Eğer bitmiş bir şey sana acı veriyorsa,
duyduğun acı o şeyin kendisinden degil;
Verdiğin değerin ona deymemesindendir..
-William Golding-

Fatma, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · 7/10 puan

Dünya, ne olduğu bilinen dünya, yasalara uyan dünya, kaymak üzereydi. Eskiden şu vardı, bu vardı; ama şimdi... Gemi de gitmişti.

Sineklerin Tanrısı, William GoldingSineklerin Tanrısı, William Golding
Fatma, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce · 7/10 puan

Spoiler içerir
“Peki öyleyse... Ben bu adanın her bir yanına gittim. Tek başıma. Bir canavar olsaydı, görürdüm. Sizler korkan kişilersiniz, varın korkun... Ama canavar yok ormanda.”
Jack, büyük şeytanminaresini geri verip oturdu. Derken Domuzcuk elini uzattı:
“Jack’ın her söylediğine katılmıyorum; ama söylediklerinin bazılarına ben de katılıyorum. Ormanda canavar yok, elbette. Nasıl olabilir ki? Neyle beslenirdi bu canavar?
“Domuzla.”
“Domuz yiyen biziz.”
“Domuzcuk!”

Sineklerin Tanrısı, William GoldingSineklerin Tanrısı, William Golding
Berfin Terzioğlu, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bir yüz, üstten ya da alttan ışık aldığına göre değişiyorsa, neydi bir insan yüzü? Her şey neydi?

Sineklerin Tanrısı, William GoldingSineklerin Tanrısı, William Golding
Emin Ç., Sineklerin Tanrısı'ı inceledi.
 Dün 09:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

William Golding'ten bir "Mercan Adası" anti tezi. Yetişkinlerin dünyasından çok daha acımasız olan çocuk dünyasını yetişkinkinlerin kontrolünü devreden çıkarıp izlerseniz olabilecekleri çıplak bir gerçeklikle fantastik bir dünyada anlatan modern bir klasik "Sineklerin Tanrısı". Çocukların dünyasında şişman ya da gözlüklüyseniz yaşamak zordur ancak hem şişman hem gözlüklüyseniz sizi aralarına almazlar, sizi o ortamda barındırmazlar hatta sizi yaşatmazlar mesajını oldukça acı bir şekilde veren yazar esasında hayatın bu acı gerçeğini kurduğu distopik dünyada ne kadar da abartısız anlatmış. Güzel kitap, etrafınızda bol bol vahşinin olduğu bir dünyada insan kalmaya çalışmanın ne kadar da zor olduğunu bir kez daha anlayacaksınız...

sierva maria, Sineklerin Tanrısı'ı inceledi.
22 Mar 23:59 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İnsanlığın ne denli tehlikeli ve iç karartıcı olabileceğini gözler önüne seren kitap... Biraz yiğitlik, akıl ve ermişliğin insanların kurtuluşu olabileceğine inanabileceğiniz bir konu üzerinden ele alınan Sineklerin Tanrısı mutlaka okunmalı diye düşünüyorum.

Meltem Yüksel, Sineklerin Tanrısı'ı inceledi.
22 Mar 23:57 · Puan vermedi

Karmaşık duygular ıcerısındeyım.. çocukların nasıl bu kadar büyük olabıldıklerıne, o adada bas edebılmelerıne. Ralphın sonunda ada yanınca kurtulabılmesıne (keske daha önceden yakmayı akıl etseymıs demeden gecemıcem). Farklı bır türdü, düşündürücü bir romandı

Ay yuş, Sineklerin Tanrısı'ı inceledi.
 22 Mar 11:27 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

2. Dünya Savaşı esnasında korunaklı bir yere kaçırılması planlanan bir grup çocuk uçaklarının düşmesiyle ıssız bir adada kalırlar. Ralph ve Jack in şeflik mücadelesi sonucunda oybirliğiyle Ralph seçilir ancak Jack bu sonuca katlanmaz ve başkaldırır olaylar buradan sonra başlıyor ve umulmadık şekilde bitiyor. Açıkçası sürükleyici ve akıcı bir kitaptı. Okunması gereken yapıtlardan birisi :))

Sümeyra Bozyiğit, bir alıntı ekledi.
22 Mar 09:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...Ya ben de ötekiler gibi olursam..Ya ben de umursamazsam. O zaman ne oluruz biz?"

Sineklerin Tanrısı, William GoldingSineklerin Tanrısı, William Golding