1000Kitap Logosu
Gülsevin  Kıral

Gülsevin Kıral

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
51 Kişi
165
Okunma
5
Beğeni
1.518
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Eskişehir, 1959
Yaşamı
1959′da Eskişehir’de doğan Gülsevin Kıral, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu ve uzun yıllar bankacılık yaptı. Çeşitli edebiyat dergilerinde yazıları yayımlandı, çeviriler yaptı. Kıral, Berber Pire Tellal Deve adıyla kitaplaşan “Evvel Zaman İçinde” adlı manzum dosyasıyla TUDEM Yayınevi 2004 Çocuk Edebiyatı Yarışması’nda Masal Dalı Mansiyon Ödülü’nü; “Ablamı Nereye Kaçırdılar” adıyla yayımlanan (2006) dosyasıyla da Bu Yayınevi 2005 Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı Yarışması’nda Birincilik Ödülü’nü kazandı. Posta Kutumdan Sihir Çıktı (2006) adlı kitabının ardından kaleme aldığı, “Gizli Silahın Formülü Hangi Zarfta?” ve “Ağaçlar Yemek Yapar mı?” adlı polisiye tadında, komik çocuk öyküleri Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2006 Sulhi Dölek Ödülü’ne değer görüldü. Kıral bu ödüllü öykülerini daha sonra, Günışığı Kitaplığı için Gizli Formül Hangi Zarfta! adıyla tek kitapta topladı. Yazar, eşi ve iki oğluyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.
EDA
Umut Sokağı Çocukları'ı inceledi.
140 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Muhteşem bir kitap,sadece 36 kişinin okuduğunu görünce üzüldüm. Bu kitabı bitirdiğimde, bitti diye çok üzülmüştüm. O kadar güzel bir kitap. Tavsiye ediyorum.
Umut Sokağı Çocukları
Okuyacaklarıma Ekle
8
Züleyha Yıldırım
İstanbul'u Çalıyorlar!'ı inceledi.
152 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Her şey, gazetedeki "Dedektif Yardımcısı Aranıyor" ilanıyla başlar. Mustafa yaz tatili süresince, babasının eski polis arkadaşı Ömer Hepçözer'in dedektiflik bürosunda çalışacaktır. İstanbul'un önemli mimari anıtlarına acayip bir şeyler olması, ikiliyi önce çaresiz bırakır. Hırsızların akıl almaz planı, kentin tarihsel dokusunu tehdit ederkenz ikili kolları sıvar. Elif ve teyzesinin de yardımıyla araştırmaları derinleştikçe, şaşırtıcı gerçekler gün yüzüne çıkacaktır. Kitap aşırı güzel ve çerez tadında insanın okudukça okuyası geliyor. Her yaştan insanın okuyabileceği güzel bir kitap.
İstanbul'u Çalıyorlar!
Okuyacaklarıma Ekle
14
mehmet şerif susuz
Çalınan Kent'i inceledi.
168 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
İstanbul için uygun bir ifade: Çalınan Kent. Bir kent güpegündüz anıtlarını ve ormanını hırsızlara kaptırıyor. İstanbul talan edilen bir şehir ne yazık. Kitapta baba polis ,çocuk ve dedektif Ömer hırsızların peşinde.Keşke talana uğrayan kente sahip çıkanlara vandal demek yerine aynı hikayedeki gibi 'İstanbul'u çalmanıza izin vermeyeceğiz ' tavrı sergilenseydi. Anıtları yerine koydular.Yok edilen ormana ağaç diktiler hikayenin sonunda .Keşke kentsel dönüşüme uğrayan yerlerde özellikle İstanbul'da yeşilliğe ayrılan alan fazla olsa !
Çalınan Kent
7.2/10
· 18 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4