İnci Aral

Yazar 7,5/10 · 372 Oy · 25 kitap · 1672 okunma ·  165 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

165 okur beğendi.
372 puanlama · 574 alıntı
3 haber · 9.364 gösterim
1.672 okur kitaplarını okudu.
634 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
36 okur kitaplarını şu anda okuyor.
29 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

İnci Aral'ın Biyografisi

(İnci Aral, 30 Kasım 2013-5 Aralık 2013 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
İnci Aral, Türk öykü ve roman yazarı.

1944 yılında Denizli'de doğdu. Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitirdi.

Altı öykü kitabı, altı romanı yayımlanmıştır. Yazar, 1992 yılında Ölü Erkek Kuşlar adlı romanı ile Yunus Nadi Ödülü'nü kazandı, 2002 yılında yayınlanan romanı Mor ile de Orhan Kemal Roman Armağanı'nı aldı.

1994'te yayımladığı Yeni Yalan Zamanlar, 2002'de yayımlanan Mor ve 2007'de yayımlanan Safran Sarı romanını Yeni Yalan Zamanlar başlıklı bir üçleme haline getirdi.

Eserlerinde, bireylerin ekonomik, kültürel olgu ve değişimlerin etkisiyle biçimlenen ruh hallerini, toplumsal savrulma ve çözülmeleri, kadın erkek sorunlarını, iletişimsizliği, aşkın imkansızlığını anlatıyor ve sancılı varoluş durumlarını irdeliyor. Öykü ve Romanları; Fransa, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde yayımlandı.

İnci Aral'ın Kitapları Kitap Ekle

1. Mor (Yeni Yalan Zamanlar 2)
6,8/ 10  (52 Oy) ·  346 Okunma
8,3/ 10  (34 Oy) ·  168 Okunma
4. Safran Sarı (Yeni Yalan Zamanlar 3)
6,9/ 10  (29 Oy) ·  149 Okunma
7,9/ 10  (35 Oy) ·  128 Okunma
7,1/ 10  (27 Oy) ·  83 Okunma
8. Yeşil (Yeni Yalan Zamanlar 1)
5,7/ 10  (18 Oy) ·  78 Okunma
7,6/ 10  (19 Oy) ·  76 Okunma
8,0/ 10  (33 Oy) ·  75 Okunma
9,0/ 10  (7 Oy) ·  40 Okunma
8,8/ 10  (8 Oy) ·  28 Okunma
7,8/ 10  (4 Oy) ·  25 Okunma
8,2/ 10  (5 Oy) ·  15 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Dilemma, bir alıntı ekledi.
07 Haz 2015

Dışarıda koskoca bir dünya vardı, yürüdüm, kendimi aradım içinde. Yoktum.

İnci Aralİnci Aral
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
13 Oca 2016

İnsan yanlış yerden hayata başlamışsa, neyi tutsa elinde kalıyordu.

Mor, İnci AralMor, İnci Aral
Deniz Bülbül, bir alıntı ekledi.
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güzelliklerinden başka yatırımları olmayan kadınları düşünüyorum. Özellikle onlar için bu dönemin ne kadar dayanılmaz olabileceğini. Dış görünümünden başka hiçbir şeyleri olmadığını ve bu parlak kabuğun kuruyup dökülmekte olduğunu fark ettiklerinde hayatları nasıl da acıklı ve zor hale gelecek."

İçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aralİçimden Kuşlar Göçüyor, İnci Aral
Emine Vargılı, bir alıntı ekledi.
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onur denen şeyin modası geçti. Hak hukuk yerlerde sürünüyor, doktor hastadan, avukat polisten dayak yiyor, oyuncu sansürle, gazeteci tehditlerle boğuşuyor, ticaret yapanın başı dertten kurtulmuyor. Ne olursan ol, boyun eğip birilerinin adamı olmadıkça köpek gibi çalışsan da şansın yok. Seni özgür ruhlu yetiştirdim, kimsenin kapı kulu olmayasın istedim. Hep bunun için çabaladım.

Kendi Gecesinde, İnci Aral (Sayfa 237)Kendi Gecesinde, İnci Aral (Sayfa 237)
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
21 Ara 2015

Zaman, içinde yaşadığımız bir akarsudur; bizi alıp ya ileriye doğru götürür ya da boğup öldürür.

Şarkını Söylediğin Zaman, İnci AralŞarkını Söylediğin Zaman, İnci Aral
Emine Vargılı, bir alıntı ekledi.
22 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir sırt çantasıyla yollara düşmek,dünyanın sokaklarını arşınlamak, gitmek, durmadan gitmekti hayalim.

Kendi Gecesinde, İnci Aral (Sayfa 64)Kendi Gecesinde, İnci Aral (Sayfa 64)
Delfin Ö., bir alıntı ekledi.
25 Oca 15:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İşte tüm mesele bu.
Asıl sorun ise yeteneksiz hırslıların köşe başlarını kaptığı ortamda iyi ve temiz kalmaktı.

Şarkını Söylediğin Zaman, İnci Aral (Sayfa 10 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Şarkını Söylediğin Zaman, İnci Aral (Sayfa 10 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Meyrem KARADENİZ, bir alıntı ekledi.
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Önem bakılan şeyde değil, nasıl baktığınızdadır.

Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi)Yazma Büyüsü, İnci Aral (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi)
Güler K., bir alıntı ekledi.
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanı kendinden koruyacak hiç birşey yoktur...

Şarkını Söylediğin Zaman, İnci Aral (Sayfa 207)Şarkını Söylediğin Zaman, İnci Aral (Sayfa 207)
yücelözmen, bir alıntı ekledi.
 21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Evler, dükkanlar, camlar, tahtalar onarılırdı elbet. Peki ya insanlar? Ya onların yaraları, yıkıntıları, yangınları? Ya gidip de dönmeyenler, kalanlar?"

Kıran Resimleri, İnci Aral (Sayfa 62)Kıran Resimleri, İnci Aral (Sayfa 62)
Bütün Alıntıları Göster
Ferah, Sevgili'yi inceledi.
 29 Oca 15:58

Kitabı okuduktan sonra düşündüm de; ne çok şeyi hiç yapmamışım, eksik bırakmışım isteklerimi şu hayatta. Hiç yağmurda sırılsıklam olana dek adım atmamışım bir şarkı mırıldanıp dans edercesine sokaklarda. Hiç " boşver" deyip düşüşüme gülerek insanları umursamadan kalkamamışım düştüğüm ve ayıplandığım o yerlerden. Hep bir tedirginlik hep bir özveri disiplininde ezberletilmiş zoraki kurallar. Kimseye meydan okumamışım mesela bağıra çağıra. "Bir baksana bana bir bak durun ne yapıyorsunuz haksızlık bu yaptığınız" diyememişim. Niye mi? Diyememişim işte susmuşum.. “Ben böyleyim” diyememişim. Ne çok şeyi es geçmiş hiç yapmamışım hayatta. Alıp başımı gidememişim mesela bir dağ başına, sırtımda bir çanta ve o dağlardan bağıramamışım " ben güçlüyüm, korkmuyorum kimseden" diyerek tüm insanlara. Ama bir kere bile geç kalamamışım mesela hiçbir buluşmaya. Üzüntüye, mecburiyete veda edememiş, ne çok şeyi hiç yapmamış olsam da kendim olmayı başaramamışım mesela.
Romanda, "Yavuz Günay" adı ile adlandırılan Yılmaz Güney ve "Nilüfer" olarak tanımlanan Fatoş Güney’in aşkları, evlenmeleri birlikte omuz omuza verdikleri yaşam mücadelesi ve o zaman Türkiye'si anlatılıyor.
Okuduktan sonra ne çok şeyi yapamayıp hep yaptıklarımızın sorgusunu yapacağımız okunmaya değer bir eser.
https://www.youtube.com/watch?v=aPUMz-yYUvk
Keyifli okumalar...

Aykut, Şarkını Söylediğin Zaman'ı inceledi.
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · 9/10 puan

Hayatın kimi anlarında prangalara bağlı olan vücudumuzu ve ruhumuzu daha çok acıtmaya başlıyor gerilen zincirler. Sırf bu yüzden yine kimi anlar geliyor hayattan soğumaya, ister istemez elimizi ayağımızı hayattan çekmeye başlıyoruz. Belki de bu kimi anlardan biri rastladım diye düşünüyorum. Bu güzel siteye uzun bir süre uğrayamamaış olmamın sebebini de buna bağlıyorum. Peki ya sizin zincirleriniz ne alemde sevgili dostlarım ve büyüklerim? Benimkiler çok gergin.

Bir kitap incelemesinden böyle ayrıntılara yer vermek gereksiz, lafı çok uzatmadan asıl incelemeye (kendim hakkımda olan incelemeyi bırakıp) geçmek isterim. Şarkını Söylediğin Zaman, İnci Aral ile tanışma kitabım oldu. Kitabı okumam uzun sürdüğünden midir bilinmez fakat bende kitaba karşı bir bağlanma hissi ortaya çıktı. Bu hissi elbette ki kitap bitince daha da iyi anladım. Sizlerin de yabancı olmadığı bir duygudur bu; bir kitaba bağlanırsınız, kitabın bir gün biteceği düşüncesine katlanamaz hale gelirsiniz. Fakat kötü sondan da kaçamazsınız. Kitap bittiği gün içinizde acı bir boşlukta yaşamaya devam edersiniz. İşte bende de bu etkiyi gösterdi Şarkını Söylediğin Zaman.

Kitap 80'li yıllardaki yaşanan bir aşkı anlatıyor. Fakat kitabın asıl zamanı ise günümüz. Bu tür anlatım teknikleri bana göre oldukça zordur. Zorluğu iki zamanı birden kontrol altına alabilmenin güç olmasından kaynaklanır. İnci Aral bu zorluğun altından usta bir şekilde kalkmış diyebilirim. Hem 80'li yılların o kasvetini hem de günümüzün boğuculuğunu gözler önüne sermiş. Üstelik hikayedeki geçmiş zamanlar gelip gidişler göze batmıyor, hikayenin devamlılığına uyarak devam ediyor.

Kitapta dikkat çekilen bir konu da devrimcilik kavramı olmuş. Zamanında yanlış anlaşılan ve de yaşanılan devrimcilik kavramını de irdelemekten geri kalmamış Aral. Öyle ki, devrimcilik kavramının kavga dövüş ya da zorbalık ile alakasının olamayacağını dile getirmiş. Devrimciliğin önce zihinlerde başlaması gerektiğinin, aksi takdirde yanlış anlaşılmaya müsait bir kavram olduğunun da altını çizmiş. Bunu da kitaptaki Deniz karakterinin düşüncelerini temel alarak yapmış.

Deniz'in de bir zamanlar - sözde- devrimci oluşu, zaman geçtikçe kendine devrimci diyenleri anlayamaması, bu yüzden de onlardan soğuması gibi durumlar da bunu kanıtlar nitelikte. Bu konu daha önce sitede de açıldı, asıl devrimcilik nedir diye. Devrimciliğin halkın genelde anladığı kavgalı dövüşlü kavramla uzaktan yakından alakası olmadığı, ilk devrimin zihinlerde olduğundan bahsedilmişti. Özellikle o gönderideki büyüklerime bu kitabı tavsiye ederim.

Kitapta genel olarak hüküm sürdüren bir hüzün havası vardı. Özellikle bu etmen de kitabı bana sevdiren etmenlerden biri oldu. Bu elbette ki zevklerle ilgili bir durum. Ben şahsen bu tür kitapları çok severim, kitaba belli bir ağırlık kazandırır çünkü hüzün kavramı. Ayrıca kitapta işlenilen aşk kavramını da çok beğendim. Tanımlamak gerekirse, bir tür 'hüzün yaşanması gerekilen aşk' idi bu. Ayrıntısına girmeyeceğim kitabı okuyacak olanlar ne dediğimi anlayacaklardır. Bu, normal aşk kavramlarından farklı; bir bilinçli uzaklaşma isteği içeriyor. Bana soracak olursanız bu gerçekten çok hoş bir aşk kavramı. Aşkın kavramları da kişiden kişiye farklılık gösterdiği için bana hoş gelen bu kavram kimilerine çok saçma gelebilir. Aşkın bu kavramına da şahit olmanızı öneririm.

Cihan ile Deniz'in aşk kavramından haberdar olmak için ve de bazı yanlış anlaşılmaların alternatif çözümlerini Aral'ın ağzından dinlemek istiyorsanız Şarkını Söylediğin Zaman'ı şiddetle öneririm.

Emine Vargılı, Kendi Gecesinde'yi inceledi.
 25 Eki 2015 · Kitabı okudu · 215 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnci Aral'ın okuduğum ilk kitabıydı, yorumlardan anladığım kadarıyla biraz geç kalmışım kendisini tanımakta. Akıcı bir kurgusuyla bir çırpıda okunabilen bir kitap gerçekten. Kurgunun aynı zamanda günümüz ve yakın tarihte geçmesi dönemin toplumsal tahlilini de dokunmalar yapıyor. Beni rahatsız eden tek nokta yazım yanlışlarının biraz fazla olmasıydı, ama konular netleştikçe yanlışları görmez oldum. Özetle; İnci Aral okunması gereken önemli yazarlarımızdan biri, çünkü romanlarında bir karakter yaratırken dönemin politik, ekonomik, toplumsal koşullarını bir bütün olarak ele alıp sizi o dönem içinde anlamlı bir yolculuğa çıkarıyor. Karagöz ve Hacivat tasvirinden yararlanılması ayrı bir güzellik katıyor kitaba. İyi okumalar.

Hatice Aydın, Yazma Büyüsü'ü inceledi.
22 Mar 19:30 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kitaptaki yazılar İnci Aral'ın dergilerde yayımlanmış yazılarından ve konuşmalarından derlenmiştir. Kitabın başındaki "okuyucuma mektup" kısmına bayıldım bana çok samimi geldi.

İnci Aral'a göre ''Neyi, neden yazacağımız sorusu başlangıçtır.'' Ve "Merak, iç görü, zengin bir hayal gücü de temel dinamiklerdir." Yani olmazsa olmazlardandır.

Yazmak Tanrısal bir vergi değildir, daha çok çabaya bağlıdır O'na göre ama bunu da inkar etmez.

Yazar nasıl olmalı?
Özgün olmalı, yazdıkları derin olmalı, kendinden önceki kaynaklardan beslenmeli, çok okumalı..

Aysel Turan, Kıran Resimleri'ni inceledi.
14 Mar 00:19 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

İnsanı derinden etkileyen kısa kısa hikayelerden oluşan kitap 1978 yılı Kahramanmaraş olaylarını, o günleri yaşayan çoğu kadın kahramanların dilinden anlatıyor. Oldukça sarstı beni. Maraş Katliamı, 19 Aralık ile 26 Aralık 1978'de Kahramanmaraş'ta meydana gelen Alevi vatandaşlarımıza yönelik katliam. Resmi rakamlara göre yedi gün süren olaylar sırasında 120 insan öldürüldü. Din adına yapılan bu katliamı hangi din kabul eder? Bizler bu topraklar üzerinde yüzyıllardır birlikte kardeşçe yaşamadık mı? Bizler "yaradılanı severim Yaradandan ötürü" düsturu ile büyümedik mi? İnsanın gözü nasıl döner de din adına Allah'ın asla kabul etmeyeceği böyle bir sapkınlığın içinde yer alır. İnanın aklım almadı. Biz ki "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" diyen bir peygamberin ümmeti isek komşu komşuya nasıl kıydı? Yaşananların üzerinden onca yıl geçmesine rağmen zulüm unutulmuyor sevgili dostlar. Sonuç olarak hepimize şu dünyadan bir avuç toprak kalacak altına girmek için. Kardeş gibi yaşamak varken kimler neden bizi birbirimize düşürmüş? Bu oyunlar hep oynandı bundan sonra da oynanacak maalesef. Bize düşen sadece sağduyulu olmak. O günleri merak edenler varsa her ne kadar kurgu da olsa yaşananlara dair fikir veriyor İnci Aral kitabı Kıran Resimleri'nde. İnci Aral ile yıllar önce Gaziantep'te tanıştım. Muhabirlik yaptığım dönemdi. Uzunca bir röportajın ardından sohbet etme imkanı da bulmuştum. Yazara hayranlığım o dönemden kalmadır.

mrtdgdvrn, Sevgili'yi inceledi.
22 Mar 14:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yılmaz Pütün diye nüfusta geçen ama Yılmaz Güney olarak bilinen ama Çirkin Kral diye tanıdığımız hayatındaki asi kişiliği ve siyasi görüşleriyle çalkantılı dönemlerinde hep yanında olan Sevgili ismini verdiği Fatoş Güney'le olan aşkını anlatan bir kitap.Ben burada Fatoş Güney'in fedakar sevecen sabırlı davranışlarına bayıldım.Bence Çirkin Kralın çektiği sıkıntılar içinde en büyük şansı sevgili dediği Fatoşu'dur.O da Frida Kahlo gibi erken yaşta 47 sinde öldü:

Ezgi Çakmak, Sevgili'yi inceledi.
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek kişilere dayanan ama edebi kurguya dayalı, içinde umudu ve sevgiyi barındıran bir roman. Gerçek hayattan alınan bir isim olarak Yılmaz Güney örnek alınmıştır kitapta ki adı Yavuz Günay aynı zamanda bu kitabı okurken olayları çok rahat betimliyorsunuz.

Eda kuzu, Kendi Gecesinde'yi inceledi.
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ilk okudugumda yadirgadigim , on yargili yaklastigim bi cok detayi , ilerledikce normal bulmaya basladigim bu kitapta yine de kabul edemedigim bazi kisimlar var.
Her ne kadar toplum dayatmalarindan uzak, ozgur dusunceler cercevesinden bakmaya calissamda bu kitapta, yinede toplumun bize algilattigi ve dayattigi dusuncelere kayitsiz kalamadigimi gordum.
Inci aral gercekten de bir cogumuzun asla tasvip etmeyecegi, simdiye kadar cogu kisinin tanik olmadigi ve de olmak istemedigi goruntuleri aklimizda canlandirirken bile tahammul edemedigimiz sahneleri , aslinda yanibasimizda varoldugunu gostererek birazda olsa tabularimizi yikmaya calismis gibi.
Kitapta surekli empati kurdurdu bana. Insanlari tercihlerine saygi duymamiz gerektigi kadar onlari anlayabilme sansi da tanimis sahsimca.
Ayrica kitabin basindan beri ana karakterler kadar vurgulanan hacivat ve karagozun de icinde bulundugumuz toplumsal durumumuzu cok iyi yansittigini dusunuyorum.
Inci aral guzel kitap yazmis. Okumak gerek.

ipekgibi, Sadakat'ı inceledi.
21 Nis 10:26 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sadakat..
Sözcük anlamı olarak /sağlam, güçlü ve içten bağlılık.
Kullanımı : yok . Belki nadir .
Bu kitabı bir solukta okuyup bitirdim çünkü her sayfasında sanki yasayan benmisim gibi güçlü bir nefret duydum . Her bir karaktere ayrı ayrı . Azra , deli gibi bencilce sevdiği Ferda , ve ihanetin dönüm noktası üçüncü kişi . Insan bazen vazgeçmeyi bilmeli. Sevgi zorla oldurturulmuyor . Ve ihanet bu kadar kolay kabullenilmemeli. Bencilce sevdiğini bir türlü bırakamayıp ihanetini kabullenip kendine olan saygısını yitirmek . Dedim ya her sayfasında beni çok yordu . Ben kızdım ben söylendim ama Ferda affetti . Lakin kitabın sonunu sevdiğimi söyleyebilirim . Işte orası yüreğime şu serpti . Yasasin mutsuz sonlar .

Rüyalar ölümsuz degil hicbir rüya sonsuza kadar sürmuyor.

Hacer, Şarkını Söylediğin Zaman'ı inceledi.
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Münir Nurettin Selçuk'un çok sevdiğim sultan-ı yegah makamındaki şarkısının adını görünce dayanamadım aldım kitabı. Ne iyi etmişim. Kitap da bu makamda zaten. İnceden inceye insanın içini acıtıyor.
Açıkçası biraz sıradışı bir aşk var kitapta. Cihan'ın Deniz'e duyduğu derin aşk. 12 eylül dönemi ve Deniz hareketli bir devrimci. Bu yüzden pek aşka ayıracak vakti yok. Cihan, Deniz'in tüm kaprislerine rağmen onu seven genç. Aradaki olaylara çok fazla girmek istemiyorum çok spoiler içerikli bir inceleme olur çünkü :)
Cihan'ın Deniz'e aşkı, Ayşe'nin Cihan'a aşkı... Bence okunmalı. Hatta bonus olarak da bu güzel kitabın üzerine şu güzelim şarkı mutlaka dinlenmeli...
https://www.youtube.com/watch?v=3M1BvWrxcco

Bütün İncelemeleri Göster