1000Kitap Logosu
İnci Aral
İnci Aral
İnci Aral

İnci Aral

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.5
1.586 Kişi
7bin
Okunma
438
Beğeni
18,3bin
Gösterim
Unvan
Türk Öykü ve Roman Yazarı
Doğum
Denizli, 1944
Yaşamı
İnci Aral, Türk öykü ve roman yazarı. 1944 yılında Denizli'de doğdu. Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitirdi. Altı öykü kitabı, altı romanı yayımlanmıştır. Yazar, 1992 yılında Ölü Erkek Kuşlar adlı romanı ile Yunus Nadi Ödülü'nü kazandı, 2002 yılında yayınlanan romanı Mor ile de Orhan Kemal Roman Armağanı'nı aldı. 1994'te yayımladığı Yeni Yalan Zamanlar, 2002'de yayımlanan Mor ve 2007'de yayımlanan Safran Sarı romanını Yeni Yalan Zamanlar başlıklı bir üçleme haline getirdi. Eserlerinde, bireylerin ekonomik, kültürel olgu ve değişimlerin etkisiyle biçimlenen ruh hallerini, toplumsal savrulma ve çözülmeleri, kadın erkek sorunlarını, iletişimsizliği, aşkın imkansızlığını anlatıyor ve sancılı varoluş durumlarını irdeliyor. Öykü ve Romanları; Fransa, Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde yayımlandı.
178 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
... 6 kısa öykü ve 1uzun öyküden oluşmakta.Ruh ve beden acılarını konulara değinmiş düşünce aleminde kendinizi sorguya çekeceğiniz kendi kendinize münazara edeceğiniz bir kitap... ....Benim favori öyküm Mehmet kaptan ... Adından anlaşılmak üzere "Uykusuzlar"gece olunca içimizde kendimizi sorguya çekip bir türlü içinden çıkamadığımız uykusuzluğumuzun yadsıması olmuş sanki... ....Kitap 7 öyküden ibaret •Mor Damga •Mehmet Kaptan •Karanfil Saksılarda •Karanlığa Kumru Nakışıdır •Ağrılı Kapısında Gecenin •Kıyıda •Güz Yaprağı .....İnci Aral güzel ifade şekli şiirsel anlatımıyla bütünleştirmiş etkilenmemek elde değil. ●"Tam kendini buluyorsun,dünyaya çıkıyorsun,yaşayacaksın,koydunsa bul!Yirmi yaşında ne anlar insan dünyadan"...● ●"Yaşamak bir serüvendir.Yaşamak tükenmektir.Ben birini aradım ve köklerim kuruyor şimdi.Yeniden yeşermeyeceğim"...● ....Her öyküde ayrı bir duyarlılık melonkoli hali Günümüz insanlarının ve bende dahil olmak üzere yaşayabileceğimiz duygusal savrulmaları anlatıyor..Okurken kehdi payımıza düşeni alıyoruz... ....İnci Aralın 7 ayrı öykü,7 ayrı yaşamları anlattığı bu kitabı seveceğinizi umarak tavsiye ediyorum... İyi okumalar diliyorum...
Uykusuzlar
6.8/10
· 101 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
44
neslihan
Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm'ü inceledi.
200 syf.
·
10 günde
·
10/10 puan
Bu kitap İnci Aral ile tanışma kitabımdı.Ve onca kitap okumuş bir insan olarak onunla ilk tanışmamın bu kadar geç olması üzüldüğüm bir durumdur.Olsun geç olsun da güç olmasın demişler.Sara ve Simden ile beraber iki kadının,bir anne ve kızın birbirinin hayatlarında aynı anda var ve yok olmalarının hikayesi...Yazarımız okuduğum çoğu kitabında olduğu gibi bu kitabında da kadın olmanın farklı yaşlardaki evrelerini oldukça etkileyici bir şekilde işlemiş.Konu olarak sıradan sayılabilecek evlilik,anne olma,evlat olma gibi konuları işlese de heyecan ve merak dozunu düşürmeden ilerlemeyi başaran bir kitap olmuş.İnsanı yormayan ama basit de sayılamayacak o güzel üslubuyla beni kendine çekmeyi başardı.Ayrıca sakin bir kafayla okunduğunda insana nefes aldıran durup biraz düşündürebilen nadide bir kitap.Okumaktan pişman olmadığım eserlerden biriydi.
Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
fadimental
Yeşil'i inceledi.
368 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Daha çok Zkuşagı kitaplarını andıran fazlaca da derine inmeyen denememi romanmı diye düşündüren kitap.Yazarın emeği var ortada fakat donanımlı bir eser değil konudan konuya geçişleri insana hep yarım kalmış hissi veriyor.
Yeşil
6.2/10
· 290 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6