Black Garden, Üzümün Kardeşliği'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Yazar, aile sırlarını açığa vurmaktan çekinmiyor, yine. Kimine göre sıradışı kimine göreyse olağan olan bu olayları, daha önce yazar 'Arturo Bandini' iken; çocukluk, yeni yetmelik ve orta yaşlılık dönemlerinde dinlemistik (diğer romanlarında). Burada ise yazarımız elli yaşında ve ismi 'Henri Molise'dir, aynı hikayeleri bu defa olgunluk çağı döneminde dinliyoruz ki her dönemde bakış açıları farklı olsa da durumlar her daim duygusal, mütemadiyen duygusaldır.
Yazarın kendisinin, kardeşlerinin ve en çok da annesinin başına gelen şanssız olayların ve haksızlıkların tamamının sorumlusu babalarıdır. Bu düşüncesiz adam artık yaşlıdır ve bakıma-sevgiye-ilgiye ihtiyacı vardır. Herşeye rağmen yazarımız yani Henry Molise, evlatlık görevlerini yerine getirmeyi üstlenir, duygusal anlar falan derken bunlar böylelikle geçmişle bir hesaplaşma halini alır.
Diğer taraftan yazarımızın babası her ne kadar hastalıklı bir ihtiyar olsa da ayyaşlık mertebesinden bir şey kaybetmeye niyeti yoktur, yarım asırlık şarap arkadaşlarıyla aralarında bir kardeşlik bağı vardır, üzüm asmaları, şarap yapımları ve felsefik olduğunu düşündükleri bir arkadaşlık, bunlar, kitabımızın başlığını yani 'Üzümün Kardeşliği'ni oluşturuyor.
John Fante'nin samimiyetine ve duygusallığına tanık olmanız dileğiyle, bu ve diğer eserlerini tavsiye ediyorum...

Mert Ekim, Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı)'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayattaki azim ve kararlılığı bir balıkçının gözünden görüyoruz. Yaşlılık günlerinde çalışmayı bırakmayan, talihsizlikler üst üste gelmesine rağmen bunu her türlü alt etmeye hazır bir balıkçı...
İnsan birşeyi isterse, ona sahip olmayı çok dilerse elleri de kanasa, açlıktan ölecek gibi de olsa sabreder. MEB 100 temel eser arasında olan bu kitap mutlaka okunmalı, okutturulmalıdır.
Babası, amcası veya dedesi olmadığı hâlde onu çok seven ve sayan bir çocuk, onun sevgisini karşılıksız bırakmayan bir çınar. Yazarımız bize bu kitapta, VAZGEÇME ASLA İSTEDİĞİNDEN VAZGEÇME diye bağırıyor âdeta!
Sevgiyle kalın, sağlıcakla :)

Cem Eren Demirel, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sen benim, ben senim...
"Ruh sizin, düşünceler sizin, arı aşk sizin, gençlik ve yaşlılık sizin; geçici tutkunun istekleri ve hazları da onun; bütün enginliğince anılarım sizin, en derin unutuş da onun."

Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 240)Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 240)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

Bir kitap var önümde, Tolstoy'un 1910'da çekilmiş son fotoğrafına bakıyorum. Eşi ile kol kola...Beyaz kocaman bir sakal, erimiş bir dev gövde, kadın ona bakıyor, ama o uzaklara dalmış, fotoğraf objektifinin içinden ta bugüne, yarına...Neler düşünüyordu bu son resmi çektirirken? Yaşlılık yıllarında hiç mi hiç mutlu olmadığı bilinen bir gerçektir. Karısıyla hiçbir noktada anlaşamazmış. Hele parasal konularda...Malını mülkünü köylülere dağıtmak isteyişi yüzünden...Sonra yazdıkları...Kontes Tolstoy bir soylu olarak hiç sevmezmiş öyle şeyler yazmasını. Tolstoy da saklarmış köşe bucak yazdıklarını...Ne var ki döşemenin altına bile gizlediklerini karısı bulurmuş. Bir sürekli savaşım, bir sürekli çatışma...Sonunda seksen iki yaşındayken evden kaçar, Melihovo tren istasyonunda ölür.

Yaşam Bir Uzlaşmadır, Oktay Akbal (Sayfa 73 - Dünya Kitapları)Yaşam Bir Uzlaşmadır, Oktay Akbal (Sayfa 73 - Dünya Kitapları)
Doru Yağmur, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kadınlar' dediğiniz an çocukluk bitmiş, gençlik başlamıştır.

'Başarı' dediğiniz an gençlik bitmiş; orta yaşlar başlamıştır.

'Zaman' dediğiniz an orta yaşlar bitmiş, yaşlılık başlamıştır."

Şeytan'ın Fısıldadıkları, Emre YılmazŞeytan'ın Fısıldadıkları, Emre Yılmaz
inci, bir alıntı ekledi.
22 Mar 00:26

.....Soylu atlar insan gibidir. Bir konuşmaları eksik. Ağlarlar gülerler, düşünürler. En iyi dostlar atlardır. Bir yiğit, bir erkek yok mu? Aaaah yaşlılık, kapıyı açamam ki, açamam ki...

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 37 - Yky)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 37 - Yky)
Mustafa Aslan, bir alıntı ekledi.
22 Mar 00:12 · Kitabı okuyor

Ölüm yaşamımızın iki ucundan tutmakta;
Yaşlılık ölüme, çocukluktan yakın değildir.

Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 40)Afrikalı Leo, Amin Maalouf (Sayfa 40)