İhsan Süreyya Sırma

Yazar 8,8/10 · 160 Oy · 32 kitap · 521 okunma ·  71 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

71 okur beğendi.
160 puanlama · 208 alıntı
0 haber · 3.969 gösterim
521 okur kitaplarını okudu.
346 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
20 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

İhsan Süreyya Sırma'nın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

İhsan Süreyya Sırma'nın Biyografisi

Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, 10 Temmuz 1944 yılında, Siirt’in Pervari ilçesinde doğdu. İlk öğrenimini Pervari’de yaptıktan sonra; Orta ve lise öğrenimini Siirt’te tamamladı. 1962 yılında girdiği Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni, 1966 yılında bitirdi. Üniversite öğrenimi sırasında, bir müddet Batman’da, Türk Petrollerinde işçi, bir müddet de Diyanet İşleri Başkanlığı’nda memur olarak çalıştı.

Üniversite mezuniyetinden sonra, orta öğrenimini yapmış olduğu Siirt Lisesi’ne öğretmen olarak atandı. 1967 baharında, devlet doktora burs sınavını kazanarak, İslâm Tarihi dalında doktora yapmak üzere Fransa’ya gitti. Aslında o, İngilizce’den sınavı kazanıp İngiltere’de doktora yapması gerekirken, yetkililer, bilinmez bir sebepten dolayı onu Fransa’ya gönderdiler. Bundan dolayı bir senesini Fransızca öğrenimine harcadı. Paris’te, College de France’da Prof. Dr. Jacques Berque’le başladığı doktora öğreniminin yan çalışmaları içerisinde, Arapça öğrenimi için 1969-1970 ders yılında Tunus’ta bulundu; ve Zeytuna Üniversitesi’nde, Arapça’nın yanı sıra, Büyük sosyolog Fadıl b. Aşur’un derslerine devam etti.

1973 mayısında, “İslâmî İlimler” dalında doktor olarak Türkiye’ye döndü. 1973-74 ders yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde İslam Tarihi hocalığı yaptı. 1974 yılında Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinde İslam Tarihi Doktoru olarak göreve başladı. 1980 yılında Doçent, 1989 yılında Profesör oldu. 1993 yılında naklen Sakarya Üniversitesine geçti; ve 1995 yılına kadar bu Üniversitenin İlahiyat Fakültesinde İslam Tarihi öğretim üyeliği yaptı; ve aynı yıl zorla bu üniversiteden emekli edildi. 1995-1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

İslam Tarihi dalında 30 kitabı, ve 200’ü aşkın ilmî makalesi yayınlandı. Ulusal, ve uluslar arası bir çok konferansa katılarak tebliğler sundu; Zaman, Yeni Devir, Milli Gazete, Yeni Şafak gibi gazete; ve İslâm Mecmuası, Yeni Dünya, Bilgi ve Hikmet, Tarih Dergisi, Tarih Enstitüsü Dergisi, Tarih ve Toplum gibi değişik dergilerde, tarihle ilgili makaleler yazdı. Kanal 7’de dört seneyi aşkın bir süreyle “Seyahatnâme” adı altında tarih programları yaptı. Kendi alanındaki araştırmalarını takip edip sürdürecek derecede Fransızca, İngilizce, Arapça, ve Farsça bilmektedir. İhsan Süreyya Sırma evli olup, üç çocuk babasıdır.

İhsan Süreyya Sırma'nın Kitapları Kitap Ekle

4. Emeviler Dönemi (Hilafetten Saltanata)
9,9/ 10  (7 Oy) ·  29 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Kübra A., bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kibar ol konuşmanda hem ses tonuna hâkim ol
Zira merkep rakipsizdir kaba ses yarışında

Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 63 - Beyan Yayınları)Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 63 - Beyan Yayınları)
Hüseyin DEMİR, bir alıntı ekledi.
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. İbrahim bu put heykellerini neden kırdı?
Aslında Hz. İbrahim bu heykellerin şahsında, onların, sömürüye dayalı rejimleriyle, iktidarlarıyla mücadele etmek istiyordu. Çünkü onlar, mutlu bir azınlık için, insanlarını ezen rejimlerini, resmi dinleri olan puta tapıcılıkla özdeşleştirmişlerdi. Daha doğrusu bu anlamdaki din, Marks’ın deyimiyle toplumları sömürmek için insanlara içirilen bir afyondu… Yani batıl da olsa bu din, Devlet’in çıkarları için vardı… Dolayısıyla Hz. İbrahim’in kırdığı heykeller, Devletin ideolojisini temsil ediyordu. İşte heykeller(esnam) bu anlamda insanlara zarar veriyordu, onları baştan çıkarıyordu... Çünkü insanlar, o put heykelleriyle büyüleniyor, Devlet’e muti birer kul konumuna getiriliyorlardı.
Böyle değilse, Hz. İbrahim, hiçbir yararı veya zararı olmayan heykelleri kırarak neden başını derde soksun?
Fakat o;ateşe atılma pahasına, insanları köleleştirmiş, onları Nemrut gibi bir diktatöre bağımlı kılan rejimlerinin birer simgesi haline gelmiş/getirilmiş heykelleri kırıyor ve onlara alay etmek için de, bu heykelleri en büyük olan falan heykel-İbrahim onu kırmayarak baltasını onun boynuna asmıştı,- kırdı” diyor…
Hz. İbrahim’in kavminden bazı akıl ve vicdan sahipleri, gerçekleri görüp, kabul ettiler hatta kendi kendilerine zalim olduklarını bile itiraf ettiler. Fakat devletin adamları, çıkarlarını ve sömürüye dayalı rejimlerini tehlikede görünce olaya müdahale ettiler ve gerçekleri görmeye başlayan halkı tekrar kandırarak Hz. İbrahim aleyhine “rejim elden gidiyor!”,”İbrahim vatan hainidir, bölücüdür!” yargalarıyla suçlayıp, cezalandırılmasını istediler: Onu yakın ve ilahlarınıza yardım edin!
Çağdaş kelimelerle ifade edecek olursak rejimin adamları, yani o dönemin kartel medyası konumunda olan şair telaları şöyle bağırıyorlardı:
Aramıza bölücülük sokan İbrahim’i yakın! O vatan haini, gericidir, mültecidir, yobazdır, çağdışıdır! O, heykellerimizi kırarak rejimimizi yıkmak istiyor. Bunun kökü mutlaka dışarıdadır. O dinimizi yıkmak istiyor, ilahlarımıza karşı geliyor, ilkelerimiz hiçe sayıyor… Resmi dinimizi değiştirip, halkı anarşist yapmak istiyor! Rejimin bütün birimleri özverilerini bir araya getirerek heykellerimizi korumalıdırlar.

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırmaİslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma
mustafa ak, bir alıntı ekledi.
26 Oca 21:42

Fransızca'da bir atasözü var: Öğretmek ikinci defa öğrenmektir

Neler Sordular, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 50 - BEYAN YAYINLARI)Neler Sordular, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 50 - BEYAN YAYINLARI)

Müslümanların özellikle, İslam devletlerinin kafirlere karşı tavizsiz yaşadıkları dönemlerde, daima aziz olmuşlar devletleri büyük, insanları adalet içerisinde yaşamışlardır. Fakat ne zaman ki taviz vermeye başlamışlar o zamanlar devletleri küçülmüş, kendileri de zelil olmuştur

Abbasiler Dönemi, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 50 - Beyan Yayınları)Abbasiler Dönemi, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 50 - Beyan Yayınları)
mustafa ak, bir alıntı ekledi.
28 Oca 21:34

Okunacak çok kitap var, fakat insanın ömrü hepsini okumaya yetmez.Akıllı olan ne okuyacağını tespit edendir

Cahız

Neler Sordular, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 108 - BEYAN YAYINLARI)Neler Sordular, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 108 - BEYAN YAYINLARI)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Dakikalar altındır, kaybedilmeye gelmez.

Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 31 - Beyan Yayınları)Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 31 - Beyan Yayınları)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gönül tarumar olmuşsa, akl û fikrim ne yapsın?

Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 90)Halname, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 90)
mustafa ak, bir alıntı ekledi.
23 Oca 15:37

Ziyaretten maksat ancak duadır,
Bugün bana ise yarın sanadır

Ah Endülüs, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 11 - BEYAN YAYINLARI)Ah Endülüs, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 11 - BEYAN YAYINLARI)
Bütün Alıntıları Göster

İhsan Süreyya Sırma ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Müthiş bir tarihçi. Gerçekleri söylemekten korkmayanlardan