Stephen Hawking
Zaten var olan yollar üzerinden gelecek olan mükemmel bir teoriye inanmıyorum. Bizim yeni bir şeye ihtiyacımız var. Bunun ne olabileceğini tahmin edemeyiz ya da ne zaman bulacağımızı çünkü eğer bilseydik, çoktan bulmuştuk da! Bu 20 yıl içerisinde gelmeliydi, ancak belki de hiç bulamayacağız.

Emrah Günay, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başkomiser Nevzat'ı özlemişiz. Ahmet Ümit yine elimizden düşüremeyeceğimiz bir kitap kaleme almış. Açıkçası kitabın ilk yazıldığı haberini aldığımdan beri kuşkuluydum. Zira günümüzde artık yazarlar ticari kaygıyla tamamen zorlama eserlere imza atabiliyor. Bunda birazda Elveda Güzel Vatanım'da yaşadığım hayal kırıklığı da var sanırım. Ancak kitabı elime ilk alışımdan bırakışıma kadar korkularımın yersiz olduğunu gördüm. Tek üzüntüm bir polisiye sevdalısı olarak katili kısa zamanda tahmin etmemdi. Kalemine sağlık üstadın.

Aişe Pelin OKAN, Kuralsız'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı sınıfta arkadaşım büyük bir heyecanla okuduğunu gördüm açıkçası bende heyecanlandım çünkü Kuralsız kitabin bir filmini izlemiştim ama sonununu izleyemedim ve merak ettim. Arkadaşımda beni kırmayım ödünç verdi .Kitabı aldım ve biraz baktım aceba sonu ne olacak diye kitap 507 sayfa olduğu için bittirmem biraz uzun alacağını tahmin edim okumaya başladım .Okudum ,okudum ama halla anlayamıyordum çünkü giriş bölümünü çok uzun yazmışlar ve bir türlü konuya geçmemiş yazar hatta bir ara sılılıp bırakmam istedim ama okudum yine 100 . sayfalarda kitap çok akıcı olmaya başladı bir türlü bırakamıyorum bazen derste bile okuyordum .İçinde hep heyecanı ,hem acıyı ,hem pişmanlığı yaşadım .Duygudan duyguya değiştim .Arkadaşım Zahit bunun diğer serileri de var deyince hemen bitirip diğer serilerinide okumak istedim .Neyse kitap sonunda bitiş noktasına grlince tembelliğim tutu okumayı bıraktım arkadaşım olmasaydı o kitap bir ay kadar orada duracaktı .Arkadaşım Zahit te teşşekkür edip ve bu muhteşem kitabı sizlere öneriyorum kessinlikle okumanız gereken bir kitap tefsiye eiyorum ....

Tolga KURT, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Tanrı dünyayı ve içinde yaşayacak insanları yaratırken -ki çağdaş bilime göre çok uzun bir zaman sürmüştür bu girişim- O`nun kendi kendine şöyle bir mantık yürüttüğünü düşünebiliyorum: 'Her şeyi tahmin edilebilir yaparsam, hayli iyi beyinler bahşettiğim bu insanlar kuşkusuz her şeyi önceden tahmin etmeyi öğrenecekler ve böylece tüm geleceğin önceden belirlenmiş olduğu ve insanların eylemleriyle etkilenmeyeceğini görecekleriden hiçbir itkileri kalmayacaktır. Öte yandan her şeyi tahmin edilemez nitelikte yaratırsam, o zaman da herhangi bir kararın temelinde hiçbir mantıki esas olmadığını yavaş yavaş keşfedecekler ve yine herhangi bir eylemde bulunmak için itici nedenleri olmayacaktır. Öyleyse bende ikisinin arasında bir dünya yaratayım ki, bazı şeyler tahmin edilebilir, bazıları da tahmin edilemez olsun. Hangisinin hangisi olduğunu kestirmek işi de onlara düşşün'.

Küçük Güzeldir, E. F. Schumacher (Sayfa 170 - Varlık)Küçük Güzeldir, E. F. Schumacher (Sayfa 170 - Varlık)
Freyja, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · 7/10 puan

Babam hariç
Herkes tahmin ettiğimden daha uzun süre tutundu bu hayata
Babam hariç
Yani bir iddiaya tutuşsaydım daha da yeniktim şimdi
Fakat bir yağmur başlatsaydım başımdaki bu bulutlardan
Sen de ıslanacaktın
Belki de sönecekti tutuşan alevler
Belki
Belki herkes tahmin ettiğimden daha uzun sürede sönecekti
Belki

Babam hariç

Parya Koma, Can Bonomo (Sayfa 84)Parya Koma, Can Bonomo (Sayfa 84)

Anlaşılmaz olmakta iyidir. Hele tahmin edilemez olmak harikulade çünkü insanlar anladıkları ve tahmin ettikleri şeyleri sıradanlaştırmakta ustadırlar.
Anlaşılmaz olun biraz da fakat anlayışsız olmayın. İnsanlar sizi tanımakta bırakın güçlük çeksinler sizde insanları tanımakta güçlük çekin zira hiç kimse birbirini bir bütün olarak hala tam anlayamamıştır. Çünkü insanın değişen ve bazen değişmekte insanın kendisini bile şaşırtan bir ruh dengesizliği mevcut. Ve ben ruh hali sürekli aynı dengede duran insanlardan şüphe ederim.

Neslihan, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Her hareketimizden önce bütün sonuçlarını tahmin etmeye çalışsak, bunları ciddi olarak düşünsek, önce kesin sonuçları, sonra rastlantısal sonuçları, daha sonra da hayali sonuçları düşünmeye kalksak, kımıldayamayız bile,tek bir adım atamayız.

Körlük, José Saramago (Sayfa 86 - kırmızı kedi)Körlük, José Saramago (Sayfa 86 - kırmızı kedi)
Seher, Yirmi Sekiz Buçuk Dilek'i inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir kitap.Okudukça daha iyiye doğru ilerliyor.Rose hayattın güzelliklerinden uzak tutulmuş , ona lütuf olarak verilmiş yeteneğini bile şeytani olarak tanımlıyor annesi.Ufacık dünyasında yanlız başına bir tek ablası vi ona kol kanat geriyor.Bir gün iş yerinde yeteneği sayesinde geleceğini görüyor (müşterisi olan adamın onu öldürdüğünü) Ve ölmeden yapmak istediği bir liste hazırlıyor.
Ben Türkiye deki yayınlanmış kitapları bitirip sonra da yazarın sitesinden serinin diğer kitaplarını da çevirerek okudum Ne kadar sürükleyici olduğunu tahmin edin artık.İyi okumalar...

Alyoşa, Önce Çocuklar ve Kadınlar'ı inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şair düşünün. Tarihi bilgileri özverili bir araştırmayla derleyip toplayarak mini bir ansiklopedi hazırlıyor. Bu ansiklopediyi şiirlerle süsleyip, edebiyatla zenginleştiriyor, bilimle ve sanatla harmanlıyor. Ve ortaya Sunay Akın’ın bu müthiş eseri çıkıyor.

Yazar kitabını Kaptan Cousteau’ya adamış. Bu nedenle kitabı okumaya başlamadan önce okyanusların en derinlerine dalmaya, batık gemilerin izini sürmeye, yaşanan deniz facialarının nedenlerini öğrenmeye, bu felaketleri yaşayanların o anlardaki duygularını anlamaya, çaresizliklerini hissetmeye hazır olmalısınız.

Kitabın adı ile giriş yapalım: Denizcilik kurallarına göre, bir kaza esnasında gemiyi terk etmek gerektiğinde, cankurtaran sandallarına biniş önceliği çocuklara ve kadınlara aittir. Filmlerden de bilirsiniz. Görevliler “Önce kadınlar ve çocuklar!” diye bağırırlar. Fakat hiçbir kadın derin sulara gömülmekte olan bir gemide çocuğunu bırakarak öncelikle kendisi filikaya binmez. Filikanın içindekilere önce çocuğunu uzatır, sonra kendisi biner. Hangi kadın batan bir gemide kalan çocuğunun kendisine uzatılması için bekleyebilir ki? İşte o yüzden doğrusu “Önce Çocuklar ve Kadınlar”dır.

Batık gemilerin izini sürmeye Nuh’un Gemisi ile başlamış şair. Nuh’un Gemisi’ni kendi tarihimizden ve dünya tarihinden ünlü isimler izliyor: Titanic, Struma, Dumlupınar Denizaltısı, Ertuğrul Fırkateyni, Gülcemal, Bandırma Vapuru, Atatürk’ü son yolculuğunda İzmit’e kadar taşıyan Yavuz ve daha niceleri. Tahmin edeceğiniz üzere Titanic gibi dünya çapındaki ünlü transatlantiğe ve Struma gibi büyük bir utanca sebep olan gemiye birkaç bölüm ayrılmış. Livaneli’nin Serenad’ından hatırlarsınız Struma’yı. Okudukça aslında Struma’nın ilk ve son gemi olmadığını, bunun gibi daha birçok gemi olduğunu öğrendiğinizde utancınız daha da artacak.

Bu ünlü gemilerin doğumundan itibaren okyanusların, denizlerin dibini boylayana ve ebedi istirahatlerine ulaşana kadar süren hayat hikâyelerini okuyacaksınız. Batış anlarına şahit olacaksınız. Çaresizce çırpınanların çığlıkları yankılanacak kulaklarınızda. Gemiler derinlere gömülürken sizden de birer parça alıp götürecekler en derinlere.

İşte bu kadar acıya dayanabilmeniz için bu küçük hikâyelerin içine şiirler serpiştirmiş yazar. Edebiyattan, sanattan, felsefeden sohbetler açmış. Bir geminin öyküsünü okurken öyküyü bir şekilde ünlü şairlere, yazarlara, sanatçılara, bilim adamlarına bağlamış. Öykü içinde öykü yaratmış. Batan bir gemiyi anlatırken karşınıza bir anda Nazım Hikmet, Can Yücel, Turgut Uyar, Cemal Süreya, Sabahattin Ali, Ara Güler, Amin Maalouf, Voltaire, Van Gogh, Bertolt Brecht, Hitchcook ve daha adını sayamadığım birçok ünlü çıkıyor. Her birinin öykülerdeki yeri çok önemli. Hem şaşırıyor hem de kurulan bağlantı karşısında hayranlık duyuyorsunuz.

Bu kitap bir daha yazılmaz diyor Sunay Akın. On yılı aşkın bir süreçte yazmış. Gitmediği liman, mezarını ziyaret etmediği denizci kalmamış. Çok emek vermiş. Kendisi bile şaşkın bu kitabı nasıl yazdığı konusunda. Diğer kitaplarımı yeniden yazabilirim ama bunu yazamam diye itiraf ediyor. Gerçekten çok emek verildiğini okurken görmemek ve takdir etmemek elde değil.

Akın kitabını Gabriel Garcia Marquez’in şu sözleri ile bitirmiş:
“Yazarların denizin ortasında gemisi batmış bir denizci gibi her zaman yalnız olduklarına inanırım. Dünyadaki en yalnız meslektir yazarlık. Yazmana hiç kimse yardım edemez.”

Kitaba nasıl da uygun cümleler değil mi? Neyse ki bu kadar değerli yazarlar kitaplarını yazarken yalnızlık çekseler de kitaplarını okuyan ve beğenen okurların hayranlığı ve sevgisi ile kuşanarak yalnızlıklarını bir nebze de olsa gideriyorlar.

Nisa, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

''Tesadüf dediğimiz , hayatımızın beklenmedik tahmin edilmedik olaylarla ve insanlarla olan kesişmelerine bizi bilinçaltımızın hazırlayıp sürüklediği , bilinçaltımızda öyle bir hazırlık olmasa , rastladığımız olayların ve insanların da yanından onları fark etmeden geçip gideceğimizi düşünüyordu.''

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altanİçimizde Bir Yer, Ahmet Altan