Jennifer E. Smith

Jennifer E. Smith

6.4/10
79 Kişi
·
203
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.585
Gösterim
Adı:
Jennifer E. Smith
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Chicago, IL, Amerika Birleşik Devletleri
İskoçya St Andrews Üniversitesi'nden yaratıcı yazarlık alanında yüksek lisans derecesini aldı ve çalışması otuz dilde tercüme edilmiştir.
Belki birilerini hayatlarından çekip alabilir, onları tamamen farklı bir yerin ortasına bırakabilirsiniz ve o zaman tamamen farklı birileri gibi görünebilirler. Ama böyle bir durumda bile onlar aslında değişmezler..
Bir evi boyamak, içindeki eşyaların da farklı olduğu anlamına gelmezdi. Aynı şey insanlar için de geçerliydi. Derinlerde, çok derinlerde, nerede olurlarsa olsunlar hâlâ aynı olurlardı değil mi??
Tamamen yeni bir başlangıç diye bir şey yoktur. Yeni olan her şey eski olanın peşinden gelir ve her başlangıç bir şeyin sonuna mal olur..
Bir romanın daha sonuna gelmiş bulundum. Konusu,kapağı ve ismi bakımından ilgi çekiciydi.Bu yazarın okuduğum ilk kitabıydı.Beklentimi tam olarak karşıladı mı emin değilim ancak akıcıydı.

× Asansörde karşılaştıkları günün akşamında hayallerinden bahsederek derin bir uykuya dalan Owen ve Lucy,ailelerinin işi dolayısıyla dünyanın farklı yerlerine savrulurlar. Birkaç kez iletişime geçen ikilinin hikayesini anlatır bu kitap.

× Sürükleyici ve insanda merak uyandıran bir kitap ama herkes kadar sevmedim ben. Ana kahramanlarımız Lucy ve Owen olmasına rağmen onlar dışında her yeri okuduk gibi geldi.Bence aşktan ziyade bir yolculuk öyküsü. Etkilenmedim ama okuyamama döneminden sizi çıkarabilecek bir kitap. Vakit geçirmek için okunabilir ama listenizin en başına yazmanıza pek gerek yok diye düşünüyorum.
Bir yağmur damlası seni seviyorum anlamını taşısaydı ve sen bana seni ne kadar sevdiğimi soracak olsaydın inan ki bir tanem her gün yağmur yağardı
Kitap güzeldi ama yıllar sonra tekrar hatırlayabileceğim kadar etkili değildi.
Kitapta yazar sade bir dil kullanmış ve çok fazla betimleme yapmış. Kitabın konusuna gelirsek eğer; Lucy adında bir kız ile Owen adında bir genç tesadüf eseri birlikte asansörde kapalı kalırlar. Daha sonra asansörden çıktıklarında Owen Lucy'yi apartmandaki çatıya götürüp yıldızları gösterir. Aralarındaki ilişki böyle başlar.
Size yoğun olarak önermesemde, okuyabileceğiniz bir kitap...
Çerezlik bir kitap olsada çok sevdiğim bir kitap olmadı. Kitapta saçma bulduğum çok şey oldu asansörde hiç tanımadığı bir çocukla kalıp kurtulduklarinda bile geceyi birlikte geçiriyor olmaları dahası iki gun sonra ikisi aynı anda taşınıyorlar fakat birbirleriyle vakit geçirmeden falan aşık olup kartpostal yolluyla iletişim kuruyorlar. Konuyu fazlahızlı işlemeyip karakterlerimiz vakit gecirselerdi yine daha mantıklı olabilirdi. Kitabin beni sevdiren tek kismi kartpostal olayı diyebilirim. Bu kitaptan sonra kartpostal biriktirmeye başlayacağım
Yeni başladım bu kitaba. Oldukça akıcı olması son zamanlarda kitap okumakta zorluk çektiğim için çok iyi oldu. Kapağı açtım ve hoop aktı gitti. Henüz bitmedi ama olsun. Okumaya devam. Kitabın konusu da güzel. New York'ta yaşayan iki genç; Lucy ve Owen bir gün şehirde elektriklerin kesilmesiyle yaşadıkları apartmanın asansöründe mahsur kalırlar. Ve sonrasında bazı olaylar gelişiiiir..
Kitabı halen okuyorum, sonunda ne olacağını merak ediyorum. Sürekli bu tarz kitapları okumaktan hoşlanmasam da arada böyle kitap okumak hem okuma hızımızı arttırıyor, hem hayal gücümüze hitap edip, empati yeteneğini geliştiriyor. En güzel tarafıysa eğleniyorsunuz okurken. Sık sık böyle kitaplar okumuyorum , kitap okumak için kitap okumak bana göre değil. Ben daha çok bilgilenmek için kitap okuyorum. Bi söz var; 1 kitap okuduğunda her şeyi bildiğini sanırsın ama kitap okuma sayın arttıkça aslında hiçbir şey bilmediğini fark ediyor insan. Bende öyleyim. Daha çok bilgilenmek için okuyorum. Ama üst üste klasik ya da bilgi veren romanları okuyunca insanda haliyle bunalıyor. İşte tam böyle zamanlarda dereye distopyalar, ütopik romanlar, aşk romanları( ki benim en sevdiğim) fantastik romanlar ve daha nice değişik tür romanlar devreye giriyor. Her kitap okuyuşumda kitaplar iyi ki var diyorum. Kitapsız bir dünya düşünemiyorum. Öyle ki elektronik kitap bile okumuyorum çok zor durumda kalmayınca. Kitap fotoğrafı görmek bile mutlu eder mi bir insanı? Ben çok mutlu oluyorum. Hobi falan değil bu. Resmen farklı bir dünya. Hala kitap okumayan insanlar gördükçe onları teşvik etmeye çalışıyorum. Umarım başarılı olabiliyorumdur. Kitaplı ve musmutlu günler.. Okumalar bitmesin temennisiyle, sevgiyle kalın!
Böyle kitapları okuduktan sonra gençlik romanlarına olan takıntım artıyor. :)
Çok samimi, sevimli ve her sayfada yüzümü güldürecek detaylar bulabildiğim bir öyküydü. İnsan görüşmese de bazı insanları tanıdığını hissedebiliyor ve bu insanlar benim için genelde yazarlar oluyor. Adından başka hiçbir şey bilmiyorum ama bu kitabın ardından yeni bir dost edinmiş gibi hissetmekten kendimi alamıyorum.
Kitapta sizinle paylaşabileceğim cok güzel kısımlar vardı ama okurken ara vermek içimden gelmediği için bir kısmını paylaşamadım. Ve yazarın -ki bildiğim ve bu şekilde öven ikinci yazar- Dickens'dan bahsediş şekli ve alıntıları da çok hoştu.
Demem o ki kaplanıp en sevdiklerimin olduğu rafa koyabileceğim bir kitabım daha oldu. :)
Önerilere bakarak bu kitaba basladim uzun zamandir adam akilli bi kitap gecmemisti elime ama buda adam akilli olmayan kitaplardan biri oldu. Okumus oldugum 351 sayfanin hepsi bosa gitti. Uzgunum Junnifer E. Smith kitap bitince kusasim geldi
Novella yayınlarının kitaplarını severek okurum genellikle, ancak bu kitabı benim için tamamen hayal kırıklığına sebep oldu. Sayfalarca diyalogsuz betimlemeler, duygu tasvirleri, gereksiz uzatılmış hayali düşünceler içinde yorucu bir okunması vardı. Hiç merak ettirmeyen konu akışı ve olay örgüsü ki aslında olay filan da yok sadece taşınmalar, yer ve mekan tasvirleri var. İki lise son sınıf öğrencisinin, hikayesi . Artı anlam bozukluğu olan cümleler öyle fazlaydı ki Çeviri mi kötü yoksa kitabın kendisi mi kötü bilemedim. Vasat bir roman, atlayarak okudum sırf bitirmiş olmak için
Birisi gelip bana Jennifer E. Smith bir kitap yazacak ve sen o kitaptan nefret edeceksin deseydi yüzüne gülerdim. Şimdiyse içim hayal kırıklığıyla dolu. Gerçekten böyle bir kitabın yazılmış olmasına inanamıyorum.

Dili her zamanki gibiydi. Konu, karakterler,  gidişat hep o alıştığım Jennifer havasındaydı ama öyle anlamsız bir kitap ki okuduğum için pişmanlık duyuyorum.

Yazarın vermek istediği bir mesaj olduğuna inanmayı reddediyorum. Burada geçen aşk anlayışının gerçekliğine inanmıyorum. Ve kesinlikle kitabı tavsiye etmiyorum. 255 sayfa deyip geçmeyin, gözlerinize yazık.
Kitabın kapağı, tasarımı ve konusu gerçekten hoşuma gitti. Tek sorun çeviriydi. Cümlelerin bir kısmı o kadar anlamsızdı ve yazımda o kadar çok hata vardı ki zihnim bu yanlışlıkları düzeltmek için çırpınırken kitabı okumak yoruyordu. Fakat bir şekilde yazarın üslubu ve düşünme şekli kitaba bağlanmamı sağladı. Zaman, mekan ve mesafelerle ilgili gerçekten farklı bir algısı var. Hatta sanki çoğu insanın ortak fikre sahip olduğu bu kavramlara karşı görüş geliştirmiş gibi hissettim. Diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jennifer E. Smith
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Chicago, IL, Amerika Birleşik Devletleri
İskoçya St Andrews Üniversitesi'nden yaratıcı yazarlık alanında yüksek lisans derecesini aldı ve çalışması otuz dilde tercüme edilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 203 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.