"why nations fail" Daron Acemoğlu ile James Robinson'un yazdığı kitabın Türkçe çevirisine verilen isimdir.

"mutlaka" okunması gerekenler listesindedir. 

Özetle, kitapta bazı ulusların (devletlerin) diğerlerine göre neden daha başarılı olduğunu sorguluyor. Bunun ana nedeninin, ekonomik ve siyasal yapıların "bir şekilde" kapsayıcı ya da sömürücü olmasıyla açıklanabildiğini savlıyor.

Esra, bir alıntı ekledi.
05 May 09:07

"Çoğu iktisatçı ve siyasetçi "meseleyi doğru anlamaya" odaklanır. Oysa asıl odaklanılması gereken yoksul ülkelerin neden "meseleyi yanlış anladıklarına" açıklama getirmektir."

Ulusların Düşüşü, James A. RobinsonUlusların Düşüşü, James A. Robinson
emre er, bir alıntı ekledi.
03 May 20:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ekonomik kriz
arjantin 2001sonlarında bir ekonomik krizin pençesindeydi.geliri üç yıldır azalıyor, işsizlik artıyordu ve muazzam bir iç borç birikmişti.
Menem 1991’de Arjantin pesosunu Amerikan dolarına endeksledi. Bir peso, yasayla bir dolara eşitlendi. Döviz kurunda değişiklik olmayacaktı. Mesele hallolmuştu. Yani, neredeyse. Halkı hükümetin gerçekten yasaya bağlı kalacağına inandırmak için onları Amerikan dolarıyla banka hesabı açmaya ikna etti. Dolarlar başkent Buenos Aires’in dükkânlarında kullanılabilir ve tüm şehirdeki bankomatlardan çekilebilirdi. Bu politika ekonomiye istikrar kazandırmaya yarayabilirdi fakat büyük bir dezavantajı vardı. Arjantin’in ihraç mallarını çok pahalı, ithal mallarını ise çok ucuz hale getirdi. İhracat durma noktasına gelirken ithalat coştu. Bunlara para yetiştirmenin tek yolu borç almaktı. Bu sürdürülebilir bir durum değildi. Giderek daha fazla insan pesonun sürdürülebilirliği konusunda endişelenmeye başlarken aynı zamanda zenginliklerinin daha büyük kısmını da bankalardaki dolar hesaplarına yatırmaya başladılar. Ne de olsa eğer hükümet yasayı hiçe sayar ve pesoyu devalüe ederse dolar hesaplarıyla güvende olurlardı, değil mi? Peso hakkında endişelenmekte haklıydılar. Fakat dolarları hakkında çok iyimserdiler.
1 Aralık 2001 de hükümet tüm banka hesaplarını dondurdu, başlangıç olarak 90 günlüğüne. Yalnızca az miktarda nakdin haftalık bazda çekilmesine izin verildi. Bu miktar ilk başta 250 pesoydu ki, hâla 250 dolar ediyordu; ardından 300 oldu. Fakat bu paranın ancak peso hesaplarından çekilmesine izin vardı. Dolarlarını pesoya çevirmeye razı olmadıkları sürece kimse dolar hesabından para çekemıyordu. Bunu da kimse istemiyordu. Arjantin bu durumu El Corralito, yani “Küçük Ağıl” olarak adlandırdı: mudiler inek gibi bir ağıla tıkılmışlardı, gidecek hiçbir yerleri yoktu. Nihayet Ocak ayında devalüasyon yürürlüğe sokuldu ve bir peso bir dolar ederken çok geçmeden dört peso bir dolar etmeye başladı. Bu, tasarruflarını dolara yatırmaları gerektiğini düşünenleri haklı çıkarmalıydı. Fakat öyle olmadı, çünkü hükümet tüm dolar hesaplarım zorla pesoya çevirdi; ne var ki, eski bire bir döviz kuru üzerinden 1.000 dolar tasarrufu olan biri bir anda kendini yalnızca 250 dolarla buldu. Hükümet halkın tasarruflarının üçte ikisini kamulaştırmıştı.

Ulusların Düşüşü, Daron Acemoğlu (Sayfa 367 - doğan kitap)Ulusların Düşüşü, Daron Acemoğlu (Sayfa 367 - doğan kitap)

“Ortadoğu’yu fakirleştiren de coğrafyası değildi. Bunun nedeni Osmanlı İmparatorluğu’nun genişleyip güçlenmesiydi ve bugün Ortadoğu’nun fakir kalmasının nedeni de bu imparatorluğun kurumsal mirasıdır.”
Ortadoğunun fakir kalmasının asıl nedeni 1. Dünya Savaşı sonrası bölgeyi paylaşıp sömürgesi yapan Avrupa devletleri ve onların bıraktıkları kukla diktatörlük düzenidir. Yazar Osmanlı'nın kurumsal mirasına bağlayarak tarihten ne kadar anladığını göstermiş. Kitabın bu eleştirdiğim kısımı hariç iyi sayılır.

Kitap Çekilişi...
Bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmemiştim. Neyse ki bitirdim. Kazananları tebrik ediyor, kaybedenlerden haklarını helal etmelerini diliyorum. İnşallah kimsenin hakkına girmemişimdir. İtirazı olan YSK'ya başvurabilir :) Neyse geçiyoruz kazanan arkadaşlara...

Kazanan arkadaşlar isim soyisim ve adres bilgisi verirse belki bir gün gönderirim :)

https://1000kitap.com/kelam_ihenna - İmam Nevevi - Riyazzüs Salihin
Onur Değer - Güray Süngü - Düş Kesiği
Ali Seyfi - Orhan Pamuk - Cevdet Bey ve Oğulları
Mevsim Ahenk - Irvin D. Yalom - Nietzsche Ağladığında
Büşra Bayırlı - Sezai Karakoç - Gün Doğmadan
Beyza Yıldız - Necip Fazık Kısakürek - Çöle İnen Nur
Efser - İmam Nevevi - Riyazzüs Salihin
https://1000kitap.com/Kubra_Cimen - Aliya'dan belirsiz
▶ Eliff⭐ - Belirsiz
https://1000kitap.com/yokculluk - Belirsiz
Ömer Gezen - Belirsiz
Tubarsln - Ahmet Murat - Belki de Üzülmeliyiz
ACZseyyah - Abdüsselam Es-Sülemi - Hikmet Ağacı
Zeyneb - Hasan Ali Toptaş - Kuşlar Yasına Gider
Hasret - Mustafa Kutlu - Ya Tahammül Ya Sefer
Gülsüm öztürk - Aliya İzzetbegoviç - İslam Deklarasyonu
OKUNMUŞ KÜTÜPHANE - Dostoyevski - Karamazov Kardeşler
https://1000kitap.com/Mrltrkmnn - Necip Fazık Kısakürek - Çöle İnen Nur
Kvsr - İbn Kayyım El-Cevziyye - Saadet Yurdunun Anahtarı
Harun Mayda - Daron Acemoğlu - Ulusların Düşüşü

Oğuz Emen, bir alıntı ekledi.
23 Nis 23:04 · İnceledi

“dünya eşitsizliğinin büyük kısmı Sanayi Devrimi’nin ardından 18. yüzyılda ortaya çıktı.”

Ulusların Düşüşü, Daron AcemoğluUlusların Düşüşü, Daron Acemoğlu
Silent Nightingale, bir alıntı ekledi.
16 Nis 22:47

Matbaa makinesine gösterilen muhalefet okuryazarlık, eğitim ve ekonomik başarı için aşikar sonuçlar doğurdu. 1800'de Ingiltere'de yetişkin erkeklerin yüzde 60'ı ve kadınların yüzde 40'ı okuryazarken Osmanlı İmparatorlu'ğundaki yurttaşların muhtemelen yalnızca yüzde 2 ya da 3'ü okuryazardı. Hollanda ve Almanya'daki okuryazarlık oranları daha da yüksekti. Osmanlı toprakları bu dönemdeki egitimsel düzeyinin son derece düşük olması yüzünden, Avrupa ülkelerinin çok gerisinde kaldı.

Ulusların Düşüşü, James A. RobinsonUlusların Düşüşü, James A. Robinson
Osman Talha KULAK, bir alıntı ekledi.
01 Nis 00:42 · Kitabı okuyor

1820 ile 1845 yılları arasında Birleşik Devletler’deki patent sahiplerinin yalnızca yüzde 19’unun ebeveynleri meslek sahibiydi ya da tanınmış büyük toprak sahibi ailelerden geliyordu. Aynı dönemde patent sahiplerinin yüzde 40’ı, tıpkı Edison gibi, yalnızca temel seviyede ya da daha az eğitim görmüştü. Dahası, yine Edison gibi, çoğu birer şirket kurarak patentlerinden istifade etmişti. Birleşik Devletler 19. yüzyılda siyasal bakımdan neredeyse diğer tüm uluslardan daha demokratik olduğu gibi, konu yeniliğe geldiğinde de diğerlerinden daha demokratikti. Bu, ekonomik bakımdan dünyanın en yenilikçi ülkesi haline gelmesinde kritik bir öneme sahipti.

Ulusların Düşüşü, James A. Robinson (Sayfa 38)Ulusların Düşüşü, James A. Robinson (Sayfa 38)
Osman Talha KULAK, bir alıntı ekledi.
31 Mar 00:52 · Kitabı okuyor

Ekonomik açıdan varlığını sürdürebilir bir koloni için tek seçenek, yatırım yapmaları ve çok çalışmaları için kolonicilere teşvik sağlayacak kurumlar inşa etmekti.

Ulusların Düşüşü, James A. Robinson (Sayfa 31)Ulusların Düşüşü, James A. Robinson (Sayfa 31)
ozgurkitaplarim, Ulusların Düşüşü'ü inceledi.
02 Mar 16:30 · Kitabı okudu · 16 günde · 8/10 puan

Kitap “Güç, zenginlik ve yoksulluğun kökenleri” alt başlığı ile neler anlatabileceğini açıkça belirtiyor ve her coğrafyadan örneklerle bizlere aktarıyor. Yazarlarımız bu kökenleri bize anlatırken daha önce çalışılmış olan hipotezleri çürüterek kendi hipotezlerini sunuyorlar. Bu hipotezlere katılmayan birçok yorum okudum. Benim de katılmadığım bazı konular vardı. Bana göre her hipotez belli bir döneme göre doğru. Günümüz dünya düzeninde yazarlarımız haklı olabilir ama bundan 100-200 öncesine göre çürütmeye çalıştıkları diğer hipotezler daha mantıklı geliyor.

Kitap 15 ana başlığa bölünmüş. Bazı başlıkları çok severek okusam da bazı başlıkların içine hiç giremedim ama okuduğum her satırdan çok şey öğrendim.

Tüfek Mikrop ve Çelik ve Sapiens tarzı kitapları seviyorsanız bu kitabı da okuma listenize ekleyebilirsiniz. Tüfek Mikrop ve Çelik’in yazarı Jared Diamond’un ismini hipotezlerine karşı çıkılsa da çokça okuyorsunuz.