• 108 syf.
  ·10/10
  Çocukluğumun kahramanı Tarkan, tek başına Avrupa'ya akınlarda bulunan, yanında kurdu ile akıl almaz maceralar yaşayan, adı bir efsane gibi anılan genç, yakışıklı, sırım gibi çevik ve kuvvetli bir Türk yiğididir. Tarkan Hun İmparatorluğunun en cesur ve nam salmış savaşçısıdır. Ailesi o daha bebekken katledilmiş ve onu kurtlar yetiştirmiştir. Yanından ayırmadığı kurdu ile macerdan maceraya koşturmaktadır.

  Bu macerada, Tuna’nın öbür yanından, Bizans’tan Hunluları birbirine düşürmek amacıyla gelen üç elçi, Hun topraklarında konakladıkları evin sahiplerini, Aybek ile karısı Burta’yı öldürürler. Bizanslı Yüzbaşı Silas, Burta’yla mücadele ederken boynundaki altın madalyonun koptuğunu fark etmez; Bizanslılar bu olaydan sonra kaçarcasına ülkelerine doğru yola çıkarlar. Silas yolda durumun farkına varsa da geriye dönüp Hunlularla savaşmayı göze alamaz. Bu olayın hemen arkasından, Aybek ile Burta’nın evine giren Alanlı iki çapulcu altın madalyonu alıp yakınlarda bir hana giderler. Handa Tarkan’la karşılaşırlar. Neler olduğunu öğrenen Tarkan, Bizanslıların peşine düşmeye karar verince kendini tehlikenin içinde bulur.
 • 430 syf.
  ·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
  Geçen gün bir arkadaşımın yazdığı paragraf için ‘ne demek istediğini bir kerede anlayamadım, çok fazla imgelem var’ dediğimde buna sevindiğini gizemli olmak için yazdığını söyledi; ben daha çok içimi dökmek, kendimi açıklamak için yazıyorum. Yazdıktan sanki bir nebze rahatlıyorum. Okurken nasıl unutuyorsam her derdi, yazarken o dertleri, okuduğum hayatların dertlerini anlatasım geliyor.
  Bin Muhteşem Güneş’i Çarşamba günü matematik bütünlemesinden sonra almış Pazartesi kimya ve fizik bütünlemelerinin olduğu gün bırakırım demiştim, tamamen bitirmek için çaba harcamayacaktım ama öyle bir kitaptı ki..bitirmeden edemedim.
  Khaled Hosseini’nin daha önce Uçurtma Avcısı kitabını okudum, o da çok güzeldi. Bu kitabını okurken hep, savunduklarını, dertleri, bulunduğu coğrafyayı ne güzel anlatmış, ne çok insana duyurmuş olanları diyerek hayran oldum kendisine. Onun kitaplarını okuyunca, yaptıklarına bakınca da 'coğrafya kaderdir' diyebiliyor musunuz?
  Kitabı okurken belki içinde olduğum durumdan belki de kitaptan dolayıdır çokça ağladım. Ağlarken acaba anneme mi, kendime mi yoksa Meryem’e mi Leyla'ya mı ağlıyorum diye düşündüm çokça. Neden ağlıyordum Leyla ağlamış mıydı onca felakete, göğüs germeye rağmen. Leyla’yı düşün diye hatırlatıyorum kendime çokça, onun yaşama tutunmasını, ayakta kalmasını, hem kendi hem ailesi hem ülkesi hem de tanımadığı onlarca insan için yaptıklarını düşün. 'Anne'liği Leyla ile gördüm bu yaşımda, belki de ondandır her gün Allah’a ellerimi açıp dua etmem; dünyadaki bütün anneler ve kendi annem için dua etmem, bütün babalara uysallık, iyi geçim istemem..dünya kadınların, annelerin istedikleri gibi bir yer olabilse keşke
  Bugün babalar günü ve ben Raşit’i ve onun gibilere baba demezken Meryem’in özür dilemesine, ikisinin ona karşı tutumlarına hayran kaldım. Annelik kadar dokunaklı ve güzel işlenen babalık kavramı da sizi çokça düşündürüyor. Kitaptaki bir diğer baba Babi’nin sözleri sık sık aklıma gelecek, onun yaşadıkları..
  Aile ilişkilerine, aşk’a, umut’a, bağlılık’a ve daha saymadığım onca duyguyu yaşatan Bin Muhteşem Güneş kitabı son zamanlarda okuduğum en güzel kitaptı. Hakkında ne söylesem ne anlatsam eksik kalacak,
  Dünya’da ne kadar çok acı var Allah’ım
  Şu an Dünya’nın her neresinde olsun savaşta, açlıkta, zulümde, kıtlıkta, bunalımda, zor durumda, çaresiz, hasta yatağında bir yardım umut kapısı bekleyen her kimse varsa Allah’ım onlara yardım et, acılarını dindir, gönüllerini ferahlat Hızır Aleyhisselam gibi yardımlarına yetiş Allah’ım
 • Vajinalarının içini saatler, haftalar boyu kurcalayanlar da nihayetinde şu sonuca varıyormuş, “G-noktası varsa bile bende yok!” Bütün bu tepkiler son derece normal. Gerçekten hassas olan bir G-noktanız olması normal, keza hiçbir his vermeyen ya da ikisinin arası bir G-noktanız olması da normal. Araştırmacılar bedenin bu bölgesindeki sinir uçları sayısının ve uyarılma dokusu miktarının kadından kadına devasa değişiklik gösterdiğini söylüyor.
 • 138 syf.
  ·5 günde·Puan vermedi
  “Devran” Üzerine
  Akşam üzeri çayımı alıp balkonda sigara içmeyi düşünüyordum aslına bakarsanız. Devran çok uzun zamandır okumam gereken kitaplar listesinde olmasına rağmen iki arkadaşıma kitabı okumayacağıma-almayacağıma- dair söz vermiştim. Zira benim için aldıklarını onu bana hediye edeceklerini söylediklerinde bana da pek söylenecek bir söz bırakmamışlardı. Tabi Almanya’da yaşıyor olmaları iki buçuk ay kadar beklememe neden oldu. Kitapla göz göze gelince bütün detaylar sigaradan çektiğim son yudumla boşluğa karıştı. Kapaktaki Devran’la göz göze gelmiştim ve de öyküden haberim yoktu. Okumaya başladıkça öykülerdeki sahicilik her defasında beni içine çekmeyi başardı. Fakat söylemeden olmaz dedirten şey redaksiyon açısından kitabın çok zayıf kalmış olmasıydı. Hele ki ilk öyküde kitap kahramanın isminin yanlış yazılması oldukça şaşırtıcıydı. Bu durumu kitabın nazar boncuğu olmasına bağlayarak devam ettim. Tabi çayı tazelemek gerekiyordu. En son vicdanı kendisini rahatsız eden bir sanat karakterini emekli yargıç Rıfat Bey’le(Şükran GÜNGÖR-Büyük Adam Küçük Aşk) tanımış ve oldukça etkilenmiştim. Çünkü küçük Kürt kızı Héjar, Rıfat Bey’i, onun geçmişini, yargıçlığını ve en önemlisi Kürtlere karşı olan ön yargılarını yerle bir etmişti. Aynı şeyi Devran’da Salim Bey de yaşıyor. İç çekişlerini kimseyle paylaşamaması onun için yeterli bir ıstıraba dönüşmüş. Bu hesaplaşma öyküsü kitaba ismini vermiş olmasına rağmen bana kalırsa “Aşk Boğar İnsanı” kitabın büyülü öyküsüydü. Okurken, Demirtaş’ın böyle güzel bir öyküyü bize-bana- kazandırmasını minnetle karşıladım. Neredeyse bütün öykülerde ezilenlerin hikayelerini ailelerin bir parçasıymışçasına yaşıyorsunuz. Puşkin’vari bir ustalıkla trajediye mizahı serpmiş olması ayrı bir tat bırakıyor yürekte. Size tavsiyem eğer varsa ön yargılarınız sessizce yere bırakın ve okumaya başlayın. Merak etmeyin kitabın kimseyi böldüğü yok. Olsa olsa yüreğinizi ısıtır, bazen hüzünlendirir, biraz güldürür. Sizden farklı diye kaçtığınız, yoksul diye ötelediğiniz, kimsesiz diye değersizleştirdiğiniz insanlar var ya işte hepsi bu kitapta buluşmuşlar. Bir çırpıda bitmedi öyküler tabi, çokça sigara içtim. Yutkunamadığım zamanlarda da çay. Kahve pahalı gelmeye başlıyordu okudukça. Üç güne sığdırdım kitabı, düşünmek istedim, tadına varmak. Kitaptan iki farklı öyküden iki alıntıyla bitirmek istiyorum.
  “Server’le yüzmeye gitmesini de istemiyorum. Gitmez herhalde. İnşallah yani. Onlar yüzmeye gidince boğuluyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Aysun anlıyor beni, o çıkardı beni sudan, en çok da Aysun’un aşkından boğuluyor gibi oluyorum. Aşk boğucu bir şey sanırım.”

  “Senin yüzünden Yusuf senin yüzünden. Kaçır beni dedim hocalığına kıyamadın günaha girmemek için beni bu cehenneme, bu günaha sen yolladın Yusuf. Sen cennetine git ben kendi cehennemimde yanarım. Babam değil, kocam olacak o adam değil, sen benim sebebimsin Yusuf . Sen günaha girmemek için beni yaktın . Bu da günah değil mi Yusuf ?
  Murat BAY
 • Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle Edebiyat Atlası kitabından bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729)
  Arkadaşlarımızın tavsiye etmiş oldukları filmlerle birlikte ulaşmış olduğumuz listeyi alfabetik olarak sizlerle paylaşıyorum.
  İyi kitaplara ve iyi filmlere rastlamanız dileğiyle…

  YERLİ FİLMLER
  1. Ağır Roman (Metin Kaçan) - Mustafa Altıoklar
  2. Anayurt Oteli (Yusuf Atılgan) - Ömer Kavur
  3. Beş Şehir - (Ahmet Hamdi Tanpınar) – Onur Ünlü
  4. Bütün Öyküleri (Samet Ağaoğlu ) - Metin Erksan, Bir İntihar
  5. Değirmen (Reşat Nuri Güntekin) - Atıf Yılmaz
  6. Fatmagül'ün Suçu Ne? (Vedat Türkali) – Süreyya Duru
  7. Gölgesizler (Hasan Ali Toptaş) - Ümit Ünal
  8. Gurbet Kuşları (Orhan Kemal) - Halit Refiğ
  9. Güz Sancısı (Yılmaz Karakoyunlu) - Tomris Giritlioğlu
  10. Hababam Sınıfı (Rıfat Ilgaz) - Ertem Eğilmez
  11. Hakkari'de Bir Mevsim (Ferit Edgü) - Erden Kıral
  12. Hikayeler (Ahmet Hamdi Tanpınar) - Metin Erksan, Eski Zaman Elbiseleri
  13. İki Genç Kızın Romanı (Perihan Mağden) - Kutluğ Ataman
  14. Karartma Geceleri (Rıfat Ilgaz) - Yusuf Kurçenli
  15. Karılar Koğuşu (Kemal Tahir) - Halit Refiğ
  16. Kıskanmak (Nahid Sırrı Örik) - Zeki Demirkubuz
  17. Kurt Kanunu (Kemal Tahir) - Ersin Pertan
  18. Kuyucaklı Yusuf (Sabahattin Ali) – Feyzi Tuna
  19. Küçük Ağa (Tarık Buğra) - Yücel Çakmaklı
  20. Mavi Sürgün (Halikarnas Balıkçısı) - Erden Kıral
  21. Mutluluk (Zülfü Livaneli) - Abdullah Oğuz
  22. Müthiş Bir Tren (Sait Faik Çevirisi) - Metin Erksan
  23. Piano Piano Bacaksız (Kemal Demirel) - Tunç Başaran
  24. Reis Bey (Necip Fazıl Kısakürek) - Yücel Çakmaklı
  25. Salkım Hanımın Taneleri (Yılmaz Karakoyunlu) - Tomris Giritlioğlu
  26. Selvi Boylum Al Yazmalım (Cengiz Aytmatov) - Atıf Yılmaz
  27. Senaryolar (Onat Kutlar) - Ömer Kavur, Yusuf İle Kenan
  28. Sultan Hamid Düşerken (Nahid Sırrı Örik) - Ziya Öztan
  29. Susuz Yaz (Necati Cumali) - Metin Erksan
  30. Tatar Ramazan (Kemal Korcan) - Melih Gülgen
  31. Tatlı Betüş (Aziz Nesin) - Atıf Yılmaz
  32. Uçurtmayı Vurmasınlar (Feride Çiçekoğlu) - Tunç Başaran
  33. Uzun Hikaye (Mustafa Kutlu) - Osman Sınav
  34. Yabancı (Albert Camus) – Zeki Demirkubuz, Yazgı
  35. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (Aziz Nesin) - Ergin Orbey
  36. Yeni Dünya (Sabahattin Ali) - Metin Erksan, Hanende Melek
  37. Yeraltından Notlar (Dostoyevski) - Zeki Demirkubuz, Yeraltı
  38. Yer Demir Gök Bakır (Yaşar Kemal) - Zülfü Livaneli
  39. Yılanı Öldürseler (Yaşar Kemal) - Türkan Şoray
  40. Yılanların Öcü (Fakir Baykurt) - Şerif Gören
  41. Zübük (Aziz Nesin) - Atıf Yılmaz


  YABANCI FİLMLER
  1. Alacakaranlık (Stephenie Meyer) - Catherine Hardwicke, Twilight
  2. Aşk ve Gurur (Jane Austen) - Joe Wright, Pride Prejudice
  3. Baba (Mario Puzo) - Francis Ford Coppola, The Godfather
  4. Bayel Ağıtçıları (Gulam Huseyin Saedi) - Daryuş Mehrcui, Gav (İnek)
  5. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (F. Scott Fitzgerald) - David Fincher, The Curious Case of Benjamin Button
  6. Betty Blue (Philippe Djian) - Jean-Jacques Beineix, Betty Blue
  7. Beyaz Geceler (Dostoyevski) - Luchino Visconti, Le Notti Bianche
  8. Bir Düş İçin Ağıt (Hubert Selby) - Darren Aronofsky, Requiem For A Dream
  9. Boyalı Peçe (Somerset Maugham) - John Curran, The Painted Veil
  10. Bülbülü Öldürmek (Harper Lee) - Robert Mulligan, To Kill a Mockingbird
  11. Büyük Balık (Daniel Wallace) - Tim Burton, Big Fish
  12. Canavarın Çağrısı (Patrick Ness) - Juan Antonio Bayona, A Monster Calls
  13. Carlito's Way (Edwin Torres) - Brian De Palma, Carlito's Way
  14. Cehennem (Dan Brown) -Ron Howard, İnferno
  15. Çizgili Pijamalı Çocuk (John Boyne) - Mark Herman, The Boy İn The Striped Pyjamas
  16. Danimarkalı Kız (David Ebershoff) - Tom Hooper, The Danish Girl
  17. Da Vinci Şifresi (Dan Brown) - Ron Howard, (The Da Vinci Code
  18. Dövüş Kulübü (Chuck Palahniuk) - David Fincher, Fight Club
  19. Dracula (Bram Stoker) - Gary Shore, Dracula Untold
  20. Duyguların Rengi (Kathryn Stockett) - Tate Taylor, The Help
  21. Ecinniler (Dostoyevski) - Andrzej Wajda, Les Possédés
  22. Forrest Gump (Winston Groom) - Robert Zemeckis, Forrest Gump
  23. Gazap Üzümleri (John Steinbeck) - John Ford, The Grapes of Wrath
  24. Guguk Kuşu (Ken Kesey) - Miloš Forman, One Flew Over the Cuckoo's Nest
  25. Gülün Adı (Umberto Eco) - Jean-Jacques Annaud, The Name of the Rose
  26. Güneş İmparatorluğu (J. G. Ballard) - Steven Spielberg, Empire of the Sun
  27. Hamlet (William Shakespeare) - Kenneth Branagh, Hamlet
  28. Hayata Röveşata Çeken Adam (Fredrik Backman) - Hannes Holm, En-Man-Som-Heter-Ove
  29. İnci Küpeli Kız (Tracy Chevalier) - Peter Webber, Girl with a Pearl Earring
  30. İngiliz Hasta (Michael Ondaatje) - Anthony Minghella, The English Patient
  31. Jane Eyre (Charlotte Brontë) - Cary Fukunaga, Jane Eyre
  32. Kardeşler Takımı (Stephen E. Ambrose) - Steven Spielberg, Band of Brothers
  33. Kayıp Kız (Gillian Flynn) - David Fincher, Gone Girl
  34. Kefaret (Ian McEwan) - Joe Wright, Atonoment
  35. Kelebek (Henri Charrière) - Franklin J. Schaffner, Papillon
  36. Kış Masalı (Mark Helprin) - Akiva Goldsman, Winter's Tale
  37. Kızıl Nehirler (Jean-Christophe Grangé) - Mathieu Kassovitz, The Crimson Rivers
  38. Kral Lear (William Shakespeare) –Richard Eyre, King Lear
  39. Koku (Patrick Süskind) - Tom Tykwer, Perfume: The Story of a Murderer
  40. Körlük (José Saramago) - Fernando Meirelles, Blindness
  41. Kurtlar İmparatorluğu (Jean-Christophe Grangé) - Chris Nahon, L'Empire des Loups
  42. Lizbon'a Gece Treni (Pascal Mercier) - Bille August, Night Train to Lisbon
  43. Lolita (Vladimir Nabokov) - Adrian Lyne, Lolita
  44. Man on Fire (A. J. Quinnell) - Tony Scott, Man on Fire
  45. Marslı (Andy Weir) - Ridley Scott, The Martian
  46. Medyum (Stephen King) - Stanley Kubrick, The Shining
  47. Melekler ve Şeytanlar (Dan Brown) -Ron Howard, Angels & Demons
  48. Mesaj (Carl Sagan) - Robert Zemeckis, Contact
  49. Mucize (R. J. Palacio) - Stephen Chbosky, Wonder
  50. Okuyucu (Bernhard Schlink) - Stephen Daldry, The Reader
  51. Oliver Twist Charles Dickens) - Roman Polanski, Oliver Twist
  52. 12 Yıllık Esaret (Solomon Northup) - Steve McQueen, 12 Years a Slave
  53. Otomatik Portakal (Anthony Burgess) - Stanley Kubrick, A Clockwork Orange
  54. Öteki (Dostoyevski) - Richard Ayoade, The Double
  55. Persepolis (Marjane Satrapi) - Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud, Persepolis
  56. Pi'nin Yaşamı (Yann Martel) - Ang Lee, Life of Pi
  57. Prestij (Christopher Priest) - Christopher Nolan, The Prestige
  58. Romeo ve Juliet (William Shakespeare) - Carlo Carlei, Romeo and Juliet
  59. Saatler (Michael Cunningham) - Stephen Daldry, The Hours
  60. Sapık (Robert Bloch) - Alfred Hitchcock, Psycho
  61. Sefiller (Victor Hugo) - Tom Hooper, Les Miserables
  62. Sineklerin Tanrısı (William Golding) - Harry Hook, Lord of the Flies
  63. Son İstasyon (Jay Parini) - Michael Hoffman, The Last Station
  64. Taras Bulba (Gogol) - . Lee Thompson, Taras Bulba
  65. Taş Meclisi (Jean-Christophe Grangé) -Guillaume Nicloux, Le Concile De Pierre
  66. Tek Başına Bir Adam (Christopher Isherwood) - Tom Ford, A Single Man
  67. Tiffany'de Kahvaltı (Truman Capote) - Blake Edwards, Breakfast at Tiffany's
  68. Toskana Güneşi (Frances Mayes) - Audrey Wells, Under the Tuscan Sun
  69. Trendeki Kız (Paula Hawkins) - Tate Taylor, The Girl on the Train
  70. Uçurtma Avcısı (Khaled Hosseini) - Marc Forster, The Kite Runner
  71. Uğultulu Tepeler (Emily Brontë) - Andrea Arnold, Wuthering Heights
  72. Vampirle Görüşme (Anne Rice) - Neil Jordan, Interview with the Vampire
  73. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (Milan Kundera) - Philip Kaufman, The Unbearable Lightness of Being
  74. V For Vendetta (Alan Moore) - James McTeigue, V for Vendetta
  75. Yabana Doğru (Jon Krakauer) - Sean Penn, İnto The Wild
  76. Yeşil Yol (Stephen King) - Frank Darabont, Yeşil Yol
  77. Yürüyen Şato (Diana Wynne Jones) - Hayao Miyazaki, Hauru no ugoku shiro
  78. Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini (Louis de Bernières) – John Madden, Captain Corelli's Mandolin
  79. Zaman Yolcusunun Karısı (Audrey Niffenegger) - Robert Schwentke, The Time Traveler’s Wife
  80. Zorba (Nikos Kazancakis) - Mihalis Kakoyannis, Zorba the Greek  Bu alıntıya yorumlarıyla katkıda bulunan;
  Emin K., Turhan Yıldırım, Defne Yıldırım, Zehraca, Abdullah, Cezmi Ş., Ebru Ince, Taluy Kan, Loana, dostamisc, Sezen B., Niasin, Mislina Betül Nâsır, Buđav lebac| E'lir, İmge, Mesut, Mir'ât-ı Cünûn, *sema*, Captain Marvel, Selma, ercanscgn. ve esra ‘ya teşekkür ediyorum.

  Beyaz perdeye başarıyla uyarlandığını düşündüğünüz eserler varsa, tavsiyede bulunarak listenin zenginleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.