Levent Günaydın, Zacharius Usta'yı inceledi.
3 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Verne nin kısa hikayeleri hoşuma gidiyor. Gerçi Bu hikaye biraz dinle çok iç içe olmuş o konuda biraz itici gelebilir ancak hani o zaman ki din anlayışına göre bir çatışma olmuş ancak iyi bağlamış bir insanın gözünü ,kalbini hırs ve kibire bağlamış bir insan ölümsüzlüğü arıyan bir insan... En sevdiğini kendi bencilce hayatı için feda etmeye göze alan biri... Hırslar insanın gözünü kör en sevdiğinizi bile bencilce bir sebebten dolayı görmezden gelirsiniz. bence okumanız gerekiyor öğüt verme konusundada iyi bir kitap hikaye olarakta tatmin edici zaten çok ta cuzzi bir fiyatı var. Zweig abimizin intihara çoğunluk (hepsi demiyorum) meyilli kitaplarından daha hoş bir hikayesi ve DERS VERİCİ yönleri var

Esra Aydın, Havva'nın Üç Kızı'ı inceledi.
3 dk. · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Kesinlikle çok basit bir kitaptı. Birkaç sayfa okuduktan sonra daha fazla okumanın vakit israfı olacağını düşünüp bıraktım.Tavsiye etmiyorum. Daha güzel kitaplar ve çok az zamanımız var

Enes Sivri, bir alıntı ekledi.
12 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

Menfaatçi, BENCİL Olma
Kanser hücresi öyle bencildir ki acımasızca büyür , yakınındaki dokuları, kan damarlarını, her şeyi harap eder; sonunda vücutla birlikte kendisi de ölür. Menfaatçi insanlar da politikanın kanser hücreleridir.

Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 111)Var Mı Beni Anlamak İsteyen, Nevzat Tarhan (Sayfa 111)
BegümG., Mürebbiye'yi inceledi.
12 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Kitabın içinde dört farklı öyküsü var Stefan Zweig'in.Hangisini daha çok sevdim diye kendime sordum ama seçemedim hepsi birbirinden farklı, birbirinden özeldi.

Beyza, İnsanın Anlam Arayışı'ı inceledi.
 14 dk. · 8/10 puan

Kitabın ilk bölümünde yazar Nazi soykırımı sebebiyle Polonya’daki Auschwitz toplama kampına gönderilmesiyle başlayan özyaşam öyküsünü gerçekliğiyle bizimle paylaşıyor.

Gaz odalarında, krematoryumlarda yapılan katliamlar, gardiyanların, ustaların tutuklulara davranışları, açlığın, susuzluğun raddeleri, yüreği fazlasıyla sızlatan işkenceler, tutukluların acıya karşı yükledikleri anlamlar ve davranışları ile karşı karşıya kalıyoruz.

O kadar zorluğa rağmen kurtulanlar( kendisi de dahil) nasıl başardılar? cevabını acılarında bir anlamı olduğuna vurgu yaparak pozitif bir yaklaşımla ele alıyor, yer yer Nietzsche, Thomas Mann, Spinoza ve Dostoyevski'den alıntılarla düşüncelerini zenginleştiriyor.

2.bölümde akademik lakin basit ve anlaşılır bir dille karşılaşıyoruz. Kendisi logoterapinin kurucusu olarak teorinin '' insan varoluşunun anlamı kadar, insanın böyle bir anlama yönelik arayıışı üzerinde de odaklaşmaktadır.''(113)
''Logoterapi, hastanın kendi sorumluluklarının tam olarak farkına varmasını sağlamaya çalışır; bu nedenle, kişiye, neye karşı, ne için ya da kime karşı sorumlu olduğunu anlaması seçeneğinin bırakılması gerekir.''(124)
der.
Daha birçok konu başlığı ile hastaların ruhsal problemlerine yönelik çalışmaları ile sevginin, acının anlamı, varoluşsal boşluk , varoluşun özü gibi konulara değinmiş yazar.
3.Bölüm de Trajik bir iyimserlik tartışması ile genel yaşanan anlam boşluğunda, negatif durumlarda nasıl başa çıkabileceğimize dair kesitler vermiş.

Kitaptan çıkardığım genel mesaj; Bir insanın yaşamındaki anlamı sorumluluk bilinciyle, hedef ve amaçların belirlenmesiyle vuku bulur. Acının da bir anlamı vardır şeklinde idi.

https://www.guncelpsikoloji.net/...api-nedir-h6547.html daki yazıyı genel hatlarıyla okudum yazarı ve düşüncelerini anlamak adına açıklayıcı bir yazı olmuş, göz atabilirsiniz ^_^

Puan kırma nedenim : Kitabın bazı yerlerinde sürekli aynı şey tekrarlanıyormuş hissi rahatsız etti, bazı yerlerinde ''nihai anlam'', '' potansiyel'' , ''acı'' kelimeleri sürekli karşıma çıkınca -tabi kitap anlam üzerine ne bekliyorsun acabaa diyenler olabilir_- şöyle ki daha kısa tutulabilirdi , uzatılmış gibi hissettim, kişisel düşüncem ^_^

Kitap insana gerçekten çok şey katan türden, edinip okumanızı tavsiye ederim.:)

Bundan sonrası kitaba dair bilgiler içermiyor,zamanınızı almamak adına belirtmek istedim.
Kitabı yakın zamanda okumak istedim çünkü hayatıma anlam katan bir dosta altı çizili bir şekilde ulaşsın ve hissettiklerimi paylaşabileyim diye. İyiki de yakın zamanda okuma fırsatım oldu. ^_^
3 farklı durumdan bahsettim okurken kesik kesik değişik bir durum ortaya çıkıyor kusuruma bakmayın, yazma yeteneğim oldukça vahim ^_^

1)-Hepimizin bunalımlı, hayatın anlamına dair sorgulamaları ara ara- belki bazılarımız için sık sık- yüzünü gösterip dil çıkartabilir ama güldürmez. Öyle durumlarda sürekli düşünüp acaba beni daha da karamsarlığa sürükleyen şeyler neler olabilir diyerek diplere çeken bir müzik ya da kaçış şeklinde karamsar kitaplara yönelim gibi gibi hallerle acı kavramını anlamsızlaştıran bir durum meydana gelir. İnsan amaçsız, değersiz hissettikçe bu durum sürekli tekrarlanabilir, eyleme geçirtmez, sorgulamalar silsilesi yaşatır, inancı var ise yiyerek zayıflatır, yüzün rengini solgunlaştırarak, hareketlerde yavaşlama ile devam eder. Bir şey sebep olmalı ki bu durumdan sıyrılalım, neler olabilir diye düşünürsek:
-Hayvan sahiplenme/ ondaki karşılıksız sevgiyi görebilmek,
-Çocukların gülüşüne ortak olmak,
-Spor yapmak,
-Bir amaç belirleyerek, sorumluluk bilinciyle hareket etmek vs.
gibi daha bir çok adımla bu hissiyatın gün gün azaldığına şahit olabiliriz.
Kısa süre de olsa bu durumları yaşayan biri olarak kurtulmama vesile olan şey kedi sahiplenmek oldu, minik minik adımlarla toparlanmayı mümkün kıldı.^_^ Hayatın anlamını daha bir kavrar oldum, kendime yönelik sorgulamam ile.

2): 2 yıl önce genç kuzenim beyin tümörüne yakalandı ansızın. Anne-baba ayrı olduğu için sorumluluk babaya aitti, biz hastaneye ziyarete gidip gelirken babanın her şeye rağmen yüzündeki içten tebessümü, her defasında nasılsın diye hal hatır sorması, oğlunun yaşadığı acıya, bağırışlarına sabırla, iyi telkinlerle cevap vermesi ile elinden geleni huzurla yapması beni çok etkilemişti. Enişte nasıl bu kadar sabırlı ve iyi olabiliyorsun dediğimde: '' İnanıyorum ki bu hastalığı verenin vermesinde bir hikmet var, elimden geleni yapabiliyorsam ve buna olanak veriliyorsa daha ne olsun diyerek acının içinden anlam çıkaran en etkili örneğim olmuştu.2 yıla yakındır oğluna bakıyor, telefonda görüştüğümüzde sesi hep içten, nasılsın diye her defasında soruşu ve en önemlisi sağlığın, küçük şeyleri sakın dert etme diye düşünüşü ile insanları sevmesini gözler önüne seriyordu. Sevgi, sabır, emek ile acının üstesinden gelebilmenin örneği idi benim için. Var olsun böyle güzel insanlar.

3) Kardeşimi okuldan almaya giderken hayatımın anlamına dair kitap bana ne kattı bir eyleme dönüştüreyim :P ve etrafı daha bir dikkatle gözlemleyim dedim, -defterime de not alayım hatıra kalsın diyerekten sokağımızda defter kalemle dolaşan, yazı yazan farkım tarzım olsun mesajıyla :P - bir binanın önünden geçerken küçük bir çocuğun içten merhabasıyla karşılaşıverdim , mesud ola ola okulun bahçesine ulaştım sonra mesudluğum yavaş yavaş kedere sürüklendi, bazı anne babaların şikayetlenmeleri, an da kalamayışları, çocuklarına karşı sevgilerini gösterememesi üzdü( ilerde hayatın telaşesine kapılınca ben de öyle olabilirim bilmiyorum, amacım yargılamak vs değil sadece gözlemlerim ^_^) sonra yanımda bembeyaz pamuk gibi yanaklarla (maşallah) beliren küçük çocuğun minik elleriyle pamuk şekeri heyecanla yemesi bolca tebessüm ettirdi ardından kardeşimin bir sinirle çıkması, yaşadığı problemi benim üzerimde denemesi tabi üzdü, o an konuşmamızın anlamı yoktu çünkü ikimizde sinirlenecek kalplerimiz uzaklaşacaktı ki ben de sinirlendiğimi hissettim :D sonra konuşalım bu mevzuyu diyerekten sessizlikle yürüdük ^_^ - son-

Hayatıma anlam katan bir bal kardeşime ithaf ediyorum bu incelemeyi.

Hayatımıza anlam katan şeyleri görebilmek, bulabilmek umuduyla ^_^

https://www.youtube.com/watch?v=z-SlA2NI9kc

Yunus, bir alıntı ekledi.
15 dk. · Kitabı okuyor

İkilem...
SONSUZ ÜÇ
Dünyada iki erkek var
Her zaman karşıma çıkan
Biri sevdiğim adam
Ötekisi beni seven.

Birisi karanlık gecelerimin
Düşlerinde bile can evimdedir
Öbürü kalbimin önünde bekler
Bekler durur ama açılmaz kapı.

Birinin sadece soluğu yeter
Beni mutluluğa ulaştırmaya
Öteki ömrünü bağışlar bana
Kalkıp geri vermem bir saatini.

Birisi kanımın sıcaklığında
Aşkın öz türküleriyle yaşar
Öbürü can sıkıcı günlerim içinde
Umutsuz koşar.

Her kadın bu ikili yaşamı tadar
Sevilenle seven arasında
Ama bir kez tek kişi olur o iki insan
Yalnız bir kez her yüzyılda !

....Tove Ditlevsen...

Dünya Şiir Antolojisi 1, Ataol Behramoğlu (Sayfa 516 - Pozitif yayıncılık)Dünya Şiir Antolojisi 1, Ataol Behramoğlu (Sayfa 516 - Pozitif yayıncılık)

Kargodan bugün gelen kitaplarıma ithafen :)
MÜSLÜMAN’IN DİYETİ’ne kitaplarda girer mi diye düşündüm.MİNİMALİZM ANLAMLI BİR YAŞAM’ı benimseyerek bana fayda sağlamayan herşeyden arınma çabasındayken ÖTEKİ bir yandan çekiştirdi İÇİMİZDEKİ ÇOCUK bir yandan.BENİ ASLA BIRAKMA dedi bırakmaya çalıştıklarım.Sanki DOĞU’NUN LİMANLARI’ndaydım ve yolun sonu PRAG MEZARLIĞI’na gidiyordu.Bir çok KORKU’m vardı.LİMİTSİZ YAŞAM’ın olmadığını söyledi CAHİL HOCA.Sınır koyarsak hayallere nasıl gerçekleşir?Oysa SON NEFES HAVAYA KARIŞMADAN gerçekleştirmek istediğim hayallerim var benim BİR AYIŞI SOKAĞI’nda...
Bu benim DÖNÜŞÜM hikayemdi.️

Hüzn-ü Beşer, bir alıntı ekledi.
20 dk. · Kitabı okuyor

İnanmak var olmaktır, bilirsin
İnandığımız şeyler için yaşayalım.

Aşka Dair Nesirler, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 81 - Everest Yayınları)Aşka Dair Nesirler, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 81 - Everest Yayınları)
Selin Acar, bir alıntı ekledi.
26 dk.

Aslında hiçbir şeyin sahibi değiliz, sadece elden ele giden bir şeyler var. Sen de eskiyip başkasında yenilenen. Adı da HAYAT...

Carpe Diem, Aşkım KapışmakCarpe Diem, Aşkım Kapışmak

Turgut Uyar
ben sana kürk alamam doğrusu
güzel bileklerine bilezik alamam
bir kap yemek, bir elbise
öyle bir tad var ki fakirliğimizde
başka hiçbir şeyde bulamam..

sokağımız arnavut kaldırımı,
evimiz ahşap iki oda.
daha iyisi de olabiridi ya,
şükür buna da.

– ama hamdi beylerin..
– hamdi beylere bakma sen,
tencere maltızda, fasulye tencerede
çocuklar kapının önünde oynuyor mu?
ona bak sen..

– perdemiz kadife olmalıydı..
– basma da güzel olur, sevince.
biliyorsun ancak boğazımıza,
olmuyor ha deyince.

– kimbilir bir gün belki..
adam sen de, aldırma,
bunlar düşünmeye değmez
hem hayat dediğin ne ki?..