Fannie Flagg

Fannie Flagg

Yazar
7.8/10
12 Kişi
·
19
Okunma
·
2
Beğeni
·
826
Gösterim
Adı:
Fannie Flagg
Unvan:
Amerikalı Aktris, Komedyen ve Yazar
Doğum:
Birmingham, Alabama, Amerika Birleşik Devletleri, 21 Eylül 1944
Whistle Stop Cafe'nin etrafında toplanan rengarenk insanlar.. İtiraf etmeliyim ki uzun zamandır böyle sıcak bir kitap okumamıştım. Dostluklar, kaybedilenler, barışmalar, küsmeler, acılar, neşe, hüzün, sırlar ve kahkahalar.. Ayrıca dönemin Amerikası’ndan kesitler sunularak da zencilere yapılan ayrımcılık ustaca işlenmiş. Olaylar, basit yada karmaşık olsun, öyle müthiş bir hayal gücü ile harmanlanmış ki, kendinizi hiç çaba sarf etmeden hikayenin tam ortasında buluveriyorsunuz. Tıpkı Ninny'nin anlattığı anılarla Evelyn'nin yeniden kendini bulması ve hayata tutunması gibi. İlk fırsatta okumalısınız.

Not: Roman aynı isimle sinemaya uyarlanmış ve okuduğum kadarıyla son derece güzel yorumlar almış.

Not1: Film setinde kurulan Whistle Stop Cafe halen turistik bir restoran olarak hizmet veriyormuş.
...
Neydi bu güç? Hayatını sınırlayan bu sinsi tehdit, kafasına dayanmış bu görülmez silah... Hakarete uğrama korkusu.
Kimse ona ''sürtük ya da ''kaşar'' diyemesin diye bekaretini korumuş, ''kız kurusu'' diyemesinler diye evlenmişti. Frijit olduğu düşünülmesin diye orgazm taklidi yapmıiş, ''kısır'' olduğu söylenmesin diye çocuk doğurmuştu. Lezbiyen yada erkek düşmanı olduğu düşünülmesin diye feminist olmamıştı. Şirret bir kadın olarak görülmemek için hiç sesini yükseltmemiş, dırdır etmemişti.
Tüm bunları yapmış ama yine de o yabancının, onu erkeklerin öfkelenince kadınlara savurduğu hakaretlerle dolu çukura sürüklenmesinden kaçamamıştı Evelyn...
...
.Hayata tutunmaya çalışmanın, birlikteliğin, çalışan kadınların iş hayatındaki zorluklara karşı neler başarabileceğine dair güzel bir anlatım .Dostlukların zaman geçsede hep varolabileceğinin güzel bir kanıtı .

Yazarın biyografisi

Adı:
Fannie Flagg
Unvan:
Amerikalı Aktris, Komedyen ve Yazar
Doğum:
Birmingham, Alabama, Amerika Birleşik Devletleri, 21 Eylül 1944

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.