emi, Vatan Yahut İnternet'i inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Mustafa kutlu'nun hikayelerini seven bir okuyucu olarak ben bir tat alamadım. Deneme yazma esasen kolay gibi gözükse de onu okuyucuya begendirmek kolay bir i is değildir. En son okuduğum deneme montaigne'nin denemeleriydi. Belki de ben iyi bir deneme okuyucusu degilimdir. Bazı noktalarda da yazarın kültür setine karşı geldim.okunmazsa bir şey kaybetmeyiz.kitap da çok pahalı idi.

Change, Vatan Yahut İnternet'i inceledi.
22 May 08:47 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı ikiye böldüm ben, ilk bölüm çok sık tekrarlardan oluşuyordu (ki bunu normal gördüm, çünkü sayın Kutlu'nun daha önce Yeni Şafak gazetesinde yazmış olduklarından yapılmış bir derleme kitabın başında söyleniyor)
ilk bölümü okurken sıkılıp bırakacaktım yalnız Mustafa Kutlu'ya olan hayranlığımı geri düşürmek istemedim, bu bölümde : Yazar, Vatan nedir, bizim huzura kavuşmamızın ancak toprağa dönerek, teknolojiye yüzümüzü çevirerek gerçekleşebileceğinç anlatıyor.
ikinci bölümde ise yazar içimize ferahlatıp, geçmişimize olan hasreti, kuşlardan, çiçeklerden, sanattan ve özümüzden yazılarla bizi bir iç hesaplamaya sokuyor..

Eline sağlık, Mustafa Kutlu hocam.. İyiki de yazmış birleştirmişsin..

(Bu arada kitapta eleştiri olarak sunulacak yerlerin olması kitabı arkaplana atmamızı gerektirmez, çok güzel ve okunası kitap. Yaklaşık 100. sayfadan sonrasını ben keyifle okudum.)

Change, bir alıntı ekledi.
16 May 11:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir soru da yıllar önce İsmet Özel sormuştu:
"Türkiye Müslüman olarak mı güçlenecek,
yoksa güçlenerek mi Müslüman kalacak."
Şimdiki tablo" ortaya karışık" bir şey.

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 63 - Dergâh Yayınları)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 63 - Dergâh Yayınları)
Change, bir alıntı ekledi.
 14 May 13:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yeni Hayat
Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre 25 yaşından büyüklerde bir saat televizyon izlemek ortalama yaşam süresini 22 dakika kısaltıyormuş. Bir sigara ise on bir dakika kısaltıyor. Radikal 17 Ağustos 2011

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 44)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 44)
Change, bir alıntı ekledi.
11 May 08:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kir
Az sonra siz de oyuna girer ve oyunun kurallarını kabul edersiniz.
Ne diyor reklam:
"Kirlenmek güzeldir."
Mübarek olsun!

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 21 - Dergâh Yayınları)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 21 - Dergâh Yayınları)
Change, bir alıntı ekledi.
11 May 08:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kara Toprak
Toprak sevgisini rafa kaldırılır çok oldu. Kanaatı bırakıp tüketime koşuverdik. Zenginlik "gönül zenginliği" olmaktan çıktı. Refahın kalkınmanın, makine ve modern teknolojinin sihrine katıldık.
Artık yukarıda anlatılanlara ancak gülüp-geçilir oldu.
İyi mi oldu?

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergâh Yayınları)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 15 - Dergâh Yayınları)
Change, bir alıntı ekledi.
11 May 08:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Vatan
Kitabımızdaki ilk denemeyi İbrahim Sadri Bey çok güzel seslendirmiş, istifadenize sunulur

https://youtu.be/QQFEq_Jtxns

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 9 - Dergâh Yayınları)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 9 - Dergâh Yayınları)
Esra Nur, Vatan Yahut İnternet'i inceledi.
07 Nis 18:38 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Insanoğlu modern toplumda neyleri kaybetti, Tüketerek var olan bir toplum nasıl kendini yenileyebilir, kanaat nedir? Gibi sorulara güzel yanıtlar veriyor. Acaba biz nereye aitiz hissi uyandırıyor insanda sadece amacı tüketip, yok eden her şeyi kârı uğruna harcayan bir dünyanın insanı miyiz yoksa aza kanaat eden vara şükredip yoku Allah'tan dileyen bir dünyanın insanı miyiz? Kitabı okuyun ve tarafınızı seçin

HadRa, bir alıntı ekledi.
29 Mar 14:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir çiçeğe bakmaktan aciz adam, bir çocuğa nasıl baksın?

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 223 - Dergâh Yayınları)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 223 - Dergâh Yayınları)
HadRa, bir alıntı ekledi.
29 Mar 14:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gönül Çalabın tahtı
Çalap gönüle baktı
Iki cihan bedbahtı
Kim gönül yıkar ise...

Yunus Emre

Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 192 - Dergâh Yayınları)Vatan Yahut İnternet, Mustafa Kutlu (Sayfa 192 - Dergâh Yayınları)