• 125 syf.
  ·Puan vermedi
  Wilhelm Reich - Dinle, Küçük Adam... Cem Yayınlarından çıkıyor. Reich 1946 yılında üniversite arşivi için yazdı bu kitabı. Bilimsel bir metin değildi; ama hayli ses getirdi. "Küçük adam ve kadın"a sesleniyordu. Okuyanı rahatsız ediyor, yeriyor, zaman zaman küçük görüyor, zaman zaman içindeki potansiyeli övüyor; fakat kitabı kapattığınızda Reich amacına ulaşıyordu: Küçük adam veya kadın olmak zorunda değilim. Stalin'e ve "proleter" önderlere sert eleştiriler yapsa da -Lenin ve Troçki'yi ayrı bir yere koyuyor, Marx'tan da küçük adama emeğin değerini öğreten bilim insanı diye bahsediyordu- bazı noktalarda "küçük adam ve kadının" onurluca bir yaşam için büyük bedeller ödeyip yine onu mahvedecek tercihleri yaptığı, tespitine katılmamak da zor. O kadar çok alıntı yapılabilir ki, yazı maksadını aşar. En iyisi, okumadıysanız ivedilikle okuyun. Mutlu olmayı güvencede olmaya tercih eden tüm memurlar, memur kafalılar önden buyursun Ben önden buyuranlardanım #dinleküçükadam #wilhelmreich #cemyayınları #bookstagram #book #kitap #kitaplık #neokusam #neokudum #sahaf #zorbasahaf
 • 154 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  Selam.
  #dinleküçükadam kitabını geçtiğimiz aylar da takip ettiğim bookstagramlardan birinin sayfasında görmüştüm. Sonra da epey okuyan da oldu. Notumu almış kitabı almayı beklemiştim.
  Geçtiğimiz hafta kitabı aldım ve okudum.......
  Resmenn dumura uğradım diyebilirim... Nasıl sert ve gerçeklerle dolu bir kitap.......
  #wilhelmreich Freud'un baş yardımcısı imiş.
  Bedensel tatminsizliğin önemini vurgulamış zamanında ve anladığım kadarı ile hoş karşılanmamış.
  Bu kitapta aslında içşmşzd ki "küçük adama" sesleniyor. Ve aslında herşeyin elimiz de olduğunu anlatıyor.
  Korkunun ve sevgisizliğin kötülüğünden bahsediyor.
  Bolcana Nazi göndermesi de var. Yazıldığı dönemi düşünürsek normal.....
  Kendisi İskandinav'a göç edip, 1957 yılında tutukevinde iken vefat ediyor....
  Kitaptan alıntılar ile tavsiye ederim efenim.

  Başka bir biçimde yaşayabileceğini düşünmeye cesaret edemiyorsun: Koyun gibi güdülmek yerine özgür yaşamak, taktikler uygulamak yerine açık davranmak, bir hırsız gibi gecenin karanlığında sevmek yerine açık açık sevebilmek düşüncelerine yer vermiyorsun kafanda. Kendini küçümsüyorsun, Küçük Adam."
  Sen gerçekler konuşulduğu zaman dinlemiyorsun; sen yalnızca gürültüyü dinliyorsun. Ve sonra 'yaşasın' diye bağırıyorsun."
  Boks maçı yerine kitapçıya git, eğlence merkezlerine gitmek yerine uzak ülkelere seyahat et. Doğayı düzeltmeye çalışma, onu kavramayı ve korumayı öğren…”
  Kadınımı, sevdiğim için kucaklarım ben, elimde evlilik cüzdanım olduğu için veya cinsel açlığımı bastırmak için değil."

  Her ne pahasına olursa olsun hakikati söyle."
 • "Köpeğim seni kokladı , neşeyle zıpladı .İyi bir cins köpek olduğunu hemen anladın ve şöyle dedin:
  Onu zincire vursana huysuzlaşsın havlasın ? Bu köpek gereğinden çok dostluk gösteriyor insana.
  Zincire vurulmuş huysuz bir köpek istemiyorum ben dedim.Huysuz köpekleri sevmem.
  Ey zavallı küçük oduncu , bu dünyada senden daha çok düşmanım var ama gene de , herkese dostça davranan , doğallığını yaşayan bir köpeği yeğliyorum ; düşmanlardan korunmak için olsa bile , bir köpeğe acı çektirmek , onu bozmak istemiyorum."