Bernhard Hennen

Bernhard Hennen

Yazar
8.0/10
6 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
591
Gösterim
Adı:
Bernhard Hennen
Unvan:
Yazar
Doğum:
Almanya, 1966
Bernhard Hennen, (doğum: 1966, Krefeld) Alman fantastik edebiyat yazarı.
''Bazen en mutlu olunması gereken an, sen onun farkına varmadan geçip gitmiş oluyor. Sanki mutlu olmak tüm diğer düşünceleri silip yok ediyor. O an olan her şeyin üzerindeki yansımayı söndürüyor.''
Bernhard Hennen
Sayfa 348 - Epsilon Yayınevi
Her şey sizin içinizde elf kızı ama gizli hazineye ulaşmak için anahtarı bulmanız lazım. Bu sırada size kimse yardım etmemeli ve umutsuzluğa kapılmamalısınız. Yenilgi ayıp değil. Pes mi ediyorsunuz yoksa devam etmek için tekrar mı deniyorsunuz, işte önemli olan bu! Büyük şeyler asla hediye olarak gelmez, onları hak etmelisiniz.
Bernhard Hennen
Sayfa 240 - Epsilon Yayınevi
''İtaat edecek misin?''
Aşağılayan gözlerle Lyvianne'ye baktı. Ne cevap vereceğini zannediyordu? O bir Ejderha Elfi'ydi. Bugüne kadar hiçbir emre karşı gelmemişti.
Bernhard Hennen
Sayfa 548 - Epsilon Yayınevi
548 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Buradan yayınevlerine sesleniyorum neden? Neden güzelim serileri yarıda bırakıyorsunuz? Bitmeyen serilere başlamaya korkar oldum bu yüzden. Gelelim kitap incelemesine;

Öncelikle bu kitabı ilk kitaptan daha çok sevdim, sayfa sayısı ilk kitaptan az olsa da daha dolu dolu geldi bana. Kitap aynen ilki gibi devam ediyor ve tabi ki entrikalar, savaşlar, tehlikeler dur durak bilmiyor. Ölümsüz Artax aşkına yakın olabilmek için korsanlarla mücadeleye giriyor ve beklenmedik şeyler oluyor. Gonvalon tehlikeli bir varlıkla tehlikeli bir anlaşmaya varıyor ve sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor. Ejderhalar arasından bir hain, hain planlarla uğraşıyor. Yeşil ruhlar atağa geçiyor. Cüceler ejderhalarla saldırıyor. Nandalee hem öğretmeni hem sevgilisi olan Gonvalon ve arkadaşı Bidayn ile birlikte gizlice bir keşif görevine gidiyorlar ve başlarına olmadık işler geliyor. Sonunda ise bir kehanet ve zor, çok zor bir görev alan bir karakterimiz var.

Bu kitap ilk kitaptan çok daha tatmin ediciydi ve ilk kitapta canımı sıkan birkaç sayfada bir değişen hikayeler bunda yoktu. Bu da daha rahat okumamı sağladı. Kitabın yarılarına gelmiştim ki; yahu bu hikaye hala çok yavaş ilerliyor nasıl bu kadar olay bağlanacak diye düşünürken, ''yoksa...'' dedim ve hemen kitabı araştırdım. Üzülerek gördüm ki kitabın şuan beş cildi varmış ve maalesef sadece iki cildi basılıp bırakılmış. Halbuki olaylar iyice heyecanlı bir hal almıştı, neden güzel seriler devam etmez anlayamıyorum. Son olarak tekrar yayınevlerine sesleniyorum: Lütfen yarım kalan serileri de görün artık!
578 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Fantastik bir kitap ve fantastik bir dünya. Farklı dünyalar var ve birçok fantastik canlı var. Alpler, alp çocukları, ejderhalar, gökyüzü yılanları, devantharlar, elfler, bulut toplayıcılar, krallar, krallıklar, savaşlar, ölümsüzler... Bir fantastik dünyada olması gereken her şey var. Konusu da oldukça güzel ancak çeviriden mi yoksa yazardan mı kaynaklı olduğunu anlayamadığım bir nedenden ötürü kitaptaki betimlemeleri hayal ederken zorlandım. Normalde fantastik bir kitap okuduğmda, hele de macera ağırlıklıysa kendimi hikayeye dahil olmuş hissederim ve karakterlerle birlikte yollara düşerim, onların maceralarına ortak olurum, onlarla yer, onlarla gülerim. Bir kitaptan zevk almak biraz da bu değil midir? Bu kitapta kendimi hikayeye dahil etmekte epey zorlandım ki nedenini birazdan açıklayacağım.

Kitapla ilgili iki noktada eleştirim olacak; Birincisi kitapta bilinmeyen kelimeler var. Kitap fantastik bir dünyada geçiyor ve haliyle yığınla fantastik canlı var. Sayfa altlarına numaralandırarak bilinmeyen kelimeler ile ilgili bilgi verilebilirdi veya kitabın başına ya da sonuna bilinmeyen kelimeler ve canlılar için sözlük eklenebilirdi. İkinci eleştirim kitabın kopuk kopuk ilerlemesi. Karakter sayısı fazla ve bu böylesi bir dünya için gayet normal. Kitap kısa kısa bölümlerden oluşuyor ve her bölüm birbirinin devamı değil. Bir bölüm Nandalee'nin hakkında okuyoruz, sonraki bölüm Artax hakkında oluyor. Sonraki bölüm tekrar Nandalee ve sonraki bölüm tekrar Artax. Aralarda cücelerle ilgili kısımlar, bazen de ejderhalarla ilgili kısımlar oluyor. Kitap bu şekilde devam ediyor ve bu durum okuyucuyu hikayeden koparıyor. Burada sorun bölümlerin arasının çok kısa (birkaç sayfa) olması, yoksa geçiş tabi ki olacak. Tam Nandalee'nin hikayesine iyice girdim diyorum birkaç sayfada hoop Artax'a geçiyorum. Bu sebeple kendimi hikayeye dahil etmekte zorladım.

Gelelim güzel kısımlarına; Öncelikle daha önce yazdığım gibi konusu güzel ve merak uyandırıcı. Farklı dünyalar, farklı geçişler ve farklı yollar güzel tasarlanmıştı. Bu kitaba ırklar arası savaş hazırlıkları diye de bakabiliriz. İyiler ve kötüler yoktu, herkesin kendince bir amacı ve haklılığı vardı ve bunu sevdim. Artax'ın veya diğerlerinin bildiği adıyla Aaron'ın krallığının refahını düzeltme çabaları, Nandalee'nin dik başlılığı, sınır tanımazlığı da sevdiğim şeylerden oldu. Kitap benim için 230 sayfayı geride bıraktıktan sonra tam manasıyla açıldı diyebilirim. Çok heyecanlı bir yerde bitti ve hemen ikinci kitaba geçiyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bernhard Hennen
Unvan:
Yazar
Doğum:
Almanya, 1966
Bernhard Hennen, (doğum: 1966, Krefeld) Alman fantastik edebiyat yazarı.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.