Jennifer Weiner

Jennifer Weiner

Yazar
6.6/10
36 Kişi
·
67
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.045
Gösterim
Adı:
Jennifer Weiner
Unvan:
Yazar
Doğum:
Amerika, 1970
1970 yılında Amerika'da doğdu. Eğitimini Princeton Üniversitesi'nde tamamladı. Kitapları hem dizi hem de sinema filmi olarak senaryolaştırıldı. Yazar, ailesiyle birlikte Philadelphia'da yaşamaktadır.
I want to live in a world where people are judged by who they are instead of what size they wear.

İnsanların kaç beden giydikleri yerine kim olduklarıyla yargılandıkları bir dünyada yaşamak istiyorum.
“I've learned that some broken things stay broken, and I've learned that you can get through bad times and keep looking for better ones, as long as you have people who love you.”

Şunu öğrendim; bazı kırık şeyler kırık kalır ve şunu öğrendim, kötü zamanlardan geçebilirsiniz, sizi seven insanlar olduğu sürece daha iyi olanları aramaya devam edin.
İlk kez bir incelemeyi (ya da incelememsi, artık siz nasıl tahayyül ederseniz) yazarken son derece rahatım. Nasıl olsa birçoğunuz bu kitabı okumayacaksınız, dolayısıyla fazla ayrıntı vermişim, kitabı fazla belli etmişim, keyfini kaçırmışım yok.

Yaşasın özgür yazmak deyip başlıyorum.

Baş kadın kahramanımız bir gazeteci. Adı Candace Shapiro (bunu tekrar baktım kitaptan, itiraf ediyorum). Philadelhia’da yaşıyor. Başarılı, akıllı ve belki de akıllı olduğunu göstermek için biraz da alaycı (bu kısım tahmindir). Küçük bir arkadaş grubu, sevecen bir annesi ve bir de faresi var. Fakat gün be gün kilolarıyla başı derde girmektedir. Yani kendisi ‘şişkodur’. Ayrıca babasının çocukken onları terk etmiş olması ilişkilerine olumsuz etki etmektedir.

Bana mı denk geliyor bilmiyorum; bu, ecnebilerin romanlarında sık sık babanın evi ve eşini daha çocukları bile küçükken terk etmesine rastlıyorum. Onlarda ata sporu olsa gerek.

Devam ediyorum;

Bir gün bir dergi makalesinde eski erkek arkadaşı tarafından yazılmış ‘büyük beden bir kadını sevmek’ adlı bir makale okur. Makalede adı ‘C’ olarak kısaltılmıştır. Önce sinirlenir çünkü küçük düşürüldüğünü ve eski sevgilisinden bir açıklama istemesi gerektiğini düşünür. Fakat sonra, siniri yatışınca en iyisinin bu olayın aralarında kalması gerektiği fikrine varır.

Birkaç hafta sonra eski sevgilisinin babasının öldüğünü öğrenir ve baş sağlığı dilemek için cenazeye katılır. Eski sevgilisiyle aralarını tekrar yapma peşindedir. Fakat çok beklediği gibi gitmez. Karşılaşmalarının sonu yatakta bitmiştir fakat onun planladığı gibi bir başlangıç yerine eski sevgilisinin tekrar görüşmeye başlamak istemediğini çünkü başka biriyle görüştüğünü öğrenir. Artık eski sevgilisini unutmaya çalışmaktan başka çare yoktur.

Hayatını yeniden düzenlemeye ve zayıflama programlarına katılmaya karar verir. Zaten gazeteci olan kadın kahramanımız hayatını daha eğlenceli kılmak adına senaryo yazmaya başlar. Hollywood yapımcılarından biriyle röportaj yaparken senaryosunu vermeye karar verir. Ayrıca devam ettiği kilo verme programında doktoru ona programa katılamayacağını söyler. Başta şaşırmasına rağmen, asıl büyük şaşkınlık doktorunun hamile olduğunu söylemesiyle olur. (Bomba sürprizi patlatmış oldum.)

Candace, bu bebeğin ancak eski sevgilisinin babasının cenazesi günü olmuş olabileceğini anlar ve kürtaj konusunu düşünmeye başlar. Sonra eski sevgiliye söyleyip söylememe konusunu değerlendir ve bir not yazıp gönderir. Eğer bu bebekle ilgili sürece katılmak istiyorsa konuşmaları gerektiğini belirtir. Fakat hiçbir yanıt gelmez. O da bebeği yalnız bir anne olarak büyütme kararı alır. Sonra Hollywood yapımcısına verdiği senaryonun beğenildiği ve filmle ilgili sürece katılması için Hollywood’a gitmesi gerektiğini öğrenir. Bebek büyümekte ve bebeğin gelişiyle ilgili mutlu bir heyecan yaşamaktadır. Bavulunu toplar ve Hollywood’a gider. Orada adeta bir rüyayı yaşamıştır. Harika partilere katılmış, hayran olduğu yıldızlarla konuşmuştur. Birkaç hafta sonra evine döner.

Burada keseyim artık. Neredeyse kitabın özetini çıkarmış gibi oldum. Yok yok, daha devamı var okumak isteyenler için.
Şimdi gelelim kitapla ilgili düşüncelerime. Okumaktan pişman değilim. Okumasaydım da olurdu ama. Sanırım bunlar çok yuvarlak cümleler oldu. İşin açıkçası 2001 yılı basımı olan bu kitap konusuyla artık alışık olduğumuz şeylerden fazlası olmadı. Belki o tarihte okumuş olsam daha çok şey ifade edebilirdi bilemiyorum. Fakat yine de büyük bir emek var. Yazara hakkını teslim etmek istiyorum. İlgisini çekmiş olanlara iyi okumalar dilerim.
Aslında kitaba daha yüksek bir puan vermek isterdim ama kitabın adı ve kapağı tam anlamıyla edebiyatı ayaklar altına alıyor. Kitap aslında anlattıkları itibariyle çoğu insana ilham kaynağı olabilir. Fakat kapak cinsellik üzerinden pazarlama üzerine tasarlanmış bunu neden yapmışlar anlamadım ve bu gibi şeyleri protesto ediyorum. Kadının cinselliği pazarlanabilir bir materyal olmamalı. Hele ki edebiyatta
İlk kitabı "Yatakta İyi"'yi okuyup beğendiyseniz bu kitabı da okuyun. İkinci kitap belli bir yaşa gelmiş kızın annesiyle olan ilişkisi ve sorunları üzerine. Benzer o kadar çok hikaye var ki zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz.
Asla pes etmemeniz gerektiğini anlatan güzel bir kitaptı. Hep anlatılan hikayelerden biri gibi olarak görünse de; anlatış tarzı ile sürükleyici idi, sayfa sayısı çok olsa da kendini sevdirip kısa sürede okunabilir bir kitap.
Olayın içinde hissedettirecek güzel betimlemeler yerine gereksiz ayrıntılarla hikayeyi boğmuş. Olayın içinde kaybolup gittiğim yazarların dilinin aksine yazarın sıkıcı ayrıntılı anlatımı yüzünden atlaya atlaya okudum.

Devamlı yahudilikle ilgili konuşması da gerçekten çok gereksizdi. Yazarımız ait olduğu dinin bilgilerini hikayenin her yerine özellikle iliştirmiş.

Konu sıradan anlatım kötü. Her zaman ki "kaçan balık büyük olur." ve "zararın neresinden dönsek kârdır." harmonisi...
Sıradanlığın sınırlarında gezinen bir kitap. Bir kadının dünyasından, evliliğin ve çocuk sahibi olmanın getirdiği değişimler konu ediliyor. "Yalnız değilmişim." duygusunu yaşamak için okuyabilirsiniz ama bunu zaten bilmiyor musunuz?
Köşesinde eski sevgilisinden ve kilolu olmasından, onunla yaşamanın zorluklarından bahseden bir köşe yazarı ve o eski sevgiliden hamile kalıp çocuğunu doğurmaya karar veren bir dergi yazarı yani Cannie, annesiyle, babasıyla ve kilolarıyla olan sorunları, arkadaşlarıyla olan ilişkileri...

Kapak resmi ve adından kitabın müstehcen olduğu düşünülebilir ancak uzun ve kilolu bir kadının başından geçenler sonucunda hayatına nasıl bir yön verdiği hakkında insanlara ders verebilecek bir kitap.
Aşk ,tesadüfler ,kader ve seçimleriz hayatlari nasıl etkilediğini anlatan bir kitap. Okurken aklıma hayatın aslında çoğu zaman bizimle dalga geçip gelmediği geldi.Belkide çoğu zaman geçiyordur. Neler olduğunu merak ederek sayfaları çevirdim. Okunmaya değer bir kitap .

Yazarın biyografisi

Adı:
Jennifer Weiner
Unvan:
Yazar
Doğum:
Amerika, 1970
1970 yılında Amerika'da doğdu. Eğitimini Princeton Üniversitesi'nde tamamladı. Kitapları hem dizi hem de sinema filmi olarak senaryolaştırıldı. Yazar, ailesiyle birlikte Philadelphia'da yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 67 okur okudu.
  • 41 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.