Alex Boese

Alex Boese

Yazar
8.1/10
33 Kişi
·
83
Okunma
·
2
Beğeni
·
586
Gösterim
Adı:
Alex Boese
Tam adı:
Alex Boese
Unvan:
Bilim Tarihi uzmanı,
Doğum:
Glenside, Pennsylvania
Dünyanın sonu geldi. Atom bombaları atılmış. Mantar biçimli bulutlar gökyüzünde yükselmiş ve ufukta yavaş yavaş kayboluyor. Sonunda, insan uygarlığından geriye, kavrulmuş, radyo aktif molozlar kalmış. Dumanlar yükselen molozların içerisinden hızlı hızlı yürüyor, enkazın üzerine güçlükle tırmanıyor ve antenlerini zaferle sallıyor.
O, bir hamamböceği.
Alex Boese
Sayfa 286 - Gürer Yayınları, Pdf
"Kan dolaşımını yeniden başlatacak formülü bulacağım.Sonra bu formül yeniden soluk alıp vermeyi sağlayacak ve ölüleri diriltecek"
1930'ların ikinci sınıf filmlerinden Yeniden Yaşam'ın (Life Returns) kahramanı Dr.John Kendrick böyle diyor­du.
Adam ölmek üzere. Yüzünde atan bir kasın dışında hareketsiz yatıyor. Göğsünün dolu olmasından dolayı hafif hırıltılı soluk alıyor. Yattığı yatak koca bir platform tartının üzerinde duruyor. İki doktor tartının kolu üzerindeki en ufak kıpırtıya dikkatle bakıyor. Bir anda adamın ıslık çıkaran soluğu kesiliyor. Doktorlar önce tartıya bakıyor ve sonra birbirlerine bakıyorlar. "Öldü mü?" diye fısıldıyor biri ötekine. Bunu doğrularcasına tartının ağırlık kolu, dan diye alttaki çubuğa çarpıyor.
Alex Boese
Sayfa 273 - Gürer Yayınları, Pdf
Araştırmacılar biz insanların gözlerimiz içine bakılmasını bir tehdit olarak algıladığını ve tehlikeden uzaklaşmak için bundan kaçınma davranışıyla tepki verdiğimizi düşünüyor.
Gıdıklama sosyal bir eylemdir
ve tepki uyandırabilmesi için bir insanın dokunmasını gerek­tirir. İkinci teoriye göre (refleks teorisi): Gıdıklanma, önce­den kestirilemeyen ve sürprize bağlı olan bir reflekstir. Bu teoriyi savunanlar, kendimize fark ettirmeden dokunamaya­cağımız için kendimizi gıdıklayamadığımızı iddia ederler.
S.Eliot'un sözleriyle, dünya bomba­ların patlama sesiyle ya da hamam böceklerinin hışırtılarıyla değil, yaban arılarının vızıltılarıyla yok olacak.
Milgram'ın itaat deneyi insan doğası üzerine iç karar­tıcı bir tablo sunuyor. Ortalama bir insanın, emirler ne kadar zalim ve adaletsiz olursa olsun, itaat etmeye dünden razı olduğunu gösteriyor. insanlığın değeri aynı dönem­ de Chicago'da yapılan benzer bir deney düşünüldüğünde iyice paçavraya dönüyor. Chicago'daki araştırmacılar Resus maymunlarını kafeslere kapattı. Önlerine yemek gelmesi için maymunların bir zinciri çekmeleri gerekiyordu. Ama işin içinde bir numara vardı. Zinciri çekmek yan kafesteki maymunun yüksek frekanslı bir şok yemesine neden oluyor­du. Komşularının acısına tanık olan maymunların çoğu zinciri bir kez daha çekmeyi reddetti. Kendi türlerinin bir üyesine acı vermek yerine -bazıları on iki güne kadar varan uzun sürelerle- açlıktan kıvranmayı seçtiler. Başka deyişle, maymunlar insanların çoğunun yapmadığı şeyi yapmışlar­dı: "Hayır" demişlerdi.
Gözünün arkasındaki büyük bir kan pıhtısının müzikle nasıl dağıldığını anlattı. Mozart bunları duysa herhalde mezarında ters dönerdi.
328 syf.
·28 günde·9/10
Üniversite 1. sınıfın daha ilk haftalarında bir hocamın tavsiyesiyle aldığım fakat bir türlü okumak için elimin gitmediği kitaptı. Bazen bilmediğim bir sebepten ötürü bunu yapıyor ve sonrasında pişman oluyorum.

Kitabın kapağı gibi içi de oldukça renkli bence. Sıradışı deneyler gereksiz ayrıntılara girmeden anlatılıyor. Deneylerin birçoğu araştırmacıların yaratıcılığından ötürü beni bir hayli şaşırttı doğrusu. Mesela "Kusmuk İçen Doktor" gibi. Bazılarının ise sonuçlarına inanmak istemedim. "Şok Eden İtaat", "Stanford Hapishane Deneyi" gibi bölümleri okuduğumda insanlık adına bir kez daha utandım.

Bir anne on üç bebek bezini koklayarak kendi bebeğine ait olanı seçebilir mi? Birlikte fazla zaman geçiren kadınların regl günleri neden aynı olur? Zor kadını oynamak kadınları daha çekici hale getirir mi? İnsan ruhu kaç gramdır?
Bu gibi soruların cevaplarını merak ediyor ve psikolojik deneylere ilgi duyuyorsanız bence okumaktan hoşlanabileceğiniz bir kitap.
392 syf.
Bu kitabın bu kadar az okunması bizim bilim ile olan ilişkimizin bir sonucu olsa gerek. Bilimin ilerlemesinin ne kadar tuhaf bir süreç olduğunu okudukça anlayacaksınız. Örneğin radyum elementinin bir zamanlar sağlık için iyi geldiğine inanılıyormuş. Radyumlu su satılmış insanlara radyoaktif bir madde olduğu anlaşılana kadar. Popüler bilim okuyanların kesinlikle almasını tavsiye ediyorum. Aklıma gelmişken özellikle doktorların kendini ameliyat etmesi çok ilginçti.
392 syf.
·11 günde·10/10
kitap beni hayretlere düşürdü güldürdü güldürdükçe düşündürdü ve aslında teknoloji diye kullandığımız ürünler içi ya da üzerinde yaşadığımız dünyayı anlamak adına insanların nasıl sadistçe deneyler yaptığını gördükçe kendi türümüz bu olan insan denen canlının bu dünyadaki en tehlikeli canlı türü olduğunu bir kez daha acı bir şekilde görmüş oldum her şeye rağmen okumaya değer zevkli bir kitaptır hala okumayanlara tavsiye ederim :)
328 syf.
·Puan vermedi
içerisinde gerçekten insanı hayrete düşürecek deneylerin anlatıldığı, okurken bu insanların aklına bu fikirler nereden gelmiş dedirtecek türden bir kitap..Psikolojik deneylere ilgi duyan okurlara tavsiye edilir..
328 syf.
·4 günde·8/10
Adından anlaşılacağı üzere acayip deneyler anlatılmaktadır.Bilimsel, sosyolojik ,psikolojik vb okurun ilgi çekici bulacağı birçok deney olmakla beraber okur arkasındaki kaynakçadan istedikleri deneyleri daha ayrıntılı olarak inceleyebilirler.
328 syf.
·Beğendi·9/10
Çılgınca deneyler içeren çılgınca bir kitap. Hayret içinde kalıp zevkle okuyacaksınız bence. Absürt deneyler olduğu kadar insan psikolojisine dair güzel ip uçları veren deneyler de var. Okuyan pişman olmaz.
Uzel
Uzel Kafası Güzel Filler ve En Acayip Deneyler'i inceledi.
328 syf.
Zihninizi dinlendirmek istediğiniz dönemde, örneğin yolculuk ya da tatilde okumak için ideal bir kitap. Dönüşte gezi anılarınıza ilaveten, kitaptan anektodlar da paylaşmak isteyeceğinize kuşkunuz olmasın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alex Boese
Tam adı:
Alex Boese
Unvan:
Bilim Tarihi uzmanı,
Doğum:
Glenside, Pennsylvania

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 83 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 58 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.