1000Kitap Logosu
Cafer-i Sadık
Cafer-i Sadık
Cafer-i Sadık

Cafer-i Sadık

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
14 Kişi
33
Okunma
4
Beğeni
500
Gösterim
Tam adı
Ebû Abdillâh Ca'fer b. Muhammed el-Bâkır b. Alî Zeynil'âbidîn
Doğum
Medine, Suudi Arabistan, MS 20 Nisan 702
Ölüm
Medine, Suudi Arabistan, MS 14 Aralık 765
Yaşamı
İsnâaşeriyye'nin altıncı, İsmâiliyye'nin beşinci imamı, Ca'ferî mezhebininkurucusu.'Sâdık' lakabıyla meşhur olup tam adı Ebû Abdillâh Ca'fer b. Muhammed el-Bâkır b. Alî Zeynil'âbidîn'dir. Babası İsnâaşeriyye'nin beşinci imamı Muhammed el-Bâkır, annesi Ebu Bekir'in torunu olan Kasım bin Muhammed'in kızı Ümmü Ferve'dir. Ayni zamanda, Muhammed Bâkır'ın da oğlu olan Câʿfer-i Sâdık’ın dedesi Ali Zeyn el-Âb’ı-Dîn ise Ali'nin torunudur. Bu nedenle, "İmâm Câʿfer es-Sâdık" tarihte hem Ebu Bekir’ın hem de Ali’nın torunun torunu olan yegâne şahsiyettir.
Furkan Uzel
İmam Cafer-i Sadık'tan Şeriatin Çerağı ve Hakikatin Anahtarı'ı inceledi.
224 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
İmam Cafer-i Sadık'ın görüşlerini bizzat kaynağından okuma fırsatını veren bu eser, aynı zamanda nasihatname niteliğindeydi. Bazı kısımlarda Caferî mezhebinden farklılık göstermekteydi. Kitabın ilk kez Türkçeye çevrilmesinin nimet olmasının beraberinde çevirisi maalesef yetersiz kalmıştı. Çünkü imla hataları ve yazım yanlışları fazlaydı. Eser hakkında son sözüm şu: Bir başucu ve rehberlik kitabı, kesinlikle okunmalı.
11
﹏M๑ω༎ຶ﹏
Yıldızname'yi inceledi.
388 syf.
·
Puan vermedi
Yildiz faliyla ilgili bir kitap. Sayilarin sirlari, gezegenlerin sirlari gibi şeylerden bahsedilmis. Fala inanmayan birisi olarak yine de merakla okudum. Ebced hesabi ile hayatimizdaki bircok sirri ogrenecegimizi anlatmis. Ilginc bir kitap ama inandirici degil.
Yıldızname
5.5/10
· 7 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Hüsamettin Çalışkan
Tevhid-i Mufazzal'ı inceledi.
176 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Peygamber Efendimizin torunlarından ve 12 imamın 6.sı İmam Cafer Sadık hazretlerinin öğrencisi Mufazzal’a anlattığı 4 dersten oluşmaktadır kitap. Mufazzal bir gün ateistlerle tartışınca bazı sorulara cevap veremez ve üzülür. İmam Cafer Sadık hazretlerinin yanına gittiğinde, durumunu anlatınca İmam Cafer Sadık hazretleri ona bütün soru ve cevapları 4 günde anlatır. 1.günde insanın yaratılışı, biyolojisiyle ilgili muhteşem bilgi ve deliller anlatır. 2.günde hayvanların yaratılışı ve özellikleriyle ilgili muhteşem bilgi ve deliller anlatır. 3.günde dünya ve bitkilerle ilgili muhteşem bilgi ve deliller anlatır. 4.günde doğal afetlerle ilgili muhteşem bilgi ve deliller anlatır. Muhteşem bir kitap.. Mutlaka okuyun..
Tevhid-i Mufazzal
9.7/10
· 10 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3