Leviathan Nedir?
Leviathan; Tevrat ve İncil'de kötülüğü temsil eden bir su canavarının adı olarak geçmektedir. Bu kavram 1651 yılında Thomas Hobbes'un ünlü "Leviathan" adlı eseri ile mutlak güç ve yetkilere sahip egemen bir devleti ifade etmek üzere kullanılmıştır.

Thomas Hobbes bu kavramı "Leviathan: Bir Din ve Dünya Devletinin İçeriği, Biçimi ve Kudreti" isimli kitabında şöyle açıklar: "Onları (vatandaşları) yabancıların istilasından koruyabilmenin, birbirlerine zarar vermekten engellemenin, kendi sanayilerini ve yeryüzünün meyvelerini güvence altına almanın yolu bütün gücü ve kudreti bir tek insan ya da insanların meclisine vermektir... (Toplumda yaşayan) İnsanlar birbirlerine ‘Ben haklarımdan vazgeçiyorum ve tüm haklarımı bu insana ya da insanların meclisine veriyorum’ demelidirler. Böylece bütün güç ve kudret tek bir insanda toplanır. bu devlet ya da latince civitas olarak adlandırılır. bu büyük leviathan'ın doğması demektir."

Leviathan'ın Doğuşu: Hak ve Özgürlüklerin Koruyucusu Olarak Devlet

Devletsiz bir toplum olabilir mi? Ya da devlet olmaksızın birey ve toplum var olabilir mi? Daha doğrusu devletsiz bir toplumda "kaos" olmaksızın "düzen" içinde yaşamak mümkün olabilir mi? Tabi ki hayır!.. Devlet, en başta insanların mal ve can varlıklarını korunması için gereklidir ve rasyonel bireyler, devleti kendi hak ve özgürlüklerini korumak için oluşturmuşlardır.

"Onları (vatandaşları) yabancıların istilasından koruyabilmenin, birbirlerine zarar vermekten engellemenin,kendi sanayilerini ve yeryüzünün meyvelerini güvence altına almanın yolu bütün gücü ve kudreti bir tek insan ya da insanların meclisine vermektir... (Toplumda yaşayan) insanlar birbirlerine ‘ben haklarımdan vazgeçiyorum ve tüm haklarımı bu insana ya da insanların meclisine veriyorum’ demelidirler. Böylece bütün güç ve kudret tek bir insanda toplanır. Bu DEVLET ya da Latince CIVITAS olarak adlandırılır. Bu büyük LEVIATHAN‘ın doğması demektir."Thomas Hobbes

Leviathan'ın Büyümesi: Hak ve Özgürlükleri İhlal Eden Bir Kurum Olarak Devlet

Önceleri biz insanların hak ve özgürlüklerini korumak için oluşturulan devlet, zamanla büyüdü... Bireyi korumak için oluşturulmuş olan devlet, birey üzerinde tiranlık kurmaya başladı. Güya "iyiliksever devleti" temsil eden krallar, imparatorlar, sultanların baskı ve zulmü altında insanlar ezildi... Yaşam hakkı, özgürlük hakkı, mülkiyet hakkı hiçe sayıldı... Asırlar "despot devlet"in izlerini taşıdı... Ekonominin gelişmesine paralel olarak devlet faaliyetleri de genişledi... Faaliyetleri genişledikçe harcamaları arttı. Harcamaları arttıkça daha fazla vergilemek zorunda kaldı. Bu da yetmedi, sınırsızca ve sorumsuzca borçlandı... Para basma yetkisini kötüye kullandı... Sonuçta ekonomide hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. İsraf ve savurganlıklar çoğaldı. Devlet, asıl varlık nedenini unuttu. Ve devlet, sosyal faydasından çok sosyal maliyeti olan bir kurum olmaya başladı.

"Devlet büyüdükçe, özgürlük de o oranda küçülür." Jean Jacques Rousseau

Leviathan'a Gem Vurmak: Özgür Bir Toplum İçin Sınırlı Bir Devlete Doğru

"Devlet gerekli midir? sorusu ütopik libertarianların ya da anarko-kapitalistlerin "entellektüel fantezi"lerinden başka bir şey değildir. Dolayısıyla "devlet gerekli midir?" sorusu değil, "devlet, ne kadar gereklidir." sorusu realiteye uygundur. Bugün için sorulması gereken soru da budur.

"Devletin toplumun güvenliğini sağlama ve muhafaza etme niyetine rağmen, onun sahip olduğu gücü kötüye kullanmaya eğilimli bir kurum olduğuna tarihin hemen her sayfasında şahit olunabilir." John C. Calhoun

Kağan Kalava, Einstein'ın Düşleri'ni inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herkese merhaba ! Uzun zamandır bu sitede işimin yoğunluğundan dolayı inceleme yazısı yazamamıştım ne yazık ki !

Bir kaçamak yaptım ve değerli bir kitap için bir inceleme yazısı yazmaya gayret edeceğim:

-Zaman nedir ? Einstein'in söylediği gibi 4.bir boyut mu ?

-Sürekli mi yoksa durağan mı ? Bir duyumsama mı bir olgu mu ? Gerçek mi hayali mi ?...bir dünya soru zaman hakkında.İşte bu kitap da zaman şöyle olsa idi böyle olsa idi sorularına fantastik bir şekilde cevap veriyor olay örgüsü ve betimlemelerle tarih tarih not ederek.

Kitap da tarihler ve tarihlere bahşedilen zaman şöyle ise bu sorulara verilen cevaplar var.Dikkatimi çeken tarihler daha doğrusu zaman şudur sorusuna cevap veren durumları inceleyeceğim kitapta bazı tarihlere gönderme yaparak.


14 Nisan 1905
-Zamanın bir çemberden ibaret olduğu her yaşanan günün tekrar tekrar yaşandığı örnekleyen kuram ''Groundhog Day(Bugün Aslında Dündü) (1993) filmine esin kaynağı olmuş.

http://www.imdb.com/title/tt0107048/


16 Nisan 1905
Zaman içinde geçmişe dönük yolculuğun gelecekte kırılmalara yol açacağı fikri;''Kelebek Etkisi'' filmine esin kaynağı oluşturmuş.

http://www.imdb.com/...289879/?ref_=nv_sr_1


19 Nisan 1905
Uzay üç boyutludur,eni,boyu ve yükseliği.Yazar zamanın da uzay gibi üç boyutlu olduğunu ve zaman içinde sonsuz dünyalar olduğunu belirtiyor bu bölümde .


24 Nisan 1905
Dünyada iki zaman vardır diyor yazar biri mekanik saat diğeri bedensel saat.
Mekanik saate göre yaşayanlar saatlerin esiri olmuştur.Saat 8.00 iş başı 12.00-13.00 öğle tatili,17.00 iş sonu...

Bedensel saate göre ise yaşayanlar canı istediği zaman yer,içer,canı istediği zaman çalışır...Kısaca saatlere ve toplumsal bir düzene bağlı değil,özgür bir yaşam içinde !

''Kapitalizm, çalışanların bedenlerini olduğu kadar zamanlarını da satın almıştır.'' Paul Lafargue(Tembellik Hakkı)

Tembellik Hakkı />

24 Nisan 1905
Zaman dünya merkezinden uzaklaştıkça yavaşlar kütle çekiminin etkisi ile''.İkizler paradoksu''.

Hızlı yaşamak mı daha iyi sizce yavaş yaşamak mı ?

8 Mayıs 1905
Eğer dünyanın yok olacağı tarihi,gün-saat-dakika-saniye...olarak bilseydiniz ve tek günlük ömrünüz kalsaydı siz ne yapardınız ? Dünya nasıl bir yer olurdu '

Yazar bu soruyu şu şekilde cevaplamış:

''Tek günlük dünyada herkes eşit.''(Sayfa 39)


29 Mayıs 1905
Hareket arttıkça zaman yavaşlar.Kitapta anlatılmayan bir örnek gerekirse;bir kişinin karadeliğin içine girdiğini düşünelim(Kütlesel çekimin gücüne karşı koyduğunu,gemisinin parçalanmadığını varsayalım ).O kişi ışığın bile kaçamayacağı ufuk çizgisinden sonra kütlesel çekimin en yoğun olduğu karadeliğin merkezine geldiği anda zaman durma noktasına gelir ve zaman durur.Sonrası mı sonusuz tekillik,fizik kurallarının çöktüğü uzay alanı.Açıkcası bu noktadan sonrasını bilim adamları dahi bilmiyor.Birbirinden farklı kuramlar mevcut bu noktada !


2 Haziran 1905
Zamanın tersten aktığını,yaşlı iken bebekliğe doğru giden zamansal dalgalanma da şu filme örnek oldu;yaşlı iken sürekli gençleşen ve en son bebekliğe dönen film'':Benjamin Button'in tuhaf hikayesi ''

http://www.imdb.com/...421715/?ref_=nv_sr_1


5 Haziran 1905
Zamanın bir duyumsamadan ibaret olduğu görüşü...Bir olay yaşandığında x kişisi,y kişisi ve z kişisi ve o olayı gören,duyan,hisseden...kişilerin her biri olayı farklı yorumlar.Bu görüşü anlatan bir film:'' Vantage Point ''

http://www.imdb.com/...443274/?ref_=nv_sr_1


Sonuç:Zaman şöyle olsaydı böyle olsaydı sorularına günlük hayattan eğlenceli öyküler yazarak anlatan bir kitap.Dili ve okunması basit,anlatmak istedikleri ise ağır hem toplumsal hem bilimsel yönde !


Ayrıca zaman nedir? sorusuna kısmen cevap veren değerli filmleri(Yukarıda verdiğim örnekler dışında) de izlemenizi öneririm:


1.Donnie Darko
http://www.imdb.com/...246578/?ref_=nv_sr_1


2.La Jatee(Dalgakıran)
http://www.imdb.com/...119/?ref_=fn_al_tt_1


3.Yaşam Şifresi
http://www.imdb.com/...945513/?ref_=nv_sr_1

Zeynep, bir alıntı ekledi.
19 Mar 23:36 · Kitabı okuyor

Dikkat edilirse, halkı müslüman olan ülkelerdeki iktidar sahipleri de , günümüzde kendi sömürü düzenlerini sürdürmek ve müslümanlara müslümanca yaşam hakkı tanımamak için, Nûh kavminin ileri gelenleri gibi sürekli dindar halkı " siyasal İslam" , " irtica" ," yeşil sermaye" gibi yaftalarla suçlayıp kendi menfaatlerini koruyan gayri hukuki kanunlarla mahkûm ettirmektedirler. Yâni zaman değişmekte fakat inanmayanların inananlarla mücadele tarzı değişmemektedir.

Peygamberler Tarihi, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 34)Peygamberler Tarihi, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 34)
GamzeKöse, bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Modern zihnin pohpohlanması bir şeyi kazanmadan hak ettiğini düşünen,fedakarlık yapmadan sahip olmaya hakkı var sanan bir toplum yarattı.Hiçbir gerçek yaşam deneyimi olmayan insanlar kendilerini uzman,girişimci,kâşif,yenilikçi,öncü ve koç ilan edebiliyorlar.Yapıyorlar çünkü herkesten daha büyük olduklarına inanıyolar; sadece olağanüstü olanın yayınlandığı bir dünyada kabul görmek için büyük olmaya ihtiyaç duyuyorlar.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark MansonUstalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson

“Bir kurbanın, eğer ki istiyorsa, kendi yaşamına son verme hakkı olmalıdır. Ancak bence bu büyük bir hatadır. Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Mutlaka başarabileceğiniz bir şeyler vardır. Yaşamın olduğu yerde, umut da vardır.”
Stephen Hawking

Çiğdem, bir alıntı ekledi.
14 Mar 22:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Modern zihnin pohpohlanması birşeyi kazanmadan hak ettiğini düşünen, fedakarlık yapmadan sahip olmaya hakkı var sanan bir toplum yarattı. Hiçbir gerçek yaşam deneyimi olmayan insanlar kendilerini uzman ,girişimci, keşif, yenilikçi, öncü ve koç ilan edebiliyorlar.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 194)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 194)

"Bir kurbanın, eğer ki istiyorsa, kendi yaşamına son verme hakkı olmalıdır. Ancak bence bu büyük bir hatadır. yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Mutlaka başarabileceğiniz bir şeyler vardır. Yaşamın olduğu yerde, umut da vardır. "
(Stephen Hawking)

Stephen Hawking
Ötenazi hakkında:

"Eğer istiyorsa kurbanın kendi hayatına son verme hakkı olmalı. Ama ben bunun büyük bir hata olacağı kanısındayım. Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman başarılı olacak bir yol vardır. Hayat varsa, umut da vardır."
- Çin'de bir yayın organına verdiği röportajdan, 2006

"Eğer istiyorsa kurbanın kendi hayatına son verme hakkı olmalı. Ama ben bunun büyük bir hata olacağı kanısındayım. Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman başarılı olacak bir yol vardır. Hayat varsa, umut da vardır."
Stephen HAWKİNG

Stephen Hawking
“Bir kurbanın, eğer ki istiyorsa, kendi yaşamına son verme hakkı olmalıdır. Ancak bence bu büyük bir hatadır. Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Mutlaka başarabileceğiniz bir şeyler vardır. Yaşamın olduğu yerde, umut da vardır."

Huzur içinde uyu değerli bilim insanı.