Colette Estin

Colette Estin

Yazar
7.6/10
22 Kişi
·
74
Okunma
·
1
Beğeni
·
800
Gösterim
Ey ruhum, ölümsüz hayata gıpta etme;
ama, olanaklar tarlasından olabildiğince yararlan.
Colette Estin
Sayfa 83 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları 22. Basım 2006
Zamanın uzun akışının insanlar hakkında
söyleyeceği çok şey vardır.
Colette Estin
Sayfa 21 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları 22. Basım 2006
Yunanlılar için bedensel güzellik ahlaksal güzellikle özdeştir. MÖ V. yüzyılda ideal insan "kalos kagathos" olandır, yani: Güzel ve iyi.
Çocuklukta terbiyeli, gençlikte kendinin efendisi, olgun yaşında dürüst, yaşlılıkta yol gösterici, ölürken de yakınmayan kişi ol.
Colette Estin
Sayfa 5 - Delphoi Özdeyişi
Çocuklukta terbiyeli, gençlikte kendinin efendisi, olgun yaşında dürüst, yaşlılıkta yol gösterici, ölürken de yakınmayan kişi ol.
-Bir Delphoi özdeyişi
Colette Estin
Sayfa 5 - Tübitak Yayınları
Şu yeryüzünde bir gücü ve canlılığı bulunan varlıklar içinde hiçbir yaratık artık insan kadar zavallı değildir.
- Homeros
Colette Estin
Sayfa 127 - Tübitak Yayınları
248 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Eser Yunan Mitolojisine dair kısa ve öz anlatımı ve görselliği ile gayet keyifli bir okuyuş vaat ediyor. Yunan Mitolojisine dair anlatımlarda, konulara derinlemesine girilmeden, temel bilgilerin aktarılması amaçlanmış. Eser önemli ölçüde Yunan Mitine dayanıyor, Roma Mitinin Yunan Mitinden etkilenmiş olmasından dolayı da bu gayet anlaşılabilir bir durum. Roma bilindiği gibi; fikirleri, dinleri, mitolojik unsurları diğer uluslardan toplamış bir medeniyet. Roma'da Mitolojik gelenek 324 yılında İmparator Konstantin'in Hristiyanlığa geçişi ile son bulmuş, tek Tanrılı inanç sistemine geçilmiştir. Eser de dolayısıyla bu tarihsel aralığı incelemiştir.

Kitabın son bölümünde Rönesans dönemi de kısaca ele alınmış, 1550 yılında başlayan Rönesans dönemine geçilmesindeki ana olayın ise 1453 yılında İstanbul'un Türkler tarafından fethi olduğu belirtilmiştir. Bu açıdan yazarı objektifliğinden dolayı tebrik etmek lazım diye düşünüyorum.

Kitapta daha önce #21589525 no'lu incelememde belirttiğim ve aslen Philip Coppens'e ait olan: Truva savaşının aslında hiç gerçekleşmediği, Anlatılan savaşın Mitolojik bir boyut taşıdığına dair görüşün bazı delillerini görmek de benim için ayrıca faydalı oldu. Keyifli okumalar dilerim.
248 syf.
·3 günde·5/10
Kitap Yunan ve Roma Mitolojisinden ziyade Yunan ve Roma tarihini anlatıyor ve yer yer mitolojiden bahsediyor. Bu sebeple pek aradığımı bulamadığımı söyleyebilirim. Mitolojik öyküler üslup sebebiyle sıkıcı ve anlamsız bir hal almış. Daha sade ve efsanevi bir şekilde yazılabilirdi. Kitabın her sayfasında çeşitli resimlerin yer alması ve son kısımda bulunan küçük mitoloji sözlüğünü çok beğendimi de söylemeliyim.
248 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Mitoloji okumaya yeni başlayanlar için biraz karışık,yorucu ve sıkıcı olabilecek bir yapıya ve kronolojiye sahip olduğunu düşünüyorum. İçerisinde çok fazla isim çok fazla tarih ve ansiklopedik bilgi yer alıyor ve okuyucu konudan farkında olmadan uzaklaşabiliyor. Öğreticilikden ziyade Yunan ve Roma mitolojisine hakim olan okuyuculara bir hatırlatma- not kitabı kıvamında bir kitabı andırıyor, hikayeler kısmında biraz olsun mitolojiye dalabiliyorsunuz. Heryeşe rağmen bize sunmaya çalıştığı genel taslak için yazara teşekkürler :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Colette Estin
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 74 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.