Camilla Läckberg

Camilla Läckberg

Yazar
7.7/10
246 Kişi
·
589
Okunma
·
47
Beğeni
·
3982
Gösterim
Adı:
Camilla Läckberg
Tam adı:
Jean Edith Camilla Läckberg Eriksson
Unvan:
İsveçli Suç Yazarı
Doğum:
Västra Götaland, Fjällbacka, İsveç, 30 Ağustos 1974
Camilla Läckberg 1974 yılında Fjällbacka’da doğdu. Gothenburg Ekonomi
Üniversitesi’ni bitirdi. Stockholm’de birkaç yıl ekonomist olarak çalıştı. Katıldığı
yaratıcı yazarlık kursunda ilk romanı Buz Prenses’i yazdı. Parlak bir yazarlık
kariyerinin başlangıcını oluşturan bu kitabı, dokuz polisiye roman, iki yemek kitabı
ve bir de çocuk kitabı izledi. Läckberg’in polisiye romanları sadece ülkesi İsveç’te
değil, Danimarka, Fransa ve İspanya’da çok satanlar listelerinde 1 numaraya çıktı.
“Polis akademisindeki eğitmenlerinden birinin de dediği gibi: İnsan ‘neredeyse’ kesin olan bir şeyi asla kesin olarak değerlendirmemeliydi...”
422 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Camilla Lackberg'in Fjällbacka Serisi 2 . kitabı Vaiz ...İlk kitap Buz Prenses di ve severek okumuştum...Bu kitapda gerek konu gerek kurgu ve akıcılık bakımından oldukça başarılıydı...Her şey ufak bir çocuğun genç bir kadın cesedi bulmasıyla başlar ...Cesedin altında ise geçmişe ait iki kadının kemiklerinin bulunması gizemin, bilinmezliğin kapılarını açar...Ve bu kapıdan giren karakterlerimiz için zorlu bir soruşturma süreci başlar ki bu çok şaşırtıcıdır...Zira köklü bir ailenin sır perdesi yavaş yavaş aralanır ...Dini , çıkarlar için kullanma yani din şarlatanlığı beyin yıkama veya kişilerin bazı hurafelere inanmasını ve uygulamasını sağlamanın nelere yol açtığını okuyoruz ..."Bir insan en şeytanca hareketleri, Tanrı'dan tam yetki aldığına inanarak nasıl haklı çıkarabilirdi? " cümlesi kitabın ana temasını yeterince açıklayan bir içeriğe sahip....İskandinavlar bu işi biliyor....
399 syf.
·59 günde·Beğendi·7/10
Kitap konu olarak son derece iyiydi laf yok zira tam benim tarzımdı lakin yazarın mı çevirmenin mi bilemiyorum sürekli du ile biten cümleleri bir tarafa sürekli 3.tekil şahışlı kelimeleri kullanmaları bir tarafa fenalık geçirmeye sebep yani hani bilinde dediğim gibi kurgu için okurum diyorsanız buyurun okuyun çünkü iskandinav edebiyatını son derece seven ben yazarın diğer kitaplarınıda okumaya bir hayli meyilliyim. :))
422 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Çok beğendiğim bir kurgu. Genç bir kızın cesedi, arkasında 2 kişiye ait kemikler, öldürülen bir kız daha ve yaşatılmaya çalışılan bir anı.
Gece uyku saatinden evvel başladığım, sabah 06:30 itibariyle de aralıksız okuduğum sürükleyici bir kitap. Polisiye severler kaçırmamalı ..
400 syf.
·Puan vermedi
Buz Prenses , tasvirleri, sürükleyiciliği ve olay örgüsüyle sanki bir ustalık işi gibi. En sevdiğim türlerden birisi olan polisiye romanların en önemli yanı sürükleyicilik seviyeleridir. Ancak burada, sürükleyiciliği hakkını vererek tarif etmek gerek.

Buz Prenses, henüz ilk saniyesinden bu paragraf ile okuyucuyu kitabın içine hapsederek, genç bir yazar olan Erica Falck’ın tam yanına yerleştiriyor. Son söz söylenene kadar da dışarı çıkmanıza izin vermiyor. Çıkmak da istemiyorsunuz aslında. Çünkü bu kitabın muadillerinden (Örnek verirsek: Grange romanlarından) çok önemli bir farkı var. Arka arkaya gelen kanlı cinayetler yerine romandaki karakterlerin günlük hayatlarını, duygularını çok ama çok ön plana koyuyor bu kitap. Komiser Niemans gibi çok etkileyici ama uçuk bir başkomiser yok, sade insanlar ve dertleri var başrolde.

Murathan Özlü

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...es-camilla-lackberg/
368 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Farklı ülkelerden değişik tatlarda gerilimler okumak beni çok keyiflendiriyor. İsim karmaşasına ilk başta alışamasak da sonradan okumanın verdiği keyif ile su gibi içtim bütün kitabı, karakterleri.

Çok başarılı buldum. Ana hikayeye dönüp baktığınızda tahminleriniz tutar mı tutmaz mı emin olamıyorsunuz. Ben biraz tahmin ettim ama sürprizlerle de karşılaştım.

Aslında televizyon programlarını, insana hiçbir şey katmayan aptal dizilere çok iyi göndermeler yapıyor yazar. Gerilim seven kitap dostları ben sevdim siz neden sevmeyesiniz? :) Bir şans verin İsveç yazara. İyi kalın.
400 syf.
Kitaba ve yazara duyduğum saygıdan dolayı başladığım kitabı yarım bırakmam; fakat bu kitap için zor oldu diyebilirim. Hızlı bir başlangıç yapmasına rağmen sonrasında dili bana karışık geldi ve hikaye bütünlüğünü kaybettim.

Rizzoli & Isles serisini okuyorum şu ara.. kendime serinin her bir kitabını bitirene kadar farklı yazarlardan üç adet kitap okuyacağıma dair bir söz verdim.. Bu kitap ta onlardan biriydi.. Böylelikle hem bir an önce okuyup seriye devam ediyorum hem de farklı kalemler keşfedip olay ve kurgu kıyaslaması yaparak okuma esnasında farklılıkları ve açıkları bulabiliyorum..Bundan daha güzel bişey olamaz bence :)
368 syf.
·Puan vermedi
Kitabın yarısı gelmeden olay çözülmesine rağmen beyni zorlamadan stres atmak için okunacaklar listesine alınabilir. Seri tamamlama takıntısı olanlardan olduğumdan diğer kitapları da tabii ki okuyacağım ama bir Grange kitabından alınan tat var mı derseniz, malesef yok.
400 syf.
·3 günde·5/10
Harry Hole serisinin de büyük katkısıyla İskandinav polisiyesine ilgi duymaya başlamıştım, Lackberg de bu yüzden radarıma girdi.
Buz Prenses, İsveç'in küçük bir kasabasında işlenen bir cinayeti konu alıyor, yazar seriye ve karakterlere alıştırmak için olacak ki ilk bölümler polisiye olmaktan uzak bir çizgide ilerliyor. Aslında romanın genelinde de bu durum söz konusu, gizemli bir hava hakim ama o bildik deliller peşinde koşan, sorgulayan tavırlar yok.

Yazar sanırım seriyi klasik polisiye serilerden uzak tutmak için böyle tutumlar sergilemiş, karakterler de bu türde gördüğümüz karakterlerden biraz farklı. Polisiye ve gizem açısından zayıf bir kitap çıkmış ortaya, yazar bir gizem oluşturabilmiş ama şaşırtan bir tarafı yok, hatta bazı noktalar sırf yazarın gizem oluşturma çabaları gibi geliyor ki mutlu edici değil. Katilse şaşırtıcı olmadığı gibi gerekçeleri zayıf bir katil gibi geldi bana, anlayacağınız genel olarak tatmin edici bir polisiye olmadı benim için. Yazarı bir daha okumak için herhangi bir istek duymuyorum, dili akıcı, zaman geçirmek için okunabilecek kitaplardan.
422 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın en iyi kitabı kurgusu sürükleyici ligi ve temposu , yazarın buz prensesi ve saklı çocuk kitabını da okudum en beğendiğim bi kitap oldu öneririm
400 syf.
·1/10
Nasıl ki bizim ergen kız yazarlarımıza acımadan 1 yıldız yapıştırıyorsam bu yazara da kocaman bir 1yıldızı çakıyorum. Ya bir de utanmadan bu kadına iskandinav polisiyesinin kraliçesi diyorlar. Kadın daha iki cümleyi bir araya getirmekten aciz. O kadar kötü bir dili var ki okurken kafayı yememek elde değil. Kim kimdi kim nerede ne yapıyordu... çorba gibi oldu kafam 5 kere baştan başladım kitaba 6. Defasında bitirmeyi başardım ama resmen edebiyat işkencesi yaşadım.

Açık açık söglemek lazım: yeteneksiz bir yazar ve berbat bir kitap.

Hep yerlilere saydıracak değiliz biraz da elin yazarına hakettiğini söylemek lazım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Camilla Läckberg
Tam adı:
Jean Edith Camilla Läckberg Eriksson
Unvan:
İsveçli Suç Yazarı
Doğum:
Västra Götaland, Fjällbacka, İsveç, 30 Ağustos 1974
Camilla Läckberg 1974 yılında Fjällbacka’da doğdu. Gothenburg Ekonomi
Üniversitesi’ni bitirdi. Stockholm’de birkaç yıl ekonomist olarak çalıştı. Katıldığı
yaratıcı yazarlık kursunda ilk romanı Buz Prenses’i yazdı. Parlak bir yazarlık
kariyerinin başlangıcını oluşturan bu kitabı, dokuz polisiye roman, iki yemek kitabı
ve bir de çocuk kitabı izledi. Läckberg’in polisiye romanları sadece ülkesi İsveç’te
değil, Danimarka, Fransa ve İspanya’da çok satanlar listelerinde 1 numaraya çıktı.

Yazar istatistikleri

  • 47 okur beğendi.
  • 589 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 188 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.