Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
 15 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

"Bir hiç yüzünden yılgınlığa kapılan insanlar en büyük darbelere karşı durmaya en yatkın insanlardır."

Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 159 - Can Yayınları, İstanbul, Şubat 2017)Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 159 - Can Yayınları, İstanbul, Şubat 2017)
Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

"Yaşama sanatı, sevdiklerimize onlarla birlikte olmaktan ne büyük bir zevk duyduğumuzu belli etmemekten başka bir şey değildir; bunu başaramadık mı, bırakıp giderler bizi."

Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 73 - Can Yayınları, İstanbul, Şubat 2017)Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 73 - Can Yayınları, İstanbul, Şubat 2017)
Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

"Ben hiçbir zaman dünyayı umursamadan hayatın tadını çıkarabilen rahat bir insan olamadım. O yürek yok bende."

Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 49 - Can Yayınları, İstanbul, Şubat 2017)Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 49 - Can Yayınları, İstanbul, Şubat 2017)
Ayşe Y., bir alıntı ekledi.
 19 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

"Ancak uzun acılardan, uzun susuşlardan sonra ortaya çıkacak önümdeki günlerin nasıl olacağı. Yeni değerler, yeni bir dünya buluncaya kadar şaşkın, belirsiz ve karanlık bir dönemin geçmesi gerekiyor. Bu durumun elverişsiz yanı ise, aylarca sürecek acılar ve insanı tüketen yorgunluk."

Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 41 - Can Yayınları, İstanbul, Şubat 2017)Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 41 - Can Yayınları, İstanbul, Şubat 2017)
Gamze Aydoğan, bir alıntı ekledi.
 16 May 15:59 · Kitabı okuyor

İnsan durmadan biriktirir: öfkeyi, acımasızlığı, sıkıntıyı, gözyaşlarını, çılgınlığı; ve sonunda bakar ki, insanı hiçbir şey yapamaz duruma sokan kansere, nefrite, şekere ya da damar sertliğine yakalanmış.

Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 110)Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 110)
Selenay Rakıcı, bir alıntı ekledi.
11 May 01:59

"İnsanın çocukluğu, derdini söylemekle ona çare bulmanın aynı şey olmadığını anlayınca biter."

Yaşama Uğraşı, Cesare PaveseYaşama Uğraşı, Cesare Pavese
Mustafa Büyüksoy, Seyrek Yağmur'u inceledi.
09 May 21:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Düşünceleri, duyguları tıpatıp bizimkilere benzeyen bir avuç insan için yazıyoruz, ne anlamı var!” diyor bir yazar." (s,84)

Kimi kitaplar gerçekten bir avuç insan için yazılıyor. Seyrek Yağmur'da heralde bu bir avuç aylak insanlar kitlesi için yazılmış. Kişisel gelişim kitabı değil çünkü bir tür kişisel yıkım ya da Karasu'nun diliyle söylersek bir tür hiçolum kitabı. Ana karakter Rıfat'ın yaşama uğraşı. Allah de Ötesini Bırak, Aşkın Gözyaşları gibi piyasa kitaplarla uğraşan kitleye uygun olmayan bir kitap. Dili basit evet fakat özellikle ülke özelinde politik göndermeler ve insan olmanın burukluğu, bulantısı söz konusu olduğunda bunu çok iyi aksettiren bir anlatı Seyrek Yağmur.

"Yıllar geçiyor ama ülkemizde pek az şey değişiyor. Baskı, hapislik, sürgün ve aynaya bakmaktan hep kaçan bu darağacı suratlı toplum... Yasamayı hâlâ elimizden almaya çalışıyorlar; bize doğru bakan, bize doğru öten yaşamı." (s, 99)

G, Moby Dick / Beyaz Balina'yı inceledi.
09 May 10:31 · Kitabı okudu · 10/10 puan

burnuma deniz kokularını cereyan ettiren herman melville romanı.

yazarın konuyu ele alış şekli, betimlemeleri, anlatımı kusursuzdu. Queequeg ve ismael'in kaptan ahab'ın gemisine çıkmasına kadar olan sürecin haddinden uzun anlatılması bile beni hiç rahatsız etmedi. hakeza verilen onca alakasız balina bilgisi de yazarın konuda uzmanlığını gözler önüne serse de, başka bir metinde gıcığıma gidebilirdi ancak yazar anlatımıyla galiba beni büyüledi. gerçi bir yerde deniz varsa ben otomatik olarak büyüleniyorum ama herman beyefendinin de hakkını teslim edelim yine de. :)

aşağısı spoiler olabilir.

kitaba sıradan bir macera romanı etiketi yapıştırmak çok yanlış. moby dick ve ahab'ın arasında gerçekleşenler, geçmişini asla ama asla bırakmayan ahab'ın felakete sürüklenişi ve halkın her kademesinden insana yer verilmesi... yaşama uğraşı, sınıf farklılıkları... ne ararsan var. he bir de deniz var işte, müthiş bir anlatımla, sanki gemideki bir başka tayfa da bendim.

bitirdikten sonra "keşke ufakken okusaydım" dedim. ZİRA geçmişimde canımı yakan ama uğraşmayı bırakmadığım birkaç mevzuyu belki bu hikâyenin zihnime serpeceği erdemlik tohumlarıyla atlatabilirdim fakat olmadı işte.

Ali İhsan Alagöz, bir alıntı ekledi.
08 May 21:55

“Hiçbir kadın para için evlenmez; bütün kadınlar bir milyonerle evlenmeden önce, ona aşık olacak kadar kurnazdırlar.”

Yaşama Uğraşı, Cesare PaveseYaşama Uğraşı, Cesare Pavese