Emine Uzunali, bir alıntı ekledi.
18 Şub 08:19 · Kitabı okuyor

Yasin Suresi / 82. Ayet
ALLAH , bir şeyi dilediği zaman O'nun buyrugu sadece o şeye "ol" demektir ,hemen olur.

İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 32 - Diyanet İşleri Başkanlığı)İslam İlmihali, Seyfettin Yazıcı (Sayfa 32 - Diyanet İşleri Başkanlığı)
YUSUF, bir alıntı ekledi.
15 Şub 11:22

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH'IN ADIYLA
Hikmet dolu Kur’an’a andolsun ki, sen kesinlikle dosdoğru bir yolda yürümek üzere gönderilmiş peygamberlerden birisin.
Yâsîn Suresi/2-4

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
07 Şub 01:49 · Kitabı okuyor

Yasin Suresi 78-79. Ayetler
Kendi yaratılışını unuttu da bize; "şu çürümüş, içi boş kemikleri kim diriltecek?" diye bir örnek verdi.
De ki: "Onları ilk defa yaratan kim ise o diriltecek. O, her çeşit yaratmayı en iyi bilendir."

Büyük Cevşen Ve Meali, Kolektif (Sayfa 27 - Zehra Yayıncılık)Büyük Cevşen Ve Meali, Kolektif (Sayfa 27 - Zehra Yayıncılık)
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
07 Şub 01:42 · Kitabı okuyor

Yasin Suresi 65. Ayet
Bugün onların ağızlarını mühürleriz. Yapıp işledikleri şeyler hakkında bize elleri konuşur ve ayakları şahitlik eder.

Büyük Cevşen Ve Meali, Kolektif (Sayfa 25 - Zehra Yayıncılık)Büyük Cevşen Ve Meali, Kolektif (Sayfa 25 - Zehra Yayıncılık)
Rojhilat Recep As, bir alıntı ekledi.
07 Şub 01:33 · Kitabı okuyor

Yasin Suresi 21. Ayet
Size tebliğde bulundukları şey karşılığında herhangi bir ücret istemeyenlere uyun. (Çünkü) onlar hidayete ermiş kimselerdir.

Büyük Cevşen Ve Meali, Kolektif (Sayfa 15 - Zehra Yayıncılık)Büyük Cevşen Ve Meali, Kolektif (Sayfa 15 - Zehra Yayıncılık)
Dilek, bir alıntı ekledi.
 27 Oca 21:23

Şehrin en uzak ucundan bir adam koşarak geldi ve “Ey kavmim!” dedi, “Bu elçilere uyun! Sizden hiçbir karşılık beklemeyen ve kendileri doğru yolda olan bu kimselere uyun!”

Kur’an – Yasin Suresi, 20-21

Benim kahramanım o adam. Şehrin öte ucundan kan ter içinde koşturup gelen adam. Kavmi elçileri yalanladığında, uğursuzlukla itham ettiğinde, zarar vermeye hazırlandığında korkarak gelen adam benim kahramanım.

Can havliyle koşturmasını hayal ediyorum. Elçilere zarar gelmesin diye, hakikate omuz vermek için koşturduğunu hayal ediyorum.

O adam bizim şehrimize de koşarak gelse diyorum bazen. Gelse ve yanımıza olursa. Bize hayatı anlatsa. İyilikten söz etse, gökyüzünden gelen kutlu sözleri hatırlatsa sabırla.

Bir çay ocağında otursak. Hani o oyunsuz olandan, hani o tabureleri olandan, hani o Fatih’te Malta’dakine benzer birinde, Otursak ve onu dinlesek. Terini silse, demli bir çay söylesek ve anlatmaya başlasa.

O adam bizim şehrimize de gelse.

Bütün kirlerimizden arındırsa bizi. Rahman’ı anlatsa. Bizden hiçbir karşılık beklemeyen mübarek Elçiyi ve dostlarını. Haydar’ı Kerrar’ın cenklerini. Sıddık’ın geniş yüreğini, Hattab’ın oğlunun adaletini ve Zinuureyn’in utanma duygusunu.

Koşarak gelse. Biz tükenmeden, ruhumuzu tüketmeden önce gelse…

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (undefined)Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (undefined)
aLi | Cahil Bilge, Bir Adam Girdi Şehre Koşarak'ı inceledi.
 19 Oca 16:30 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

O sırada şehrin öbür ucundan bir adam koşarak geldi; şöyle dedi: "Ey kavmim! Bu elçilere uyun. ﴾20﴿ (DİB. Kur’an-i Kerim Meali, Yâsin Suresi, 20)

Merhaba kitapseverler, küresel dünyada uzun zamandır kendisini tanısam da bu, yazarın okuduğum ilk kitabı. Kitap içerisinde “spoiler” -okurbozan, okurkaçıran ya da okurayartan- vardır.

Kitap ismini yukarıda yazmış olduğum ayetten almakta ve bana göre her ne kadar şehrin öbür uçundan koşarak gelmese de, modern/kentli hayatın tam göbeğinden fırlamış ve bu misyonu yüklenmiş bir kitaptır kendisi. İçerisinde, modern hayatın hengâmesinden kendini kaybeden insana naif bir şekilde seslenen birbirinden güzel denemeler var. Denemeler son derece kısa ama içerik olarak dolu ve net.
Yazarımız Tarık Tufan ilksöz’üne; “Yakama yapışan cümleleri yazdım. Bir cümle insanın yakasına yapışır mı demeyin, yapışır.” diyerek başlıyor ve adeta kendi yakasına yapışan cümleleri hissettirmeden bizim yakamıza iliştiriyor. Hemen kitabı açıyorum ve size işte örnek: “Çünkü en iyi o kadınlar bilirler ki, bu ülkenin genç ve güzel kızları hüzne en yakın insanlardır. Bu topraklar da güzel kadınların yaşamaları muhtemel çok acı vardır.” Bu alıntı daha önce üçüncü sayfa, son zamanlarda birinci ve ikince sayfa çıkan “kadına şiddet” haberlerine ne kadar da uyuyor. Şiddetin kadını, erkeği, çocuğu ve hatta hiçbir meramını anlatamayan hayvana yapılanı bile olmaz biliyorum ama bazı coğrafyalarda kadın olmak gerçekten zor. Daha doğrusu artık kadın olsun erkek olsun modern insan için daha zor olanı galiba sadece İNSAN olmak, evet sadece İNSAN OLMAK.

Tarık Tufan’ın sesinde bir taşralılık hissettim ben. Bu ses, kentli yaşamından sıkılmış kendini bir an önce toprağa yani öze, insanın kendisine salmak istiyor. Taşra deyince aklıma iflah olmaz bir taşra savunucusu olan Anadolu’nun güzel hikâyecisi Mustafa Kutlu geliyor hemen. (Kutlu okumaya açık davet)

Yazarımız modern hayatta her şeyin otomatik olduğunu ancak aşkın ve dostlukların kurmalı saat gibi sürekli kurulması ve ilgilenilmesi gerektiğini şu ifadelerle çok güzel aktarmış bize. “Modern hayat; otomatik, mekanik, tekdüze, tek sesli, naylon, kokusuz, steril, tek frekanslı aşkları dayatıyor hepimize. Oysa aşk, masa üstündeki kurmalı saattir. Gözlerine bakmayı, ellerine dokunmayı gerektirir. Dostluklar da böyle bir yanıyla. Siz sanırsınız ki, o eski dostlar bıraktığınız yerde aynı mekanik döngüyü sürdürürler.
Öyle değil.
Dostlar da kurmalı saatler gibidir; onların da kalplerine dokunmalısınız.”

Şehrin öbür ucundaki adamı beklemeden kendimize, sevgimize ve sevdiklerimize sahip çıkmak dileği ile….
Sevgi ve saygılar.

Morhinnap, bir alıntı ekledi.
05 Oca 14:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yasin Suresi, 20-21
Şehrin en uzak ucundan bir adam koşarak geldi ve "Ey kavmim! dedi,' Bu elçilere uyun! Sizden hiçbir karşılık beklemeyen ve kendileri doğru yolda olan bu kimselere uyun!'

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (Sayfa 10)Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Tarık Tufan (Sayfa 10)
Cebir, bir alıntı ekledi.
15 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Yasin suresi 46
Onlara Rablerinin ayetlerinden bir ayet gelmeyedursun, illa da ondan yüz çevirirler.

Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet VakfıKuran-ı Kerim Açıklamalı Meali, Türkiye Diyanet Vakfı