Greg Iles

Greg Iles

Yazar
9.1/10
9 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
766
Gösterim
Adı:
Greg Iles
Unvan:
Yazar
Doğum:
Almanya, 1961
1961 yılında Almanya'nın Stutgart kentinde doğdu. Babası o dönemde Amerikan Büyük Elçiliği'nin tıbbi bölümünün başında çalışıyordu. Dört yaşındayken Mississippi'ye döner ve orada büyür. 1983 yılında üniversiteyi bitirir.

Mezun olduktan sonra birkaç sene bir müzik grubu ile ülkeyi turladıktan sonra 1989 yılında evlenir ve yazar olmaya karar verir. İlk romanı 1992 yılında yayınlandı. Kitapları bugün 25 den fazla dile çevriliyor.

Greg Iles bugün eşi ve iki çocuğu ile Natchez, Mississippi'de yaşıyor.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
479 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sadece polisiye roman değil. Aynı zamanda da Amerika'daki Afro-Amerikan ırkçılığını anlatan güzel bir roman. Elbette tarih kitaplarından bunu okumak mümkün ancak romanlarda insanların hissettiklerini de öğrenmek farklı bir deneyim. Polisiye ve tarih romanı seviyorsanız şiddetle tavsiye edilir.
479 syf.
·Beğendi·10/10
Sessiz Oyun Greg Iles' ın Penn Cage serisinin ilk kitabı olmakla birlikte ülkemizde de basılan Greg Iles' ın ilk romanıdır, fazla sayfa sayısı ile ve alışılmısından bayağı bir küçük yazı fontları ile sanki bir kitap değil de kalınından 2 cilt incesinden de 3 cilt kitap okuyormuş gibi oldum, Sessiz Oyunu okurken konusu ile yine klasik Iles tadında ilerleyen Mississipi' nin küçük bir kasabasında yaşanan ırkçı olayları genç kızların yaptığı hataları okura yine mesaj şeklinde roman olarak sunup, mahkeme salonlarında da sonlandırıp, yazar heyecan ile sayfaları yutturuyor bize. Özellikle de kitabın final sahnesinde öyle bir mahkeme sahnesi var ki ben o kadar kitap okudum çoğunda da mahkeme sahneleri olmasına rağmen hiçbirinden Greg Iles 'tan aldığım zevki alamadım. Gündelik olaylarla, kahramanın diğer roman kahramanlarının tersine korkusu olan, düzgün aile yaşantısı olan, normal hayattan biriymiş gibi hava veren Penn Cage' in okuduğum çok güzel macerasıdır, okurken de çok zevkler alacağınızı düşünüyorum tavsiye ederim hem de şiddetle.
652 syf.
·9/10
Stephen King'in doğru sözünden sonra Greg Iles hakında ne denebilir ki "Greg Iles dendi mi orada şöyle bir durur, dikkat kesilirim". Iles gerçekten de kendine has tarzı ile çok iyi çok farklı bir yazard. Iles romanlarında genelde ırkçılık, olmaması gereken cinsellik ve ensest ilişki (çocuk tacizi ağırlığı ile) gibi konulara fazlasıyla yer verir ve bu üç iğrenç konu da genelde romanlarının ana konusu olur ve Iles de bu konuları okuruna mesaj niteliğinde sunar aslında ders almamızı ister.

İntikam Fırtınası Iles'ın kendi romanları arasında Penn Cage serisi kadar iyi olmasa da diğer birçok yazarın romanlarına göre çok iyi bir romandır. Romanın bazı sayfalarını tiksinerek, iğrenerek ve tedirgin olarak okudum ama bu durum aslında romanın güzelliğini ve kalitesini veren durumdu çünkü Iles çocuk tacizini ve ensest ilişkiyi bir seri katil ile birleştirerek okuruna en gerçekçi şekliyle sunmak istemiş. Iles romanlarını okurken bazen kendimi Manara çizgi roman serisini okuyor gibi hissediyorum, gerçekten de yazarın çok açık ve keskin bir kalemi var. En yakın zamanda başta Penn Cage'in 3. romanı olmak üzere diğer tüm Iles romanlarının dilimize çevrilmesi dileği ile ama maalesef senelerdir hiçbir yayınevi el atmıyor.
656 syf.
·Beğendi·10/10
John Grisham, Nora Roberts ve Greg Iles; bu üç dev yazar da Mississipi' de çocukluğunu geçirip, büyüyüp dev yazar olup romanlarında Mississipi yaşamını ve tarihindeki önemli ufak veya büyük çaplı olayları, önemli kişiler ile bilgiler verip roman konusunu genellikle de mahkeme salonarında harmanlayıp okurlarına doyulası lezzetli romanlarını 20 yıldır hatta daha fazla yıllardır sunmaya devam etmektedirler. Greg Iles romanlarında genelde az da John Grisham' dan bahseder. Iles ile ilk tanışmam ülkemizde ilk yayımlanan hatta Penn Cage serisininde ilk kitabı olan "Sessiz Oyun" ile oldu. Sessiz Oyun' da en az "Nefret Tohumu" kadar mükemmel bir romandı. Iles' ın romanlarında genellikle başta ırkçılık, gençlerin (özellikle genç kızların) cinsellikle tanışmaları ve marifetmiş gibi yaptığı bilinçsizlikler ve tabiki üstün hukuk sahneleri ve şov yapan avukatların duruşma gösterileri ile roman kurgusunu oluşturup genelde de okuruna mesaj niteliği de taşır. Romanın içinde Martin Luther King, Malcolm X gibi siyahi liderlerden bahsederken geleceğin siyasi lideri olarakta Obama' nın gösterilmesi birazcık ilgimi çekmişti şonuçta 20052 de bir kitap.
479 syf.
Kitabın sonuna doğru okuyacağınız mahkeme sahneleri çok can alıcı olmuş. Öylesine içine gireceksiniz ki kendinizi tam da orada mahkemede hissedeceksiniz. Okurken çok zevk alacağınızı ve devamını okumak için heyecanlanacağınızı sanıyorum. Ne yazık ki serinin çok kitabı olmasına rağmen ülkemizde basılmadı. Umarım bir gün okuma fırsatı buluruz.
479 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Harika bir Greg Iles romanı daha. Yazarın "Penn Cage" serisinin ilk kitabıydı. Kitap genel olarak sürükleyici, yarıdan sonra ise hayli yüksek tempoluydu. Cinayet, suç, yolsuzluk, sevgi, nefret, kıskançlık, ırkçılık, idealizm, karmaşık ilişkiler, aile sırları ve kayıp aşklar içeren gizemlerle dolu bir kitap. Bu tür kitapları sevenlere tavsiye ederim.
652 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Başlarda pek ısınamasam da sonraları elimden bırakamaz oldum. Gerilim ve endişe ile uykudan fedakarlık yaparak okudum. Kitap içerik olarak seri cinayetler, ırkçılık, cinsel istismar, şiddet, intihar, psikloloji konularını içeren gerilim ve gizem dolu, tutkulu, rahatsız edici, insanı allak bullak eden bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Greg Iles
Unvan:
Yazar
Doğum:
Almanya, 1961
1961 yılında Almanya'nın Stutgart kentinde doğdu. Babası o dönemde Amerikan Büyük Elçiliği'nin tıbbi bölümünün başında çalışıyordu. Dört yaşındayken Mississippi'ye döner ve orada büyür. 1983 yılında üniversiteyi bitirir.

Mezun olduktan sonra birkaç sene bir müzik grubu ile ülkeyi turladıktan sonra 1989 yılında evlenir ve yazar olmaya karar verir. İlk romanı 1992 yılında yayınlandı. Kitapları bugün 25 den fazla dile çevriliyor.

Greg Iles bugün eşi ve iki çocuğu ile Natchez, Mississippi'de yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.