Ah Muhsin Ünlü

Ah Muhsin Ünlü

8.4/10
292 Kişi
·
967
Okunma
·
842
Beğeni
·
35.113
Gösterim
Adı:
Ah Muhsin Ünlü
Tam adı:
Onur Ünlü
Unvan:
Türk Şair, Yazar, Fotoroman Yönetmeni
Doğum:
İzmit, Türkiye, 1973
Ah Muhsin Ünlü, 1973 yılında İzmit'te doğdu. Altı yaşından itibaren yirmi üç yıl boyunca öğrenci olarak yaşadı. Öğrencilikle ilişiğinin kesilmesinin ardından fotoroman yönetmenliği, düğün müzisyenliği ve ticarî yazarlık yaptı.

22 Haziran 1993 günü akşamı, saat altıya çeyrek kala başladığı şiir çalışmalarına, 4 Eylül 1998 sabahı on biri yirmi geçe son verdi.

Kendisi tekrar şiire başlamak için uygun koşulların oluşmasını ummak istiyor.
Eğer bi kadın “seni özledim” diyorsa ”bende özledim” denmez. Çünkü “de” ayrı yazılır. Bi öğrenemediniz.
''Şiirden anlayan bir kadını öyle alelade bir şekilde sevemezsiniz.''
''...boşversene biz aşık olmayalım birbirimize
konsere gidelim biz, maça gidip küfür edelim.
uçurtma uçuralım ya da kumsalda uzanıp deli gibi içelim.
gece de yıldızlara bakalım mesela.
bisiklette gezerken yağmur yağsın, sırılsıklam olalım.
benimle kek yap, balık tutalım, sonra tekrar denize atalım
boşver aşık olmayalım biz.
aşk korkutucu
beraber eğlenelim en iyisi
ama hep benimle uyu...''
''Çocuğuna otomobil değil bir şarkı, bir şiir bırak. Aşağı mahallede gördüm arabalar eskiyor..”
"Sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur.
Ne ikna edici bir intihar girişimidir şimdi göz göze gelmek."
''Daha kaç yıl yaşarım, kimlerle tanışırım kimleri unuturum bilmiyorum ama bildiğim tek bir şey var benimle ağlayan insanları asla unutamam.''
Samimi olmak en güzel keramettir.
Bırakın uçmak, kuşlara münhâsır olsun.
İş bu incelemeyi https://1000kitap.com/Metinnn/Duvar/ ve Mete Özgür e ithaf ediyorum. Onlar Muhsin diye diye ben bu kitaba gittim.

Opus Magn Mu provasıyla incelemeye başlayalım.

Şiirler yani bu şiirler çok fazla farklı şiirler. Adam kendine özgü bir yol tutturup yazmış. İnsanlara bir şeyleri kanıtlama amacı taşımayan şiirler. Sanki bazı kelimeleri kendine ait bambaşka anlamlara sokarak kişisel bir farklılık yakalamaya çalışmış ve bunu layıkıyla yerine getirebilmiş. Kendi olmuş kendileşmiş ve kendini kanıtlamış.

Muhsin yada Onur Ünlünün şiirlerinin teması kendini tamamlamış durumda, neyi anlatmak istediğinin farkındadır. Bizleri şaşırtan ise aslında bu farkındalıktır. Bir hayal gücü, bir zaman öncesi sonrası yoktur tamamen şimdiki zamanın gerçeklerden bahseder. Bu tarz bir şiiri tür olarak görebilir miyiz bilmiyorum ama tamamen kişisel olduğunu söyleyebilirim. Askeri ve dini ögelerin varlığı ile şiirlerinde toplumsal hayatı vurgulamış ancak dini ögeleri, dini öge olarak değilde bir şeyleri anlatmak için kullanmış. Genel ve kişisel sorunlarına kendince cevap aramaya çalışmış.

Yani adam modaya uymamış kendi tarzını yaratmış. İlla şiirin biçimi, anlatımı gibi temel ilkelerine uymak zorunda değilim diyor. Şiirde kullanılan dil çok farklıydı. Şive desen değil böyle bir değişik bir şey yapmış. Genel olarak güzel değil kötü değil. Farklı bir şeyler okudum. Kendi çapında gayet başarılı buldum aslında değişik yani.

Neyse bu kadar inceleme yeter şimdi ciddileşme zamanı. Ciddileşemezsem eğer hatırlat haziran sonunda çocukluğumu yakacağım.

Evet bu sabah yine günüm aydı. Gözlerimi tam dokuzda tornavidayla açtılar. Kahvaltı etmedim. Aman kim hazırlayacak. Sütlü Kahvemle güne başladım. Muhsin şiir kurmuş ben seyreyledim.
Tamam sen uyu Muhsinciğim benim -m ler bile yarım kafiye olamaz.

"Bugün sokakta yürürken
Bütün kızlar bana baktılar
Allah Allah Niye hep bana bakıyorlar diye düşündüm."
Yoo Murat'ın gömleğini giymemişim. Zaten Murat kim gömleğini neden giyeyim. Düşüyorum Zehra beni topla.

Sevgilim sana çokomel alayım mı? Geçen gördüm yeni modelleri çıkmış üstündeki harflerden isimlerimizi yazarız. Olmazsa insanla elmaları aynı ipe dizeriz. Adınla büyük yeminler vermek istemiyorum ki zaten yemin tutamam.

Jack Daniel feci çarptı diyor şair. Karıcığım neredesin eroin komasına girdim. Rabbim beni bağışla bak yine saçmaladım.

Çünkü sen beni öpmedin. Sen beni öpseydin ben gangsterleşecektim. Belki şair olup seni yanıma aldırtacaktım. Yok vazgeçtim sen benden güzel değilsin. Bu sebeple aşkımız pratik bir karşılık bulamayacak. Fransız olmak istemiyorum istemiyorum.

Tamam sevgilim kızma. Biraz boş başıma dolaşmak istedim hepsi bu. İrrasyonel aşkımız bitiverir sonra.

Resulullah süper bir insandı. Bense iyi değilim. Lanet kadın Burçak bile beni sevmedi. Aman be sevmezsen sevme. Muhsin beni sever.
Onur Ünlü.. nam-ı diğer Ah Muhsin Ünlü.
Sözlüklere Onur Ünlü kafası diye bir başlık eklettiren adam..siyah beyaz filmi dışında tüm filmlerini izleyip Leyla ile Mecnun ve ben de özledim dizilerinin ve bitmesine çok üzüldüğüm Beş kardeş dizisinin babası.. samanyolu izleyenler bilir hakkını helal et ve Hızır-Salih li Beşinci Boyut dizilerinde de emeği vardır senaryo vs de.. İtirazım Var filmini izledikten sonra tek tek tüm filmlerini izledim ve şimdi de şiir kitabını bitirdim..doğru bildiğini öyle bir çarpıyor ki insanların yüzüne yüzüne.. kimi ''ne diyo bu'' derken kimi de ''helaalll'' diyip baştacı ediyor.. ben de kendi adıma Maşallah diyorum.. Ölümle hesaplaşmış kanser olmuş yenmiş vs.. Okadar belli ki yaptığı filmlerden dizilerden.. çok iş yapmaz filmlerim diyor.. zaten doğruyu söyleyeni kim sevmiş ki ezelden..
gelelim kitaba.. kelime ve harflerle dans.. tek kelimeyle.. genişletilmiş baskısını okumak da iyiydi..hele de Alper den 700 lira borç aldım ve Rasulullah ile aramızdaki farklar şiiri o kadar samimi ki.. kimse bilemeyecek sanırım bu adamın dinle arasındaki meseleleri.. kedi ve at takıntısını.. etkilendiğim yerlerden alıntı yaptım ama daha anlamadığım çok yer vardı sanırım.. o kafaya sahip olmak kolay değil..lübabeyim lübabesin demiş mesela bir yerde kim bu lübabe diye araştırdım ne demek istediğini..fotoğrafı vel asr ile açıkla derdi babam diyor mesela.. gayri ihtiyari vel asr ı okurken buluyorsunuz kendinizi..asra yemin olsun ki insanlar hüsrandadır ancak iman edip salih amellerde bulunanlar,birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden başka.. fotoğrafa bakıp uçup giden yılların düşündürdükleri..diyorum ya garip adam bu onur ünlü..kafasında onca şeyi Rar yapmış da bunu yazmış gibi ..
ara ara okumak lazım.. ince ama şok etkisi yapan bir kitap anlayacağınız..iyi okumalar diliyorum..herkesin kendi birikimine göre illaki çok şey anlatacaktır yazılanlar..
Duydum ki birileri öldü demiş;yazın şimdi kral geri döndüüü :D :D şaka şaka ben geldim diyecektim tek.Sözlendim de geldim,20 yaşıma geçip de geldim.Tamam tamam kafanızı çok şişirmeyeceğim söz veriyorum.Sonra bana vay efendim incelemeyle alakasız şeyler yazıyorsun,biraz da kitaptan bahset neyin diyeceksiniz.Neyse özlemişim ben de inceleme yazmayı zaten.Hemen başlıyorum.Biraz Tuccovari olacaksa da şimdiden özür dileyerek biraz nesquik kırt kırt,biraz süt lık lık.He şimdi tamammm.

Eğer linç yemeyeceksem şu sitede Onur Ünlü'nün filmlerinin haricinde kendisiyle ilk tanışmam oluyor aha da bu kitap.Amma ve lakin o kadar çok sosyal medyada görmüştüm ki..Kitabı okumadan Resulullah'la benim aramdaki farklar şiirini ezbere bilmeme,çoğu gece yatmadan önce kendi sesinden dinlememe ne demeli peki? Konudan biraz sapmış gibi olacağım fakat inceleme yaparken hisler ve yaşadıklarıma da değindiğimi göz önünde bulundurursanız yaşadığım olayı anlatmak isterim.Bir gün kardeşime kendi sesinden o şiiri dinletmiştim ben.Kardeşim 14 yaşında.Pek şiirle edebiyatla arasını düzeltemedim ben onun o da o gün sıkılmadan şiiri dinledi.Yüzüme baktı ve şöyle dedi:"Abla annesi ölürken çok canı yanmış baksana.." Yanmış ablacım demiştim,yanmayan yürekten çıkmazdı o şiir.Yürek yanacak ki koru kalemden akacak.Akmış işte Onur Ünlü'de de.İnsan kaybetmekten en çok korktuğu şeyleri kaybedince özgürleştigine ben hep inandım.Bu kitap da böyle bir kitaptı İşte.Özgür..İçinden ne geliyorsa o..Fazlası yok,eksiği yok,tam olarak o..Şiirlerdeki farklı eserlere alıntılar Onur Ünlünün birikimine waooow dedirtti.Edebiyata olan meyilini az buçuk filmleri izlediyseniz bilirsiniz zaten.Popüler kültürü yerdigimi her defasında söylüyorum.Lakin Onur Ünlü zannımca popüler kültürün yarattığı insanların cok ötesinde.Farklı,özgün,özgür..Ben onun gibi adamlar için hep şey diyorum kafamı patlatsam yazamam ben bunları.Hayır hayır bunu ben demedim Mehmet demişti..Belki de onun gibi insanlar o kadar acı çekmiştir ki gerçekten kafaları artık sınırını aşmıştır diyorum.Ne biliyim ben de ne dediğimi bilmiyorum.Şiirleri kapalı,ben Allak bullak..Okuyun vesselam,güzel adamdır kendisi,hoştur..
Manası çok derin şiirlerle karşılaştım!! sanırım ondan pek anlayamadım yada şiirden beklentilerimiz farkli.mısralarin arasında hiç alakası olmayan absürt kelimeler, mısralar.. Üslubu hiç alışık olmadığım bir tarz.. Bence Onur Ünlü yönetmenliğe devam etsin..
Leyla ile Mecnun'un yönetmeni olan Onur Ünlü'nün ( Ah Muhsin Ünlü ) adından merak ederek aldığım kitabı beğenerek okudum. Son derece kapalı ve modern tarzda serbest olan şiirlerden oluşuyor. Bazı cümleleri, bazı şiirleri anlamayabilirsiniz. Gerçekten kelimelerle çok oynamış. Hatta öyle kelimeler kullanmış ki, bazılarının harflerini yuvarlamış, bazılarının hecesini kesmiş okurken siz kelimeyi normal okuyorsunuz ama tekrar bakıtığınızda kelime yuvarlanmış yada harfi eksik fark etmiyorsunuz kelimenin anlamına göre.

İsmi gibi Ah'lar ile başlayan mısralar var bol bol. Hüzün dolu, mesaj dolu süper şiirler. Kudüs, savaş, 90'lar, siyaset, aşk konularında yazılmış şiirler. Dini konularda yazdığı şiirler var çoook beğendim. -" Resullullah ile Benim Aramdaki Farklar"- şiiri beni benden aldı.
https://www.youtube.com/watch?v=Bp-DFYaGaCc kendi sesinden dinlemek isterseniz buyrun.
Ah O Gemide Bende Olsam şiiri de ayrı bir muazzam. Kısacası okunması gereken bir eser. Son derece zeka ürünü, kapalı bir üslup... Sakin kafa ile tekrarlayarak ve satır satır düşünerek okunması gereken bir eser. İtiraf etmeliyim ki ilk kez bu kadar farklı bir üslup ile karşılaştım. Bazı şiirleri sıkıcı olabilir ama genele vurduğumuzda bunu kapatacak güzellikte. Beğendim sizlere de tavsiye ederim.
Bu kitaba şairin sosyal medyada paylaşılan bir kaç dizesini okuduktan sonra merak sardım. Şiirler şairin özgünlüğünü ortaya koyuyor. Mutlak surette sevebilirsiniz gibi iddialı birşey söyleyemem. Ama kendi iç dunyanizdan, hayatın icinden birşey bulabileceğinizi düşünüyorum. Aynı zamanda şair farklı kumaşıni çok güzel ortaya koymuş. Edebi şiirlerin katı, belirli bir kalipta olması gerektiği ön yargısında olanlar için iyi bir ilaç. Şair şiirlerindeki üslupla bize şunu anlatmak istiyor genel anlamda; şiir yazarken sıkılan, ilham bekleyen ve kendini belirlediği bir duyguya sokmaya çalışan şiir severlere sesleniyor. Çıkın böyle gereksiz kalıplardan diyor. Yüreğinizden ne duyuyorsaniz ve nasıl söylemek istiyorsanız öyle bağırın diyor. Şiirdeki üslup anlamında farklı bir damak lezzeti tatmak isteyenlere, alelade ve hayatın içinden kelimelerle güzel ve farklı bir bakış açısı yaratacak şiir okumak isteyenlere tavsiye edebilirim.
Zihin açıcı bir kitap.Yazarı bağımlılık yapabiliyor.Her bir mısrası başlı başına bir şiir olabilecek kadar niteliklidir ayrıca.

''Artık seni bir çiçeğin yerine kopartmak istiyorum sevgilim.''
Güldürürken düşündüren kısmını at 'düşündürürken güldüren' kısmı bu kitabın özeti.
Hatırlat da haziran sonlarında çocukluğumu yakalım.
Sen beni öpersen belki de ben fransiz olurum... dedi şair onur yani ah muhsin ünlü yani onur ünlü şiirlerini seviniz okuyunuz.
Son derece kült ve alışılmışın dışında bir eser. Şiire ilginiz varsa mutlaka okunulması ve kütüphanenizde bulunması gerekiyor. "Resulullahla Benim Aramdaki Farklar" şiirini ise mutlaka Beyti Engin'in yaşamasından (okumasından değil, seslendirirken adeta yaşıyor) dinlemelisiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ah Muhsin Ünlü
Tam adı:
Onur Ünlü
Unvan:
Türk Şair, Yazar, Fotoroman Yönetmeni
Doğum:
İzmit, Türkiye, 1973
Ah Muhsin Ünlü, 1973 yılında İzmit'te doğdu. Altı yaşından itibaren yirmi üç yıl boyunca öğrenci olarak yaşadı. Öğrencilikle ilişiğinin kesilmesinin ardından fotoroman yönetmenliği, düğün müzisyenliği ve ticarî yazarlık yaptı.

22 Haziran 1993 günü akşamı, saat altıya çeyrek kala başladığı şiir çalışmalarına, 4 Eylül 1998 sabahı on biri yirmi geçe son verdi.

Kendisi tekrar şiire başlamak için uygun koşulların oluşmasını ummak istiyor.

Yazar istatistikleri

  • 842 okur beğendi.
  • 967 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 491 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları