası, birlikte yemeğe çıktığı kişilerin peşine takılarak bir geneleve gitmesi ve orada geceyi Liza adında bir fahişe ile geçirmesinden ibaret. Ama asıl olay geceyi Liza ile geçirmesi değil sonrasında olanlardır aslında. Karakterin bir fahişe ile birlikte olma eylemini kendine yakıştıramamış, fahişeyi çok alçak, kendisini ise çok çok yüksek bir insan olarak görmesinin sonucu olarak gelişen diyalogları okumak, okuyucu için kitabın belki de en efsane anlarından birine tanık olma anıdır. Karakterin kendini gördüğü noktadan Liza’ya bakışı, bulunduğuna inandığı noktanın varlığına Liza’yı da inandırma çabası ve pek tabii sonrasında gelişen o, Liza’nın ona geleceği ve onunla ne yapacağını bilemez şekilde karşı karşıya kalacağına dair bitmek bitmeyen korkuları… Günler boyunca süren, uykusuzlukla geçen, Liza’nın kendi evine geleceğine dair o korku ve takıntı hali…
  Başında da dediğim gibi bu üç olay önemli. Ama bence bu kitabı bu kadar muhteşem yapan en önemli kısım kitabın ilk bölümü olan Yeraltı… İkinci bölüm Sulusepken Üzerine bize karakterin yaşadığı olayları ve o olaylar karşısındaki tutumu verirken ilk bölüm olan Yeraltı bize bambaşka bir şey veriyor. Yeraltı bölümü hiçbir kurgu içermiyor. Bir hikayesi de yok. Çünkü bu bölüm karakterimizin okuyucuyu karşısına alarak ona bir vaaz verir gibi kendini anlattığı bir monologdan ibaret. Bu monoloğu bu kadar kusursuz kılansa bunun aslında iç dünyasına ve sorunlu ruh haline dair bir itiraf niteliğinde olması. Yeraltı bölümü karakterin daha en başından okuyucuya nasıl bir karakterle karşı karşıya olduklarını bizzat kendi ağzından itiraf ettiği bölüm. Kendi kusursuzluğunu ve kusurluluğunu çarpıştıran, kişilik çatışmasını en dibine kadar yaşayan, kibrinden ve acizliğinden dem vuran ve aslında çok da çekilir bir tarafı olmayan karakteri kucaklayabilmemize ve sahiplenebilmemize sebep olan şey de tam olarak bu bölüm işte.
  Yeraltından Notlar, yazarın insanın acınası ruh halini en derinden sergilediği romanıdır bana göre. Dostoyevski genel olarak insanın iç dünyasına ayna tutar fakat Yeraltından Notlar’la bunu bir adım daha ileriye götürmüş ve insan ruhunun trajedisini ortaya koymuştur. Zaten kitabı bu kadar ölümsüz kılan da budur.
 • 140 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Hayatım boyunca okuduğum en iyi kitap. 2 bölümden oluşur. İlk bölümü felsefi yönü ağır ve akıcılığı yavaş olmakla beraber. 2. bölüm "sulusepken üzerine" yazarın başından geçen normal sıradan olayları nasıl abartarak kişiselleştirdiğini Umut Sarıkaya mizahı tarzında anlatır. Belkide kendimden çok şey bulduğum için bu kadar çok seviyorumdur. Ama okuyun bir şey kaybetmezsiniz.
 • Hıçkırıklar arasında kendimden utanıyordum; ama tutamıyordum kendimi.
  Dostoyevski
  Sayfa 138 - Can yayınları
 • Her şeyi abartıyorum, abarttıkça da tökezliyorum.
  Dostoyevski
  Sayfa 128 - Can yayınları
 • Kendine bahar yağmuru süsü vermiş bir sağanak, telaşlı yüzleri yalayarak neşeyle gezindi sulusepken... Damla damla öpücükler bıraktı beyaz gonca güllerin taze yaprakları üzerine...
 • ateşli sözlerimle kandırıp
  yanlış yolun karanlığından
  düşmüş ruhunu kurtardığım zaman,
  derin bir azap duyarak
  seni saran ayıbı
  pişmanlık içinde lanetledin.
  unutkan vicdanını anılarınla cezalandırmak için,
  benden önce olanları
  tek tek bana anlatırken,
  birdenbire yüzünü ellerine kapadın;
  ruhundaki isyan sonunda
  utançla, dehşetle sarsılarak
  gözyaşlarına boğuldun