Arthur Asa Berger

Arthur Asa Berger

Yazar
7.9/10
15 Kişi
·
49
Okunma
·
0
Beğeni
·
661
Gösterim
Adı:
Arthur Asa Berger
Unvan:
Yazar
Doğum:
Boston , ABD, 1933
İnsana karakterini veren ayrıcalık, varlığına rıza gösterdiği bağların fiziki değil ahlaki, yani sosyal bağlar olmasıdır. İnsan, kendisini ona acımasızca dayatan maddi bir ortam tarafından değil, kendi varlığını önceleyen bir bilinç, varlığını hissettiği üstün bir şey tarafından yönetilir. Varlığının daha büyük bir kısmı bedenini aştığı içindir ki bedenin boyunduruğundan kaçsa da toplumun boyunduruğuna tâbidir.
Kitaplarını okuduğunuz ama şahsen karşılaşmadığınız bir yazarın neye benzediği hakkında çoğu zaman gülünç fikirlere sahip olursunuz.
Ben 'sosyal olgular' olarak tanımladığım şeylerle ilgileniyorum; bunları, istikrarlı veya değil her türlü davranış tarzı olarak, bireyin üzerinde dışsal bir zorlayıcı olarak işlem kapasitesine sahip şeyler olarak anlayabiliriz. Sosyal olgular bizim dışımızda, bireylerin bilincinden bağımsız olarak var olan şeylerdir.

- Emile Durkheim
Sömürücü sınıfların siyasal egemenliğe olan gereksinimleri sömürüyü sürdürmek, yani halkın büyük çoğunluğuna karşı, çok küçük bir azınlığın bencil çıkarlarını savunmak içindir.

- Vladimir Lenin
Bireyleri toplumun gereklerine bağlı kılan inançların bireylerde yaratılmasında başrolü din oynamaktadır. Dünyayı iki diyara bölebileceğimizi öne sürüyorum: Kutsal ve dünyevi. Kutsal, dinin dünyasıdır; dünyevi diyar ise dinsel düşüncelerin bir rol oynamıyor göründüğü -iş ve aile yaşamından ibaret- gündelik hayattır.

- Emile Durkheim
Depresyona girmiş kişilerde, dış dünyaya sürekli bir pişmanlık ve suçluluk duygusu söz konusu olur ... kişinin kendi kendine saldırması gibi düşünülebilir.

- Sigmund Freud
... intihar edenler daima bireyler olsa da herhangi bir bireyin intihar etme ihtimali, kişinin sosyal geçmişi gibi toplumsal faktörlere bağlıdır. Fark ettiğimiz üzere insan davranışının anlaşılmasında katı psikolojik etkenlerin rolünü en aza indirgemeye çalışıyorum. İnsanların davranışlarının nihai sebeplerini tamamen anlayabilir miyiz doğrusu bilmiyorum ama davranış ile sosyal olgu arasında önemli bağlantılar bulabiliriz.

- Emile Durkheim
Teorilerime göre Protestanlık, yoksulluğun kutsallığına dair ortaçağa ait fikirlerden insanları kurtardı, zenginliğin peşinde koşmanın şerefli bir şey olduğunu savundu...

- Max Weber
İnsanlar özgürdür ama mutlak anlamda özgür değillerdir, olamazlar da. Kişiler toplumun kurallarına saygı göstermek zorundadır. Diğer türlü, insanların toplumun kurallarına itaat ettikleri durumdan daha az özgür olmalarıyla sonuçlanan anarşiyle karşı karşıya kalırsınız.

- Emile Durkheim
Max Weber, Emile Durkheim, Georg Simmel ve Sigmund Freud gibi önemli isimlerin teorilerine genel hatlarıyla hakim olabilmek için oldukça pratik bir eser. Sosyolojiye ilgisi olan Sherlock severlerin sıkılmadan okuyacağına neredeyse eminim.
Polisiye roman seviyorsanız eğer mutlaka okumalısınız . Ha tabi bir de sosyolojiye ilginiz varsa kitabı daha da bir zevkle okuyacağınızı düşünüyorum . Hem güldürüyor , düşündürüyor hem de öğretiyor . Kesinlikle rahatlatıcı ve öğretici olduğunu söylemek istiyorum . Şiddetle tavsiye ediyorum .
#kitapyorumu
#okudumbitti

DURKHEİM ÖLDÜ

Polisiye mi seviyorsunuz?
Sosyolojiye merakınız mı var?
Sherlock Holmes karakteri ilginizi mi çekiyor?
Sosyal teorisyenleri ve teorilerini incelemek mi istiyorsunuz?

Bütün sorularınızın, merak ettiklerinizin, ilgilendiğiniz konuların bir kitap içerisinde toplandığımı söylersem ne düşünürsünüz?

Arzu İşçi Demirel önerisiyle Ankara’da gittiğim Adil Han iş hanındaki “VE” kitabevinde gözüme ilişti. “Durkheim Öldü” diyordu kitap, kapağında Sherlock illüstrasyonu ile. Elime aldım ve bırakmadım kitabı – ki sahaflarda birçok kitaba ellemişliğim vardır-. Yeni kitaba Şenol Güneş gibi davranırım, biraz demlensin diye kitaplığımda bir süre geçirmesi gerekir. Kitaplığımın raflarında girmeden bitirdiğim nadir kitaplardan biri oldu “Durkheim Öldü”

Önce yazarla başlamak istiyorum. Ülkemizde pek bilinmeyen, sadece 3 kitabı Türkçeye çevrilen ( Durkheim Öldü – Bir Postmodernist İçin Postmortem: Heretik Yayınları ve Kültür Eleştirisi: Pinyan Yayıncılık) yazar Arthur Asa Berger, San Francisco Üniversitesinde; Yayıncılık ve elektronik iletişim sanatları profesörüdür. Ülkemizde sadece 3 kitabının çevrilmesine rağmen 100 den fazla makalesi, çok sayıda kitap incelemesi ve 60 tan fazla kitabının yayınlanması- ki sadece 13 kitabı Çinceye çevrilmiş- beni pek şaşırttı. Daha çok kitabının dilimize çevrilerek okurlara sunulması gerektiğine inanıyorum. Akıcı bir dili, ciddi konuları farklı kurgularla okura yedirebilmesi ve düşün dünyasına etkileri düşünüldüğünde Türk okurların bu yazardan faydalanması gerektiği kanısındayım.

Bir parantezde yayınevine açmak gerekiyor. Çoğumuzun bildiği büyük yayınevlerinin (Cem, Can, YKY, İş Kültür vb.) yanında çeviri kalitesinin ve fiyatlarının düşük olduğu, bu nedenle rağbet edilen yayınevleri pek revaçta günümüzde. Fakat adı sanı pek bilinmeyen fakat içerik olarak dolu olan (Raskol’un Baltası- Dedalus- Bilgi Ünv. Yayınları- Norgunk Yayıncılık vb.) yayınevlerinden biri Heretik Yayınları. Özellikle bir konuşmasında “Sosyoloji, insanların yaptığı şeyleri neden yaptıklarını açıklamaya çalışan bilimdir” diyen Pierre Bourdieu dizisi ilgi çekici.

Gelelim kitaba:

Londra’da “Toplumsal İlerleme” teması etrafında şekillenen bir konferans gerçekleşecektir. Fakat konferansa günler kala hepimizin yakından tanıdığı Sherlock Holmes’ün Baker sokağındaki kapısı çalınır. Konferansa katılacak olan sosyal teorisyenleride içine alan bir hırsızlık olayı ile karşı karşıyadır Holmes ve yakın dostu Watson.

• Depresyon içerisinde sıkıntılı dönemler geçiren Max Weber’in, Protestan ahlakı ve kapitalizmin ruhunu sosyal bilimler metodolojisi ile açıklaması ile karşı karşıya kalır Holmes.

• Empirik sosyal bilimin kurucusu kabul edilen Emile Durkheim’in; intiharların son derece sosyal bir olgu olduğu iddiası üzerine, bir tıp doktoru olan Watson şaşkınlık içerisinde kalır.

• Alman üniversitelerinde hüküm süren Anti- Semitizmin kurbanı olan ve Max Weber’in yakın arkadaşı Georg Simmel ile bireyler ve gruplar arasındaki ilişkiler üzerine yaptıkları sohbet, belki de Holmes’ ün uzun zamandır yaşadığı entelektüel açıdan en ilham verici ve en büyüleyici sabahı yaşamasına sebep olmuştur.

• Komünist bir teorisyen ve politik bir kişiliğe sahip olan Vladimir Lenin’in, kapitalist ülkelerin kendi sorunlarını dışarıya ihraç ettiklerini ve az gelişmiş ülkeleri sömürdüklerini öne sürerek emperyalizmin rolünü vurguladığı düşünceler yanında “Proletarya Diktatörlüğü” kurma amacı dedektiflerimizi korkutmayı başarmıştır. Holmes ve Watson Lenin’in bir fanatik olduğu üzerinde hemfikir olmaktan çekinmemişlerdir.

• İd- Ego- Süper Ego tanımları ile insanların bireysel davranışlarının yanı sıra sosyal davranışlarını da açıklamaya çalışan, psikanaliz teorisinin yaratıcısı Sigmund Freud; Sherlock’ u o kadar çok etkilemiştir ki vaka üzerine uğraşıları biter bitmez Freud’ un çalışmalarını kendi başına inceleme kararı alır.

• Döneminde radikal düşüncelere sahip olduğu kanısında birleşilen W. E. B. Du Bois’ in teorilerinin, bugün yüz yüze olduğumuz en önemli problem sahasının “Irk Ayrımı Problemi” olduğunu inkâr edemeyiz. Zamanının en etkili siyahi alimlerinden biri olan Du Bois, Watson tarafından etkileyici bulunarak ‘Halkının yılmaz bir savaşçısı’ olarak nitelendirilmiştir.

• Kocası ile beraber Londra Ekonomi Okulu’nun kurucusu olan Beatrice Webb kadın davasının en etkin savunucusu olarak tanınır. Yoksulluk ve suç gibi sosyal problemler nezdinde Holmes ile girdiği tartışma üzerine dedektifimiz pes etmek zorunda kalmıştır.

Bir sosyoloji mezunu olarak, bu kitabın sosyolojiye giriş niteliğinde okullarda okutulması gerektiğine inanıyorum. Sıkmadan, keyif alarak sosyal teoriler üzerine fikir edinmemizi sağlayan bu kitabı hararetle tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Arthur Asa Berger
Unvan:
Yazar
Doğum:
Boston , ABD, 1933

Yazar istatistikleri

  • 49 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.