Jack Weatherford

Jack Weatherford

Yazar
9.4/10
7 Kişi
·
9
Okunma
·
4
Beğeni
·
607
Gösterim
Adı:
Jack Weatherford
Tam adı:
Jack McIver Weatherford
Unvan:
Amerikalı Akademisyen, Yazar
Jack Weatherford
Profesör
Doğum: Columbia, Güney Karolina, ABD
Eğitim: Kaliforniya Üniversitesi, Duke Üniversitesi, Güney Karolina Üniversitesi
Cengiz Han'ın gençliğinde şekillenen dost ve düşman edinme yeteneği, yaşamı boyunca sürdü ve karakterinin belirgin özelliği haline geldi.
Cengiz Han, bir şehri almadan önce psikolojik saldırı hazırlar ve halka iki şekilde yaklaşırdı. Sınır dışındaki ahaliye cömert kuşatma şartları önerirdi. Bu şartları kabul edip Moğollara katılanlara büyük hoşgörü gösterilirdi. İranlı tarihçinin sözleriyle "onlara boyun eğerek teslim olan herkes güvendeydi ve şiddetin yarattığı terör ve rezillikten kurtulurdu." Tekliflerini geri çevirenlerse görülmemiş bir zulme maruz kalırdı.
Moğollar eski ve parlak bir tarihe sahip değillerdi. Küçük hayvanları avlamak için kurtlarla yarışan ve ellerine fırsat geçtiğinde bozkırın çobanlarından hayvan ve kadın çalan leş kargaları olarak görülüyorlardı.
Torunları Rusya, Türkiye ve Hindistan'dan Çin ve İran'a kadar birçok küçük imparatorluğu ve ülkeyi yönetmeye devam etti. Han, imparator, sultan, kral, şah, emir ve Dalai Lama gibi farklı unvanlar aldılar.
Her ne kadar Moğollar "savaşmak için can atan" bir topluluk olsalar da, bu kadar ilerlemelerinin nedeni boş zamanlarını felsefeye ayırmalarıydı.
Cengiz Han'ın inşa ettiği tek kalıcı yapı, köprülerdi. Her ne kadar fetihleri sırasında kaleleri, hisarları, şehirleri veya duvarları yıkıp geçtiyse de, büyük olasılıkla tarihteki tüm yöneticilerden daha fazla köprü inşa etmiştir.
Cengiz Han'ın hüküm süren son torunu Buhara emiri Âlim Han, Sovyet Devrimi'nin etkisiyle 1920 yılında tahttan indirilene kadar Özbekistan'da iktidarda kaldı.
● Kadınların satılmasını ve zinayı yasakladı.

● Hayvan hırsızlığını önemli bir suç ilan etti.

● Herhangi bir mal, para veya hayvan bulup da sahibine vermeyen kişiler hırsız kabul edildi. Hırsızlığın cezası ise ölümdü.
İyi bir tarih araştırması. Bir kaç çadırdan oluşan Moğol kabilesinin Cengiz sayesinde kıtalara nasıl ne mantıkla hükmettiğini örneklerle açıklamalarla gayet güzel anlatmış. Moğolların genişleyen yapısında Cengiz sayesinde farklı kültürlerle, bilimle ve dinlerle nasıl harmanlandığını, yönetimde nasıl başarılı olduklarını tarafsız ve yerinde inceleyerek anlatmış.
Cengiz Han’ın hayatını ve Moğol imparatorluğunu(Kuruluş, Yükseliş ve Çöküş) konu alan bir eser. Genelde Tarih derslerinde bizlere söylenen “Barbar Bir Millet” kavramını tamamiyle yıkan aksine bilme, ilme, dine, savaş teknikleri ve teknolojilerine önem veren, ideolojik çözümlerden çok pragmatik çözümler bulan imparatorluktan bahsediliyor. Uzunca ve titiz bir emek sonucu ortaya çıkan bu kitap kesinlikle okumaya değer.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jack Weatherford
Tam adı:
Jack McIver Weatherford
Unvan:
Amerikalı Akademisyen, Yazar
Jack Weatherford
Profesör
Doğum: Columbia, Güney Karolina, ABD
Eğitim: Kaliforniya Üniversitesi, Duke Üniversitesi, Güney Karolina Üniversitesi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.