• 272 syf.
  ·Beğendi·4/10
  Bu kitabını tavsiye eder misin derseniz? Etmem piyasaya sunulmuş bir kitap gbi ekonomi kazanç sarmadı konular çok sıkıştırılmış geldi. Yine de tercih sizin...
 • 500 syf.
  ·Puan vermedi
  Buradaki güzel bir insanın serdar  tavsiyesi ile okumaya karar verdigim "D&R 55 liraya yeni baskı buldum "dememle " bi kitaba o kadar para verilmez bende pdf var atıyım" demesine rağmen yok ben 55 lira vermiyorsam pdf napıyım psikolojisi ile istemediğim, sonra başka bir yerden pdf indirip okumak isterken aslında pdf'nin tanıtım olduğunu fark etmem ile silip bir sene yüzüne bakmadığım bir kitaptır kendisi. Kendisini -1000k uygulamasinda tanitim yapmak gibi olmasin-  E kitap uygulamasına yüklenmesi ve benim bir gecede ansızın İran Müzikleri eşliğinde keşfetmem ile karşıma bunca zaman sonra çıktıysa vardır bi hikmeti diyerek okumaya başladığım kitaptır.

  Evet şimdi gelelim Binbir Gece Masalı'nın faydalarına;efendim bir çok insanında dediği gibi kelimelerinden midir ,kurgusundan mıdır, ortodoğudan gelmesinden midir nedir bilinmez bağımlılık yapan bir kitaptır hatta ben bu kitabı bitirmeden uyuyamam diyipte gecelere kadar gözleriniz kan canağı olana denk okuyacağınız Binbir Gece Masalıdan yalnizda ilk baskısıdır!
  Spoiler vermeyeceğim  niye veriyim o hikayeleri binbir emekle okuyan benim ama bir alıntı paylaşmadan da geçmek istemiyorum. Alıntı ile berbar aşağı bu masalı okurken dinlediğim Farsça şarkının linkini bırakıyorum
  (NOT:bu kitap ve müzik herkese tavsiye edilmez kiymet bilin!..)

  "Binbir gece  masalari hakkında söylenen çok yaygın iki tane söz vardır.
  Birincisi bu kitabı baştan sona kimsenin okuyamadığı.
  İkinciside Binbir Gece Masallarını baştan sona okuyan kişinin öleceğidir."
                     Yazarında dediği gibi;
  "Binbir gece masallarını okusakta okumasakta öleceğiz!"
   https://youtu.be/ESEsiA1o9-4
 • AÇIKLAMA:

  Bu deney; sabit takipçili, her haftanın aynı günü ve aynı saatlerinde (2 hafta, salı günü, 21:45 ile 22:00 arasında) apolitik ve -izm'siz, saydam paylaşımlar yapan bir hesap üzerinden yapılmıştır. Deney 3 kez tekrarlanmıştır.

  Tasnif kısımda bilimsel metodlar kullanılmakla beraber değişken fazlalığı nedeniyle daha çok ampirik bir çalışma olmaktan öteye gidememiştir.

  AMAÇ:
  İleti konularının beğenime etkisi.

  METOD:
  Farklı konularda paylaşılmış yetkin makalelerin beğeni sayısı ve yorum sayı-içerikleri 5 dk aralıklarla kıyas edilmek suretiyle klasik yorumlama metodu.

  DENEY 1: KENDİ EDEBİ YAZILARIM

  SONUÇ 1:

  5 dk sonunda
  12 BEĞENİ
  2 YORUM
  -Dini yargı temelli telkin
  -Kalemine sağlık tebriği

  DENEY 2: DİNİ İLETİ

  SONUÇ 2:

  5 dk sonunda
  17 BEĞENİ
  1 YORUM
  -Eleştirili kinayeli yorum

  DENEY 3: TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ÜZERİNE İLETİ

  SONUÇ 3:

  5 dk sonunda
  12 BEĞENİ
  1 YORUM
  -Eleştirili saldırgan yorum

  DENEY 4: KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ ÜZERİNE İLETİ

  SONUÇ 4:

  5 dk sonunda
  8 BEĞENİ
  9 YORUM
  -Saldırgan, hümanist, devletçi yorumlar

  DENEY 5: UYDURMA MEVLANA SÖZLÜ İLETİ

  SONUÇ 5:

  5 dk sonunda
  16 BEĞENİ
  1 YORUM
  -Sözün uydurma olduğunu söyleyen bir yorum

  DENEY 6: ERGEN SÖZLÜ İLETİ

  SONUÇ 6:

  5 dk sonunda
  18 BEĞENİ
  3 YORUM
  -Teşvik edici, katılımcı, beğeni ifade eden yorumlar

  SONUÇLAR

  1) En çok beğeni ergen sözlerinde. Olumlu yorumlar ile de baş sırada. Hem beğenim fazla olsun hem başım ağrımasın istiyorsanız ergen sözleri paylaşın. Yalnız yazım ve noktalamaya dikkat edin, yoksa yorumlarda ergen diye yaftalanabilirsiniz.

  2) Hem dünyam hem ahiretim kurtulsun istiyorsanız dini yargı dağıtan içerikler paylaşabilirsiniz. Beğeni oranı hayli yüksek. Ama bazı yorumlarda iki yüzlü, prim kasan biri olarak da eleştirilme ihtimalini de göz ardı etmeyin.

  3) Uydurma Mevlana sözleri de baş ucu içerikleriniz olabilir. Birileri bunun uydurma olduğunu söyleyebilir. Aldırış etmeyin. Cevap dahi vermeyin. Beğeninize bakın (!)

  4) Türk milliyetçiliği de özgün bir takipçi kitlenize hitap eden bir konu. Irka dayanmadığınız sürece beğeni getiriyor. Hümanist insanların yorumlarına tahammülünüz yoksa tavsiye etmem.

  5) Kendi yazılarınızı da ünlü bir yazarın yazısı diye paylaşmıyorsanız tavsiye etmem. Kendi kemik beğeni takipçinizden öteye gidemiyor etkileşimler...

  6) Azınlık konulara giren her türlü yazı kulislerde konuşulup icraata gelince şimdi malum yer soğuktur diye görmezden gelinen ve yorum tepkisi fazla iletilerdir. Spam hakaret ve engeli göze alarak paylaşabilirsiniz.
 • 74 syf.
  ·1/10
  Kitap tek kelimeyle rezaletti. Vasat, okumanızı tavsiye etmem. Yazarın Tuhaf Kütüphane adlı kitabını okudum daha önceden ve beğendim ama bu kesinlikle çok saçmaydı. Kitabın konusuyla ilgili ne diyeceğimi bilemiyorum, çok karmaşık saçma bir kitaptı. Yazar sanki böyle bir şey de yazmış olayım bari deyip yazmış gibiydi.
 • Size ait olmayan bir ürün veya hizmeti kendi kârınız ile birlikte satma işlemine Dropshipping sistemi denilmektedir. Düşünüldüğünde mantıksız ve illegal bir yöntem olarak görülebilir ancak başka birine ait bir ürün ya da hizmeti onun izni dahilinde aracılık ederek satma işlemi fiziki yaşamımızda yıllardır yapılmaktadır.

  E-ticaret ortamında da elinizde stok ürün bulundurmak yerine gelen siparişleri direkt olarak tedarikçinin deposundan bilgisi dahilinde satışlarının yapılması işlemidir. E-ticaret üzerinden kullanılmaya başlanan Dropshipping sistemi sermayesi ve işletme giderleri çok düşük olduğundan tercih edilmektedir.

  Neden Drop Shipping? Drop Shipping Yapmanın Avantajları

  Düşük giriş maliyeti. Fiziksel bir mağaza açmanın onbinlerce TL tutmakta. Standart bir e-ticaret sitesi de stok maliyeti, kargolama için gereken eleman maliyetlerinden dolayı fiziksel mağazadan az da olsa hala bir sermaye gerektirir. Drop shipping sermaye gerektirmeden direkt başlayabileceğiniz e-ticaret modelidir.

  Sıfır stok riski. Standart bir e-ticaret sitesi için aldığınız stoğu satamadığınızda maliyetine katlanmanız gerekmekte. Zarar bile edebilirsiniz. Kendi ürünlerinizi satıyorsanız da benzer bir durum. Üretim maliyetiniz, satamadığınız zaman size zarar yazar. Drop shipping sisteminde stoksuz çalıştığımızdan stok riskimiz sıfırdır. Stok maliyetimiz yoktur çünkü stoğumuz yoktur.

  Hızlı e-ticarete giriş. Ödeme altyapınız hazırsa Shopify ile drop shipping e-ticaret sitenizi 1 günde açabilirsiniz. Ürünleri üretmek ya da tedarik etmek için beklemeniz gerekmiyor. Sitenizi hazırladığınız, ürünleri yerleştirdiğiniz ve ödeme kanalını aktifleştirdiğiniz an satış yapmaya hazırsınız.

  Esneklik. Mağazanıza koyduğunuz ürünler satmıyor mu? Hemen ürünleri değiştirebilirsiniz. Tedarikçinizden memnun değil misiniz? Hemen başka bir tedarikçi seçebilirsiniz. Drop shipping yöntemi size büyük esneklik getiriyor. Belli bir ürüne ya da tedarikçiye bağımlı değilsiniz. Ne isterseniz onu satabilirsiniz.

  Dünyaya satış yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yerden ürünlerinizi kargoya vermeye kalksanız yüksek kargo maliyetleri çıkabilir, gümrük sorunları olabilir, her ülkeye satış yapamayabilirsiniz. AliExpress, neredeyse tüm dünyaya sıfıra yakın kargo maliyeti ile gönderi yapabiliyor. Böylece biz de bu avantajı kullanarak tüm dünyaya satış yapabiliriz. Pazarımızın büyüklüğünü bir düşünün!

  Sistem nasıl işliyor?
  Satmasını düşündüğünüz ürünü bulduktan sonra tedarikçiniz ile anlaşabilir, daha sonra ürünü Amazon, Ebay gibi sitelerde listeleme yapıyorsunuz. Bundan sonra geriye kalan tek şey, sipariş aldığınızda, bu talebi tedarikçinize iletmeniz.

  Avantajları

  Dropshiping sisteminde pazarladığınız ürünler için depo ücreti ödemenize, ürünleri bir yerde satışa hazır hale tutmanıza gerek yoktur. Bu işi sizin yerinize tedarikçiniz halletmiş olur. Dolayısıyla hiç satış yapmasanız bile depo ücreti ödemediğiniz için, maliyet açısından etkilenmezseniz.

  Aracı olduğunuz için kargo ücreti ödemenize, kargo firmasıyla anlaşmalar yapmanıza, ürünleri kargoya teslim etmenize gerek yok . Ürünlerin kargolamasını tedarikçi firma üstlemiş olur.
  Stok probleminiz olmaz.
  Sadece satış başına komisyon ödersiniz. Satış yapmazsanız, Amazon Ebay gibi sitelere ücret ödemezsiniz.
  Birden çok tedarikçi ile çalışabilirsiniz.
  On binlerce çeşit ürünü depolama sorununuz olmadığı için istediğiniz kadar ürün ekleyebilir (bazı platformlarda sınırlı), facebook, Instagram, twitter gibi sosyal medya platformlarında da sergileyebilirsiniz.
  Şirket kurmanız gerekmez. Unutmayın ki siz sadece aracısınız ve sattığınız ürünlerin vergisini aldığınız firmalar ödüyor. Bu durumda ancak iyi bir gelir elde ederseniz gelir vergisi ödemek durumunda kalabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için muhasebecinize danışabilirsiniz.


  DropShipping Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Drop shipping’e başlarken hem drop shipping nedir hem de dikkat etmeniz gereken konuları bilirseniz hazırlık olur ve ters bir durumla karşılaştığınızda çözüm için vakit kaybetmezsiniz.

  Tedarikçiyi sürekli kontrol edin

  Oberlo kullanarak tedarikçiye sipariş geçimini otomatik yaptığınızdan çoğu zaman tedarikçinin durumunu gözden kaçırabilirsiniz. Zaman içinde ürünleri azalmış, puan ve yorumları kötüleşmiş yani kalitesi düşmüş olabilir.

  Eğer tedarikçinin kalitesindeki düşüşü yakın takip önce siz farketmezseniz müşterileriniz mağdur olup size şikayet olarak döndüklerinde farketmeye başlarsınız. Bu da hem zaman hem de iadelerden dolayı maddi kayıba yol açar.

  Ürün stok durumlarını sürekli kontrol edin

  Satmakta olduğunuz ürünün tedarikçideki stok durumu (Oberlo bunu da gösteriyor) azalırsa veya biterse bu ürün için yapmakta olduğunuz reklamlar boşa gidecek olabilir. Reklama yatırım yapmadan önce stoğun durumunu kontrol edin.

  Tedarikçinizde stok kalmazsa büyük ihtimalle aynı ürünü sağlayabilecek başka bir AliExpress mağazası bulabilirsiniz ama zaman harcamanız ve müşterilerinizi bekletmeniz gerekecek. Bu duruma düşmemek sizin elinizde.

  Alternatif ödeme altyapıları kullanın

  Tek bir ödeme altyapısına bel bağlamayın. İşi hakkıyla yapmayan çok kişi olduğundan dolayı çoğu finansal firma drop shipping yapanlara pek iyi gözle bakmamakta.

  Ödeme altyapınız ile geçici sorunlar yaşayabilir, güvenilir olduğunuzdan şüphe duyarsa hesabınız askıya alınabilir.

  Bu gibi durumlara kredi kartı ödemesi için alternatif firmalarla sürekli anlaşma durumunda kalarak engel olabilirsiniz. Kendinizi kanıtlayana kadar temkinli, yedekli ve güven alanı içinde ilerleyin.

  PayPal’a dikkat edin

  Ürünü almadım, iade istiyorum diyen kullanıcılara PayPal’ın size sormadan hemen iade etmesi satıcı mağdur edebilmekte. Bunu bilen bazı müşteriler PayPal ödemesi alan siteleri istismar etmekte.

  PayPal ile ödeme alacaksanız tetikte olun. PayPal yöntemini sadece belli limitin altında kabul ederek kısmi çözüm sağlayabilirsiniz.

  PayPal konusunda ikinci dikkat etmeniz gereken şey de hesabınıza gelen para miktarı. Bireysel PayPal hesabınıza ayda yaklaşık 2000$’ı geçen bir meblağ gelirse PayPal hesabınızı business hesaba çevirmenizi isteyecek ve ek evraklar talep edecek. İstenilenleri sağlayamamanız durumunda hesabınızı kapatmaya kadar gidebilir. O yüzden PayPal’ı bireysel hesabınızdan ticari amaçla kullanmanızı tavsiye etmem.

  Not: PayPal seçeneği sadece Türkiye’de ikamet etmeyenler için geçerli.

  Verginizi unutmayın

  Kazandığınız tüm para net karınız değil. Verginizi vermelisiniz. Bunu önceden öngörmeyip şirket hesabında para tutmazsanız vergi zamanı geldiğinde sıkıntı yaşayabilir, gecikme faizine sebep olabilirsiniz.

  Şirketinizi kurduğunuz yerde fatura kesiyor ve kurumsal verginizi veriyor olmalısınız. Bireysel verginizi ise ikametinizin olduğu yani yaşadığınız yerde verirsiniz.

  Örneğin Amerika’daki vergi yok gibi gözüken Delaware gibi bir eyalette şirket kurduğunuzda siz Amerikan vatandaşı değilseniz ve Amerika’ya fiziksel ürün satışı yapıyorsanız vergi çıkabilir. Evet, Delaware’de satış vergisi (sales tax) sıfır, yani KDV gibi bir vergi yok ama farklı gelir vergileri olabilmekte. Ayrıca kar etmeseniz bile yıllık beyannamelerinizi zamanında vermeyi unutmayın.

  Vergi konusu şirketinizin bulunduğu ülkeye hatta eyalete, şirketinizin tipine (şahıs şirketi, tek ortaklı, çok ortaklı, holding vs…), ürünlerinizi sattığınız müşterilerin olduğu yere (şirketin olduğu ülke/eyalet mi, başka bir yer mi), şirket ortaklarının yerli yabancı olmasından başlayarak bir çok konuya göre farklılık gösterdiğinizden şirketinizin bulunduğu ülkenin vergi kanunlarına hakim bir mali müşavir ile ilerlemeniz en doğrusu olacaktır.

  Müşteri memnuniyetini hep ön planda tutun

  Açıklamaya bile gerek olmamalı ama müşteri memnuniyetini gözardı ederseniz ne iş yaparsanız yapın uzun soluklu olmayacaktır.

  Memnun olmayan müşteriler tekrar alışveriş yapmayacak, çevresine tavsiye etmeyecektir.

  Daha da kötüsü, memnun olmayan müşteriler geri iade talep edebilir, bankaya ya da ödeme altyapısına şikayet edebilir. Bu ödeme kanalınızın kapanmasına bile varabilir.

  Sonuç
  Dropshipping yöntemleri sadece yukarıdaki örnekle sınırlandırılamaz. Ama yaygın olarak kullanılan dropshipping yöntemleri bunlardır. Sonuçta dropshipping, tedarikçinizin sattığınız ürünleri kargolaması ve müşterinize iletmesidir. Bunu her alanda veya her şekilde yapabilirsiniz.

  Dropshipping yapmak çok maliyetli ve zor değildir. Ama her işin olduğu gibi çeşitli zorlukları ve bilinmesi gereken detayları vardır. Eğer bilinçli bir şekilde bu e-ticaret modelini uygulamak isterseniz başarılı olabilirsiniz.

  Stoksuz e-ticaret modeli olduğu için internet üzerinden para kazanmak için ve maliyetleri de nispeten az olduğu için herkes için uygun olabilir. Ama kolay para kazanma yöntemi değildir. Sadece internetten zengin olmak için veya kısa vadeli bir para kazanma yolu değildir.

  E-ticaret için farklı bir iş modelidir. Bu yüzden doğru stratejiler, doğru planlamalar, doğru ürün seçmek, doğru reklam ve pazarlama yapmak, aynı zamanda müşteri memnuniyeti de sağlamak gerekir. Ürün gönderiminden, kargo takibine kadar, hatta iadelere kadar tüm süreçleri iyi yönetebilmek gerekir. Bunları doğru yaptığınızda her işte olabileceği gibi bu işte de başarılı olabilirsiniz.

  https://toptalent.co
 • '' Kimseye kitap tavsiye etmem. Eğer tavsiye ettiğim kitaba layıksa,onu araya araya kendisi bulur. Layık değilse hediye etsem okumaz, hatırım için okusa da anlamaz. ''

  KEMAL TAHİR

  21 NİSAN 1973