• Elimin altındaki kitapları ışık topları gibi, karanlığın, hem de karanlıkçıların üstüne fırlatıp fırlatıp atasım geliyor.
  Fakir Baykurt
  Sayfa 45 - Mustafa Güzelgöz
 • -Olmaz anne! derdi Adrian. İnsan hem Tanrı’ya hem şeytana tapamaz.
  -İyi ama hangi Tanrı’ya tapıyorsun sen? Ah başıma gelenler! Ne yapmak istiyorsun? Nedir amacın?
  -Hiç. Ben kendi havama uyarak yaşıyorum, midem için çok istediğim bir şey yok, ama kafamla yüreğimi iyice doyurmaya bakıyorum...
 • 'Onu göreceğim' Ve o an bütün gün yapmak istediğim başka bir şey gelmiyor aklıma. Her şey, her şey bu ümitle iç içe geçiyor.
 • Eğer ülke borç içindeyken otoyollar yapmak istiyorsam her istediğim mahallenin içinden geçerim. Eğer bir kaç zenci varoşu devlet projelerimin altında kalacaksa, ya da köprülerimin, o içten pazarlıkçılar ağlasın dursun.

  Motherless Brooklyn (2019)
 • 2.BÖLÜM HAZIR
  SEVGİLİ OKURCANLAR ,
  HAZIR DURUMDA SİZLERE SUNMAKDAN MUTLULUK DUYUYORUM .
  YORUM,BEĞENİ VE YAPLAŞIM YAPMAYI UNUTMAYINIZ .


  2.BÖLÜM

  -Annem seslenmeye devam ediyor oğlum
  kalk gel bak kim gelmiş ?

  Ben kaltım artık yıllardır HASRETİNİ ÇEKTİĞİM BABAMLA KAVUŞMA ZAMANI GELDİ .
  Böyle içimde garip bir heyecan var tarif etmeye kelimeler yetmeyecekmiş gibi
  Bir yandan da ellerimle gözlerimi silmeye çalışıyorum hani erkeğiz ya su koy vermeyeceğim çaktırmayacağım yıllardır görmediğim BABAM a kavuşacağım için mutluluk sevinç göz yaşlarını çocukluk işde .

  Neyse gittim yüzümü gözümü yıkadım derin bir nefes .
  Mutfak kapısında kendimi gösteriyorum .
  Annem yer sofrası kurmuş ailemizin reisi BABAM baş köşede ablamlar , abim etrafına oturmuş annem in sofraya kızarttığı patates ve biberleri getirmesi çayların doldurulması bekleniyor ,
  Ben sadece nutku tutulmuş baş köşede oturan babamın yanına usul usul gıdım gıdım yanaşıyorum heyecandan bayıldım bayılacağım yanına yanaşmaya çalıştığım kişi BABAM .
  Babamın espirili adam olduğunu o gün ilk tanışmamız da gördüm gel bakalım evin erkeği gel otur oğlum dizime deyip sarılışı sanki bugün müş gibi hala ciğerimde sıcacık .
  Herkes kuruldu sofraya bismillah dedik başladık kahvaltıya çaylar demli babam gelmiş tam keyif çayı herkesin gözleri ışıl ışıl herkesin yüregi bayram yeri .
  Kahvaltı faslını kapattık sohbete döndü ortam ,
  Tabi annemin pofuduk komşuları mutfak penceresinin önünden gelip geçerken ayak üstü hoş sohbet çay muhabbetlerine alışık oldukları için babamı gören hoş geldin gözünüz aydın felan .

  Ben de bir korku başladı acaba daha yeni babama kavuşmuşken tekrar gidermi diye ?

  O sohbetlerde şunu öğrendim
  BABAM I getirecek olan uçak rötar yapmış ondan gecikmeli gelmiş .

  Şuanda oturduğumuz evi bilmediği için abim ve ablamlar bizim eski kirada kaldığımız bir oda bir kücük oda kadar salonu olan eski evimizin çevresinde karşılamaya gitmişler .
  Karşılayıp yeni evimize getirmişler ,
  BABAM annem e soruyor ne olduda evi değiştirdiniz bir yaramazlık yok inşallah
  Annem pamuk toplamaya işçi olarak gittik kızlarıda götürdüm arsayı aldık borç harç senin gönderdiğin paralardan ekmekden pazardan artırdık başımızı sokacak ev yaptık deyince. Bir anda babam da benim gibi gözlerini avuşturmaya başladı babam hakkında bşr şey daha öğrendim o da benim gibi duggusal .
  Babam gelin bakalım size hediyeler. Oyuncaklar getirdim dedi herkesi evin salonunda topladı 5-6 bavul salonda istiflenmiş koliler felan var .
  Sırayla açılmaya başlandı bu bağul büyük kızlarıma bu bagul oğullarıma bu annenizin
  Bu da memleket e gidecek hediyeler .

  Abim ile benim bavul açıldı offf hepsi gıcır gıcır poşetinde .

  Ayakkabılar,eşortmanlar,kazaklar,üstler başlar herkes çok mutlu .
  Oyuncaklar. Türkiyede o zaman uzakdan kumandalı araba uçak yok BABAM abimle bana kumandalı oyuncak getirmiş . Kırmızı sport bir araba .

  Eve gelen giden arkadaşımın hatti hesabı yok babamın geldiğini öğrenen meraklı tabi .

  Bana getirilen bir çok kıyafet olmadı tabi çelimsiz olduğum için büyüyünce giyer denildi aslında umrumda da değildi kıyafet oyuncak felan
  Ben BABAMI istemiştim sadece .
  Gerisini umursamadım kısacası .

  Paket paket şimdi dönüp yüzüne bakmadıgımız lokumlar çikolatalar OFF diyorum kokuları hala burnumda lezzetleri hala dilimin ucunda .

  Gelen giden arkadaşlarıma birer tane lokum veriyorum BABAM geldi diye BABAM YURT dısından bak ne neler getirmiş diye
  Çocuğum erkeklik artistlik yapıyor hava atıyorum .
  Ortam normal yaşama döndü aile bireyleri için
  BABAM eve adapte olmaya çalışıyor
  Ben arabaya 8 kalempil 1 tanede kumanda için 9 voltluk pil var onları takmaya çalısıyorum amacım arabamı kucaklayıp kumandasını cebime koyup kendimi sokağa atacak ve mahallenin bütün çocuklarına BABAMIN getirdiği oyuncağımı gösterecektim .

  Ama öyle olmadı çünkü mahallede o oyuncağı oynayıp hava atacağım yol yok her yer patika yol her yer toprak yol asfalt yol yok

  Arkadaşlarımla sadece şunu yapa bildik ceplerime doldurduğum çıkolAta ve lokumları yerken
  Ooow kırmızı sport araba üffff
  Lan kumandasıda var
  Bir lokum daha versene
  Bak buna basınca gidiyor
  Vayyy be ısıklarıda var

  Aslında araba çok fonksiyonlu değildi kumanda düğmesine basınca kafasına göre gidiyor düğmeyi bırakınca aptal saptal kafasına göre geri geliyordu 🙈

  3 -5 gün babamın getirdiği piller bitene kadar oynadım arabayla evin içinde hevesi dibine kadar aldım Sonra annemin bardak tabak koyduğu vitrinin en üstüne tozlanacağı yere koydum .

  Cebime tasolarımı gazoz kapaklarımı koyup mahalleye çıktım

  Ali , ahmet , mehmet derken toparlandık bir kaç kişi taso oynadık ben yenildim 🤣

  Gazoz kapaklarını da YAĞMAAAAAAA diye bağırarak havaya attım her biri bir tarafa uçtu vede düştü herkes bir birinin üstüne atlıyor kapaklanıyor
  Onu ben gördüm ilk
  O benim
  Ver lan o soda kapağını

  Derken ortalık yatıştı .

  Aslında benim yapmak istediğim BABAM IN GELİŞİNİ kutlamakdı.
  Havai fişek o zaman vardıda biz mi atmadık
  Konfeti vardıda biz mi patlatmadık
  Ozaman elimde bulunan imkanım oydu 🥳
  3-BÖLÜM
  BABAM KIRAATHANEYE DOĞRU GİDİYOR
  YAKINDA !!!
 • 408 syf.
  ·4 günde·Puan vermedi
  Uzun zamandır okumak istediğim, merak ettiğim bir kitabı nihayet okumuş bulunmaktayım.. Az önce son satırlarını okudum ve bir insan neden bütün bir hayatı hem kendine hem de çevresine heba etmek için uğraşır diye düşünmeye koyuldum.. Aslında kitaptan beklentim biraz daha farklıydı yani kitabın ismi bende daha farklı bir duygu ve düşünce uyandırmış olacak ki bu açıdan beni şaşırttı demek doğru olur..

  Eser yazarın ne yazık ki ilk ve son eseri eğer ömrü yetseymiş daha bir sürü güzel eser kaleme alabilirmiş... İlk eseri olmasına rağmen kullandığı dil ve kitabın kurgusu gayet başarılı... Sonlara doğru biraz sıkıldığımı söylemekten hicap duyuyorum ancak sıkıldım.. Bu belki eserden değil de karakterlerden kaynaklı veya beklediğim adaletin gerçekleşmediğini göremememden kaynaklı bilemiyorum.. Ama genel olarak sevdim mi evet sevdim başarılı mı evet bir çok yönden çok başarılı... Yazarımız iyi ki bize böyle güzel bir eseri armağan bırakmış..

  Konusuna gelecek olursak eğer çok fazla detaylara inmek istemiyorum nitekim herkes tarafından okunulup kendince yorunlanmasını çok isterim bu eserin.. Küçük bir giriş yapmak gerekirse eğer, şöyle ki bir kaç yıl önce Eve Düşen Yıldırım adlı bir dizi yayınlanmıştı bilmem hatırlar mısnız bay Heathcliff'i anlatan bir benzetme diye düşünüyorum.. Kahramanımız tam olarakta ona yardım eden ailenin hayatında yıldırım etkisi yaratıyor ve herkes için hayatı çekilmez hale getiriyor en fazla da kendisi için.. Evet bu hikayede bir aşk konu edinilmiş ancak bu aşk bizim alışık olduğumuz türde romantik ve iyilikler saçan bir aşk değil tam tersi yıkıcı, intikam ateşi ile alevlenen ve oldukça yıpratıcı bir hikaye... Tüm hikayede sadece bay Lintonun kızı Caty ile olan ilişkisi okuyucuya sıcak duygular yaşatıyor diğer bütün karekterler aksi tavırlar ile karşımıza çıkmakta... Benim en çok üzüldüğüm nokta çocuk karekterlerin aile büyüklerinin yanlış davranışları arasında sevgisiz büyümesi hor görülmesi adeta ezilmesi okuldan ve eğitimden uzak tutularak yabani bir şekilde büyütülmesi bu bakımdan Hareton, hep üzüntü ile hatırlayacağım roman kahramanlarından bir tanesi olarak aklıma kazındı.. Biz tüm bu hikayeyi sevgili Nellynin ağzından dinliyoruz.. Nelly evin hizmetlisi olarak Bay Heathcliffin eve gelmesinden itibaren romanın son anına kadar yaşanan bütün olayları derinlemesine ve akıcı bir şekilde biz okuyucuya adeta karşılıklı sohbet edercesine aktarıyor..