Ela Nur Sansa, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Konuşmak küçülür-küçülürse
Adı değişir susmak olur
Ağlamak büyür-büyürse
Adı değişir susmak olur

Dokuza Kadar On, Özdemir Asaf (Sayfa 90)Dokuza Kadar On, Özdemir Asaf (Sayfa 90)

gülüyorsun ama ağlamak istiyorsun konuşuyorsun ama susmak istiyorsun mutlu gibi davranıyorsun ama değilsin

Küçük Şair, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Altay Öktem
Oysa susmak, yorar insanı. Ben de uzun zamandır, hatta kendimi bildim bileli yorgunum.

Yalnız İnsanlar Sokağı, Arif Çıplak (Sayfa 15 - Dokuz Yayınları)Yalnız İnsanlar Sokağı, Arif Çıplak (Sayfa 15 - Dokuz Yayınları)
Yunus, Dil Belası'ı inceledi.
 Dün 03:11 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yediden yetmişe herkesin kesinlikle okumasını tavsiye ettiğim bir eser olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum...Kitap önerisi isteğinde bulunduğum ve bana böyle güzel bir eseri öneren Derûnî Dâvâm değerli okur arkadaşıma da çok teşekkür ederim...

Gel gelelim kitaba...
Açıkçası okumadan önce bazı okur arkadaşlarının alıntılarına denk geldiğimde çok beğenmiştim. Bu yüzden beklentim oldukça yüksekti de. Eser yüksek beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Bunu belirtmek isterim...

İmam Gazali'nin yüreğine sağlık ki, böyle güzel bir eser meydana getip yazmış. Kitabı hem kendi yorumlarıyla hem de Peygamber Efendimiz (s.a.v) başta olmak üzere birçok saygıdeğer kişinin dil, konuşmak veyahut susmak hakkında görüşlerini dile getirerek susmanın ne derece önemli olduğunu ve eğer konuşulacaksa da nelere dikkat edileceğini çok güzel bir şekilde beyan etmiş.

Açıkçası kitaptan çok zevk aldığım için ve içinde geçen sözleri daha iyi kavramak için sindire sindire okudum desem yeridir. Çünkü kitabın en başta dediğim gibi yediden yetmişe herkesin kesinlikle okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.

Bu kitabı okumadan konuşmaktan çok susmanın öneminin ne derece etkili olduğunu bilmiyordum. Tabiri caizse "Boş konuşmak" deyiminin nelere yol açtığını, dinen ne kadar doğru olduğunu çok güzel anlatan bir eser.

İmam Gazali bu konu hakkında görüşlerini dile getirmiş lakin dil ile ilgili ne kadar hadis ve söz varsa hemen hemen hepsini burda toplamış okura sunmuş. Okuyunca susmanın önemini anlayacaksınız.

Ve son olarak bu güzel eserin sıradan bir eser olmadığını ve vakit buldukça insanın sık sık okuması gereken bir eser olduğunu söylemek istiyorum. Ben şahsen ilk okuyuşta hayran kaldım. Dilerim aramızda okumayan okur arkadaşlar varsa onlar da en kısa zamanda okuyup böyle güzel bir nimetten faydalanır.

Elif KARAHAN, bir alıntı ekledi.
Dün 01:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Hem dünya kokuyorsun hem de ukba. Hem toprak kokuyorsun hem derya. Belli ki ikisinin arasındasın. Gitmek ile gelmek arasında, bakmak ile görmek arasında, aşk ile sevmek arasında; lakin en ziyade susmak ile söylemek arasında.'

Pir-i Türkistan, Fatih DumanPir-i Türkistan, Fatih Duman
Gizem Yüksel, bir alıntı ekledi.
Dün 01:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Susmak ve konuşmak yerini bulduğunda ortaya çıkar melodi. Piyanonun tuşları, yan yana durdukları halde susmayı bildiklerinden dinletiyorlar kendilerini.

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali UralPosta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural