Çı₺Kırıldım, bir alıntı ekledi.
16 Eki 13:51 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

23.cüz Yasin suresi 82.ayet
Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri o şeye ancak "Ol!" demektir.O da hemen oluverir.

Kur'an-ı Kerim Meali Metinli (Cep Boy), Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 444)Kur'an-ı Kerim Meali Metinli (Cep Boy), Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 444)
Gökçe, bir alıntı ekledi.
12 Eki 17:55

7.
Hızır'ın çizgileri derindir diyordu
Su ışıltısıdır karanlıkta gözleri
Sağ kolunun çizgisi parlasa
Tanda bir palmiye gibi
Sol kolu karanlık kış gecesi
Yaşı hep altmış üç
Yüzü yeni gelmiş bir vahiy gibi
Gözlerinin önünde hep Rahman Suresi canlanır
Kalbi hep Yasin okur
Kulağında ilk ayetlerin depremi
Ben Hızır'ı gördüm kardeşim

Hızırla Kırk Saat, Sezai Karakoç (Sayfa 15)Hızırla Kırk Saat, Sezai Karakoç (Sayfa 15)
Adem ŞEN, bir alıntı ekledi.
 27 Eyl 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Kendi yaratılışını unutarak bize bir örnek verdi: dedi ki; ' Çürümüş bozulmuşken bu kemikleri kim diriltecekmiş?' De ki: 'Onları, ilk defa yaratıp, inşa eden diriltecek.O, her yaratmayı bilir"
( Yasin Suresi 78 ve 79. Ayetler)

Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 110)Hz. Muhammed'in Hayatı, Martin Lings (Sayfa 110)
Ekrem Özkara, Yasin Süresi Tefsiri'yi inceledi.
25 Eyl 21:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Bu kitapta,Kur'an'ı Kerim'in kalbi olarak adlandırılan " Yasin Suresi " hakkında bilgiler veriliyor ve tefsiri yapılıyor.Kullanılan akademik dil'den olsa gerek,ben okurken zorlandım.Daha akıcı bir dil olabilirdi diye düşünüyorum.Fakat buna rağmen tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Krmz, bir alıntı ekledi.
01 Eyl 19:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan kendisini bir nutfeden yarattığımızı görmez mi? Şimdi o açıktan açığa bize düşman kesiliyor. Kendi yaratılışını unutup bize örnek getirmeye kalkışıyor ve 'Şu çürümüş kemiklere kim can verecekmiş?' diyor. De ki: 'Kim onları ilk başta yaratmış ise o diriltecek. O yaratmanın her türlüsünü bilir."' (Yasin Suresi, 77-79)

Cennete Kadar Yolun Var, Yunus Oran (Sayfa 132)Cennete Kadar Yolun Var, Yunus Oran (Sayfa 132)
Krmz, bir alıntı ekledi.
01 Eyl 19:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...çürümüş kemikleri kim diriltecek?" (Yasin Suresi,78)

Cennete Kadar Yolun Var, Yunus Oran (Sayfa 130)Cennete Kadar Yolun Var, Yunus Oran (Sayfa 130)
Fani, bir alıntı ekledi.
13 Ağu 05:39

Yasin suresi
O esnada şehrin ta öteki ucundan bir adam koşarak gelip dedi ki "Ey hemşehrilerim o gönderilen elçiye uyun."
-20. Ayet

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 442)Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı (Sayfa 442)
Gökhan Aktaş, Divan-ı Hikmet'i inceledi.
 11 Tem 20:13 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Özü Türk, sözü Türkçe Hoca Ahmet Yesevi'nin başlıca eseridir Divan-ı Hikmet. İçerisinde 252 adet divan bulunmaktadır. Ahmet Yesevi hazretleri divanlarında: dünyanın ve ötesinin hallerini, aşkını, fikrini ve hakikat olanı beyan, yalan olanları ise tenkit etmiştir. Ahir zamanı yaşadığımız şu günlerde Yesevi hazretleri ahir zamanın yalancı din adamlarını, sahtekarları adeta bir kılıç gibi doğru olandan ayırmış, insanın aslını ve vasfını yücelere taşımış bir hakikat aşığıdır.

Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi geçimini tahta kaşık yaparak sağlamıştır. Gününü üç kısıma ayırmıştır yüce pir; Üç'de bir'lik kısmında ailesiyle ilgilenmiş, üçde bir'lik kısmında çalışmış, üç'de bir'lik kısmında ise talebe yetiştirmiştir. Tüm bu hayat meşgalesi içerisinde alnının teri ile çalışırken aynı zamanda tam 120.000 talebeyi de irşada gayret etmiştir. Pir-i Türkistan'a göre talebeleri kendilerinin evlatları ve Hakk'ın biricik emanetleridir. O'na göre talebenin verdiğini yemek, hediye ettiği hırkayı giymek haramdır. Aziz Kur'an'ın Yasin suresi 21. ayetinde "Sizden hiç bir ücret istemeyenlere uyun. Onlar, hidayete erdirilmişlerdir." buyurulduğu gibi yaşamıştır., Eliyle yaptığı tahta kaşıkları bineğinin heybesine doldurup pazara salmış, bir heybeden kaşığı alan kişinin diğer heybenin gözüne ücreti olan parayı koyması vesilesi ile ücretini tahsil etmiş. Kimsenin elinden ücreti de olsa para görmemiştir.

Türklerin büyük piri, asırlar sonra bizzat Türk'ler tarafından unutulmuş, yerine Türk düşmanı, Fars aşığı elitist hakikat simsarları geçmiştir. O simsarlar öyledir ki; Aşk'dan meşkden dem vururlar ama, gariplere uzaktırlar, müminlere yabancıdırlar, Türk'ün devleti Selçuklu'yu dahi haince yıkmaktan geri durmamış, Türklerin katledilmeleriyle mesut olmuş, Türk'ün beli kırıldıkça zevk naralarıyla çark etmişlerdir. İşte bu hal içerisinde görevimiz; Öz'ümüzde olanı, özümüzden gelen Pir-i Türkistan'ın hikmetleriyle aydınlatmak, din simsarlarını tarihin tozlu raflarına geri göndermektir. Keyifli ve feyzli okumalar dilerim.

Afra, bir alıntı ekledi.
07 Tem 19:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı kişiler Kur’an ayetlerinde kıyamet günü diriltilen insanların “Kim uyandırdı bizi uykumuzdan?” (36 Yasin Suresi Ayet 52) demeleri gibi bu dünya hayatındaki gaflet uykumuzla bizi baş başa bırakın, uyandırmayın, hatırlatmayın, rahatsız etmeyin dercesine bu gerçekten kaçmaya, ölümü unutmaya çalışmaktadır. Ölümü düşünmenin yaşadığı anı tatsız kılacağına inanmaktadır. Oysaki yaşamı bu denli değerli kılan şey ölümdür.

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Sayfa 16)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Sayfa 16)
Osman Yüksel, Din Bu-1'u inceledi.
02 Tem 18:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikli incelemeye başlamadan önce yorum yapacak arkadaşları bir çift sözüm olacak; incelemede belirteceğim ayetleri ve hadisleri lütfen okumadan buraya gelip bana saldırmazsanız sevinirim:)
Turan Dursun zaten aldığı din eğitimini biliyoruz o yüzden yazdıkların kesinlikle kayda değer olduğunu düşünüyorum.Sadece kafasındaki sorulara cevaplar arıyor bu cevapları Kuran'da bulamadığını , çelişkiler gördüğünü, anlatıp bunları size sunuyor. Ayrıca arkasında durduğu düşünceleri her türlü platformda tartışmak için çalmadığı kapı kalmamış ama karşısına kimse çıkmaya cesaret edememiştir.
Çok uzun bir inceleme olacağı için başlıklar halinde gitmem daha anlaşılır olacaktır.

*Kadın-Erkek Eşitliği;

Bakara Suresi 28. Ayet
Nisa Suresi 3. ve 34. Ayet
Ahzap Suresi 50. ve 51. Ayet

Hepimiz biliyoruz ki semavi kökenli inançların hepsinde ataerkil bir yapı vardır. Kadınlar genellikle 2. planda kalmıştır. Tüm peygamberlerin erkek olması veya Tanrı denildiği zaman aklımıza hemen erkek figürünün canlanması bunlara kanıttır.

*İnsanların Maymuna Dönüştürme Cezası

Araf Suresi 163. ve 166. Ayet

Ayrıca hadislerde geçen İsrailoğullarından kaybolan bir topluluğun sıçana dönüştüğünü anlatan bir peygamber var. Bu olayın detayı için Ebu Davud Sünen/Kitabul Et-ıma/28 hadis no :3795. bakabilirsiniz.

*Kuran'ın Yakılması

Bu bölümü alıntım altında enine boyuna tartışmıştık. Sadece bir düzeltme yapmak gerekiyor; Hafsa, Ebubekir'in kızı değil Ömer'in kızı olacaktır. Tamamen benim dalgınlığından ötürü yapılan bir hatadır kusura bakmayın.
Kuran'ın yakılması olayına tekrar dönersek yazar zaten Kuran değiştirildi veya eksik veya fazla olduğunu söylemiyor. Eleştirdiği kısım ;derlenen Kuran'ın tıpatıp aynısı olan orjinal aslının niçin yaktırıldığı....Açıklamalar daha sonra bir araya getirilen Kuran'ın önceki aslının ortaya çıkmasıyla meydana gelebilecek şüpheleri yok etmek için olduğunu söylüyor. Ama bir öncekiyle aynı olan orjinalin yakılması, düşünen ,sorgulayan beyinlerde elbetteki şüphe oluşturmayacak mıdır?

*Görüş Değiştiren Tanrı

İslamın ilk dönemlerine baktığımız zaman ılımlı hoşgörülü bir politika izleyen Tanrı , İslamiyet güçlendikçe ayetlerini de hoşgörü politikasından uzaklaştırmıştır . Vereceğim örneklere bakarsanız bunu net bir biçimde görmek mümkündür.
Ilımlı ayetler:
Kafirun Suresi 6. Ayet
Bakara Suresi 256. Ayet
Gaşiya Suresi 22. ve 23. Ayet
Nur Suresi 54. Ayet
Ankebut Suresi 18. Ayet
Yasin Suresi 17. Ayet

Hoşgörüden uzak olan ayetler:
Tevbe Suresi 5. ve 73. Ayet
Tahrim Suresi 9. Ayet
Hacc Suresi 78. Ayet
Furkan Suresi 52. Ayet
Maide Suresi 35. Ayet
Tevbe Suresi 29. Ayet

Tabi bazı İslam yorumcuları bu durumu " NESH" ile açıklamaya çalışıyor.
Nesh: Sözcük anlamı, bir şeyi başka bir şeyle gidermek. İslam hukukunda ise; daha sonraki bir hükümle, daha önce var olan bir hükmün kaldırılmasıdır.
Ama NESH olayına bile baksak ayetler arasında çelişkiler meydana geliyor.
Örnek: Nisa suresi 82. Ayet diyorki "Kuran'da ayrılıklar ( çelişkiler) bulunursa , bunun, Kuran'ın Tanrı'dan olmadığına kanıt olabileceği " belirtilmekte.
Diğer ayetler için bakınız;
Kaf Suresi 29. Ayet
Ahzap Suresi 62. Ayet
Fatır Suresi 43. Ayet
Enam Suresi 34. ve 115. Ayet

NESH olayı Kuran'da ayetlerle birbiriyle çelişmektedir.

Son olarak Muhammet peygamberin Türkler hakkında söylediği dehşet verici düşünceleri aktarıp incelemeye burada son vereceğim çünkü yazmaktan yoruldum :(

- Müslümanlar, Türkler ile öldürüşmedikçe kıyamet kopmayacaktır.
- Sizinle , küçük, çekik gözlü Türkler savaşacaktır. Siz onları 3 kez önünüze katıp götüreceksiniz, süreceksiniz. Sonunda Arap yarımadasında karşılaşacaksınız. Birinci de onlardan kaçan kurtulur,ikinci de kimi kurtulur, kimi yok edilir, üçüncüsündeyse onların tümü kırılacaktır.
Bu son yazdıklarımın tamamını Ebu Müslüm, Buhari, Ebu Davud un hadis kitaplarında bulabilirsiniz.

Nuh tufanı, İsa'nın annesi Meryem, Ay'ın ikiye bölünmesi vs. birçok mucizenin temeline, dayandığı mitolojileri de açıklamış yazar ama o konulara girmeyeceğim,merak eden arkadaşlar kitabı okuyabilirler.

Bu sitede yaptığım en uzun inceleme oldu. Saygı ve sevgi çerçevesinde tartışmak isteyenler arkadaşları beklerim ama ,at gözlüğünü çıkarmamış, sorgulamadan bihaber, özgür düşünmeye cesareti olmayan arkadaşlar ne kendinizi ne de beni yormayın lütfen....