• Bu ülkede, faili meçhuller, fuhuş, tecavüz ve uyuşturucu işi mit ve bazı polislerin eli ile gerçekleşmektedir. Bazı savcı ve hakimler.de bu duruma çanak tutuyor.
 • Torun “Yakub Cemil”in adını vermediği kişi, 1980-1982 yılları arasında Bulgaristan’da görev yapan Mehmet Eymür. “Mehmet Ali Ağabey”in Eymür’e kızmasının gerçek nedeni, başta Abdullah Çatlı olmak üzere kendisine tanıştırılan bazı Ülkücülerin ASALA operasyonlarında beceriksiz çıkmaları, üstelik uyuşturucu kaçakçılığı yapmaları mıydı? Torun “Yakub Cemil” ayrıntıya girmek istemiyordu.
 • Canan Tan’ın en ünlü romanlarından bir tanesi olan Alevden Küle Eroinle Dans romanı eroin bağımlılığı mükemmel bir şekilde anlatıyor.

  Romanda Eylül karakterinin yaşadıkları anlatılıyor ama aslında Eylül’ün gözünden en yakın dostu olan Dünya’nın dünyasını dinliyoruz diyebiliriz.

  Eylül Boğaziçi Üniversitesini kazanması ile birlikte yeni bir hayata doğru yolculuğuna başlıyor. Boğaziçi’ni kazanması ile kalacak yer sorun oluyor. Eylül yurtta kalmak ve okul ortamından uzaklaşmak istemiyor. Ailesi ise kiraya çıkmasını istiyor. Sonunda Eylül’ün istediği oluyor fakat bu kez de yurt ona çıkmıyor. Bunun üzerine annesi ile yurt yetkilisine dil döktükten sonra yurda kabul ediliyor.

  Yurtta ile olarak annesi ile birlikte gelen Ece ile tanışıyor. Fakat asıl tanışmasını tüm hikayeyi paylaşacağı Dünya ile yapıyor. Küçük bir kız çocuğuna benzettiği Dünya İstanbul’da kalacak yeri olmasına rağmen yurtta kalması nedeni ile Eylül’den fırça yiyor ve dostlukları pek de iyi başlamıyor. Fakat zamanla arkadaşlıkları pekişmeye başlıyor ve Dünya Eylül’e İstanbul hayatına alışmasında yardımcı oluyor.

  Asıl sorun Eylül’ün Dünya’nın karanlık dünyasına girmeye başlaması ile başlıyor.

  Dünya daha ufak bir kız çocuğu iken annesi babasını aldatır. Bunun üzerine aile boşanır. Annesi yeni sevgili ile meşgul olduğu için Dünya’yı istemez. Dünya babasına kalır fakat Dünya annesine çok benzediği için babası da onu dışlar. Bunun üzerine Dünya ufak yaşta babaannesinin evini tutar ve anne ile baba sevgisinin ne olduğunu bilmeden büyür.

  Zamanla anne ve babası ile zorunlu yakınlaşmaları olur. Annesi artık evlenmiş ve eşinden iki yeni çocuğu olmuştur. Bir gün zoraki olarak onların evinde kalır ve sabah uyandığında geceli ile mutfağa indiğinde annesinin yeni işi onu taciz eder. Tabi tam bu sırada annesine yakalanırlar ve Dünya koşarak evi terk eder ve kendini içkiye verir. Annesi kocasını suçlamak yerine kızı suçlar. Dünya daha da yıkılır ve eroine sarılır.

  Hikayeyi dinledikten sonra Eylül Dünya’ya hak vermeye başlar ve onu kendisine daha yakın hisseder. Kimsesi olmayan bu kızı o da bırakıp gitmek istemez. Onu yalnız bırakmamak için tüm ortamlara girmeye başlar. İlk olarak o da içkiye başlar. Zamanla ufak da olsa eroin denemeye başlar. Bağımlı olmadığını ve bunu kontrol edebileceğini düşünür sürekli.

  Bir taraftan Dünya’yı bu dünyadan uzaklaştırmak isterken diğer taraftan içinde bu hayata karşı bir arzu duyar. Dünya’nın kendisi gibi sevgilisi Emre ile yaşadıkları ve kendisinin uyuşturucu partilerinde tanıştıkları ile yaşadıkları hayatlarında inişlere ve çıkışlara neden olur. Bazen sürekli eroin kullanırken bazen tamamen bırakırlar ve kendilerini uzaklaştırırlar. Tam hayata sarılırken yine bir şeyler olur.

  Dünya Emre’nin ailesinin onu istememesi ile iyice eroine sarılır. Emre’nin onu tamamen terk etmesi ile de artık kaçınılmaz sona doğru sürüklenir. Eylül’ün tüm desteğine rağmen daha fazla dayanamaz ve Altın Vuruş ile intihar eder. Bunun üzerine de Eylül de büyük bir şoka girer ve eroinin dozajını sürekli arttırır. Artık tamamen bağımlı olmuştur ve ailesinin yüzüne bakamaz. Fakat eroine de yenilmek istemez. Bu yüzden son bir karar verir ve onu uygulamaya koyulur.
 • Seninle konuşurken başka kimse aklıma gelmiyor,başka kimseyle konuşma gereği duymuyorum ve sürekli seninle konuşasım geliyor. Bana bıraktığın sadece uyuşturucu etkisi.
 • En iyi uyuşturucu olmalı okuduklarımız
 • Hüsnükuruntu. Evrensel uyuşturucu.
 • Harry Hole ;Rakel ile evlenmek istemektedir.Ama Rakel’in oğlu Oleg yeni piyasaya çıkan kazak bir uyuşturcu şebekesinin ağına düşmüştür.Harry cinayetleri çözmek için çabaladıkça istemeden de olsa Oleg bu cinayetlerin tam ortasındadır.Nihayet Harry kazak uyuşturucu patronu Asayevi ortadan kaldırırÖldüğünü zanneder ama ağır yaralı olarak kurtulmuş hastanededir..Bir parmağını da kaybetmiştir.Bu işin tam ortasında Olegi bırakmamak için Rakel ve Olegi kimsenin bilmediği bir yere bırakır kendi de Honkoka geri döner.
  Fakat belediye meclis üyesi İsabelle Sköyen ve yeni emniyet müdürü Mikael bellman asayevle aralarındaki kirli ilişkininin ortaya çıkmasından çekinmektedirler.Hastanede yatan Asayevi ortadan kaldırtmak için uğraşmaya başlarlar.
  Bu arada biri yarım kalan dosyalarda aydınlatılmamış cinayetlerde görev yapan polislere fena takmış ve cinayetlere başlamıştır.Kimse cinayetleri çözemez hale gelir.Herkes Harry nin dönmesini istemektedir ama bunu dillendirmeye cesaret edemezler.Son işlenen cinayet bardağı taşırır ve Harry Hole “Kazan Dairesi” ne geri döner.
  Artık her şey yeni baştan başlar.
  Fena değil ama bir şeyi belirtmek isterim ki Jo Nesbo artık Harry Hole karekterinden kurtulmalı.Bu son kitap biraz zorlama olmuş.Harry Hole Rakel ile evlendi.Bence polisliğe bir daha dönmemeli.Yeni bir karakter yeni bir heyecan olmalı.
  Hepinize iyi okumalar.