Brigitte Peskine

Brigitte Peskine

Yazar
7.5/10
15 Kişi
·
60
Okunma
·
2
Beğeni
·
819
Gösterim
Adı:
Brigitte Peskine
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fransa, 1951
Çan çaldı, sıraya girildi, konuşmak yasak; sınıfın büyük pencereleri, kadın öğretmen Matmazel Mayer'in olağanüstü çirkinliği... Hepsine bayıldım. Hemen.
Düş kırıklığım, beklentilerim kadar büyüktü. Sonunda kafesimden çıktığımı sanıyordum. Uçmamı engellemek için kanatlarımı kırpacaklarını nereden bilebilirdim ?
Kadınlar ancak kortijo'ya çıkmak için dört duvar arasından ayrılıyordu. Bu durumda okula gidinceye kadar tek dünyam ev oldu. Bir de, pencereden görebildiğim şosenin bir bölümü. Sokak erkeklerin mülküydü: Ellerindeki tezgâhlarıyla birsürü seyyar satıcı, katırlar, sırtları küfeli adamlar göğe doğru durmadan bağrışıyordu. "Pandispanya, taze simit, çekirdeeeeek!..." Hepsini tanıyordum: Bayramları, düğünleri ya da sünnetleri bildiren tellal Elia; frenkinciri satıcısı Yomtov: "Taze taze gece için bunlar!"; hokkabaz Şimel; salyaları akarak gözlerini deviren budala Tontica; ayı oynatanlar; sakalar; hatta Balat ile Rum Fener Mahallesi arasında sıkışmış bir köy olan Ayvansaray'dan kopup gelmiş birkaç çingene...
288 syf.
Kalabalık ailesinden kaçıp kendini bulmaya çalışan Rebecca,yahudi düşmanlığı ve savaşın yıkıcılığını,mücadelesini,aşkını konu alıyor.Yazarın dili biraz ağır olsada severek okumak ve kendini o anın içinde yaşamak işte bu çok daha başka.
288 syf.
Benim için tam bir hayal kırıklığı oldu kitap. Anlatım çok kötü. Bir konu anlatırken bir sonraki cümlede hoop başka bir konuya geçiliyor. Bu da nerden çıktı, ben mi anlamadım deyip cümleyi baştan aldığım çok oldu. Bütün bunlara rağmen azimle kitabı bitirdim. Ama ne yazık ki tavsiye edemiyorum.
424 syf.
·4 günde·8/10
Ara ara ladino (yahudi ispanyolcası) ya yer verilmesine rağmen dilini anlaşılır buldum.Kahraman bakış açısıyla yazılmış bir eser.Aile biraz kalabalık yazarın kitabın ilk sayfalarına bir soy ağacı çizmesi mantıklı olmuş( bu çok işe yarıyor)konusuna gelince Birinci dünya savaşında istanbulda yaşayan bir yahudi ailesini çektiği sıkıntıları,aile fertlerinin bir kaçının nasıl asimile olduğunu,Cezayir Venezuella, Fransa’ya yaptıkları göçü ve kahramanımız Rebeca’nın özgür ruhlu olmasına rağmen boyun eğişini,talihsizlikler karşı hayata nasıl tutunduğunu anlatan güzel bir eser.Kitapta beğenmediğim tek şey bölümden bölüme geçerken bağlantıda problemler vardı bence onun haricinde zevkle okuduğum bir kitaptı.
288 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
İlk kitabın devamı niteliğin de çıkan kitap da serüvene ikinci dünya savaşın da devam ediyor. İlk kitap kadar çok akıcı olmasa da ama yine de okunur güzel bir kitap. Kitap da rebecca'nın hayatı ön planda. Arada yahudilerin yaşadıkları neler ile karşılaştıklarına da yer veriyor.
424 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
#kitapyorum

Yine harika bir dönem kitabı daha. Kitap da ispanya'dan sürgün istanbul'a gelmiş bir yahudi ailesinin öyküsü anlatılıyor. Kitap da bütün kardeşlerine de yer verilse de hikaye ana karakter Rebecca'nın ağzından anlatılmak da. Töreler sadece bizim ırkımız da var diye bilirdim bizden daha katısı da varmış. Kitabın ilk başları çok akıcı olmasa da sonrasın da oldukça sürükleyici bir kitap. Kitaba başlamadan önce yahudilerin çektiklerini okuyacağımı düşünüyordum fakat kitap da hayallerini gerçekleştiremeyen ve cinsiyeti sebebiyle bastırılmış bir kadının hayatını anlatıyor. Sıra kitabın devamın da.

Yazarın biyografisi

Adı:
Brigitte Peskine
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fransa, 1951

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.