Fevzi Yetkin

Yazar 9,4/10 · 10 Oy · 4 kitap · 54 okunma ·  2 beğeni
Jiyan Bahçeci, bir alıntı ekledi.
16 Nis 2015

Eylem kararını gözlerinden, mimiklerinden bile sakladılar. kimseye fark ettirmeden her türlü hazırlıklarını yaptılar. her şey kusursuz olmalıydı, her şey bir mesaj vermeliydi. eylemin yapılacağı günün de bir anlamı olmalıydı. kusur günde de olmamalıydı.
bu yüzden önder kadrolarından Haki Karerin katledildiği 18 mayıs gününü seçtiler. ki, onun izinden yürüdüklerini anlatmak için. 17’yi 18’e bağlayan gece eylemi yapacaklar, ama nasıl yapacaklar. dördünün bir araya gelmesi dahi sorundur. bir araya gelemezler. bir yerde toplanamazlar, konuşamazlar. üstelik kimsenin o eylemi görmemesi lazım.şöyle bir plan yapıyorlar. gece ikişer kişi nöbet tutacaklar. Necmi öner’de koğuş sorumlusu olduğu için nöbetleri ayarlıyor. 1-3 nöbeti ile 3-5 nöbetini ayarlıyor. biri nöbeti devredip diğeri alırken, böyle yan yana geliyorlar. başka yan yana gelmeleri mümkün değil.
koğuşta arkadaşların görmeyeceği bir kalorifer bölümü var. üstlerine kağıt ve naylonları sarıyorlar. neftleri üzerlerine döküp, kol kola girerek kendilerini tutuşturuyorlar. alev alıyorlar. kimse duymasın diye önce ses çıkarmıyorlar. alev alıp koku yayılmaya başlayınca arkadaşlar uyanıyorlar.
dumanın geldiği yere gidince, arkadaşları yanar halde görüyorlar. hemen su getirmeye gidiyorlar, onlar ‘dökmeyin, dökmeyin, direnişe ihanet etmeyin’ diye, yanan bedenlerini söndürmek isteyen arkadaşlarına karşı koyuyorlar. siz eylem kırıcılık yapıyorsunuz biçiminde onları suçluyorlar. buna rağmen arkadaşlar su döküyorlar. o sırda camları kırıyorlar, gardiyanları çağırıyorlar. gardiyanlar geliyor. ondan sonra da idare gelip arkadaşları götürüyor. iki arkadaş olay yerinde iki arkadaşta hastaneye götürülürken yaşamını yitirdi.

Dörtlerin Gecesi, Fevzi YetkinDörtlerin Gecesi, Fevzi Yetkin
Handan, bir alıntı ekledi.
 02 Şub 22:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

‘‘Son tahlilde her direniş insanın iç dünyasında,yüreğinin ateşi ile yanar; ayak parmaklarının tırnak ucundan, kafasındaki saç teline kadar nüfuz ederdi.’’

Dörtlerin Gecesi, Fevzi Yetkin (Sayfa 14 - undefined)Dörtlerin Gecesi, Fevzi Yetkin (Sayfa 14 - undefined)
Handan, bir alıntı ekledi.
02 Şub 22:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

‘‘Korkuyordu apoletleri sırıtan Yüzbaşı..
.
Bomboş koridorlardan geçerken arkasında onlarca gardiyan bulunuyordu. Korktuğu için habire saldırıyordu.
Yedi yaşındaki bebeğin gülüşünden,70`lik ninenin gözlerinden korkuyordu.

Dörtlerin Gecesi, Fevzi Yetkin (Sayfa 107 - Aram Yayınevi)Dörtlerin Gecesi, Fevzi Yetkin (Sayfa 107 - Aram Yayınevi)