Afet İnan

Afet İnan

YazarDerleyen
8.9/10
158 Kişi
·
318
Okunma
·
68
Beğeni
·
4.310
Gösterim
Adı:
Afet İnan
Tam adı:
Prof. Dr. Ayşe Afet İnan
Unvan:
Türk Öğretmen, Tarihçi ve Sosyoloji Profesörü, Yazar
Doğum:
Selanik, 29 Kasım 1908
Ölüm:
Ankara, Türkiye, 8 Haziran 1985
Prof. Dr. Ayşe Afet İnan (Uzmay), ilköğrenimini Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga'da tamamladıktan sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulu'nu 1925 yılında bitirmiştir. İlk görevine 17 yaşındayken, babasının görevi gereği bulundukları İzmir'de Reddi İlhak İlkokulu'nda başlamıştır. Atatürk, Afet İnan'ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilenir. Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmektir. Bunun yerine getirilmesi için Atatürk, Afet İnan'ın babası ve annesi ile görüşerek, kendisini o yıl İsviçre'nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderir (1925 - 1927).

Sonra, İstanbul'da Fransız Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu öğrenimini sürdürür (1928-1929). Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini alır ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu'na, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak atanır (1929-1930). Türk Tarih Kurumu'nun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun yıllar Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün de müdürlüğünü yapmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden Afet İnan, 1938'de lisans, 1939'da doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942'de doçent ve 1950'de de profesörlüğe yükselir. Prof. Dr. Afet İnan'ın Atatürk ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır. 8 Haziran 1985 tarihinde ölmüştür.

Atatürk vasiyetnamesinde Afet İnan için; "yaşadığı müddetçe şimdilik (şimdiki halde) ayda 800 lira verilecektir" diye vasiyette bulunmuştur.
"Bir milletin yalnız erkeklerinin gelişmesiyle o millet yükselmez. Çünkü eğer kadın aynı nispette ilerleme halinde olmazsa, erkeğin yükselmesi mümkün değildir."
Ben 1919 senesinde Samsun'a çıktığım gün elimde, maddi hiç bir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran, yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. Işte ben bu milli kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım.
Atatürk, kendi zamanında yaşayan ve uluslar için imparatorluklar peşinde koşan devlet ve hükümet başkanlarının ideallerini asla benimsemedi. Hayaller kurmadı ve böyle hayal olabilecek fikirleri hiçbir zaman bizlere telkin etmedi.
"Millet sevgisi kadar büyük sevgi yoktur. İstiklal Harbinde benim de milletime ettiğim birtakım hizmetler olmuştur zannederim. Fakat bunlardan, hiçbirini kendime mal etmedim. 'Yapılanın hepsi milletin eseridir' dedim. Aranacak olursa doğrusu da budur. Mazide sayısız medeniyet kurmuş bir ırkın ve milletin çocukları olduğumuzu ispat etmek için, yapmamız lazım gelen şeylerin hepsini yaptığımızı ileri süremeyiz. Bugüne ve yarına bırakılmış daha birçok büyük işlerimiz vardır. İlmi araştırmalar da bunlar arasındadır. Benim arkadaşlarıma tavsiyem şudur: Şahsınız için değil, fakat mensup olduğumuz millet için elbirliği ile çalışalım. Çalışmaların en büyüğü budur."
Afet İnan
Sayfa 428 - İş Bankası Yayınları 14.Baskı
Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik mevkiine geçtiği vakit Türk milleti yükselecektir.
"Sırtı ile, kağnısı ile, kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip, sıcak demeyip cephenin mühimmatını taşıyan hep onlar, hep o ulvi ve fedakâr, o ilahi Anadolu kadınları olmuştur. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir yabancı milletinde Anadolu köylü kadınının fevkinde [üstünde] kadın mesaisi zikretmek imkânı yoktur."
Afet İnan
Sayfa 360 - İş Bankası Yayınları 14.Baskı
536 syf.
·35 günde·Puan vermedi
Hem işlerimin yoğun olması, hem de kitabın 500 küsür sayfa olmasindan dolayı 1 ayı aşkın bir sürede bitirebildim. Bitiş tarihinin 10 Kasıma gelmesi de güzel bir ayrıntı oldu. Kitapta benim gördüğüm şu; Atatürk sadece başarılı bir devlet adamı ve asker değil; aynı zamanda mükemmel bir aydın ve entelektüel bir kişidir. Hemen hemen her konuda öyle güzel ve bilimsel analizleri var ki okurken hayran olmamak elde değil. Şunu üzülerek söylüyorum ki Atatürk gerçekten çok erken ölmüş. Eğer 10 yıl daha sağlıklı bir şekilde yaşasaydı bugün çok farklı bir yerde olurduk. Maalesef kendinden sonra gelen kişiler -buna ismet inönü de dahil- onun onda biri çapta insanlar değillerdi. Bugün kendini Atatürkle kıyaslayanlar veya birilerini Atatürk'ten daha üstün görmeye çalışanlar bilsinler ki Atatürk'ün tırnağı zor olurlar.
536 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bazı ölümler ölümsüzdür. Bu sözü en çok yakıştırdığım liderdir Atatürk, ölümün üstünden yıllar gecse de düşünceleri, ilkeleri, inkılapları, sevgisi hala yüreğimizin orta yerinde.

Ama insanlık olarak büyük bir yanlışın içindeyiz. Birine sevgimizi sadece özel günlerde, anma törenlerinde, bayramlarda gösteriyoruz. Atatürk için de sadece milli bayramlarda, 10 Kasım da anarak onu sevdiğimizi düşünüyoruz. Halbuki ülkemizin en büyük şansı olan Gazi Mustafa Kemal'i her durumda her zaman anmak bizim en büyük görevimiz, onun ışığında gösterdiği yolda ilelebet yürümek en büyük gayemiz olmalı.

Büyük ölülere matem gerekmez fikirlerine bağlılık gerekir...
Halil Yavuz KAYA
Halil Yavuz KAYA Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları'ı inceledi.
558 syf.
·Beğendi·10/10
Çok yakın bir dostum tarafından 28 12 2010 yılında hediye ettiği bu kitap, Adına bakılarak," toplum yaşamında uyulması gereken adap ve muaşeret kurallarını ihtiva eder" gibi bir izlenime kapılanılmaması gerekliğini belirtmeliyim. Gerekli açıklamayı aşağıda yapacağım.
644 sayfalık kalın bir yapıt.
18 Eylül 1931 tarihin de Cumhurbaşkanı sıfatıyla, ATATÜRK'ün Baş Vekil Hazretleri'ne hitaplı yazıları ile zamanın Başbakanı İsmet İnönü' yazdığı Özel Kalem çıkışlı ve İnönü tarafından Maarif Vekaletine (Milli Eğitim Bakanlığı) havaleli yazıdan anladığımıza göre: Afet İnanın yazdığı bazı kitaplarının ki, bunlar Yurt Bilgileri, intihap( seçme-seçilme), vergiler, askerlik gibi kitapların lüzumlu yerleri alınarak vatandaşların ve eğitim hizmetlerini yararlanılmasına sunulması istendiği ortadadır.
Daha sonraki tarihlerde bazı talep ve isteklerin doğrultusunda bu Atatürk Araştırma Merkezince sadeleştirilerek tekrar yayımlanması ile oluşmuştur.
Yukarıda değindiğim üzere bu" medeni bilgiler"den kasıt, Her vatandaşın bilgi sahibi olması gereken; devlet teşkilatı Cumhuriyet, millet, Devletin vatandaşa görev ve sorumlulukları, vatandaşlık hakları, özgürlükleri, çalışa hayatı, seçimler, vergiler, gibi daha birçok konuya havi bir nevi "anayasa", bir nevi "medeni kanun" metni gibi algılanmalıdır.
Kitabın 435. ci sayfasından itibaren Atamızın el yazması çalışmaları vermektedir.
Millet İle başlamış ve diyor ki, Atatürk: Türkiye cumhuriyetini kuran Türkiye Halkına Türk Milleti denir. Milet sözünden ne anlaşılır, ne anlaşılmak gereklidir.... Devam edip gidiyor. OKUYUN, BAŞ UCUNUZDAN AYIRMAYINIZ.....
Lina
Lina Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler'i inceledi.
536 syf.
·9/10
Türk tarihinde 1919 dan sonra insan ömründe 19 yıllık bir yaşam hiç olarak kalabilir. FAKAT kitabı okudukça bir kez daha emin oluyoruz ki Atatürk'ün bu 19 yılı bütün bir ulusun yaşamı için bağımsızlık ve uygar olma mücadelesi anlama gelir. O savaşmış ve zafer kazanmış bir Başkomutan olarak, askerlikte sivrilmiş, fakat her devletle sulh içinde anlaşan bir devlet adamı olarak, Türk tarihinde yerini almıştır.
Bir demecinde;
"MİLLETİM BENİ İSTEDİĞİ YERDE YATIRSIN, YETER Kİ UNUTMASIN" demiş.
Sen ki Türk ulusunun sevgisini ve dünyanın hayranlığını yalnızca bir asker olarak değil , düşüncelerinle bugün dahi tazeliğini korumaktasın. Ölümünden bunca yıl sonra hala bazıları tarafından minnetle, bazıları tarafından nefretle anılmaktasın. Unutmak ne mümkün.

Yakın tarihin hem tanığı hem aktörü olan Afet İnan yaşadıklarını ve Atatürk'ten dinlediklerini kaleme almış. Konu ile ilgili daha ne öğrenebilirim dememe rağmen bilmediğim bir çok bilgi içeriyor kitap.
Umarım bazıları artık önyargılarını bir kenara bırakıp bu ve bu gibi kitapları okur da tarihi doğru bir şekilde öğrenip kimi nereye koyacağını artık öğrenirler.
Kesinlikle TAVSİYE EDİLİR BU KİTAP
536 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Merhaba 1k ailesi! Bugün sizlere Ayşe Afet İNAN'ın Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler kitabını yorumlayacağım. Kitabı PDF şeklinde okudum.

Ben bir Tarihçi gözüyle baktım kitaba diyebilirim.. O dönemde yaşanan sıkıntılar, Atatürk'ün Devrimleri ve daha nicesi. Belki başka bir okur Tarihçi gözüyle bakmayıp sadece hatıralar ve belgeler anlatılmış deyip geçebilir fakat kitabı okurken etkisi altında kalıyor, bilginize bilgi katıyorsunuz açıkcası. Özellikle böyle dönemlerde tarihimizi bilmek, anlamak çok önemli diye düşünüyorum.

Kitabın kalınlığı sizi korkutmasın, okurken buram buram Cumhuriyet Tarihi kokan bir kitaba dalıyorsunuz. Ayşe Afet İNAN hocamızın kitabını herkes okumalı, okutmalı...

Kitapla kalın, keyifli okumalar.
201 syf.
·Puan vermedi
Merhaba,kitabı bitirebilmek için sabah 6 da kalktım ve yeni bitti. Alıntı sayfa numaralarım 17,XX(Roma rakamı ile)
Kitap içersinde siyah beyaz Piri'nin haritalarınin oldugu,siyah beyaz resimlerin olduğu, sempozyum ve anma gunlerinden önde gelen isimlerin konuşmalarının olduğu, süpriz olarakta iki renkli fotoğrafın olduğu içerikten oluşuyor. DENİZ: Kim ilgisiniz kalabilir ki;o engin mavinin ,guneş ile bulustugunda o görsel şölene katılmadan kim durabilir ki? Piri Reis bu Aşka yüzlerce yıl evvel tutulmuş, çalışmış , hatta o devrin denizlerinden çok öte denizcilik bilgisine vakıf olmuş. Düşününki haritaları bu günkü teknoloji ile uydudan elde edilen haritalarla aynı. "Nasil ,olcak iş mi? " Dediğinizi duyar gibiyim,evet gercek bu Piri tam bir harita uzmanıymış, hesapları fazlaca doğruymuş.
Kitap içersindeki gizem, merak uyandırıcı etkenler tam bir serüven.Afet İnanın muhtesem araştırması ve güzel üslubuyla yazılmış kitap.
Içerisinde ispanyolca da bir bölümü var.
Son olarak
" Gidilmeyene giden ol,aradığını bulan ol,canın sıkıldıkça yok ol,bazen biraz gez." Demiş Piri Reis
Saygılarımla....
Keyifli okumalar...
536 syf.
·4 günde·10/10
Büyük önderin doğumundan ölümüne kadar yaptıklarını, yaşadıklarını, düşüncelerini anlatan, onunla ilgili ayrıntılı bilgiler veren bir kitap..Müthiş bir dahi, ne şanslı bir ülkeyiz ki Atatürk ümüz var..
536 syf.
·8/10
İş bankasının tarih serisinin en değerlileri arasında sayılabilecek olan bu kitap günümüz Türkçesiyle anlatılıyor. Dil sadeliği bakımından küçük yaşta okuyucuların kitaba dahil olup, Gazi Paşa'yı daha iyi anlamlandırmaları boyutunu ayrıca tebrik etmem gerekiyor. Sosyal medya, dövme,rozet Atatürkçülerine şiddetle tavsiye edebileceğim bu kitabın içinde fotoğraflarda mevcut.

Yazarın biyografisi

Adı:
Afet İnan
Tam adı:
Prof. Dr. Ayşe Afet İnan
Unvan:
Türk Öğretmen, Tarihçi ve Sosyoloji Profesörü, Yazar
Doğum:
Selanik, 29 Kasım 1908
Ölüm:
Ankara, Türkiye, 8 Haziran 1985
Prof. Dr. Ayşe Afet İnan (Uzmay), ilköğrenimini Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga'da tamamladıktan sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulu'nu 1925 yılında bitirmiştir. İlk görevine 17 yaşındayken, babasının görevi gereği bulundukları İzmir'de Reddi İlhak İlkokulu'nda başlamıştır. Atatürk, Afet İnan'ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilenir. Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmektir. Bunun yerine getirilmesi için Atatürk, Afet İnan'ın babası ve annesi ile görüşerek, kendisini o yıl İsviçre'nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderir (1925 - 1927).

Sonra, İstanbul'da Fransız Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu öğrenimini sürdürür (1928-1929). Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini alır ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu'na, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak atanır (1929-1930). Türk Tarih Kurumu'nun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun yıllar Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün de müdürlüğünü yapmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden Afet İnan, 1938'de lisans, 1939'da doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942'de doçent ve 1950'de de profesörlüğe yükselir. Prof. Dr. Afet İnan'ın Atatürk ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır. 8 Haziran 1985 tarihinde ölmüştür.

Atatürk vasiyetnamesinde Afet İnan için; "yaşadığı müddetçe şimdilik (şimdiki halde) ayda 800 lira verilecektir" diye vasiyette bulunmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 68 okur beğendi.
  • 318 okur okudu.
  • 30 okur okuyor.
  • 381 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.