İntikam Üzerine
Bir kitapta Marat'ın davet edildiği bir yemekte hizmetçilerle oturtulduğunu okumuştum. Kitabın devamında, Marat'ın Fransız İhtilalinin en ateşli devrimcilerinden biri olmasını bu yaraya bağlamış yazar.

Bu tespitin hakikat payı oldukça yüksek zira pek çok ihtilalin nedeni, Napolyon'un da belirttiği üzere kibirden kaynaklıdır. Hakkının yendiğini düşünen bir topluluğun intikam ateşi yakılabilirse, o topluluk her şeyi gözü kara bir şekilde yapabilir; tarihe yeni bir şekil verebilir

Nitekim Fransız İhtilalinde de böyle olmuş; devrimciler, kendilerini acıdan bile azade kılacak bir hisle ateşe gitmişlerdir. Şüphesiz ki bu cesareti körükleyen şey intikam arzusundan başka bir şey değildir. İntikam insanı yaşama bağlayan bir histir.

Reform hareketinin Katoliklere, Nazi iktidarının Yahudilere, Sovyet İhtilalinin Çara duyulan öfke neticesi zuhur eden intikam arzusundan kaynaklı olması gibi pek çok kader bozucu hareketin altında aynı hisse rastlamamız garip değil. Aristo'nun da dediği gibi: öfkelenmek hoştur.

Bu his sadece medeniyetin teşekkülünde değil bireyin de varolma mücadelesinde oldukça kuvvetli bir önem arzeder. Şüphesiz ki tarihi şekillendirenler öfkeli gruplardır fakat bu grupları sevk ve idare eden öfkeli de bir birey vardır.

Uzun yaşayan insanlara bakacak olursak, pek çoğunun başka insanlara kin duyduğunu ve onlardan intikam alma arzusuyla yanıp tutuştuğunu görürüz. Bu insanlar küçük ya da büyük, muhakkak bir savaşın içerisindedirler. Sorunları çözülecek, savaşları bitecek olsa derhal ölürler.

Söylediğimin canlı bir örneği olan kemik kanserine yakalanmış yaşlı bir adamın on sene yaşayabileceğine dair iyimser inancını görünce şaşırmıştım.En büyük düşmanı olan kardeşine küfürler ederken dimdik ayakta duruyor; ve hakikaten on sene daha yaşayacak hissi uyandırıyordu.

Erdem öğretilerinde bu hislerin boş manasız ve dünyevi olduğuna dair çıkarımlarla karşılaşırız fakat bu görüşe katılmıyorum. Sebebi ise gerek bireyin gerekse de toplumun kaderini belirlemede çok önemli bir histir intikam: hatta kişinin varoluşu için bir araçtır diyebiliriz.

Az evvel bir arkadaşla şunu konuştuk; Şeytan kibirli davranıp başkaldırmasa onu sıradan bir melek olarak tanıyacaktık. Dünya ise, bir tek tez üzerinden ilerleyen zevksiz bir yer olacaktı. Ancak onun başkaldırısı büyük bir değişime neden oldu.

Şimdi kötü olarak anılsa da en azından ciddiye alınıyor, korkuluyor, her mecliste bahsi geçiyor. Ayrıca bir özgüven eksikliği var ki sürekli mağlup olacağı zikrediliyor. Artık Şeytan ciddiye alınıyor; itaat etmeyerek varolduğunu ispatladı ve varolmak için bir amaç kazandı.

Tabii ki bu bahsini ettiğim kötülük yolunu seçerek alınan intikamdır. Bir de erdemle alınan intikam var ki ona da değinmek isterim. Birgün gazetede bir adamın, başka bir adam yüzünden kendisini terk edip müflisleyen eski eşine maddi yardımda bulunduğunu okumuştum.

Bir diğer yoldan yapılsa da bu hareket neticesi adamın haz aldığını tahmin etmek zor değil. Hangi birimiz bu hikayenin bir benzeri ile bir Türk filminde karşılaşıp yakınlık duyduğumuz karakter adına mutlu olmadık?

Bir insanın yüzüne atılacak intikam tokadının vereceği hazzın düşüncesi, kendimizden bile beklemeyeceğimiz bir başarı sergilememize neden olabilir. Nitekim nice horgörülmüş çirkin insanın, başarı basamaklarını tırmanıp, insanlığa faydalı hizmetler vermesinin nedeni de budur.

O dışlanan, beğenilmeyen yokmuş gibi davranılan insanlar, varolduğunu erdemle, başarı ile ispatlamak isterler ve insanlığın bu kötü tutumundan erdem yolu ile intikam alırlar. İntikam arzusu, insanın sahip olduğu gücü katbekat artıran bir doping gibidir.

Şimdi bu floodu bir intikam hikayesi ile bitireceğim; büyük Yunan şair Paros'lu Arkhilokhos'un hikayesi. Lykambes isimli bir adam Arkhilokhos'u kızı Neoboule ile evlendireceğine söz verir. Fakat baba bir süre sonra sözünden döner.

Buna içerleyen ve intikam ateşiyle yanan Arkhilokhos babayı ve kızı hedef alan acı dizeler yazar. Bu utanca katlanamayan baba ve kız kendilerini asarak intihar ederler. Şimdi sırada Arkhilokhos'tan dizeler var

"Bildiğim bir tek şey vardır, ama büyük bir şey:
Bana edilen kötülüğün yaman olur karşılığı."
***

"Ah kalbim, çaresiz dertlerden şaşkına dönmüş kalbim,
kalk ayağa da ger göğsünü düşmanlarının karşısında
dikil de dimdik dur hasımlarının yanı başında;
ne alenen övün zaferlerinle, ne de evinde ağıt yak
uğrarsan yenilgiye, sevin sevinilecek zamanda,
kaçma aşırıya felaketlerden bunaldığında,
bil hangi devranın insanlara hükmettiğini."
***

"Çok oyun bilir tilki,
Kirpininse bildiği bir tane,
ama şahane."
***

"Ne geçti aklından Lykambes baba?
Kim bozdu senin kafanı?
Dengeli bir adamdın bugüne dek:
Artık hemşehrilerin alay ediyor seninle...
Büyük bir yemini çiğnedin,
inkar ettin tuzu ekmeği...
Düğün yemeğinden edildim, yüce Zeus
Ama ödeyecek o bana yaptıklarını"
***

"Ah! İsterdim sarsın kolları Neoboule'yi
Dala'yım bu ateşli tuluma
Karın karına gelelim, kalça kalçaya"

Bu kadar şiir yeter zahir. Son dize ise bir başka şairden gelsin. İşte intikam ateşiyle yanan Ovidius

"Bizim için barış, ben yaşadığım sürece,
kurtla kuzu arasındaki bilindik barış gibi olacak."

Saygılar.

MAVİLAVİNYA, Varolmak, Gelişmek, Uzlaşmak'ı inceledi.
15 Mar 12:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Şu an ne hissediyorsunuz ? Evet kitabın ilk sayfalarındaki bu soru hafızama ziyadesiyle kazındı. Kitaptaki genel istatistiğe göre insanlar anlık duygularından çok geçmiş ve gelecek kaygısını ifade ediyor. Bende bu konuda minik bir anket yaptim çevremdeki insanlara yönelttim bu soruyu ve neredeyse herkes gelecek endişesini varolmaya çalıştıkları cevreye olan umutsuzluklarini dile getirdi. Tabi çok nadir de olsa anlık yaşadığını belirtenlerde oldu ama sanıyorum parmakla sayılabilecek miktarda. "Küçük şeyler"in büyük ustası Üstün DÖKMEN kendisi kişisel gelişimde nadir sevdiğim yazarlardan. Sohbetvari üslubu bilgi verici bir kitap olmasina rağmen sıkmıyor. Bir de o pekiştirici örnekleri.... hafızamızda uzun süre yer edinmesini sağlıyor. Gülümseyerek okuduğum kitapları severim. Hemde fazlasıyla

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
13 Mar 22:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Eğer yaşamak, varolmak çok keyifli olsaydı, herkes uykudaki bilinçsizlik haline geçmek için isteksiz davranır, büyük bir mutlulukla uykudan uyanırdı. Ama durum bunun tam tersi. Herkes uyumak için büyük bir istek, uyanmak içinse isteksizlik duyuyor."
Arthur Schopenhauer

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 221 - Sel Yayıncılık)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 221 - Sel Yayıncılık)
MAVİLAVİNYA, bir alıntı ekledi.
13 Mar 20:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaşanırken farkedilmemis bir an,ne büyük bir kayıptır; fark edilmeden yaşanmış binlerce saniye ne büyük bir israftır.

Varolmak, Gelişmek, Uzlaşmak, Üstün Dökmen (Sayfa 143 - Remzi kitabevi)Varolmak, Gelişmek, Uzlaşmak, Üstün Dökmen (Sayfa 143 - Remzi kitabevi)
erkam, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Üç türlü davranış kaba ve sahtedir:
Kendini belli eden sanat, nümayişçi ahlak, kendine güvenen dindarlık.

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 144)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 144)
erkam, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın asıl hüneri, kalbini kullanabilmektir; kalbin emirlerine uymasını bilmektir. Onun emirleri nazenin bir ağaçtan, hıçkıran bir kuştan, ağlayan bir dereden alınır.

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 137)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 137)
erkam, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cenneti, fani isteklerden sıyrılmış saf kalpte aramayıp da bazı beden hareketlerinin karşılığı olarak satın almaya hazırlananlar, hilekar bezirganlara benzerler.

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 136)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 136)
erkam, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ancak bir 'kalp' huzurunda hürmet duyulur.

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 136)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 136)
erkam, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Halkın korktuğu şeyleri severek halkın üstüne çıkılır.

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 134)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 134)
erkam, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kalabalığın ne siteminden, ne okundan, ne kininden kork. Sade kork ki, anlayışsızlığın devam ederse bir gün varlık yükünü taşımaktan korkacaksın.

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 134)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 134)