Daniel Smith

Daniel Smith

Yazar
7.4/10
113 Kişi
·
262
Okunma
·
9
Beğeni
·
1.379
Gösterim
Adı:
Daniel Smith
Unvan:
Gazeteci - Yazar
Doğum:
New York, 1977
Amerikalı gazeteci ve yazar Daniel Smith, 7 Ekim 1977 yılında New York'da doğmuştur. Brandeis Üniversitesi'nde İngiliz ve Rus Edebiyatı eğitimi almıştır. The Newy York Times Magazine, The Atlantic, n+1, Harper's Magazine ve diğerleri için makaleler yayınlamıştır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.
Görmek yani gözlerinizle algılamak kolaydır. Gözlemlemek yani gözlerinizin verdiği bilgiyi beyninizde özümsemek işte asıl zor olan budur. Çok sevdiğiniz birinin son görüşmenizde üstünde ne olduğunu ya da yanınızdan geçen bir arabanın ne renk olduğunu hatırlar mısınız?
"Bir insan beynindeki odaları kullanabileceği eşyalarla döşemeli ve geri kalanları istediği zaman çıkarıp kullanabileceği bir yere,
kütüphanesine yerleştirmelidir..."
Daniel Smith
Sayfa 11 - Martı Yayınları
Mezarlıktaki en zengin adam olmak benim için önemli değil... Geceleyin yatağa harika bir şey yaptık diyerek gitmek... işte benim için önemli olan o.''
''Her sabah aynada kendime bakıyor ve şu soruyu soruyorum: 'Bugün ömrümün son günü olsa, yapmak üzere olduğum şeyi yapmak ister miydim?' Ve eğer çok uzun bir süre boyunca 'Hayır' cevabı veriyorsam, bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anlıyorum.''
''Müşterilerinize ne istediklerini sorup onu vermeye çalışamazsınız. Çünkü siz onu yapmayı tamamladığınızda artık başka bir şeyi istiyor olacaklardır.''
''Ben hiçbir zaman tahmin yürütmem.Tahmin, korkunç bir alışkanlıktır. İnsanın mantık melekesinde ağır tahribatlar yaratır.''
Dörtlerin İmzası
224 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
“Stephen Hawking’in hayatı, zekânın engellere karşı bir zaferidir.” - Martin Rees

İncelemeye başlamadan önce, kitabı okuyacak okumayacak herkesin öncelikle izlemesini şiddetle tavsiye ettiğim Hawking’in yaşam öyküsünü anlatan bir belgesel var: https://youtu.be/AJ0w6KvpbZM İzlemeniz için uzaya, bilime, fiziğe ilgi duymanız gerekmiyor. Hawking’in zorluklarla dolu yaşamla olan kavgası ve galibiyeti herkese ilham veriyor.

Kitabı okumadan önce bu filmi izlemenizi tavsiye ederim çünkü Hawking’in hastalık evrelerini ve yaşadığı o zorlu süreçleri, (tekerlekli sandalyeye muhtaç kalışı, sesini kaybedişi vs.) sadece okursanız havada kalır. Başkalarının ona yemek yedirdiği o görüntülerde surat ifadesi gerçekten içime oturdu. Yaşamını bu kadar zor koşullar altında idame ettiren birinin nasıl düşünce, azim ve hayal gücüyle dünyanın en ünlü bilim insanları arasına adını altın harflerle yazdırdığını okuyacaksınız bu kitapta.

Çoğumuzun bildiği gibi ALS adlı bir motor nöron hastalığı var. Bu hastalık onun istemli hareketleri yapmasına engel oluyor. Yirmili yaşlarda teşhis konulduğunda beş yıl gibi kısa bir ömür biçiliyor ama hepimizin de bildiği gibi tıp dünyasını hayrete düşürerek o bu hastalıktan mağdur diğer kişilere nisbeten inanılmaz uzun bir süre hayatta kalmayı başarıyor. Hatta tıp tarihinde bu hastalık teşhisi konmuş kişiler arasında bilinen en uzun süre yaşayan insan kendisi.

Tabii hastalığının ne kadar ciddi olduğunu ve ölümünün çok yakın olduğunu öğrendiği zaman oldukça depresif, kendine acıdığı bir dönemden geçiyor. Wagner’ın eserlerini dinleyerek kendi dünyasına kapanıyor ama aşık olduğu kadının ve ölüm korkusunun etkisiyle hastalık teşhisi konduktan sonra çalışmalarını hızlandırıyor. Eski eşi Jane’le o dönem evlenebilmek için akademik bir başarı ve iyi bir gelir edinmeye çalışıyor. Ve o yirmili yaşlarından, sadece çenesindeki birkaç mimik kasını oynatabildiği, hastalığın tüm fiziksel güçlerini emip aldığı yetmişli yaşlarına kadar bilime inanılmaz katkılarda bulunuyor. Kozmolojiyle ilgili derin çalışmaları, sayısız makale ve kuramlarıyla oldukça ses getiriyor. Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabı satış rekorları kırıyor, kırktan fazla dile çevriliyor, milyonlarca kez tekrar tekrar basılıyor. Evrenin neden ve nasıl varolduğuyla ilgili sorulara, oldukça açık anlatımıyla sadece uzmanları değil halkı da dahil etmeyi başarıyor. İnsanların bilime, evrene ve kozmolojiye merak duymalarını, düşünmelerini sağlıyor. 76 yıllık hayatında akla hayale sığmaz başarılar elde ediyor, sayısız akademik ve onursal ödül alıyor. Fiziksel engellerine rağmen ne araştırma merkezlerini gezmekten ne TV şovlarında boy göstermekten geri kalıyor. Mizahı seviyor, hayatının uzunluğunu da çoğu insan buna bağlıyor. “Hayat komik olmasaydı trajik olurdu.” diyor. Hastalığıyla değil çalışmalarıyla akıllarda kalmak istiyor ama kendine has üslubu ve tarzıyla, o mekanik ses işletimci kaynaklı sesi ve tekerlekli sandalyesiyle bir ikon haline geliyor.

Bunun gibi daha pek çok şey. Bilim kadar, edebiyat, müzik, politika gibi daha pek çok alana olan ilgisiyle çok yönlü bir kişilik. Toplumsal olaylara duyarlı ve ününü istediği şeylere dikkat çekmekte kullanmakta oldukça usta. Benim için her yönüyle inanılmaz ilham verici bir karakter. Azmini, işine olan aşkını, merakını ve hayal gücünü takdir etmeyecek tek bir insan olamaz. Bu kitap onun hayatına kısa bir bakış ve bu efsane hayat tabii ki 224 sayfadan değil. Hawking’i araştırmaya devam edeceğim. Fizik benim lise hayatım boyunca en nefret ettiğim dersti ama Hawking’in bilimsel kuramlarını anlamak için hiç gocunmadan saatlerce kafa patlatacağıma eminim. O bundan daha fazlasını hak ediyor ve eminim onu da sadece evrenle ilgili düşünmemiz bile çok memnun ederdi.

Çok duygulanıyorum kitap yazıldığında Hawking hayattaydı. Maalesef Mart ayında hayatını kaybetti. Onun o hafif eğik, mağrur bir izlenim uyandıran başını, ve o güzel tebessümlerini asla unutmayacağım sanırım odamı onun fotoğraflarıyla donatacağım. İncelememi onun sözleriyle bitirmek istiyorum. Tanrı, ahiret inancı yoktu ama umarım ruhu şu an her neredeyse huzurludur.

“Yaşamak ve teorik fizik alanında araştırma yapmak için muhteşem bir zamandı. Evreni anlayışımıza bir şeyler katabildiysem ne mutlu bana.”

-Stephen Hawking
176 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap; sherlock holmesun yaptığı gibi bilgiyi ayıklama, varsayımlarda bulunma gibi birçok özelliği edinme olanağı sağlıyor. Yazar bize sherlock un bunları yaparken izlediği yolları bir bir açıklıyor. Aynı zamanda kitap akıcı bir dil ve birçok bilmeceye sahip. Kitapta toplam 20 bulmaca bulunuyor. Kitapta her bir bölümden sonra bir veya birkaç bulmaca var. Örneğin "kıvrak bir zeka geliştirmek" bölümünden sonra "harf çorbası", "sayı dizileri", "harf merdivenleri" "kelime çemberi" gibi bilmeceler soruyor (tabi bilmeceler kolay değil orta seviyede ve bazıları düşündürücü nitelikte) sizde sherlock gibi düşünmek istiyorsanız okumalısınız kesinlikle sıkılmadan okunuyor.
176 syf.
·9/10
Steve jobsın düşünne şeklini nasıl karar verdiğini anlatan harika bir kitap steve jobsun biyografisinide okumanızı tavsiye ederim. Steve jobsın sözlerinide bukitapda bulabilirsiniz
176 syf.
·Puan vermedi
Sherlock gibi düşünmek
Kitap belki Sherlock gibi bir dedektif olmanızı sağlamayacak ama gözlem yeteneğinzi arttırmak için gayet faydalı bilgiler içeriyor.
İnsanları analiz etmek için oldukça yararlı taktikler var.
Kitabı ardından biraz gözlem, biraz beden dili okumak ve az miktar yetenekle; Sherlock'a yaklaşmış, küçük bir dedektif olmuş oluyorsunuz.
176 syf.
·5 günde·8/10
Kitabı A101 Sağolsun cuzzi bir miktara almama nasip oldu. Bir kitapta Conan Doyle yazıyorsa gözüm kapalı alırım. Sherlock yazarsa çok fazla olduğu ve yer yer kötü işlendiği için biraz araştırır alırım. Ve araştırmam sonucu ortalama kitap olduğunu gördüm ortalama kitap üzerinde sherlock yazıyorsa benim için +2 'dir KİTABA GELECEK olursak. Kitap cidden çok güzel noktalara parmak basıyor. Zihin geliştirmek, mantık yürütme , hafıza yerleri vb güzel işlemiş . Cidden çok eğlenceli bilmecelerde var bazılarını aklım almadı ancak cevabı okuyunca Vayyy beeee efsane açıklamaymış dediğim çok oldu. Çok zor sorular var ancak cidden cevaplarıyla beraber müthiş sorular olduğunu anlıyorsunuz. Zamanınız varsa böyle kitaplar seviyorsanız içinde pratikte var sadece teorik bilgi vermiyor sizi alıştırmalarla da zorluyor. Biraz pahalı olabilir sitelerde (10tlye yakın) ancak bitirdikten sonra pişman olmacaksınızdır. (kitabın üzerini karalamayın ki sizin çocuklarınız yada ailenizden kişilerde okuyup bilmeceleri çözsün başka kağıda cevapları yazın :)
224 syf.
·5 günde·2/10
Kitap öncelikle yeni basım yani yeni çıkan bir kitap değil ve kişisel gelişim serisi içine dahil edilebilecek bir kitap değil hayat hikayesi tarzında belki çok başarılı bir insanın hayatı ama kişisel gelişime fayda sağlayacak bir kitap olarak algılamadım
224 syf.
·20 günde·7/10
Einstein'ı derinlemesine inceleyen bir kitap. Biyografi okumayı sevenler için güzel ve akıcı sayılabilecek nitelikte.
Einstein'ın yaşadığı zorlukları, özel hayatını, kariyerini, siyasi görüşünü, Almanya ile olan bağını , Hitler ile ilgili düşüncelerini ve yaşamının sonlarına doğru diğer bilim insanlarının onunla ilgili düşüncelerini kahramanlardan alıntılar yaparak onların sözleriyle anlatıyor.
176 syf.
·1 günde
Okurken hem zevk duyacak hem eğlenecek hem bilgilenecek hem de zorlanacaksınız. Bakış açınızı değiştiren bir kitap. Ben domingo yayınları tarafından basılan kitabı okudum. Hem kapak tasarımı martıya göre güzel hem de daha şık.
176 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bilişim sektöründe olan olmayan herkesin okuyup kendine bir şeyler katabileceği bir kitap. Sürükleyici değilmiş gibi görünebilir ama sürükleyici. Elimden bırakmak istemedim, başka işlerle uğraşırken bile aklımdaydı. Anlatılan karakter ilginç olunca, ilgi çekiyor.
176 syf.
·4 günde·Beğendi·3/10
İşin açığı kitabın ismine ve kapağına bakarak aldım fakat aldanmışım.kendi adıma söyleyeyim tek kelime ile vasat.bana hiçbirşey katmadı.gerçekten pişman oldum.kimseyede tavsiye etmem

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel Smith
Unvan:
Gazeteci - Yazar
Doğum:
New York, 1977
Amerikalı gazeteci ve yazar Daniel Smith, 7 Ekim 1977 yılında New York'da doğmuştur. Brandeis Üniversitesi'nde İngiliz ve Rus Edebiyatı eğitimi almıştır. The Newy York Times Magazine, The Atlantic, n+1, Harper's Magazine ve diğerleri için makaleler yayınlamıştır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 262 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 238 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.