dikenprenses, Yaban'ı inceledi.
13 May 01:53 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kitabı okuduğunuzda aklınızda bir soru işareti oluşuyor: Anadolu halkı gerçekten böyle mi?

Tamam cahil olabilir, yeterli devlet hizmeti alamıyor olabilir ama Yunan savaş uçaklarına da eğlenerek bakmaz! O zaman Kuvay-i Milliye nasıl kuruldu? Kahraman Maraş , Gazi Antep, Şanlı Urfa niye bu ön adları aldı? Sütçü İmam İstanbul'da tahsil yapmış bir ''aydın'' kişisi miydi? Bu Şerife Bacıları, Şahin Beyleri yok saymak oluyor.

Tamamen pozitif, pembe gözlüklerden bir tablo çizmek ne kadar subjektifse karamsar, herkesin sevgisiz, acımasız , vatan millet duygusu olmayan, askere ancak silah zoruyla giden kişilermiş gibi gösterilmesi çok yanlış. Ne analar oğullarını kınaladı da Allah yoluna kurban etmeye gönderdi.

Halide Edip'in bir Ateşten Gömlek ya da Sinekli Bakkal'ı olamaz Yaban. Halide Edip'in romanında vatanını satandan milliyet vatan aşkıyla kendini feda eden gençlere kadar bir çok tip işlenir, gerçek hayatta da öyle değil midir zaten?

Halk-aydın ayrılığına değinmesi açısından iyi bir kitap olabilir. Ama diğer yönleriyle çok realist bulmuyorum. Ayrıca kitabı genelde yabancı yazarların övmesi ve Türk halkını'' çok gerçekçi '' bir şekilde yansıtmışsınız demeleri de manidardır.

Anadolu köylüsünün sefaletten ve meşguliyetten yüzünü yıkayamayan kadının yüzünü ''çamurlu karnabahara'' bedenini kütüğe benzetmesi, eşeğin geviş getirmesi(!) de üzücü ayrıntılar arasındadır.

hudainabit, bir alıntı ekledi.
21 Nis 20:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gaffar : Dur hele. (Eliyle Sütçü İmam'in kalbini gösterir.) Burada başka neler var?
Sütçü İmam : İmandan başka hiçbir şey.

Sütçü İmam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 90)Sütçü İmam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 90)
Mutlu, bir alıntı ekledi.
03 Nis 21:17 · İnceledi

I love Humeyni
“Humeyni’yi seviyorum.
Atatürk’ü sevmiyorum.
Maraş’ta Fransız askerleri Nene Hatun’un başörtüsüne uzandı. Sütçü İmam ilk ateşi açtı, böylelikle Kurtuluş Savaşı başladı. O dönemin sosyolojik yapısını incelerseniz, cephedeki insanlar hep Müslüman... Atatürk olmasaydı, İngilizler olsaydı, haklarım daha geniş olacaktı.”
Böyle dedi.
“Türbanlı böyle dedi” demiyorum; çünkü bütün türbanlılar böyle düşünmediği gibi, böyle düşünen türbansızlar da var. Demem şu...
Nene Hatun, Maraşlı değil.
Erzurumlu.
Savaştığı düşman, Fransız değil.
Rus.
Rus başörtüsüne saldırmadı.
Aziziye Tabyası’na saldırdı.
Milli mücadelenin mangal yürekli evladıdır, ama ilk kurşunu Sütçü İmam sıkmadı.
Hasan Tahsin sıktı.
Maraş’ta değil, İzmir’de.
Takvime bak...
Hasan Tahsin’in tetiğe basmasıyla, Sütçü İmam’ın tetiğe basması arasında 6 ay var.
Sütçü İmam, Fransız vurmadı.
Ermeni vurdu.
Maraş’ta düşmana ilk müdahaleyi yapan da, aslında Sütçü İmam değil.
Çakmakçı Sait.
Silahı yoktu.
Yumruğuyla saldırdı.
Şehit oldu.
Maraş’ı önce kim işgal etti?
Arkadaşın İngilteresi!
Kim sesini çıkarmadı?
Arkadaşın padişah efendisi!
Kim kurtardı?
Arkadaşa daha geniş haklar tanıyacak olan İngilizlerin gemisiyle kaçan padişah efendinin idam etmek için arattığı Atatürk!

İsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdilİsim Şehir Hayvan, Yılmaz Özdil
Seher Esen, bir alıntı ekledi.
21 Mar 14:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..bu yara bir saatte, bir günde sarılacak bir yara değil.

Sütçü İmam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 30)Sütçü İmam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 30)

"Milli Mücadeleye destek olmak için canı pahasına savaşan Karakol Cemiyeti'nden Yenibahçeli Şükrü'ye, Hamza Grubu'ndan Yüzbaşı Seyfettin'e, Mim Mim Grubu'ndan Topkapılı Mehmet Cambaz'a selam olsun. İmalat-ı Harbiye'den Eyüp Bey'e, Berzenci Grubu'ndan Ahmet Berzenci'ye, Ferhat Grubu'ndan Mustafa İzzet'e selam olsun. Kuva'cı kahramanlar; Yahya Kaptan'a, Ali Çetinkaya'ya, Şahin Bey'e, Sütçü İmam'a ve Ahmet Hulusi Efendi'ye selam olsun. Kadınlarımız Ayşe Çavuş'a, Halime Çavuş'a, Asker Saime'ye, Melek Hanım'a, Tayyar Rahime'ye, Kara Fatma'ya ve Gördesli Makbule'ye bin selam olsun. Daha önce Çanakkale'de, Conkbayırı'nda, Kemalyeri'nde ve daha sonra Adana'da, Maraş'ta, Sakarya'da, Urfa'da, Afyon'da, Antep'te ve İzmir'in dağlarında Mustafa Kemal'lere selam olsun, selam olsun, selam olsun..."

https://www.youtube.com/watch?v=7jxuiDKBxg4

Milli Mücadeleye destek olmak için canı pahasına savaşan Karakol Cemiyeti'nden Yenibahçeli Şükrü'ye, Hamza Grubu'ndan Yüzbaşı Seyfettin'e, Mim Mim Grubu'ndan Topkapılı Mehmet Cambaz'a selam olsun. İmalat-ı Harbiye'den Eyüp Bey'e, Berzenci Grubu'ndan Ahmet Berzenci'ye, Ferhat Grubu'ndan Mustafa İzzet' selam olsun. Kuva'cı kahramanlar; Yahya Kaptan'a Ali Çetinkaya'ya, Şahin Bey'e, Sütçü İmam'a ve Ahmet Hulusi Efendi'ye selam olsun. Kadınlarımız Ayşe Çavuş'a, Halime Çavuş'a, Asker Saime'ye, Melek Hanım'a, Tayyar Rahime'ye, Kara Fatma'ya ve Gördesli Makbule'ye bin selam olsun. Daha önce Çanakkale'de, Conkbayırı'nda, Kemalyeri'nde ve daha sonra Adana'da, Maraş'ta, Sakarya'da, Urfa'da, Afyon'da, Antep'te ve İzmir'in dağlarında Mustafa Kemal'lere selam olsun, selam olsun, selam olsun..

Sütçü İmam Olayı
Türkler öylesine birlik halindeydiler ki, kapı komşusu Ermeniler bile Sütçü Imam'a ait en küçük bir haberi sızdırmıyorlardı. Oysa Sütçü İmam, hemşehrilerinin arasında yaşıyor, gündüzleri köy ve bağ evlerinde kalıyor, gecelerini de komşularının evlerinde geçiriyordu. Böylece Türk'ün şeref ve gururuna uzanan eli kırmak, uzatılan dili koparmak ilk kez Sütçü İmam'a nasip oldu. Bundan sonraki olaylarda ve muharebelerde Maraşlılar, arslanlar gibi dövüştüler. Akıl almaz kahramanlıklar gösterdiler. Yaşadıkları yerleri karış karış savundular. Düşmana Türk'ün gücünü bir daha ispatladılar ve tarihe mal oldular. ( 31 Ekim 1919 Cuma )
• Maraş İl Yıllığı,
Kahramanmaraş,
1967, s. 81-82.