Erdem Yücel

7.6/10
26 Kişi
89
Okunma
8
Beğeni
2.102
Görüntülenme

Hakkında

Arkeolog, müzeci, yazar.1937 de İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Kuzguncuk 25.İlkokulunda, ortaöğrenimini İstiklâl, Vefa ve Manisa Liselerinde tamamladı. Askerlik görevini süvari teğmeni olarak 14. Sv. Alayında tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde bitirdi (1964). Bu arada Sanat Tarihi Bölümünün Türk- İslam ve Bizans Sanatı sertifikalarını da verdi. Bursa Arkeoloji Müzesi’nde göreve başladı, ardından İstanbul Vakıflar Başmüdürlüğü’nde Tahsin Öz’ün yanında çalışırken Türk ve İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi’ni kuruluşunda görev aldı. Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nde uzmanlık ve yöneticilik yaptı (1971-1980). Divan Edebiyatı Müzesi Müdürlüğü (1978-1979) İzmit Müzesi Müdür Yardımcılığı (1979-1980) İstanbul Türbeler Müzesi Müdürlüğü (1980), İstanbul Kültür Müdür Yardımcılığı (1980-1982), Ayasofya Müzesi Müdürlüğü (1982-1988), İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü (1988-1992), Kayseri Müzesi Müdürlüğü ve tekrar Ayasofya Müzesi Müdürlüğü (1992-1996) görevlerinde bulundu. Daha sonra Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Trakya Üniversitesinin arkeoloji, sanat tarihi ve tarih bölümlerinde (1996-2002). Mimar Sinan Üniversitesinde Süsleme sanatları dersleri verdi (2003-2005). Yazın hayatına 1969 yılında Tercüman Gazetesinde Reşad Ekrem Koçu’nun desteğiyle başladı. Sondaki dönemlerde Cemal Kutay’ın desteğini gördü. Ardından, Bizim Anadolu, Yeni İstanbul, İstanbul, Cumhuriyet, Akşam, Günaydın, Tanin, Hergün, Ortadoğu, Daily News, Gölge Adam, Sabah (eski Sabah), Son Havadis gazetelerinde makale, araştırma, inceleme ve köşe yazıları yayınlandı. Bu arada Arkitekt, Tarih Konuşuyor, Hayat Tarih Mecmuası, Hayat Mecmuası, İstanbul, Türkiye Turing Otomobil Kurumu Belleteni, Türk Folklor Araştırmaları, Vakıflar Dergisi, Antika, Arkeoloji ve Sanat, Sanatsal Mozaik, Antik Dekor, Art Dekor, Yapı, Fenerbahçe, Türk Kültürü, Türk Yurdu, İlke, İlgi, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Dünyası Tarih Dergisi, Sanat Çevresi, Kültür ve Sanat, Türkiyemiz, Sanat Dünyası, Arulus, Türk Etnografya Dergisi, Türk Edebiyatı, Memlekent, Sultanahmet gibi dergilerde de çeşitli konularda yazdığı yazıları yayınlandı. Uluslararası sempozyumlara ve milli kongrelere tebliğ vererek katıldı. İstanbul Radyosunda periyodik konuşmalar yaptı. ETV’de (Edirne) programlar yaparak sunuculuğunu üstendi. Çeşitli televizyonlara, radyolara konuşmacı olarak katıldı. Arkeoloji ve Sanat Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü, Sultanahmet News ve İstanbul Forever dergilerinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmıştır. Halen kenthaber.com internet haber sitesinin yayın Koordinatörü ve Köşe Yazarıdır. Hport.com.tr sitesinde de köşe yazarlığı yapmaktadır.
Unvan:
Arkeolog, müzeci, yazar
Doğum:
İstanbul, 1937

Okurlar

8 okur beğendi.
89 okur okudu.
4 okur okuyor.
82 okur okuyacak.
9 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Hera da kocası Zeus gibi göklere hâkim kudretli kadınmış. Bulutlara, fırtınalara hükmeder, insanların yaşamlarını düzenlermiş. Anaları her zaman korumuş, doğum yapan kadınların yardımcısı olmuştur. Evliliğin kutsal yasalarını çiğneyenlere ise son derece acımasız davranmış, eşlerini aldatanları cezalandırmıştır. Bu yüzden de Zeus ile ilişkiye giren kadınların peşlerini bırakmamış, er veya geç onların hiç birisi Hera'nın gazabından kurtulamamıştır.
" Sen, esirliğim ve hürriyetimsin Çıplak bir yaz gecesi gibi yanan etimsin Sen, memleketimsin. Sen ela gözlerinde yeşil hareler Sen büyük, güzel ve muzaffer Ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsin..."
Reklam
Gorgolardan olan Medusa baktığı yeri taşa çeviren korkunç bir yaratıktır. Heykellerinden anlaşılacağı gibi kocaman bir yüzü, iri gözleri, yassı burnu ve oldukça iri kulakları varmış. Ağzında da kocaman dişleriyle önüne geleni parçalıyormuş. Başında ise saç yerine yılanlar bulunuyormuş. Kızdığında korkunç sesler çıkararak kendsine bakma gafletinde bulunanları anında taşa dönüştürmesi en büyük özelligiymiş . Bu yüzden de yanına hiç kimse yaklaşamazmış. Perseus onun kafasını kesince akan kanlarından Pegasus ile Khrysaor dünyaya gelmiştir.
Nazım' ın Yakup Kadri'ye yazdığı şiir " Halka ahmak diyen sensin Halkın soyulmuş derisinden Sırtına frak giyen sensin. Yala,bal tutan beş parmağını Beş çürük muz gibi Homurdanarak dolaş besili bir domuz gibi ..."
Sayfa 58 - PusluKitabı okudu
" Bir tanem ! Son mektubunda; başım sızlıyor, Yüreğim sersem yaşayamam diyorsun! Yaşarsın karıcığım! Kara bir duman gibi dağılır Hatıram rüzgarda! Yaşarsın kalbimin kızıl saçlı bacısı! En fazla bir yıl sürer Yirminci asırlarda ölüm sancısı..."
Sayfa 78 - PusluKitabı okudu
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
380 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 günde okudu
Tam anlamıyla bilgi tufanı. Didaktik eserlere aşırı merakı olanlar ve hiçbir şekilde bilgiye doyamayanlar işin eşsiz bir eser olmuş. Antik Yunan, i.ö.,günümğz yani kısacası her dönem ve milletten konular anlatılmış. Okurken "Yok artık, o kadar da değil" dediğim anlar da oldu "OHA o öyle miymiş?" dediğim anlar da. Kısacası bilgi yüklü bir kitap ve dili de çok güzel. Mutlaka okumalısınız ama MUTLAKA
Yaradılıştan Günümüze Cinselliğin Tarihi
Yaradılıştan Günümüze Cinselliğin TarihiErdem Yücel · Puslu Yayıncılık  · 20146 okunma
·
Puan vermedi
Yabancı dilde kitap okuyormuşum gibi hissettim. Mitolojik isimleri açıklama yapmadan kullanmışlar .Okumaya başlamadan önce mitolojik isimlerin özelliklerini öğrenmekte fayda var.Örneğin, Themis;güzelliği temsil ediyor ,Oidipus bilmem neyi düzenliyor gibi zibilyon tane ismin anlamını bilmek gerekiyor. Çünkü yaptıkları şeyler isimlerinden daha kısa ve çok fazla isim var.Aksi takdirde okumuş olmak için okunacak bi kitap oluyor .
Mitoloji Tanrıları Aşkları ve Gizemleri
Mitoloji Tanrıları Aşkları ve GizemleriErdem Yücel · Puslu Yayıncılık · 201941 okunma
521 syf.
6/10 puan verdi
·
10 günde okudu
Eşq romanları oxumağı çox sevməsəm də, reallığa dayanan eşq hekayələri həmişə diqqətimi çəkib. Yaxın keçmişdə Ayasofya muzeyinin direktoru olmuş, arxeoloq Erdem Yücel tərəfindən hazırlanan kitabda müxtəlif ölkələrin tarixində rol oynayan eşqlərə yer verilib. Digər tarixi araşdırmalarda olduğu kimi Yücelin yazdıqları da dünyagörüşümün
Tarihe Yön Veren Aşklar
Tarihe Yön Veren AşklarErdem Yücel · Puslu Yayıncılık · 201413 okunma