Huseyin, bir alıntı ekledi.
55 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama kâinatın sonsuz büyüklüğünü, milyonlarca yıldızı, galaksiyi görüp, onlara asla erişemeyeceğini bilen biri için koskoca dünya hapishaneden farksızdır. İdrak ettikleri şey zamanın ve mekanın tutsağı hâline getirir.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir BartolFedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol
Fadime Orgun, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce

Nihai bir bilgi imkânsızdır. Çünkü duygularımız bizi aldatır. Etrafımızı kuşatan şeylerle aramızdaki yegane bağ zekamızın ürünü olan düşüncelerimizdir.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 171)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 171)
Fadime Orgun, bir alıntı ekledi.
19 May 17:59

Hayatın aslında bir masala benzediği doğruymuş.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 168 - Koridor yayınları)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 168 - Koridor yayınları)
Mesut Altınok, bir alıntı ekledi.
19 May 12:35 · Kitabı okuyor

Hasan Sabbah
"Hayır, şaka yapmıyorum, eski dostum," dedi Hasan neşeyle. "Sadece kinaye yapıyorum. Ama insanlara gözlerine bile inanamayacakları bir sürpriz hazırlıyorum. Bunu bil yeter. Dünyaya, iman gücünün nelere kadir olduğunu göstereceğim."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 149 - Koridor Yayıncılık)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 149 - Koridor Yayıncılık)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
19 May 11:39

" Kızlar nasıl?" Diye sordu Hasan.
" Çok konuşuyor, çok çalışıyor, çok gülüyor ,çokta ağlıyorlar. Ama pek fazla düşünmüyorlar."
" En iyisi. Aksi takdirde hapishanede olduklarının farkına varırlardı."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 497 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 497 - Koridor)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
19 May 11:36

"Dünya renk, ışık ve ısıdan oluşur. Diye karşılık verdi Hasan. Algılarımızın besinleridir bunlar. Bir tek ışık hüzmesi bize herşeyi bambaşka gösterir. Algılarımız duygularımızı, duygularımız da ruh halimizi etkiler. Hayatın kendi kendini yenileme mucizesi de bu değil mi zaten?"

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 497 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 497 - Koridor)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
19 May 10:39

Çünkü tüm büyük şeyler , bütün insanlık onlara karşı çıksa da , büyüklüklerinden bir şey yitirmezler

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 472 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 472 - Koridor)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
19 May 09:49

Dünyayı tanı
"git buradan evlat! Oku, dünyayı tanı. hiçbir şeyden korkma. Her türlü önyargı dan uzak dur. hiç birşeyi aşırı yüceltme gözünde. Hor da görme. Her şeyi araştır. Cesur ol.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 447 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 447 - Koridor)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
19 May 09:39

Onları uyandırıp gözlerini açmaya çalıştım bir süre. Sence halkın ezici çoğunluğu hakikatin ne olduğuna aldırıyor mu? Umutların da bile değil ! Sadece rahat bırakılmak ve hayal güçlerini besleyecek masallarla kandırılmak istiyorlar. Peki ya adalet ? Şahsi ihtiyaçları karşılandığı müddetçe onlar için bu kavramında zerre ehemmiyeti yok.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 444 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 444 - Koridor)