İsmail Kara

Yazar 8,8/10 · 10 Oy · 29 kitap · 18 okunma ·  17 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

17 okur beğendi.
10 puanlama · 74 alıntı
0 haber · 1.493 gösterim
18 okur kitaplarını okudu.
81 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
5 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

İsmail Kara'nın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

İsmail Kara'nın Biyografisi

2 Şubat 1955 tarihinde Güneyce/Rize’de doğdu. Güneyce İlkokulu’nu bitirdikten (1965) sonra babasından hafızlığını yaptı (1965-67). İstanbul İmam Hatip Okulu’nu (1973), fark derslerini vererek Rize Lisesi’ni (1973); İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nü (1977); İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi (1986). Dergâh Yayınları’nda editörlük, yayın yöneticiliği yaptı; Fikir ve Sanatta Hareket, Dergâh dergileri ile Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi’nin yayınına katıldı (1977-95). 1980-95 yılları arasında Sainte Pulcherie Fransız Kız Ortaokulu’nda (İstanbul - Taksim) Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Dersi öğretmenliği yaptı.

İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “İslâmcılara Göre Meşrutiyet İdaresi 1908-1914” başlıklı teziyle siyaset bilimi doktoru oldu (1993). Ekim 1995’te öğretim görevlisi olarak M. Ü. İlahiyat Fakültesi’ne tayin edildi. Kasım 2000’de Türk-İslâm Düşüncesi Tarihi doçenti, Haziran 2006’da İslâm Felsefesi profesörü oldu. Halen aynı fakültede İslâm Felsefesi anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Çalışma alanı çağdaş Türk düşüncesi ve çağdaş İslâm düşüncesidir.

İsmail Kara'nın Kitapları Kitap Ekle

5. İradenin Davası (Devlet ve Demokrasi)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
7. İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz (Şerh ve Haşiye Meselesine Dair Birkaç Not)
9,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
11. Osmanlı Ansiklopedisi (Tarih, Medeniyet, Kültür - 7 Cilt Takım)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
14. Güneyce - Rize Sözlüğü (Bir Doğu Karadeniz Köyünün Hafızası ve Natıkası)
0,0/ 10  (0 Oy)
16. Sâz ü Söz Arasında (Ciuçen Tanrıkorur'un Hatıraları)
0,0/ 10  (0 Oy)
17. Hanya / Girit Mevlevîhânesi (Şeyh Ailesi - Müştemilatı Vakfiyesi - Mübadelesi)
0,0/ 10  (0 Oy)
20. Din ile Modernleşme Arasında (Çağdaş Türk Düşüncesinin Meseleleri)
0,0/ 10  (0 Oy)
Bütün Kitapları Göster
Yogumiyeci, bir alıntı ekledi.
17 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Laiklik aynı zamanda bir inanç, bir bilgi kaynağı, bir otorite biçimi, bir yaşam tarzı, bir dünya görüşü olan dini bütün unsurlarıyla ortadan kaldırmak, en azından yerinden etmek, zayıflatmak, dinin unsurlarının birbirleriyle olan irtibatlarını koparmak, değiştirmek ve netice itibariyle onun tahtına oturmak, yerine geçmek isteyen dindışı, din karşıtı bir ideolojidir. Hatta bir ''Din''dir.

Cumhuriyet Türkiyesi'nde Bir Mesele Olarak İslam 2, İsmail Kara (Sayfa 49)Cumhuriyet Türkiyesi'nde Bir Mesele Olarak İslam 2, İsmail Kara (Sayfa 49)
Yogumiyeci, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Laikliğin Tezahür Biçimleri
Türk laikliği, dini otorite makamlarını ve ulema-şeyhler başta olmak üzere temsilci/otorite kişileri ve kurumları hedef aldığı kadar, belki onlardan daha fazla doğrudan doğruya din ve kaynak anlayışını (Kur'an ve sünnet tasavvurunu, klasik kaynakların değerini) farklılaştırmayı, halk Müslümanlığını, yani anlaşılan, içselleştirilen ve yaşanan, bu yüzden derin kökleri ve yaygınlığı olan -belki yeteri kadar bilinmeyen ve doğru anlaşılmayan- Müslümanlığı, maneviyatı, mukaddesatı, başka bir deyişle dinin kişilik oluşturan esaslarını ve tezahürlerini hedef almış ve ''anlamadan okumak, mevzu hadis, hurafe, batıl inanç, esli kültürlerden İslama dahil olan unsurlar, israiliyat, gayrımedenilik, çağdışılık'' edebiyatı üzerinden onu bastırmak ve dönüştürmek istemiştir.

Cumhuriyet Türkiyesi'nde Bir Mesele Olarak İslam 2, İsmail Kara (Sayfa 61)Cumhuriyet Türkiyesi'nde Bir Mesele Olarak İslam 2, İsmail Kara (Sayfa 61)
Şah Şkr, bir alıntı ekledi.
21 Eki 2015

Ruhumuzda barınan çocuğa kulak verirsek, gözlerimiz yeniden parlayacaktır...

Son Adres, İsmail KaraSon Adres, İsmail Kara
erkam, bir alıntı ekledi.
21 Nis 23:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayat sadece arkaya bakarak anlaşılır ama sadece ileriye bakarak yaşanır. (S.Kierkegaard)

İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz, İsmail Kara (Sayfa 105)İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz, İsmail Kara (Sayfa 105)
Şah Şkr, bir alıntı ekledi.
21 Eki 2015

Her insan, kendisi için iyi bir derstir, elverir ki kendini yakından görme, içine gidebilme ve seyrüsefer esnasında sonuçlar çıkarabilme yetisi ve cesaretine sahip olabilsin.

Son Adres, İsmail KaraSon Adres, İsmail Kara
Süheyl Karakaya, bir alıntı ekledi.
05 Ağu 2017

Le monde est a nous
Asalet sahibinin en bariz vasıflarından biri kendisine başkasının yer tayin etmesine karşı çıkması, tayin edilen bir yeri kazanç saymayıp peşinen reddetmesidir.

Aramakla Bulunmaz, İsmail Kara (Sayfa 214)Aramakla Bulunmaz, İsmail Kara (Sayfa 214)
erkam, bir alıntı ekledi.
 21 Nis 23:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlim olsun da bilmesin, tarih olsun da hatırlamasın; olacak şey midir bu? Evet öyledir, ilim her şeyi bilmez, tarih her şeyi hatırlamaz. Gelişigüzel şeyleri veya önümüze getirilenleri değil de bir şeyleri bilmek ve hatırlamak için bir iradenin, bir davanın ve iddianın, bir hayat tarzı arayışının kuvvetli bir unsur olarak devreye girmesi lazım.

İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz, İsmail Kara (Sayfa 214)İlim Bilmez Tarih Hatırlamaz, İsmail Kara (Sayfa 214)
Şah Şkr, bir alıntı ekledi.
21 Eki 2015

Yüreğindeki çocukla küsmek; yaşamın son, yaşayan bir ölüye dönüşmenin ilk mertebesidir.

Son Adres, İsmail KaraSon Adres, İsmail Kara
Şah Şkr, bir alıntı ekledi.
21 Eki 2015

Yerin altındakilerin ah çektikleri için yerin üstündekiler birbirlerini yedi; yemekte.

Son Adres, İsmail KaraSon Adres, İsmail Kara
Süheyl Karakaya, bir alıntı ekledi.
 05 Ağu 2017

Babanzade Ahmet Naim
1933 Üniversite reformuyla tasfiye edilenler arasında 1911'den beri Darülfünûn felsefe grubu hocası olan Ahmet Naim Bey de vardı. Fakat Buhârî muhtasarı Tecrid-i Sarîh tercümesi ve şerhi gibi büyük ve muhalled bir işle iştigâl ediyor oluşu bu tasfiyeyi muhtemelen gözünde küçültmüştü. Çok az insana nasip olacak bir işin, bir mazhariyetin dünyasında yaşıyordu.

Tercüme "hasta namazı" bölümüne gelmişti. Kendisi de hasta idi, kalp rahatsızlıkları gittikçe daha fazla kendini hissettiriyordu. Hadisin "[Efendimiz] (s.a.v) sonra ikinci rekatta da evvelkisi gibi yapardı" kısmını tercüme etti, muhtemelen öğle namazının geçmekte olduğunu farketti, metnin tercümesini tamamlamadan kalktı ve namaza durdu, ikinci rekâtın secdesinde de teslim-i ruh etti.
(14 Ağustos 1934, Pazartesi)

(...)

Âkif diyâr-ı gurbette en yakın dostu Babanzâde'nin vefat haberini aldıktan sonra Şerif Muhidddin (Targan)'a yazdığı mektupta, "Naim'in vefâtı beni çok sarstı; hânümânım yıkılmış da ben altında kalmışım sandım." demiş.

Bunu biliyoruz ve fakat yıllar önce ona ithaf ettiği şiirin secde ile başlayıp secde ile bitmiş olması "kehanet"ine (kendisinin) ne dediğini bilmiyoruz.

Aramakla Bulunmaz, İsmail Kara (Sayfa 12)Aramakla Bulunmaz, İsmail Kara (Sayfa 12)
Bütün Alıntıları Göster
Ekrem Özkara, Mızraklı İlmihâl'i inceledi.
04 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Müslüman bir insanın bilmesi gereken bilgileri içeren
bir kitap " Mızraklı İlmihal ".
Halkımız arasında meşhur olan bu kitabı Yazar İsmail Kara aslına uygun kalarak daha akıcı hale getirmiş.Bazı bölümlerinde ise parantez içerisinde günümüz Türkçe kelime karşılığını yazarak okuyucuya sunmuş.Deyim yerindeyse Müslüman olan kişilerin A dan Z ye bilmesi gereken konular özet halinde fakat ayrıntıya gidilmeden anlatılmış.Tavsiye eder ve iyi okumalar dilerim.

Süheyl Karakaya, Aramakla Bulunmaz'ı inceledi.
05 Ağu 2017 · Kitabı okumadı · 7/10 puan

İnternette Holywood aktörü Kevin Bacon için https://oracleofbacon.org diye bir site yapılmış. Kevin Bacon o kadar çok filmde yer alıyor ki aklınıza gelen herhangi bir ünlü ile ya aynı filmde rol almış ya da o filmde rol alan biriyle başka bir filmde rol almış oluyor. Silsile bir şekilde bağlanıyor hâsılı. İşte bu algoritma bence İsmail Kara için de çalıştırılabilir. Son 50 yıl içerisinde yapılmış güzel bir çalışma varsa ya İsmail Kara'nın kendisi ya öğrencileri ya da yakınları bir şekilde o işin içinde bulunuyor. İşte bu kitap da öyle bir ilişkinin mahsulü.

Kitabın adı Mustafa Kutlu'nun ricâsıyla değiştirilmiş ve bu hâlini almış. Kuşeyri Risâlesi'nden bir kelâm-ı kibâr. Kitap toplamda üç bölümden oluşuyor ve hemen hepsi fiili veya nazari bir arayışın hikayesinden bahsediyor. Kitapta bu hikayelerin içinde bulunan şahıslardan bazıları sırasıyla: Babanzâde Ahmed Nâim, Yahya Kemal, Şemsettin Sami, Rıza Tevfik, Tevfik Fikret, Ferid Kam, Mehmed Akif ve İsmet Özel.

Her bölüm ilgilisinin özel alakasına göre farklı heyecanlar yaratabilir. Ben en çok Fikret hakkındaki iki yazıyı beğendim ve alıntılarını siteye eklemiştim. Akif'in dostuna mektuplarındaki üslûbu ise eşsizdi. Ancak ansiklopedi serüvenimiz kısmından alıntı yapmak yerine kendim özetlemeyi tercih ettim. Kitap "arayanlara" tavsiye edilir. Ancak bilinmeli ki "aramakla bulunmaz ve fakat bulanlar yalnız arayanlardır."

***

"Ansiklopedikerin Neden Bitmediğine ve Son Dönem Türk Büyüklerine Dair Bir Kaç Talikat"

Bu bölümde akîm kalmış ansiklopedi yahut alternatif tabiriyle dâiret'ül mâarif teşebbüsleri ele alınyor.

İlki Ali Suavi. Sene 1870. Tek başına biner sayfadan 10 cilt çıkarmak istiyor. Tahmini bitiş süresi: 26 yıl. Sonuç: Çıkarılabilen yalnız 1 cilt.

Ardından Emrullah Efendi geliyor. Bu sefer Muhit'ul Maarif adıyla hedef 15 cilde çıkmıştır. Bir "at" maddesi varki 100 sayfayı aşıyor. Sonuç: Yine 1 cilt.

Bir ara Rıza Tevfik böyle şey olur mu?!
Tek kişi nasıl bu kadar şey yazsın?
diye veryansın ediyor. Sonra 6 cilt olarak planladığı "mufassal" kamus-ı felsefeden 1 cilt kadar yazabiliyor.

İsmail Kara işte bu ateşli büyük Türklerin safdilliğini eleştiriyor. Tarihten ders alalım diyor. Bir iş yapınca en mükemmelini yapmak demek en tafsilatlısını yapmak demek değildir. Mutlaka kapsam sınırlandırılmalı, yeteneklere/imkanlara göre yola çıkılmalı.

Tüm bunların yanında diğer büyük Türklerden çok farklı bir adam geliyor: Şemsettin Sami. En büyük farkı, elini attığı işi eksik/gedik bir şekilde tamama erdirme muvaffakiyeti.

Fransızca'dan Türkçe'ye Türkçe'den Fransızca'ya olmak üzere hazırladığı kamus hakkında söyledikleri neden farklı olduğunu ortaya koyuyor. Diyor ki mealen, memleketimizin Fransızca sözlük ihtiyacını gidermek üzere yola çıktık, 1 senede tamamladık, çok şükür rağbet de gördük üç/dört baskı yaptık. (bugün için bu rakam 20-30. baskıya denktir)

Normalde Batı'da bir yazarın böyle bir eseri tuttu mu, ömrünün geri kalanını bu eserin tamamlanmasına, mükemmelleştirilmesine ayırır. Oysa ben Kamus-ı Fransevi bitince hemen 6 yılımı alacak Kamus-ı A'lam'a başlamıştım bile. Çünkü memleketin böyle bir bilgi kaynağına ihtiyacı vardı. O yüzden ne Kamus-ı Fransevi'nin Larousse'u (Ünlü Larousse sözlük yazarını kastediyor) ne de Kamus-ı Alam'ın Bouillet'i olabildim."

İsmail Kara da Şemseddin Sami'ye diyor ki ataların yolunu terketmişsin de bu kadar da terketmeseydin! Bari bir iki eksik eser bıraksaydın! Allah hepsinden razı olsun.

Beelo, Türkiye'de İslamcılık Düşüncesi 1'i inceledi.
03 Tem 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

İslâmcılık düşüncesi nedir, hangi coğrafyada doğmuştur, bu topraklara nasıl ve kimler aracılığıyla girmiştir? Kitabın girişi bu soruların kısa ama doyurucu cevaplarından oluşuyor. Sonrasındaysa her ismin kısaca hayatı, eserleri ve eserlerinden kesitlere yer vermiş İsmail Hoca. İlgili ismin İslâmcılık bağlamındaki görüşlerinin açık ve ön planda olduğu yazıları tercih etmiş. Böylece o ismin İslâmcılığı niçin seçtiğini ve ondan ne beklediğini kendi kaleminden öğrenmiş oluyorsunuz. Türkiye'de İslâmcılığı merak edenlerin, bu konuda düşünmek isteyenlerin, buradaki isimler hakkında bir iddiası olanların mutlaka okuması gereken bir kitap.
İsmail Hoca titiz ve temiz bir çalışmaya imza atmış, bunu her sayfada hissedeceksiniz, iyi okumalar..