David B.stein

David B.stein

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
430
Gösterim
Adı:
David B.stein
Unvan:
Yazar
aşırı yaramazlığın günümüzdeki adı hiperaktive. zeki olan çocuk böyle bir durumda zekasını faydalı işlerde kullanamaz. bunun için ilaçlar mevcut. ama biz belli ki; sevgi ve ilgi açlığı çeken duygusal sorunları olan bu çocuğu, yan etkileri olan ilaçlarla uyuşturarak ne kadar doğru yapıyoruz. çözümü kendimizde ve diğer insan kaynaklarında aramalıyız.

ilaç bizi sevgi dolu bir ebeveyn yapmaz. bu kitap çocuğumuza ilaç olmadan da bazı davranışları öğretebileceğimizin yollarını gösteriyor. ailelerin böyle bir sorumluluğu üstlenebilmelerinin önünü açıyor.

çocuklarımıza bir hasta gözüyle bakmıyoruz onlara uygun dürtü ve kontrol teknikleri verildiği zaman, sorunlarını düşünerek çözebilme becerisini kazanabileceklerini, dikkatini uzun süre vererek bağımsız iş görebileceklerinin yollarını gösteriyoruz.

kaldı ki; çocuk ilaçla uyutulduğu zaman sorunlu davranışının ne olduğunu bile kavrayamaz. ilaç o davranışı örter sadece. hatalı mı düşünüyor, motivasyonu mu düşük, hangi uygunsuz davranışı mevcut kendisi bilemez. ebeveynin bunu ona hatırlatması ise çocuğun yerine onlara bilinç kazandırır ve onları birer hatırlatma aygıtına dönüştürür.

mümkün olan en az hatırlatma ve yol göstermeyle ve titiz bir çalışmayla çocuğun hayatında olup bitenlere karşı duyarlı olmasını sağlayabiliriz.
Eğer ebeveyn çocugu olumlu olarak özendirmiyorsa, çocuk uyarım için ne yapacaktır? Dogru! Dikkat çekmenin olumsuz şekillerine başvuracaktır.
stein; bir çocuğun yetişmesi için geniş aile yetmez köy gerekir demiştir. çünkü çocuğun herbir bireyden gördüğü destek ve ilgi onun motivasyonunu güçlü kılar. özellikle aile bireylerinin birbirine gösterdiği; incelik, saygı, dinleme, beraber vakit geçirme, takdir etme, çocukta da güzel değerler oluşmasına katkı sağlar. geniş bir ailenin değerleri içerisinde çocuk bunları benimser, bunlarla kendisine acı veren travmalarından kurtulmayı becerir ve daha sakin bir birey olmayı öğrenir. biz aile içinde birbirimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalıştığımızda çocukta da aynı değer çabası oluşur çünkü çocuğun öğrendiği ilk tutum aileden gördüğü davranışlardır. 10 yaşına kadar çocuk onların davranış şekillerini örnek alır ve ilk güven duygusu da burada oluşur.

çocuğa bazı şeyleri sunarken onu medyadan da korumalıyız, zira ordan gördükleriyle bizim onda görmek istediklerimiz çok zıt şeyler olabilir.

ebeveynler tüm gün çalışsalar bile çocuklarıyla konuşmak, birlikte vakit geçirmek için zaman oluşturmalıdırlar. bütün çocukların kişisel ilgiye ihtiyaçları vardır. motivasyonu güçlü sakin bir çocuk sevgi dolu bir aileden çıkar. aksi takdirde disiplin konusunda başarısızlığa mahkum bir bireyler olarak yetişirler.

çocuğa ilgi nasıl olmalı? öncelikle çocuğumuzu iyi tanımalıyız. görme ve iştime duyusunda sorunları var mı, sınıf ortamı çok mu gürültülü, bu durum çocuğumuzun öğrenme yeteneğini engelliyor mu gibi... eğitim başlangıcından itibaren ödevini yapıp yapmadığını, derse ilgisinin olup olmadığını, sınav notlarının düşüş ve çıkışlarını...

ama hepsinden önemlisi çocuğun kendisinin tüm bunlardan haberdar olmasını sağlayın. bunun için de ona ödül ve cezalar uygulayın. düşük ders performansında veya hoş olmayan bir davranışında aldığı bir ceza ya da tersi olan ders başarısında ya da güzel bir davranışında aldığı bir ödül, doğru ve yanlışı ayırt etme konusunda ona beceri kazandıracaktır.

verilen ceza ve ödül konusunda net olmalı taviz vermemeliyiz. örneğin ceza olarak o gün sevdiği bir programı izlememe cezası vermişsek yerine aynı keyfi veren başka bir program koymamalıyız, yahut verilen ödülden daha sonra vazgeçmemeliyiz.
209 syf.
ilaçlara karşı çıkan biri. çocuğun gerekli ceza ve ödülleri aldığı takdirde uyumlu bir şekilde derslerine çalışacağını iddia ediyor.hiperaktivenin büyüklerin yanlış tutumlarından kaynaklandığını ileri sürüyor. ve doğru tutumların neler olması gerektiğinden söz ediyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
David B.stein
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.