Bernhard Hennen

Bernhard Hennen

Yazar
8.1/10
9 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
641
Gösterim
Adı:
Bernhard Hennen
Unvan:
Yazar
Doğum:
Almanya, 1966
Bernhard Hennen, (doğum: 1966, Krefeld) Alman fantastik edebiyat yazarı.
Korku eksikliği doğrudan doğruya hayal gücünün eksikliğini ifade eder. Tehlike anında birinin uyanık ve hayatta kalmasını sağlayan şey korkudur.
İnsanoğlu topyekün birbiriyle kardeştir
Malzemesi bedendeki uzuvlar gibi eştir

Hastalık tek bir uzvu geçirince ele
Ne huzur kalır ne takat geriye

Yakmazsa başkalarının acısı kalbini
Hakkın değildir sana insan denmesi

Müşerref el-Din Abdullah
SADİŞİRAZİ
Bu bir bokböceği. Bazıları ona 'toprak kazıyan' diyerek daha edepli bir isimle hitap eder. Dışkı yiyor, bunu biliyor muydunuz. Hatta çocukları için dışkı topluyor. Dışkıları kendi ağırlığından kat kat büyük olan misketler haline getiriyor. Dişiler onların içine yumurtalarını bırakıyor ve çocuklar öyle bir dünyaya geliyorlar ki dışkı yüzünden gün ışığını görmüyorlar. Ve tüm hayatları dışkı etrafında dönüyor! Büyüleyici olan tarafı ne biliyor musunuz? Erkekler dışkı misketlerini arka ayaklarıyla yapıyorlar. Bu esnada güneşe bakıyorlar.

Onlar hayatları için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Onlardan öğrenin. Hayatınızdaki pisliklerden kurtulamıyorsanız o zaman onları ardınıza koyun ki en azından geleceğe olan bakışınızı engellemesin.
''Bazen en mutlu olunması gereken an, sen onun farkına varmadan geçip gitmiş oluyor. Sanki mutlu olmak tüm diğer düşünceleri silip yok ediyor. O an olan her şeyin üzerindeki yansımayı söndürüyor.''
Bernhard Hennen
Sayfa 348 - Epsilon Yayınevi
Her şey sizin içinizde elf kızı ama gizli hazineye ulaşmak için anahtarı bulmanız lazım. Bu sırada size kimse yardım etmemeli ve umutsuzluğa kapılmamalısınız. Yenilgi ayıp değil. Pes mi ediyorsunuz yoksa devam etmek için tekrar mı deniyorsunuz, işte önemli olan bu! Büyük şeyler asla hediye olarak gelmez, onları hak etmelisiniz.
Bernhard Hennen
Sayfa 240 - Epsilon Yayınevi
''İtaat edecek misin?''
Aşağılayan gözlerle Lyvianne'ye baktı. Ne cevap vereceğini zannediyordu? O bir Ejderha Elfi'ydi. Bugüne kadar hiçbir emre karşı gelmemişti.
Bernhard Hennen
Sayfa 548 - Epsilon Yayınevi
"Benim halkıma ait bir filozof demiş ki: Ancak seni hedefine götürecek bir yol göremediğinde özgür olursun."
Bu Artax'a fazlaydı. "Anlamıyorum..."
"Çok kolay," dedi Shaya. "Özgür olursun çünkü ancak o zaman her yolda ilerleyebilirsin."
"Sanırım sadece bacakların değil, aynı zamanda aklın da zarar görmüş."
"Aşkın en tehlikeli yanının bu olduğunu söylemezler mi? Peki başka bir açıdan bak. Burada nasıl bir geleceğim var? Bana acınmasından nefret ediyorum. Sadece onların karşısına çıkmaktan kaçmıyorum onlar da aynısını yapıyorlar. Tesadüfen karşılaştığımızda ise gözlerime bakmaktan kaçınıyorlar. Yüzüme bakmayan bakışlarla dolu bir hayat sürmektense, mücadele etmeye değer bir şey uğruna kahramanca ölmek daha iyi değil mi?"
578 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Fantastik bir dünya; ejderhalar, elfler, cüceler, alpler, devantharlar, ölümsüzler ve niceleri. Başta biraz sıkıcı gelse de okudukça bu kurgunun içine giriyorsunuz.

Gerçi beni Christopher Paolini'nin dörtlemesinin kitapları Eragon, Eldest, Brisingr, Miras kadar içine çekemedi ancak yine de keyif verdi. En iyisi ikinci kitaba geçeyim de bu macerayı bitireyim bakalım daha neler olacak bu fantastik dünyada.
548 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Meğer bu seri 5 bölümden oluşuyormuş. Türkiye'de ise sadece ilk ikisi basılmış. Eeee ne olacak şimdi? Macera yarım kaldı. O yüzden siz heves edip, alıp okumayın boşuna. Hüsran hüsran hüsran...
548 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Buradan yayınevlerine sesleniyorum neden? Neden güzelim serileri yarıda bırakıyorsunuz? Bitmeyen serilere başlamaya korkar oldum bu yüzden. Gelelim kitap incelemesine;

Öncelikle bu kitabı ilk kitaptan daha çok sevdim, sayfa sayısı ilk kitaptan az olsa da daha dolu dolu geldi bana. Kitap aynen ilki gibi devam ediyor ve tabi ki entrikalar, savaşlar, tehlikeler dur durak bilmiyor. Ölümsüz Artax aşkına yakın olabilmek için korsanlarla mücadeleye giriyor ve beklenmedik şeyler oluyor. Gonvalon tehlikeli bir varlıkla tehlikeli bir anlaşmaya varıyor ve sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor. Ejderhalar arasından bir hain, hain planlarla uğraşıyor. Yeşil ruhlar atağa geçiyor. Cüceler ejderhalarla saldırıyor. Nandalee hem öğretmeni hem sevgilisi olan Gonvalon ve arkadaşı Bidayn ile birlikte gizlice bir keşif görevine gidiyorlar ve başlarına olmadık işler geliyor. Sonunda ise bir kehanet ve zor, çok zor bir görev alan bir karakterimiz var.

Bu kitap ilk kitaptan çok daha tatmin ediciydi ve ilk kitapta canımı sıkan birkaç sayfada bir değişen hikayeler bunda yoktu. Bu da daha rahat okumamı sağladı. Kitabın yarılarına gelmiştim ki; yahu bu hikaye hala çok yavaş ilerliyor nasıl bu kadar olay bağlanacak diye düşünürken, ''yoksa...'' dedim ve hemen kitabı araştırdım. Üzülerek gördüm ki kitabın şuan beş cildi varmış ve maalesef sadece iki cildi basılıp bırakılmış. Halbuki olaylar iyice heyecanlı bir hal almıştı, neden güzel seriler devam etmez anlayamıyorum. Son olarak tekrar yayınevlerine sesleniyorum: Lütfen yarım kalan serileri de görün artık!
578 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Fantastik bir kitap ve fantastik bir dünya. Farklı dünyalar var ve birçok fantastik canlı var. Alpler, alp çocukları, ejderhalar, gökyüzü yılanları, devantharlar, elfler, bulut toplayıcılar, krallar, krallıklar, savaşlar, ölümsüzler... Bir fantastik dünyada olması gereken her şey var. Konusu da oldukça güzel ancak çeviriden mi yoksa yazardan mı kaynaklı olduğunu anlayamadığım bir nedenden ötürü kitaptaki betimlemeleri hayal ederken zorlandım. Normalde fantastik bir kitap okuduğmda, hele de macera ağırlıklıysa kendimi hikayeye dahil olmuş hissederim ve karakterlerle birlikte yollara düşerim, onların maceralarına ortak olurum, onlarla yer, onlarla gülerim. Bir kitaptan zevk almak biraz da bu değil midir? Bu kitapta kendimi hikayeye dahil etmekte epey zorlandım ki nedenini birazdan açıklayacağım.

Kitapla ilgili iki noktada eleştirim olacak; Birincisi kitapta bilinmeyen kelimeler var. Kitap fantastik bir dünyada geçiyor ve haliyle yığınla fantastik canlı var. Sayfa altlarına numaralandırarak bilinmeyen kelimeler ile ilgili bilgi verilebilirdi veya kitabın başına ya da sonuna bilinmeyen kelimeler ve canlılar için sözlük eklenebilirdi. İkinci eleştirim kitabın kopuk kopuk ilerlemesi. Karakter sayısı fazla ve bu böylesi bir dünya için gayet normal. Kitap kısa kısa bölümlerden oluşuyor ve her bölüm birbirinin devamı değil. Bir bölüm Nandalee'nin hakkında okuyoruz, sonraki bölüm Artax hakkında oluyor. Sonraki bölüm tekrar Nandalee ve sonraki bölüm tekrar Artax. Aralarda cücelerle ilgili kısımlar, bazen de ejderhalarla ilgili kısımlar oluyor. Kitap bu şekilde devam ediyor ve bu durum okuyucuyu hikayeden koparıyor. Burada sorun bölümlerin arasının çok kısa (birkaç sayfa) olması, yoksa geçiş tabi ki olacak. Tam Nandalee'nin hikayesine iyice girdim diyorum birkaç sayfada hoop Artax'a geçiyorum. Bu sebeple kendimi hikayeye dahil etmekte zorladım.

Gelelim güzel kısımlarına; Öncelikle daha önce yazdığım gibi konusu güzel ve merak uyandırıcı. Farklı dünyalar, farklı geçişler ve farklı yollar güzel tasarlanmıştı. Bu kitaba ırklar arası savaş hazırlıkları diye de bakabiliriz. İyiler ve kötüler yoktu, herkesin kendince bir amacı ve haklılığı vardı ve bunu sevdim. Artax'ın veya diğerlerinin bildiği adıyla Aaron'ın krallığının refahını düzeltme çabaları, Nandalee'nin dik başlılığı, sınır tanımazlığı da sevdiğim şeylerden oldu. Kitap benim için 230 sayfayı geride bıraktıktan sonra tam manasıyla açıldı diyebilirim. Çok heyecanlı bir yerde bitti ve hemen ikinci kitaba geçiyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bernhard Hennen
Unvan:
Yazar
Doğum:
Almanya, 1966
Bernhard Hennen, (doğum: 1966, Krefeld) Alman fantastik edebiyat yazarı.

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.