Gülsevin Kıral

Gülsevin Kıralİstanbul'u Çalıyorlar! yazarı
Yazar
8.4/10
70 Kişi
315
Okunma
7
Beğeni
2.823
Görüntülenme

Hakkında

1959′da Eskişehir’de doğan Gülsevin Kıral, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu ve uzun yıllar bankacılık yaptı. Çeşitli edebiyat dergilerinde yazıları yayımlandı, çeviriler yaptı. Kıral, Berber Pire Tellal Deve adıyla kitaplaşan “Evvel Zaman İçinde” adlı manzum dosyasıyla TUDEM Yayınevi 2004 Çocuk Edebiyatı Yarışması’nda Masal Dalı Mansiyon Ödülü’nü; “Ablamı Nereye Kaçırdılar” adıyla yayımlanan (2006) dosyasıyla da Bu Yayınevi 2005 Çocuk Edebiyatı Dedektif Romanı Yarışması’nda Birincilik Ödülü’nü kazandı. Posta Kutumdan Sihir Çıktı (2006) adlı kitabının ardından kaleme aldığı, “Gizli Silahın Formülü Hangi Zarfta?” ve “Ağaçlar Yemek Yapar mı?” adlı polisiye tadında, komik çocuk öyküleri Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2006 Sulhi Dölek Ödülü’ne değer görüldü. Kıral bu ödüllü öykülerini daha sonra, Günışığı Kitaplığı için Gizli Formül Hangi Zarfta! adıyla tek kitapta topladı. Yazar, eşi ve iki oğluyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.
Unvan:
Yazar
Doğum:
Eskişehir, 1959

Okurlar

7 okur beğendi.
315 okur okudu.
5 okur okuyor.
34 okur okuyacak.
2 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Bir olay oldu mu, insanlar ileri geri fikir yürütür, hemen suçluyu bulurlar. Öyle kolay mı?
Reklam
Korkak saltanat sahipleri, yetenekli insanlardan, onların gölgesi altında kalmaktan korkarlar.
Sayfa 106Kitabı okudu
“Boşver”, dedi, büyükler asla gerçeği göremezler oğlum.
Macera kitabı, bir çocuğun ve bir polisin dedektiflik hikayesini anlatıyor. Güzel bir kitap, macera sevenler okumalı bence.
Güncelleme #1 - masal kitapları
Selamlar! Bu seriye başlamak istedim çünkü kitaplar hakkında konuşmak evrende en sevdiğim şeylerden biri. Şu an
Walt Whitman
Walt Whitman
’ın yazdığı şiir kitabı
Çimen Yaprakları
Çimen Yaprakları
'nı okuyorum. Gayet güzel ilerliyor. Normalde pek şiir okuyan biri değilim fakat bunu çok sevdim. Dün kitaplıkta gözüme iki masal kitabı takıldı.
Berber Pire Tellal Deve
Berber Pire Tellal Deve
ve
Kuş Masalları
Kuş Masalları
. Dün
Gülsevin  Kıral
Gülsevin Kıral
’ın yazdığı Berber Pire Tellal Deve’yi bitirdim ve
Şermin Yaşar
Şermin Yaşar
’ın yazdığı Kuş Masalları’na başladım. Ben küçükken hiç masal okumazdım, şimdi okumak garip. Bugün Kuş Masalları’nı bitireceğim. Yarın uzun süredir istediğim
Anna ve Fransız Öpücüğü
Anna ve Fransız Öpücüğü
kitabına kavuşuyorum. Serinin diğer kitaplarını okudum, bir bu kaldı. Onu hızlıca bitiririm büyük ihtimal. Çimen Yaprakları ile beraber okuyacağım. Bu kitabı da okuduktan sonra seriyi tamamlamış oluyorum. Mutluluk.
Stephanie Perkins
Stephanie Perkins
’in tek okumadığım kitabı
Çığlık Attığını Kimse Duymayacak
Çığlık Attığını Kimse Duymayacak
kalacak onu da en kısa zamanda alacağım. Polisiye okumayı seviyorum zaten ve yazarın diğer kitaplarının türünden farklı olduğu için nasıl yazdığını fazlasıyla merak ediyorum.

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
152 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
1 saatte okudu
Her şey, gazetedeki "Dedektif Yardımcısı Aranıyor" ilanıyla başlar. Mustafa yaz tatili süresince, babasının eski polis arkadaşı Ömer Hepçözer'in dedektiflik bürosunda çalışacaktır. İstanbul'un önemli mimari anıtlarına acayip bir şeyler olması, ikiliyi önce çaresiz bırakır. Hırsızların akıl almaz planı, kentin tarihsel dokusunu tehdit ederkenz ikili kolları sıvar. Elif ve teyzesinin de yardımıyla araştırmaları derinleştikçe, şaşırtıcı gerçekler gün yüzüne çıkacaktır. Kitap aşırı güzel ve çerez tadında insanın okudukça okuyası geliyor. Her yaştan insanın okuyabileceği güzel bir kitap.
İstanbul'u Çalıyorlar!
İstanbul'u Çalıyorlar!Gülsevin Kıral · Günışığı Kitaplığı · 2011104 okunma
140 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Muhteşem bir kitap,sadece 36 kişinin okuduğunu görünce üzüldüm. Bu kitabı bitirdiğimde, bitti diye çok üzülmüştüm. O kadar güzel bir kitap. Tavsiye ediyorum.
Umut Sokağı Çocukları
Umut Sokağı ÇocuklarıGülsevin Kıral · Günışığı Kitaplığı · 201565 okunma
144 syf.
·
Puan vermedi
Çocuk Edebiyatı
Gülsevin Kıral ın kitaplarında karşımıza çıkan macera bu eserde de ortaya çıkar. Ve hatta biraz daha fazla macera, merak uyandıran bir anlatımla da diyebilirim. Çocuk olmanın, ayni sınıfı paylaşmanın ne denli özel ve güzel olduğu anlatılmaktadır. Her çocuğun yaşayabileceği okul değişikliği, yeni ortama uyum konularına değinilmesi bence kitabın çocuklar üzerinde daha etkili olmasını sağlayacaktır.
Belalı Dörtlü'ye Karşı
Belalı Dörtlü'ye KarşıGülsevin Kıral · Günışığı Kitaplığı · 201728 okunma