Engin Alan

Engin Alan

Yazar
8.3/10
38 Kişi
·
85
Okunma
·
21
Beğeni
·
1614
Gösterim
Adı:
Engin Alan
Unvan:
Emekli Korgeneral
Doğum:
İstanbul, 1945
Engin Alan (d. 31 Mart 1945; Üsküdar, İstanbul), Türk asker, emekli korgeneral. Eski Özel Kuvvetler Komutanı.

1965 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirdi. Çeşitli birliklerde görev yaptı. Daha sonra Kara Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay oldu. 1974 yılında Kıbrıs Harekâtı'nda görev aldı.

1992 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi.

1996 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na atandı.

1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık'ın ABD destekli uluslararası operasyon ile yakalanmasının Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı ayağını yönetti.

30 Ağustos 2000 tarihinde Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesinde sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini üstlendi. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura'sında görev süresi bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

Siyasi hayatı ve davaları

2010 yılında Balyoz darbe planı davası'ndan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İstanbul milletvekili seçildi.

1 Haziran 2012'de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı.

2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkûm edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Alan'ın cezasının Yargıtay tarafından onandı.

14 Haziran 2013'de yargılandığı 28 Şubat Davasından ise tahliye edildi

19 Haziran 2014'te ise Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı Balyoz Davası'ndan tahliye edildi.

24 Haziran 2014'te MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, TBMM'ye gelerek yemin etti.
"Kendı ordularına sahip çıkmayan milletler,yarın başka ülkelerin ordularını taşımak zorunda kalırlar."
Sonuç olarak; dışarda ki ihanetleri biliyoruz da, asıl içimizde ki ihanet hiç bitmeyecekmiş gibi görünüyor.
Bence esas tehlike de bu!
Yeniden, her gün şehitler gelmeye başladı.Şehit sayısı 1-2 ise haber değeri bile taşımaz oldu.Şehit uzman çavuş Cevdet Deniz Özdemir'in, "Sen rahat uyuyasın dıye, sırtımda 40 kilo yük, aklımda vatanım, dağlarda dolaşıyorum" sözleri bir kulaktan girdi, öbür kulaktan çıktı.
Zira "psikolojik harp" öyle bir silahtır ki, yanlış yaparsanız döner, en ölümcül darbeyi size vurur. O da, milletin devlete olan inanç ve güveninin sarsılmasıdır.
Geçmiş 25 yıllık tecrübeyi yok saydınız.Yapılan mücadeleyi hep küçümsediniz.Bu mücadelede vatan için canını veren,gazi olan yiğitleri görmezden geldiniz.Terörle savaşan kahramanları "terörist" damgasıyla hapishanelere attırdınız.
Bunlar yetmezmiş gibi, "askerlik yan gelip yatma yeri değildir" diyerek dalganızı geçtiniz.
Artık hâlâ anlaşılmayan ne kaldı ki?Sorun;ne "Kürt sorunu", ne " demokrasi sorunu" ne "İnsan hakları sorunu" dur.Sorun açık ve net bir şekilde "bölücülük sorunu" dur.
Türkiye'nin ABD'nin ittirmesiyle,gırtlagına kadar Suriye bataklığına sokulmak istendiği,İran'a karşı olası bir hârekatta tramplen olarak kullanılması hesaplarının yapıldığı, Kuzey Irak merkezli,ABD'nin BOP projesi kapsamında dört parçayı da içine alacak(İran,Irak,Suriye,Türkiye)nurtopu hibi bir "Bağımsız Kürdirstan" yaratılmak üzere iken şu içeride ki halimize bakar mısınız!
280 syf.
Balyoz davaları sürecinde kaleme alınan ve ülkemizin mevcut durumuna ışık tutan bir kitap . Tehkileri askeri bir bakış açısıyla inceleyen Eski Ö.K.K. personeli Engin Alan sade basit bir dille herkesin anlayabileceği dilde bir eser ortaya koymuştur.
264 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Pkk terör örgütünün kurulusunun öncesinden başlayan bugünlere gelen pkk terör örgütünün yapısı neler yaptıkları başımıza nasıl bela olduğu anlatılıyor ve de bu beladan nasıl kurtulabilecegimizi anlatan engin alan kitabı...
264 syf.
Emekli Korgeneral Engin Alan, TSK'nın Özel Kuvvetler eski komutanıdır. Balyoz davasından hapse girip daha sonra tahliye olmuştur. Şimdi MHP milletvekilidir. Bilgili, tecrübeli ve dolayısıyla değerli komutanlardan biridir. Bu kitabını iki bölümde incelemek mümkün. İlk bölüm tamamen PKK tarihini anlatır. İkinci bölüm ise komutanın doğru veya yanlış yapılan uygulamalarla ilgili değerlendirmeleri ve çözüm önerileri vardır. Bu önerilerin büyük kısmı çokça komutan tarafından yapılan önerilerdir. Terörün bitmesinin ilk safhasının askeri olduğunu vurgular. Devamında sosyal konulara geçer. Önerilerden yine büyük bir kısmı anlaşılabilir ve kabul edilebilirdir. Fakat bir iki tanesine katılmıyorum. Küçük bir örnek vermek gerekirse; Kürtçe TV kanallarının kapatılması gibi... Bence bu yanlış bir uygulamadır çünkü halihazırda zaten PKK propagandası yapan, benim bildiğim kadarıyla dört-beş tane, Avrupa ülkeleri merkezli Kürtçe kanallar vardır. Doğu illerinde bu kanallar zaten izlenmektedir. Bölge ile ilgili olayların haberlerini oradaki insanların PKK destekli kanaldan izlemesi ve tamamen devlet karşıtı propagandaya maruz kalmasını önlemek gerekir. Sonuç olarak kitap incelenip önerileri dinlenebilir.
264 syf.
·8/10
Terör - PKK 40 Yıllık İhanet; Engin Alan’ın uzun yıllar sürdürdüğü terörle mücadelesini, hatıralarını, eleştirilerini ve önerilerini bir araya getirip yazdığı eseridir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yaklaşık 40 yıldır başına bela olan bölücü PKK terör örgütü ile mücadele ettiğinin altını çizen Engin Alan tespitlerini şöyledir “PKK; ülkeyi bölerek, bağımsız bir Kürdistan yaratmak amacıyla, şiddeti araç olarak kullanan bir terör örgütüdür. 1984’ten günümüze kadarki süreçte birkaç kez bitme noktasına getirilmiş olmasına rağmen, aldığı dış destek ve içeride yapılan hatalar nedeniyle yeniden ayağa kalkmayı beceren PKK, bugün de ülkemiz için en önemli tehditlerden biri olma vasfını korumaktadır. Ayrıca çevremizdeki istikrarsız ortamın bunların ekmeğine yağ sürmesi, dost dediklerimizin bu terör örgütlerine açık ve örtülü desteği, ülkemizin daha uzun bir süre terörle mücadele edeceğini göstermektedir. Türk Devleti; bu ihanet çetelerini yok edecek güçtedir. Doğru bir istihbarat ve güvenlik yapılanması (Liyakat Ehliyet-Deneyim); kurumlar arası işbirliği ve koordinasyon; uygun teşkilat, teçhizat, eğitim ve görev bölümü; öncelikle ve öncelikle de “siyasi kararlılık” bu hain yapıları yok etmek için gerekli ve şarttır. Geçmişten ders alınmalı, ancak geçmişe takılıp kalmadan geleceğe odaklanılmalıdır. Bu kitabı şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarıyla birlikte, günümüzde bu ihanet çeteleriyle mücadeleyi sürdüren kahraman vatan evlatlarına katkı olur düşüncesiyle kaleme aldım. PKK, 15 Ağustos 1984’te Eruh ve Şemdinli’de ilk silahlı eylemlerini gerçekleştirdi. Ben 1984 Ağustos ayı sonu Moskova Kara Ataşeliği görevimi tamamlayarak Bolu Komando Tugayı Kurmay Başkanlığına atandım. Bolu’ya geldiğimde kışla bomboştu. Tugay Güneydoğuya intikal etmişti. Böylece benim için PKK terörü ile mücadele safhası başlamış oldu. 1984-2002 arasındaki 18 yılın 13 yılı Komando Tugayı ve Özel Kuvvetler Kurmay Başkanı, Özel Kuvvetler Okul Komutanı, Tugay Komutanı, Özel Kuvvetler Komutanı ve Kolordu Komutanı olarak bölücü terörle mücadele ile geçti. Çok şey gördüm, çok şey ya- şadım. Bu ülkenin güzel evlatlarını al bayrağa sarıp vatanın koynuna verdim. Gözünü, kolunu, bacağını kaybeden gazilerle benden de bir şeyler koptu gitti. Her ne yaşadıysak ‘Vatan sağ olsun’ dedik, mücadeleye devam ettik. Yazdıklarım ülkemin teröre karşı sürdürdüğü amansız mücadeleye az da olsa bir katkı yaparsa, kendimi görevimi tamamlamış sayacağım “ demiştir. [Bu kısım kitaptan alıntıdır]

Keyifli Okumalar.
280 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Türk milletinin en kötü özelliklerinden biri unutkanlık, nitekim 3-5 sene önce olanların neredeyse tamamına sünger çekmiş durumdayız. İnsanı korkutacak şekilde olaylar 1984'ü andırıyor. Sanki birisi sabah kalktığımızda eski müttefiğimizi düşman ilan edip hiç müttefik olmadık diyecek gibi.

Paşa kitabında dimağlara tekrar hatırlatmak için en ince detayı ile olanları anlatmış.
Ancak kitap çok fazla cümle tekrarına sahip. Bazı cümle hatta paragraflar 5-6 kere tekrar edilmiş. Bu durum biraz sıkıcı hale getirmiş.
280 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Balyoz davalarını yaşayan kişiden okumak daha doğru olurdu, bu yüzden kitabı dikkatlice okudum. Engin Alan ile ne kadar fikirlerimiz uyuşmasa (Erbakan hakkında görüşleri) dahi hakkı yenilen bir paşa olduğu için desteklemekteyim. Onurlu insanlar asla yıkılmazlar.
168 syf.
Engin Alan'a saygı duymakla beraber çok vasat bir kitap yazdığını belirtmek isterim. Neredeyse tüm sayfalarda aynı şeyler tekrarlaniyor, sürekli aynı mesele üzerinde duruluyor. Bir saatten sonra okur duyarlılığını kaybedip özü kavrayamiyor. Bu tür araştırma tabanlı kitaplar daha özenli hazırlanmalı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Engin Alan
Unvan:
Emekli Korgeneral
Doğum:
İstanbul, 1945
Engin Alan (d. 31 Mart 1945; Üsküdar, İstanbul), Türk asker, emekli korgeneral. Eski Özel Kuvvetler Komutanı.

1965 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirdi. Çeşitli birliklerde görev yaptı. Daha sonra Kara Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay oldu. 1974 yılında Kıbrıs Harekâtı'nda görev aldı.

1992 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi.

1996 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na atandı.

1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık'ın ABD destekli uluslararası operasyon ile yakalanmasının Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı ayağını yönetti.

30 Ağustos 2000 tarihinde Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesinde sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini üstlendi. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura'sında görev süresi bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

Siyasi hayatı ve davaları

2010 yılında Balyoz darbe planı davası'ndan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İstanbul milletvekili seçildi.

1 Haziran 2012'de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı.

2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkûm edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Alan'ın cezasının Yargıtay tarafından onandı.

14 Haziran 2013'de yargılandığı 28 Şubat Davasından ise tahliye edildi

19 Haziran 2014'te ise Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı Balyoz Davası'ndan tahliye edildi.

24 Haziran 2014'te MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, TBMM'ye gelerek yemin etti.

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 85 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 65 okur okuyacak.