İkram Çınar

İkram Çınar

Yazar
8.6/10
5 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
703
Gösterim
Adı:
İkram Çınar
Unvan:
Akademisyen, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
408 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap Yorumu//Neden ve Nasıl Mankurtlaştırılıyoruz?-Dr. İkram Çınar
.
.
.
Mankurtlaşma; bir dış gücün içerideki egemen sınıfla işbirliği yaparak ülkenin eğitim ve kültür politikalarını milletin aleyhine değiştirerek, ulusal kimliğinden uzaklaştırma, kendi toplumuna ve kültürüne yabancılaştırma, bilinçsizleştirme ve sömürüye açık hale getirme, sonra da yardım ediyormuş kanaati yaratarak toplumun zihnini yeniden kurgulayıp sömürücülerle zihinsel kölesi durumuna getirmek için milleti kendi değerlerine düşman etmeyi anlatan sosyo-kültürel bir kavramdır. Bu süreçten geçenlere de mankurt deniyor. .
.
Bilirsiniz, belki izlemişsinizdir. "Mankurt" adlı eski bir Türk filmi var. Orta Asya Türkleri kafaları kazınarak koyun ya da deve derisi ile kafaları bağlanıyor ve güneşe yatırılıyor. Yukarıya doğru çıkamayan saç kılları da içeriye dönüyor ve beyne hasar vermeye başlıyorlar. Bu süreçte de başlarındaki kişiler istedikleri şekilde bu insanları yönlendirerek kendi ırkına düşman olacak şekilde yetiştirebiliyor. Aslında kitapta bahsedilen, bu durumun yeni sezon hali, bir nevi de teknolojik hali. Bir ırkın nasıl kendi ulusal değerlerine karşı düşmanlaştırıldığını, Türklerin geçtiği siyasal süreç ve dönemeçleri de kaynaklarıyla anlatmış hocamız. .
.
Yazarımız çok değerli de bir üniversite hocası. Bilgi birikiminden yararlanmak isteyenlere bir başucu kitabı olarak kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu kitap için @iqkultursanatyayin 'a da ayrıca teşekkürler.
408 syf.
·5 günde·Puan vermedi
| Neden ve Nasıl Mankurtlaştırılıyoruz? ~ Dr. İkram Çınar |
°
Mankurtlaştırma; bir dış gücün içerideki egemen sınıfla işbirliği yaparak ülkenin eğitim ve kültür politikalarını milletin aleyhine değiştirerek, ulusal kimliğinden uzaklaştırma, kendi toplumuna ve kültürüne yabancılaştırma, bilinçsizleştirme ve sömürüye açık hale getirme, sonra da yardım ediyormuş kanaati yaratarak toplumun zihnini yeniden kurgulayıp sömürgecilerin zihinsel kölesi durumuna getirmek için milleti kendi değerlerini düşman etmeye anlatan sosyo-kültürel bir kavramdır.
Kitap boyunca bu sürecin hayatımızın her alanına etki etmesini okuyoruz. Örneğin; dili kullanma şeklimiz, kılık kıyafetimiz, eğitim sistemimiz, alışkanlıklarımızın yön değiştirilmesi, izlediğimiz filmler, ahlaki değerlerimize karşı sergilenen tutum, ideolojik kavramların ve düşünme şekillerinin asimile edilmesi, bilimsel hayattan uzaklaşma ve kültürel yozlaşma gibi birçok değişim yaşıyoruz.
Eğitimden tutun da teknoloji, haberleşme kaynakları, sosyal medya, insan hakları ve demokrasi, izlediğimiz onlarda program ve asimile edilmeye hazır beklediğimiz birçok konuda hocamızın saptamalarını ve araştırmalarını okuyoruz. Tüm bu "mankurtlaşma" sürecinin temelinde yatan eğitimsizliği ve her şeyin çözümünün yine biz ve bizim eğitimle kendimizi geliştirmemiz gerektiğini bir kez daha kafamıza işleyen bir kitaptı.
Gelişmişliğimizi batılılaşmak gibi görmek yerine başka kültürlerden beğendiğimiz uygulamaları kendi sistemimizle harmanlayarak yeni bir boyut getirmemiz gerektiğini düşündürdü bana. Genel olarak eğitim başlığı adı altında şekillenen konuda ise her şeyin biz öğrencilere düştüğü, başarıyı başka insanların düşüncelerinde değil kendi isteklerimizde ve azmimizde bulmamız ve eleştirel düşünmenin hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmamız gerektiğini işleyen çok güzel bir kitaptı.
Ödev olarak okuduğum ve en kısa zamanla değerli hocamla konuşmak istediğim bir kitap oldu. Bu tarz araştırma-inceleme kitaplarını seven herkese şiddetle tavsiyemdir.


#mankurtlaştırma

Yazarın biyografisi

Adı:
İkram Çınar
Unvan:
Akademisyen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.