Musab, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Hiç şüphe yok ki, her zaman birtakım vicdandan yoksun kimseler bulunur. Böyle kimseler aynı zamanda dini kendi karanlık siyasi görüşlerine alet ederler. Fakat şunu da unutmamalı ki, dini veyahut mezhebi kendileri için suiistimal edenler yüzünden, din ve mezhepleri sorumlu tutmak mümkün değildir.

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
Büşra, bir alıntı ekledi.
 21 Mar 20:09

Her harekette bir iman hareketi bulunduğunu ve her hareketin sonsuza doğru yönetilmesinin lüzumlu olduğunu unutmamalı

Yarınki Türkiye, Nurettin Topçu (Sayfa 36)Yarınki Türkiye, Nurettin Topçu (Sayfa 36)
Necmettin AYDIN, bir alıntı ekledi.
16 Mar 19:26 · Kitabı okuyor

Ne oldum değil, ne olacağım demeli insan. Ve şunu unutmamalı ki, içeride yatanla dışarıdaki arasında yalnızca üç beş saniye fark var.
Birkaç saniye içinde işleniyor o suçlar...

Kelepçe, Canan Tan (Sayfa 78 - Doğan Kitap)Kelepçe, Canan Tan (Sayfa 78 - Doğan Kitap)
•Muhayyîr•, Müslümanca Yaşamak'ı inceledi.
13 Mar 21:11 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken kendinizi ayrı bir gezegende hissediyorsunuz. Dünyaya dışardan bir gözle baktığınızı ve insanların neler yaptığını görüyorsunuz.. Müslüman olmanın ve Müslümanca yaşamanın ne demek olduğunu, şuan içinde yaşadığımız dünyada ki Müslümanların İslam’a zıt hareketlerini tespit eden bir kitap...

Kitapta kendimi buldum ve Müslümanlığımdan utandım diyebilirim. Maalesef ki söz de Müslümanız.. İman kalbimize yerleşti ama hâlâ tam bir İslâm olamadık..

Özellikle şu yaşadığımız asra bakınca Müslümanlar olarak ne kadar da zor durumda olduğumuzu görmek için filozof olmaya gerek yok.

Evet, günümüzde Müslümanlar iyice kötüye gidiyor ama unutmamalı, İslâm her zaman içinden liderler çıkarmış ve Allah’ın izniyle tekrardan yükselmiştir. Bizim yapmamız gereken önce kendi nefsimizi ıslah etmek daha sonra diğer Müslümanlara ulaşmak.. Ama en önemliside evlerimiz İslâm olmadan, sokaklarımız İslâm olmayacak..


Rabbimden niyâzım; Müslümanca yaşayabilmek ve yaşatabilmeye vesile olabilmek...!

Serhan Calba, Zacharius Usta'yı inceledi.
12 Mar 09:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatta nice başka başarıları da olabilecekken hatta var iken sadece kariyerini düşünen Zacharius usta mesleğinden beslenmekten çok zehirlenmiş aslında.
Nirvana'sına ulaşınca insan yola başladığı zamandaki hislerinin unutmamalı , basamaklarını çıktığı gibi inmeli. Maalesef ustamız da nice insanoğlu gibi kibirine yenik düşmüş ve gözlerine perde inmiş.
Jules Verne'in kitaplarını sadece çocuk kitapları olarak düşünmüyorum gibisinden birşeyler yazmıştı buraya bir okur. Bu kitabı da okuduktan sonra bu düşüncesine hak vermemek mümkün değil. Dönemine göre çok fazla hayalperest olarak bulduğum yazarın bu kitabı kısacıkta olsa özellikle kendimizden başka pek az gündemimizin ve hırslarımızla birer esir olduğumuz modern hayatımızı da 150 yıl öncesinden hiciv ediyor.
İşbankası Kültür Yayınları'na özellikle teşekkürler, herkes okuyabilsin diye özenle hareket ediyorlar.

Hatciş, Çocuğunuza Sınır Koyma'yı inceledi.
10 Mar 22:23 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Sağolsun İletişim Hocam olmasaydı bu kitaptan haberim bile olmazdı (!) Hani olur ya marketlerin dergi satan bölümlerinde, ya da uzun yol seyahatleri yapanlar bilir mola yerlerinde buna benzer kitaplar bir sürüdür ve hiçbiri ilgimi çekmez benim. İlk, kitabı gördüğümde o tarz bir kitaptır diye hiç ilgimi çekmedi bu da. Fakat hem zorunlu olmanın verdiği o istekle isteksizlik arasında hem de Hoca'nın ders boyunca bu kitap hakkında konuşmalarıyla okumaya başladım. Başladım ama bitmeyecek sandım,çünkü bir yandan altını çizip not almak zorundaydım ve bu da kitabı şevkle okumama büyük engel. Bunlar benim okuma tarzım olmadığı için sıkıntı bende, :) yani kitabın bilgi verişine, sadeliğine ve de bolca yaşanmış örnekleriyle dolu dolu oluşuna hiçbir söz diyemem.
Tam da bu noktada kitabın içeriğine geçeyim, Çocuğunuza Sınır Koyma, (ilk önce yanlış anlamıştım başlığını, koyulmuş sınırları kaldırın koymayın diye fakat tam tersi sınır koyun diyor. :))
bir çocuğun anne babasını anlayabilecek yaşından başlayarak gelişmesine, sorumluluklar almasına ve söylenenleri tam anlamıyla yerine getirmesine yardımcı olacak, anne babalar için çok çok güzel örneklerle bütünleşmiş bir kitap. Yemeğini yemeyen, derslerini yapmayan, yatağını toplamayan, söz dinlemeyen vb... çocuklar için neler yapabilir anne babalar, hangi yöntemleri kullanmalı, hangi yöntemler hangi durumlarda daha etkili tüm bu soruların cevabı açık bir şekilde kitap da mevcut. Kitabı okurken birebir canlı örnekleri gözlemlemem de (ablam ve yeğenlerim sağolsun :)) daha çok anlamam için bana avantaj oldu. :)
Sözün özü aslında, kitaplar bir yana, her anne baba çocuğuna güzel davranmalı, kırmadan incitmeden büyütmeli. Onların her söyleneni anlayabildiklerini asla unutmamalı.
Kitabı okurken dün bir film seyrettim tam da konuyla ilgili, linkini bırakayım ben çok beğendim filmi :)
https://youtu.be/xlfNzx_PSCs
Kitaba yeniden dönecek olursam, çocuğuyla iletişimini arttırmak için anne babalar rahatlıkla okuyabilir yormaz sıkmaz. Tabii şöyle de bir olumsuz yanı var kitabın kültür farklılıkları, aslında bir yaşa kadar her şey ortak ilerleyebilir fakat bir yerden sonra bizim toplumumuzun koruyucu tutumu devreye girer ve benim düşünceme göre de olması gereken odur.
'Ne kadar tutarlı olursanız, sözlerinizle davranışlarınız ne kadar uyumlu olursa çocuğunuz o kadar kısa sürede sözünüzü dinlemeyi öğrenir, sınırları zorlamaktan vazgeçer ve işbirliği yapar.'
Bu da kitabın ana fikri olsun. :) :)

Nasıl bir seferberlik?
Ümmet bir asırdır madde planında mağlup, mana planında paramparça. Savaş bizim topraklarımızda, acı bizde, kan bizde, bütün şeyliyle ızdırap bizim şehirlerimizde, bizim evlere şehadet haberleri geliyor bizim annelerimiz ağlıyor. Küffarda ise madde planında istediğini çoğu defa istediği gibi yapabilecek bir güce malik. Bu izmihlali zafere çevirmek için sadece mana planında mı yoksa madde planında mı yada her iki cephede mi seferberlik ilan etmeli? Birinden diğerine pay vermeden her ikisinde de toparlanmalı ve ayağa kalkmalıyız. Lakin Allah Azze ve Celle hükmedince 'sapan taşlarının yanında füze ' ile bir muharebenin taş atanlar lehine zafere döneceğini unutmamalı.
Bu ümmet 'in sapan taşları ve bir de onları tutacak iradeleri, atacak elleri varsa Hz Musa nın elindeki bir asayla sihirbazları mağlub eden Kızıldeniz 'i yaran Allah Azze ve Celle taşlarla da füzeleri durdurmaya kadirdir.
Hüküm dergisi. Sayılır :61

Hayat.Masali, bir alıntı ekledi.
03 Mar 00:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hiçbir şeyi unutmamalı insan önemsiz olanları bile.

Usta ile Margarita, Mihail BulgakovUsta ile Margarita, Mihail Bulgakov
booksofbet, Posta Kutusundaki Mızıka'yı inceledi.
02 Mar 21:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yozlaşmış değerler, unutulmuş mektuplar, kaybolmuş merhamet, istenmeyen gerçekler ve çok daha fazlası hakkında güzel bir okuma yapabileceğiniz bir kitap Posta Kutusundaki Mızıka. Belki de dostun acı söylediğini unutmamalı, kargayı da sevmeli, güzel değerlerimizi hatırlamalıyız. Belki de merhamet etmek, acıya ortak hiç zor değildir ve öyle eskide kalmış bir adet de değildir. Belki de her zaman birinin bizi izlediğini unutmazsak çok daha adil yaşarız.