Geraldine Brooks

Geraldine Brooks

Yazar
7.2/10
17 Kişi
·
52
Okunma
·
4
Beğeni
·
920
Gösterim
Adı:
Geraldine Brooks
Unvan:
Pulitzer ödüllü Avustralyalı-ABD'li gazeteci ve yazar
Doğum:
Sidney, Avustralya, 14 Eylül 1955
Geraldine Brooks (d. 14 Eylül 1955), Avustralyalı-ABD'li gazeteci ve yazardır.

2006 yılında March adlı romanıyla kurgu dalında Pulitzer Ödülü'nü kazanmıştır.
..ancak artık süt ve peynir olmadan da idare edebilmeyi öğrendik, neden bir buzağı annesinin sütünden mahrum kalmak zorunda kalsın ki?
Atalarımız dünyayı yanlış bir hale soktuysa onu düzeltmek için bedel ödeyecek olanlar çocuklarımız mı olmalı?
Köle anneleri düşünüyorum. Bu korkunç ülkede bir yerlerde onun bebekleri kollarından çekilip alınırken ben bebeklerimin rahatlığının tadını çıkararak nasıl burada oturabiliyorum?
Kitabı asla strese sokmayın; kitap konservatörünün birinci emri budur. Planlı katliam, engizisyon , sürgün, soykırım, savaş.
408 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kitap bitti ama bende etkisi devam ediyor. Kitabın kahramanı aslında bir başka kitap."Haggadah" bir el yazması beşyüzyıllık tarihi bize bulunduğu dönemler, dünyanın durumu elinde bulunduran kişilerin ne zorlukla bu günlere taşıdığını bir macera filmi seyreder gibi heyecan içinde okuyorsunuz. Hannah'da diğer kahramanlardanbiri günümüzde yaşayan konservatör (korumacı).
Dönem anlatımında fazla ayrıntı olsada sıkmıyor, tarihi bilgiler o kadar değişik konular içeriyor ki şaşırıyorsunuz. Esas amaç bir kitabın başka bir dini temsil bile etse korunması gerektiği üzerine olan sosyal ve kültürel mesajlar vermesi.
Kısaca bir kitabın ilk yazılışından günümüze gelene kadar yaşadığı hayat anlatılıyor. Herkes okumalı.
408 syf.
·7/10
Tarihi romanları sevenler için kaçırılmaması gereken bir eser. Kitapseverlerin tarihin her döneminde korudukları bir kitap ve günümüzde bu kitabı korumaya çalışanların hikayesi. Yüzyıllar boyunca çeşitli tehlikeler ve savaşlar atlatan kitap, en son Bosna-Hersek savaşında kütüphane müdürü tarafından korunmaya alınıyor. Kitap, Yahudilere ait kutsal bir eser ve kütüphane müdürü bir Müslüman. Kitap sevgisinin, yeri geldiğinde insanların hayatını tehlikeye atabilecekleri kadar güçlü bir sevgi olmasının güzel bir hikayesi.
392 syf.
·2200 günde·Beğendi·10/10
kitabın oldukça şiirsel bir dili var bir kadının aşkı ve sadakati üzerine sarsıcı bir roman herşey okadar gerçek geliyorki sanki kitaptaki karakterler çok duygusal kendimizden bir şeyler var
%44 (170/392)
·2/10
Çok sıkıcı açıkçası ve arka kapaktaki çoğu yorumun tam tersiyle karşılaşacaksınız kitapta. Gerçi ben tamamlamadım fakat şu ana kadar sıkıcıydı. Çokta önermem fakat akıyor diyebilirim sıkıcı olmasına rağmen.
392 syf.
·6/10
Kitap arkasında yazandan daha farklı bir konuyu ele alıyor.
İlk sayfalarında ana karakterimizin askerliğinden ve geçmişinden bahsediyor; Siyah beyaz ayrımı, kölelik, cezalandırma, efendiye itaat... kitabın 2. kısmına kadar ilerliyor ve ikinci kısmından sonra ise ana karakterin hastalığı ele alınıyor.
Ana karakterimiz ilk bölümde köleliğin kalkması için bazı yasakları çiğnemeye çalışıyor.Onlara eğitim vermeye kalkışıyor ve akılda ki ''kölenin eğitim alması efendi tarafından şiddetli cezalandırmadır'' kuralını yıkmaya çalışıyor.Bir sınıf açıyor onlar için, eğitim veriyor, zekalarını düşüncelerini biçimlendirmeye kölelerinde insan olduğu kanıtlamaya çabalıyor.Bu süreçte eşine de (eşi de bir kölelik karşıtı) mektuplar yazıp gelişmelerden ve dört çocuğunu çok özlediğinden bahsedip duruyor.Ve amacı doğrultusunda her şeyi göze alıyor.

Sınıfına eğitim verirken sınıfının çalıştığı tarladan (tahminimce) mikrop kapıyor.İlk başta bir kaç gün hastalıktan ateşler için de yatarken sınıfındaki tüm kölelerin efendisi aynı zamanda dostum dediği adam onun için doktor aramaya yiyecekler almaya kasabaya gidiyor ve iyileşmesi için her şeyi yapmaya hazır bekliyor.Bir kaç gün sonra hastalığı azalıp ayağa kalkma gücünü buluyor.Bundan sonrası ise hep başa saran ateşlenmesine yol açan hastalığı, 2. bölümü anlatıyor.

Not: Şundan bahsetmek isterim ki kitabın şiirsel bir anlatımı ancak aşırı yavaş ilerleyen bir akışı ve bazı yerlerde ana karakterin davranışına sessizliğine karşı sinirlendiren bölümleri de var.Açıkçası okunmaya değer bir kitap.Yalnız öyle çerezlik bir kitap değil.Derin konulara ve şu an da medeni gibi görünen avrupanın karanlık geçmişini, ayrımcılığını ve kölelik soykırımını ele alıyor.

Not :Kitap gerçekten çok karışık ve bazı yerlerde kafada soru işareti bırakıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Geraldine Brooks
Unvan:
Pulitzer ödüllü Avustralyalı-ABD'li gazeteci ve yazar
Doğum:
Sidney, Avustralya, 14 Eylül 1955
Geraldine Brooks (d. 14 Eylül 1955), Avustralyalı-ABD'li gazeteci ve yazardır.

2006 yılında March adlı romanıyla kurgu dalında Pulitzer Ödülü'nü kazanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 52 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.