Ayşe Karabacak, bir alıntı ekledi.
21 May 16:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hiçbir suç, davranış bozukluğu kadar bağışlanmaz değildir. Cinayet sadece bireyi öldürür; sonuçta birey nedir ki? Kolayca yeni bir birey üretebiliriz, hem de istediğimiz kadar.
Uyumsuzluk, bir tek bireyin hayatından çok daha fazlasını tehdit etmektedir; doğrudan, toplumun kendisi için bir tehlike oluşturur.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 156 - İthaki yayınları)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 156 - İthaki yayınları)
Oktay Şen, bir alıntı ekledi.
17 May 23:47 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Bilim ise bir dizge ve uyum sorunudur; bu nedenle türkçede bilimsel olan da dahil yaratılara 'telif' diyoruz, bu gözlemleri bir dizgeye uydurmak anlamındadır ve çok yerindedir. Bu titizliği olmayana bilim adamı diyemeyiz; Copernicus'u devrimine götüren, bu uyum kaygısı idi; milyonlarca göksel gözlem Ptoleme sistemine uyarken birkaçı uyumsuzluk gösteriyordu, Copernikus, istemeyerek de olsa, bu uyumsuzları bir dizge içine alabilmek için mevcut astronomi sistemini yıkmak zorunda kalmıştı, dünyanın dönüşü kuramını işte buna borçluyuz.

Şebeke 1, Yalçın KüçükŞebeke 1, Yalçın Küçük
Buse, bir alıntı ekledi.
14 May 09:57 · Kitabı okuyor

Demek ki benim gibi uzun yıllar böyle edebiyatla iç içe yaşayan ve gıdası şiir olan hassas ve ince gönül sahipleri, daha sonra içine düştükleri basit ve bayağı çevrelerde ister istemez bir uyumsuzluk yaşıyorlar. İşte bu uyumsuzluk kadar insanı yıkan, onun gönlünü perişan eden başka bir şey olamaz.

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 31)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 31)
İbrahim Demiroz, bir alıntı ekledi.
11 May 18:48 · Kitabı okudu

Sems,her anını mistik aşkın denizinde yüzerek geçirmek istiyordu. Sanırım bir tür doyumsuzluk ya da uyumsuzluk durumu.

Bab-ı Esrar, Ahmet ÜmitBab-ı Esrar, Ahmet Ümit
Hatice Kübra Şahin, bir alıntı ekledi.
10 May 20:17

"Ama bence bir insanın durumuyla ahlaki faaliyetleri arasındaki uyumsuzluk, samimiyetinin en kesin kanıtıdır."

Gençlik Yılları, Lev Nikolayeviç TolstoyGençlik Yılları, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Gizem Özkan, bir alıntı ekledi.
10 May 01:58

Uyumsuzluk duygusu, her sokağın dönemecinde, her adamın yüzüne çarpabilir. O durumuyla, acıklı çıplaklığı, parıltısız ışığı içinde, kavranılmaz bir şeydir. Ama bu güçlük bile düşünülmeye değer.

Sisifos Söyleni, Albert CamusSisifos Söyleni, Albert Camus
sleepsleeslesls, bir alıntı ekledi.
08 May 09:21

uyumsuzluk, anlaşıldığı andan sonra bir tutkudur, tutkuların en can alıcısıdır. ama tutkularımızla yaşayabilecek miyiz, yaşayamayacak mıyız, yüreğimizi bir yandan coştururken, bir yandan da yakacak olan derin yasalarını benimseyecek miyiz, benimsemeyecek miyiz, işte tüm sorun bu.

Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 39 - can yayınları)Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 39 - can yayınları)
leylâ, bir alıntı ekledi.
08 May 01:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsan, yaşama sorunuyla doğan tek canlıdır. Belirsizlik, uyumsuzluk, bilgi, hepsi bu sorunu oluştururlar. Yaşama sorunu, insan olma sorunudur. İnsan dışında hiçbir canlı olmak üzere dünyaya gelmez. Felsefe temelde bu birbiri içine geçmiş iki sorun alanına ışık düşürme, çözüm bulma kaygısıyla başlar ve felsefe tarihi buradan gelişir. Sorunun temelinde gelişmenin taşıyıcısı olarak bilgi bulunmaktadır. Düğüm bilgidedir. İnsan bu nedenle bilgiye zorunludur.

Mitostan Felsefeye, Atilla Erdemli (Sayfa 27 - Ayrıntı Yayınları)Mitostan Felsefeye, Atilla Erdemli (Sayfa 27 - Ayrıntı Yayınları)
Semiha, bir alıntı ekledi.
05 May 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her toplulukta, her kesimde, her partide dışarıdan bakıldığında uyum, içeriden bakıldığındaysa uyumsuzluk vardır. Bir manastırdaki çekişmeler, her toplumdaki kadar olağan ve zehirlidir. İnsanlar, cehennemi terk ettiklerinde bile, sırf onu başka bir yerde yeniden kurmak için yaparlar bunu.

Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel Cioran (Sayfa 81)Doğmuş Olmanın Sakıncası Üzerine, Emil Michel Cioran (Sayfa 81)

Takvimde Bugün
Evlilikte Denklik

Evlilikte denkliğe dikkat etmek faydalıdır. Aksi durumlar zamanla sıkıntıya yol açabilmektedir. Mesela eşler arasında uyumsuzluk olmasına sebep faktörlerden biri eğitim düzeyidir. Bu durum kimi zaman olayların farklı algılanmasına, birinin doğru gördüğü bir şeyi diğerinin yanlış görmesine sebep olmaktadır. Özelikle erkeğin eğitim düzeyi ve diploma bakımından eşinden aşağı bir derecede olması, kimi zaman onun kendini aşağılamasına sebep olmakta ve durum aile içinde huzursuzluklara sebep olmaktadır.

Yine eşlerin sahip oldukları kültürler açısından çok farklı olmaları da aile içi problemlere sebep olabilmektedir. Bu durum daha çok, eşlerden birinin köyde, diğerinin şehirde yetişmiş olmasından veya birinin şarkta birinin garpta doğmuş, oranın kültür ve folklorunu benimsemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Aslında bunların hepsi kültürel zenginlikler olarak karşılanır. Fakat eşler arasında birinin diğerine kendi kültürel alışkanlıklarını dayatması halinde problemler yaşanabilmektedir.

Semerkand Takvimi