• Yaşadığın ve yaşamakta olduğun bu hayatı, yeniden ve sayısız kere daha yaşamak zorunda kalacaksın; içinde yeni hiçbir şey olmayacak: Yaşamındaki her acı, her sevinç, her bir düşünce ve her bir soluk, tarif edilemeyecek kadar küçük ya da büyük her şey, arka arkaya ve aynı sırayla, sana dönecek - ağaçların arasından süzülen şu alacakaranlık ve şu örümcek bile, şu an ve ben kendim bile. Varoluşun sonsuz kum saati, içinde toz lekesi olan sen ile, yeniden ve yeniden başaşağı çevrilecek!
 • AÇLIK
  Merhaba sevgili dostlarım, bu incelememi tokken okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

  Tok açın halinden anlamaz derler ya hani, aslında tok kendi tok halinin kıymetini bilmediğinden anlamaz açı, bazen o kadar güzel doymaz ki aç olmadığı halde yer de yer tok insan. Kendisi toktur ama ne fayda açtır gözleri, doymak bilmez obur iştahı. Gerçekte aç insanların halini düşünmeden bir sürü ekmek alır mesela onları yiyemez sonra bir yerlerde kurur kalırlar, eğer aç birinin yanında bu durumunu fark ederse önce kendi tok halinden utanır da belki biraz açlığa tahammül etmeyi öğrenir, belki utanır artık gereğinden fazla tok olmaktan. İsterse tok açın halinden öyle bir anlar ki, utançtan kendi halinden yerin dibine girer de alçalabildiği kadar alçalır hem de. Tıpkı benim gibi :/ Bir gün arkadaşlarımla dışarda yemek yemek için çıkmıştık. Yemekten sonra başka bir yerde bir şeyler içmek için oturalım dedik sonra. Çikolata vb. tatlıları çok severim, arkadaşımla pasta söyledik bir de yemeğin üzerine canımız çektiği için üstelik tok olduğumuz halde. Sonra tam pastayı yerken küçücük bir çocuk akşamın o saatinde o mekana girmiş bir şey söyleyebilir miyim deyip masa masa geziyordu. Kimse cevap vermedi çocuğa. Bizim masaya geldi onunla göz göze geldiğimizde (tam anımsayamıyorum ama gözlerinin tam içine bakabildiğimi sanmıyorum, tok halimle önümde kocaman pasta küçücük çocuğu o halde gördükten sonra) arkadaşım sor demişti, ben utanç hissimle sessiz ve başım eğik önüme bakarken, duymadı çocuk arkadaşımı yan masaya gitti sonra, konuşmasına fırsat vermeden garson çıkardı onu. Kendimden nefret ettim o an, aklım onda kaldı ne diyecekti bize acaba, ne geziyordu o saatte, o yaşta bir çocuk sokakta, ailesi var mıydı, karnı tok muydu ki diye düşünürken içimden çokça doymuştum yiyemediğim o pastaya.

  İşte bu roman da açlığın romanı, öyle bir açlık ki günlerce yemek yiyemeyen bir adamın romanı. Buna rağmen yaşam mücadelesine devam eden, tıpkı Martin Eden gibi tüm umudunu kelimelerine, yazdığı hikâyelerine bağlayan bir adamdan söz ediyorum. Midemiz ne kadar uzun süre açlığa dayanabilir ki acaba? En fazla ne kadar tuttuk bir şeyler yemeden kendimizi, denedik mi bunu hiç? Ramazan ayları açın halinden anlamak için de değil midir biraz? Peki biz nefsimizi bu aylar dışında da terbiye ettik mi hiç? Sevgiden acı çeker bir insan değil mi sevgisizlikten de çeker. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde en alt basamaktadır fiziksel ihtiyaçlar. En temelidir zira. Bir insan açsa ve üşüyorsa mesela, sevme, kendini gerçekleştirme vs. gibi hayatına bir yol çizeceği diğer güzellikleri nasıl bulabilir ki?

  Bu kitapta açlığı iliklerinize kadar hissedecek, basit bir kelime gibi duran AÇLIK' ın sayfalarca betimlendiğine şahit olacaksınız.

  Son olarak şunu söyleyerek incelememi bitirmek istiyorum. Dünyada o kadar çok kötü şeyler var ki açlık, savaş, ölüm, yalnızlık... Yani dert yanacağımız bir sürü kötü olay, Duyumsayabileceğimiz kadar kötü hisler.. Bazen üzgün olduğum zamanlarda kendimden utanıyorum basit şeylere üzüldüğüm için. Örneğin sevdiklerimden uzaktayken özlüyorum onları şikayet ediyorum halimden, keşke onların yanında olsam diyorum ağlamak istiyorum. Oysa kızmalıyım kendime bunları düşünürken tokum, üşümüyorum da yanımda beni çok seven dostlarım var. Sevdiklerim uzakta ama yaşıyorlar, nefes alıyorlar ya Rabbim nasip ederse onlara kavuşacağımı da biliyorum üstelik. Neyin üzülmesi peki bu ayıp diyorum, saçmalama. Nefret ediyorum kendimden küçücük çocukları sokakta çalışırken gördüğümde halime şükretmediğim için, nefret ediyorum çikolata almak istediğimde onlar acaba aç mıdır diye düşündüğümde. Zira biliyorum onlar yiyemezken benim hakkım hiç yok yemeye. Daha fazla çıkmıyor kelimelerim her yazdıkça kalbime saplanıyor bu acı sözcükler.

  Aç kalın, aç kalalım biraz. Bencil olmayalım lütfen. Başkalarını da düşünelim zaten insan olmak, olabilmek bunu gerektirmez mi? Cömert olalım birbirimizden esirgemeyelim yardımı, desteği. Daha güzel bir dünyada da, daha çekilmez bir dünyada da yaşamak bizim elimizde. Bir kişiyle olacak iş mi bu demeyin lütfen, bir düşünün hepimiz düzeltsek kendimizi hayal ettim de ne güzel bir dünyamız olur değil mi?
  Yaşanılası...

  Tebessümle kalın, güzel akşamlarınız olsun dilerim ki :)
  Buraya kadar okuyan ve benim içimdekileri, içimden dökemediklerimi hissedebilen, hissedebilmek için çabalayan herkese çok teşekkür ederim.
 • Öncelikle ben sade bir insan olarak, sadece bir insan olarak, bu eseri derleyip toplayan hanımefendiye teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

  Akıl hastanesi; insan zihninde daha çok hasara neden açan bir akıl tamirhanesi aslında. Ya da bir başka bakış açısıyla, içeridekileri, dışarıdakilerden; dışarıdakileri de içeridekilerden korumak için yapılmış izole bir yer. Akıl sağlığı korunmak istenen dışarıda bırakılanlar mı yoksa içeriye tıkılanlar mı olduğu bilinmez bir türlü. Fakat, bir gerçek var ki içeride olanlar, dışarıdakiler tarafından bir bilinmeze itilmiştir.

  Aslında her ne kadar basit bir şiir kitabıymış gibi görünüyor olsa da, daha dikkatli incelediğimde, 14'lü hece ölçüsünün kullanıldığını, redif ve uyakların hakim olduğu şiirlerin de olduğunu farkettim.

  Her sayfasında insanlığımı gömdüğüm bir kitap oldu, okumak isteyen buyursun okusun.
 • "Azınlık, geri kalan her şeyi elde etmiş olduğu için gereksinir Tanrı'yı. Çoğunluk ise hiçbir şeyi olmadığı için."
  Ben daha başka türlü söyleyeyim: Çoğunluk ödleklikten dolayı inanır Tanrı'ya, ruhundaki olgunluktan dolayı inanan, birkaç kişidir ancak.
 • paramparça olmuşum ki ben
  senin mahlende de olabilirim
  komşu şehirde de bulunabilirim.

  yürekten bin parçaya bölünmüşüm
  polis kayıtlarında kayıp
  atıldığım denizde
  bir balığın karnında maktül

  ölü ya da diri
  kelleme ödül koymuşum
  şehrin her caddesine dağılmış
  paramparça olmuşum

  sevgilim
  beni çağırdığını duysam
  her köşede toplayıp kendimi
  sana da koşabilirim

  Abdulselam GÖZÜTOK
 • Ben peri masallarına ya da beyaz atlı prenslere inanmam. Aşkın bir tercih olduğuna inanırım. Biriyle tanışırsın. Ondan hoşlanırsın. Ve onu sevmeye karar verirsin. Bu kadar basit.
 • Jenny Han'ın kaleminden çıkan üç kitaplık bir serinin ikinci kitabı olan not : seni hala seviyorum genç yetişkin tarzında romantik, tatlı bir kitap. Bu kitabı okuyup da Peter Kavinsky aşkı yaşamayan insan sayısı çok azdır. Peter havalı ama aynı zamanda çok da sempatik bir karakter ve elde olmadan aşık olabiliyorsunuz. ilk kitaptan biraz bahsetmek gerekirse her şey asıl kızımız Lara Jen'in küçük kız kardeşi Kittt'nin Lara Jean'in hoşlandığı erkeklere yazdığı mektupları adreslerine göndermesiyle başlar. LJ bu işin içinden bir şekilde çıkmaya çalışırken mektuplardan biri de okulun havalı çocuğu Peter'a gider ve ikisi bir anlaşma yapmak üzere el sıkışırlar.
  İkinci kitapta da Peter ve Lara Jean'in sözleşmesiz anlaşmasız gerçek bir sevgililik yaşamaya dair çabalarını ve Genevieve'in her yerden çıkmasını ve dengeleri bozmasını (bu kıza bir türlü sempatim olamadı. Bir insan bu kadar mı sinir bozucu olur) okuyoruz. Ve John da olaya dahil oluyor. John ilk kitapta bahsi geçen mektupların sahiplerinden. Bir kaç bölümde John bana o kadar minnoş geldi ki bir ara PK'ya " centilmenlik gör Kavinsky " falan dedim. Aradaki dengeyi bir arada tutamayıp her zaman Gen'den yana çıkması kriz etmedi değil. LJ ve Gen arasındaki dengeden de geçtim ben olsam erkek arkadaşıma yada onun eski kız arkadaşına 'ne oluyoruz ya' tarzında bir imada bulunurdum. Peter'ın da eski sevgilisini aşmasını isterdim. Sevdiğim olaylardan biri de Peter ve Kitty arasındaki bağdı. Bu kitapta Kitty olan bölümlere o kadar çok güldüm ki artık Kitty fanıyım.