Burak sağlam, bir alıntı ekledi.
11 saat önce

Hiçbir şey bir erkeğin kişiliğini iyi aile terbiyesi almış bir kadınla kuracağı yakınlık kadar geliştiremez.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 13)
büşra nur gümüşsuyu, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Aslında her zar hilelidir. Bir yüzü biraz daha ağır, daha eğik, daha aşınmış ya da daha kaygan olabilir. Her zarın zaafı olduğu, yakınlık duyduğu bir sayı vardır. Tavlaya oturmadan önce zarların zaafını iyi bilmek gerekir. Ki ona göre oynayasınız! Tavlanın da deplasmanı vardır!

Matematik ve Oyun, Ali NesinMatematik ve Oyun, Ali Nesin

Ün-si-yet diye heceledi.Hem unutabilen,hem de deli gibi bağlanıp yakınlık kurabilen bir varlığız işte!

Ramazan KOCAKAYA, bir alıntı ekledi.
24 May 23:11

İnsan
Koyun doğamız ile insan doğamız arasındaki bölünme iki tip yönelme için temel oluşturur: sürüyle yakınlık kurmaya yönelme ve akla yönelme. Usavurma, koyun doğamız ile insancıl düşünme yeterliliğimiz arasında bir uzlaşmadır. Bunlardan insan doğamız, bizi yaptığımız her şeyi aklın yoklamasıyla sınamamız gerektiğine inandırır, bu nedenle de akıldışı düşüncelerimizin ve kararlarımızın akla yatkın olduğunu göstermeye yöneliriz. Ama koyun olduğumuz için de akıl bizim asıl rehberimizi değildir; bize tümüyle farklı bir ilke, sürüye bağlılık ilkesi rehberlik eder.

Psikanaliz ve Din, Erich FrommPsikanaliz ve Din, Erich Fromm
Gün İlke Yıldırım, Yakıcı Sır'ı inceledi.
24 May 22:15 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir kitabınız da kötü olsun Bay Zweig, her insanın psikolojisini de anlamayıverin. Pes! Yakıcı Sır'da, annesine yaklaşmak için çocuk ile yakınlık kuran bir çapkının hikayesini okuyoruz. Ana karakterimiz, annesi ve bu yabancı arasındaki garip ilişkiyi anlamaya çalışırken çocukluğunun son günlerini yaşıyor. Çocuğun bu kısa sürede yaşadığı duygu silsilesi ile çocukluktan çıkıp olgunluk dönemine girdiğine bizzat tanıklık ediyoruz. Bay Zweig yine harika psikolojik çözümlemeler yapmış. Hâlâ okumayan kaldıysa, mutlaka okuyunuz. =)

Goethe
dünyada en çok çocuklara yakınlık duyuyorum. onları seyrederken , bu küçük varlıkların ilerde büyüdüklerinde ihtiyaç duyacakları tüm faziletlerin ve yüceliklerin filizlerini gördükçe inatçılıkların da ileriki karakter sağlamlığını , yaramazliklarinda zeka gücünü ve hayat uçurumlarını kolaylikla geçecek yaradılışta oluşlarını , onlardaki herşeyin bozulmamış olduğunu görüyorum.

@kitapkokuluhatun, bir alıntı ekledi.
24 May 19:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yokluğunu unutmak için seni tanıyan insanları görünce hep senden bahsediyorum. O insanlar sana yakınlık derecelerine göre senden bir parçaymış gibi geliyor.

Yalnız Seni Arıyorum, Orhan Veli KanıkYalnız Seni Arıyorum, Orhan Veli Kanık

Prison Break
Yakınlık, uzaklıktan daha sıkıntılıdır çünkü her yakınlıkta kaybetme korkusu, uzaklıkta ise kavuşma ümidi vardır.

merve kaya, bir alıntı ekledi.
24 May 13:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Bazı insanlarla kolayca yakınlık kurabilirken diğerleriyle kuramamamizin sebebini kim açıklayabilir ki ? Insanın doğası böyleydi. Biyolojimizin özü ya da bazi kişilerle arkadaşlık yapabileceğimize dair hislerimizdi

Büyükelçinin Kızı, Pam Jenoff (Sayfa 110 - Pegasus Yayıncılık)Büyükelçinin Kızı, Pam Jenoff (Sayfa 110 - Pegasus Yayıncılık)
Karya, bir alıntı ekledi.
23 May 22:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İki insan arasındaki yakınlık duygusudur, aşk.

Suçumuz İnsan Olmak, Oktay Akbal (Sayfa 120 - Cumhuriyet Kitapları)Suçumuz İnsan Olmak, Oktay Akbal (Sayfa 120 - Cumhuriyet Kitapları)