Colette Estin

Colette Estin

Yazar
7.5/10
61 Kişi
·
179
Okunma
·
5
Beğeni
·
992
Gösterim
Adı:
Colette Estin
Unvan:
Yazar
Amzonlar (savaşçı kadınlar) görünüşe göre, Kafkasya'da yağma ve soygunla geçinirler. Erkek varlığına yılda ancak bir defa, o da soylarını sürdürmek için izin verirler.
Heredotos dünyanın düz bir disk olmasını kabul eder ama onun Okyanus'la çevrili olduğundan kuşkuludur. Şöyle der:

"Bana gelince, ben Okyanus diye bir nehrin varlığını bilmiyorum. Sanıyorum Homeros veya daha önceki şairlerden biri bu adı ortaya atmıştır"
Tanrıçalar kültü yılan ve Ay ile yakından ilgilidir. Biri deri değiştirir, diğeri büyür ve küçülür; her ikisi de ölümü ve yeniden dirilmeyi çağrıştırır.
Paranın icadı, o güne kadar malın malla değişimi biçiminde yapılan alışverişi kolaylaştırır. MÖ VII. yüzyılda zenginlerle yoksullar arasındaki uçurum büyür. Ticeret ve sanayi ile zenginleşen bir orta sınıf belirir; bu sınıf yönetime katılmak ister, yasaların yazılı olmasını savunur.
Zeus, tanrıça görünümlü o güzel bedeni topraktan su ile yoğurmasını ve çekici kılmasını Hephaistos'a buyurur. Athena bedeni uyumlu olarak süsler, Afrodit yüzüne zarafet ve dayanılmaz arzu serper, ulak Hermes ise ona şeytani bir zekâ ve kandırma yetisi üfler. Kendisine konuşma yetisi de verir.
Yunanlılar için bedensel güzellik ahlaksal güzellikle özdeştir. MÖ V. yüzyılda ideal insan "kalos kagathos" olandır, yani: Güzel ve iyi.
248 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Eser Yunan Mitolojisine dair kısa ve öz anlatımı ve görselliği ile gayet keyifli bir okuyuş vaat ediyor. Yunan Mitolojisine dair anlatımlarda, konulara derinlemesine girilmeden, temel bilgilerin aktarılması amaçlanmış. Eser önemli ölçüde Yunan Mitine dayanıyor, Roma Mitinin Yunan Mitinden etkilenmiş olmasından dolayı da bu gayet anlaşılabilir bir durum. Roma bilindiği gibi; fikirleri, dinleri, mitolojik unsurları diğer uluslardan toplamış bir medeniyet. Roma'da Mitolojik gelenek 324 yılında İmparator Konstantin'in Hristiyanlığa geçişi ile son bulmuş, tek Tanrılı inanç sistemine geçilmiştir. Eser de dolayısıyla bu tarihsel aralığı incelemiştir.

Kitabın son bölümünde Rönesans dönemi de kısaca ele alınmış, 1550 yılında başlayan Rönesans dönemine geçilmesindeki ana olayın ise 1453 yılında İstanbul'un Türkler tarafından fethi olduğu belirtilmiştir. Bu açıdan yazarı objektifliğinden dolayı tebrik etmek lazım diye düşünüyorum.

Kitapta daha önce #21589525 no'lu incelememde belirttiğim ve aslen Philip Coppens'e ait olan: Truva savaşının aslında hiç gerçekleşmediği, Anlatılan savaşın Mitolojik bir boyut taşıdığına dair görüşün bazı delillerini görmek de benim için ayrıca faydalı oldu. Keyifli okumalar dilerim.
248 syf.
·167 günde·7/10
Kitap önce Yunanistan ve roma için sosyolojik, kültürel, ekonomik ve coğrafi bilgiler veriyor. Daha sonra tanrılardan bahsedip kısa kısa öyküleri anlatıyor.
Bilgi edinmek ve öyküleri anlamlandırmak için faydalı olacak bir kitap. Ama yeni başlayanlar ya da detaylı öykü okumak isteyenler için uygun olmadığını düşünüyorum.
Kitapta en sevdiğim şey görsellerdi. Ayrıca sayfa kenarlarında konuyu destekleyen heykel, çömlek vb. çizimler konmuştu onlar da oldukça başarılıydı.
254 syf.
·4 günde·4/10
Kitap Yunan ve Roma Mitolojisini kısa ve resimli olarak anlatmış, mitler, kişiler, tanrılar, hikayeler kısaca ele alınmıştır. Lakin çevireden mi yoksa kitabın yetersizliğinden mi bilemiyorum, mitolojik hikayelere yer yer konu ortasından girilmiş. Şayet hikayeye tam hakim degilseniz karışıklıkliklar yaşayabilirsiniz. Yinede merakınız varsa, mitolojiye ilk giriş ve ön bilgi için, resimli ve ofset baskısıyla bir öncü kitap olabilir.
248 syf.
·3 günde·5/10
Kitap Yunan ve Roma Mitolojisinden ziyade Yunan ve Roma tarihini anlatıyor ve yer yer mitolojiden bahsediyor. Bu sebeple pek aradığımı bulamadığımı söyleyebilirim. Mitolojik öyküler üslup sebebiyle sıkıcı ve anlamsız bir hal almış. Daha sade ve efsanevi bir şekilde yazılabilirdi. Kitabın her sayfasında çeşitli resimlerin yer alması ve son kısımda bulunan küçük mitoloji sözlüğünü çok beğendimi de söylemeliyim.
248 syf.
·80 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle hem dersler olsun hem de sınavlar bu kitabı 80 günde bitirmeme sebep oldu(ben daha çok bekliyordum, kitabı okuduklarıma kaydedince 80 günü görüp sevinmişdim :) ayrıca Jules Verne'yi hatırlatdı bana).
Kitap yunan roma mitolojisine geçmezden önce bize dönemle ilgili bazı bilgiler veriyor, yunan ve roma tarihi, müzik, edebiyat, günlük yaşam ve s. Mitolojik öyküler ise daha çok özetlenmiş şekilde sunulmuş. Mitolojiye yeni başlayanlar ve ya bilgisi olup özet geçmek isteyenlerin okuyacağı tarzda bir kitap.
254 syf.
·1 günde·9/10
İlyada'yı okuduktan sonra okudum bu kitabı ve iyi ki öyle yapmışım diyorum. Okuduktan sonra kafamda otturtup hikayeyi analiz etmek daha hoşuma gitti. Görsellerle zenginleştirilmiş kısa ,öz ve harika bir anlatımı var.
Mitolojiye merak salıp da nereden başlayacağını bilmeyenler için mutlaka edinmeleri gereken bir kaynak.
254 syf.
Adı "Yunan ve Roma Mitolojisi'ne Giriş" olsa belki daha isabetli olacak olan bu kitap açıkçası benim için bir hayal kırıklığı oldu. Öncelikle çevirisi çok kötü, anlatım resimlerle desteklenmeye çalışılmış fakat resimlerin çoğu örneğin o dönemden bir heykelin gerçek görüntüsü değil elle bir çizimi. Resimlerin açıklamaları da yetersiz. O dönemin toplum yapısını, dini vs vermeye çalışmış fakat o kadar kopuk ve yetersiz ki anlatı, insanın kafasında yalnızca yüzeyel bir fikir oluşturmaktan öteye gidemiyor. Açıkçası bende "yazmış olmak için yazılmış, basmış olmak için basılmış" bir kitap izlenimi uyandırdı. Gerçekten Yunan ve Roma mitolojisini öğrenmek isteyen kimseye tavsiye etmem...
241 syf.
·7 günde·6/10
Ağırlıklı olarak Yunan döneminin başlangıcını anlatan ve oradan da mitlerin ve Tanrıların nasıl ortaya çıktığından bahseden kitap bunu birçok resimle ve görselle süslese de anlatıların tamamı yarım ve eksiktir. Ben hikayelerin tamamını daha önce okumuş olmama rağmen hiç doyurucu değildi. Keza Roma dönemi de çok kısaydı ve sadece kitabın adında varmış da hadi onu aradan çıkartalım der gibi 40 sayfalık bir bölüm tutmuşlar. Asil Romalılara hakarettir bu!! Zaten yaklaşık 6 sene önce okumuştum ve dedim ki o zaman kötüydü belki bu sefer iyi gelir; şimdi daha da kötü olduğunu hissettim.
254 syf.
·10 günde·Beğendi·5/10
Yunan mitolojisi hakkında basit ve başlangıç seviyesinde bilgiler veriyor. Ama yeterli değil. Ayrıca bazı hatalar var. Böylesine acemi bir çalışmanın TÜBİTAK yayını olması gerçekten insanı üzüyor. Ama resimleri güzel.
248 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Mitoloji okumaya yeni başlayanlar için biraz karışık,yorucu ve sıkıcı olabilecek bir yapıya ve kronolojiye sahip olduğunu düşünüyorum. İçerisinde çok fazla isim çok fazla tarih ve ansiklopedik bilgi yer alıyor ve okuyucu konudan farkında olmadan uzaklaşabiliyor. Öğreticilikden ziyade Yunan ve Roma mitolojisine hakim olan okuyuculara bir hatırlatma- not kitabı kıvamında bir kitabı andırıyor, hikayeler kısmında biraz olsun mitolojiye dalabiliyorsunuz. Heryeşe rağmen bize sunmaya çalıştığı genel taslak için yazara teşekkürler :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Colette Estin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 179 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 122 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.