Nursena, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok acı!
Karşınızda duran, sizi görüp size bakan, sizinle konuşan, sizi cevaplayan, fakat sizi tanımayan birini dünyanın yegane varlığı olarak tutkulu bir şekilde, bütün kalbinizle sevmek! Sadece ondan bir teselli ümit etmek ve onun, ölmeye mahkum olduğunuz için size gerekli olan şeyi bilmeyen tek varlık olması!

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 129 - Araf yayınları)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Sayfa 129 - Araf yayınları)
Çisuya Tutung, bir alıntı ekledi.
 19 saat önce

"Belki de belirli günlerde, Grève Meydanı’nın ölüleri, karanlık kış gecelerinde kendilerine ait olan alanda toplanıyorlardır. Bu salgın ve kana bulanmış kalabalıkta ben de yerimi alacağım. Gökyüzünde ay olmayacak ve alçak sesle konuşulacak. Hep orada olacak Belediye Sarayı; çatlak cephesi, parçalanmış çatısı ve hepimize karşı acımasız davranmış olan saat kulesiyle... Meydanda bir şeytanın, bir celladın kellesini uçurduğu bir cehennem giyotini bulunacak; saat sabahın dördü olacak. Bu kez, bizler onun çevresinde toplanacağız."

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor HugoBir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
İrem, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Günlerdir yasalar, toplum kuralları ve cezalar üzerine düşünmekteyim. Insanlar neden suç işler, suç işlemesinde etken nedir, (bunu sorgularken istatistiklerden yararlandım
Bkz: https://biruni.tuik.gov.tr/...app/girenhukumlu.zul )
ya da başa dönelim suç nedir? gibi sorular üzerine düşünüyorum. İnsanın suç işleyici de suçu tayin edici de olduğu bir düzen, yine insanın oluşturduğu yasalar ne kadar belirleyicidir ne kadar doğru bir göstergedir bunu da uzun uzadıya tartışmak gerekir.

Şimdi bana bunları düşündüren kitabımıza gelelim. Victor Hugo... dönemin Fransa'sında ülkenin aydınlanmacı kişiliklerinden ve bir hümanist kendisi. Idama karşı tutumunu da çevirmenin önsözündeki şu ifadelerle aktaralım:
"Toplumun düzenini sağlamak için bu cezayı, bir caydırıcılık öğesi olarak görenler de vardır. Victor Hugo, bu düşünceyi taşıyanlara daha 1830’lu yıllarda karşılık vermektedir. Cezayı verip insanı yok etmenin yerine, suçluları iyileştirmeyi öğütlemektedir."

Öykü cinayet işleyen bir adamın suçlamasından mahkumiyetine, ardından idamına kadar geçen süreci anlatır. İnsanın bir "suçlu" olmasının yanında farklı rolleri de vardır hayatta.. Bir baba/anne, bir evlat, bir eş, bir öğretmen(meslek kısmını çoğaltabiliriz), bir komşu vs. idamla tüm rollerin elinden alınması ve o ölümün masum birkaç insanın da kaybı olması ne kadar adildir yine tartışılır tabii.

Idam böylesine hassas bir konu ve giyotinden çok canı yanmış bir ülke söz konusu. 1832 basımına özel önsözü dahi kitabın vuruculuğunu arttırmaya yetmiş de artmıştır diye tahmin ediyorum. Çok etkileyici bir hikaye.
Muhakkak okunmalı...

Çisuya Tutung, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

"Bir gün, insanlar benim bu öykümü okurlarsa nice masumiyet ve mutluluk dolu yıllardan sonra, bir cinayet ile başlayan ve bir idamla sona eren bu korkunç yılın varlığına inanmak istemeyeceklerdir; eksik bir yanı, eksik bir havası olacak.

Ve yine de, ey sefil yasalar, sefil insanlar, ben kötü biri değildim!"

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor HugoBir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
İrem, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bunlar, kendilerinin oyuncu olacakları günü bekleyen seyircilerin, yani mahkûmların yüzleriydi. Hatta, Araf’ın cehenneme bakan hava deliklerine yığılmış cezalı ruhlar da denilebilirdi bunlara.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor HugoBir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo
İrem, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir hırsızın başının iki adı vardı: Düşlere daldığında, düşündüğünde ve suça yol gösterirken sorbonne denilirdi; cellat kestiğinde de kelle.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Epub)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Epub)
feluxlane, bir alıntı ekledi.
Dün 16:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan içinde bulunduğu umutsuz koşullarda bazen bir zinciri bir saç teliyle koparabileceğini sanır.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor HugoBir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo